گل و گیاه

انواع گلدان

انواع-گلدان-ها-و-مزایا-و-معایب-هریک-از-آن-ها
168بازدید

همه ما تو خونه هامون گلدان هایی داریم که گاهی دقیقا نمی دونیم از این گلدان ها در کجای خونه استفاده کنیم انتخاب گلدان برای گل هایی که داریم هم مهمه. گل ها روح های جاری هر خانه اند، گل و گلدان که در خانه نباشد انگار خانه خانه نیست! امروز می خواهیم بدونیم کدام گلدان مناسب کدام فضای خانه شماست.

و هر كدام از گلدان‌ها داراي مزايا و معايبي هستند كه در زير به آنها اشاره مي‌شود.

 

گلدان هاي پلاستيكي

تنوعی که در گلدان های پلاستیکی امروزه دیده میشه اکثر ما رو سوق میده به انتخاب پلدان پلاستیکی چون رنگ و اندازه و شکل های بسیار متنوعی دارند و مهمتر از همه قیمت های خیلی خوب و مناسبی واسشون در نظر گرفته میشه. بادوام هستند و سبک وزن. و ما میتونیم نسبت به نوع گلی که انتخاب میکنیم زهکشی گلدون رو کم یا زیاد کنیم. این خودش خیلی مهمه.

 

گلدان هاي سفالي

گلدان های سفالی به طبیعت نزدیک‌ترند. حس و حالی که یک گلدان سفالی می‌تواند به خانه و حیاط ما بدهد از گلدان‌های پلاستیکی بسیار بیشتر است. تقریبا برای کاشت هر نوع گلی مناسب هستند و تهیه آنها نیز راحت می باشد. به دلیل سنگینی و مقاومتشان در برابر باد، برای فضای بیرون مناسب تر هستند. گلدان های سفالی چون منافذ بیشتری دارند به همین خاطر آب را زودتر از دست میدهند این نکته هم مفید است هم مضر! همین مسئله باعث می‌شود که چندان با مشکل غرقابی مسئله نداشته باشد و همین مساله باعث میشود که پوسیدگی ریشه در این نوع گلدان را نداشته باشیم ولی از طرفی دفعات آبیاری بیشتری نیاز دارد.

 

گلدان‌ هاي فلزي

گلدان-فلزی

گلدان‌هاي فلزي به تازگي رواج پيدا كرده است. جنس اين گلدان‌ها از مس، روي، گالوانيزه يا چُدن است. مزیتی که گلدان فلزی دارد استفاده مجدد و در واقع بازيافت، بهترين راه صرفه‌جويي در هزينه‌هاست. گلدان‌هاي فلزي خراب نمي‌شوند و اين امكان را براي ما فراهم مي‌سازند كه مطمئن باشيم در طولاني مدت و سال‌هاي سال مي‌توانيم از آنها استفاده كنيم. ایرادی که می توان به گلدان های فلزی گرفت این است که به‌ شدت گرما را به‌ خود جذب مي‌كنند و باعث مي‌شوند ريشه گياه در برابر نور مستقيم خورشيد بسيار گرم شود و صدمه ببيند. مگر اينكه با تنظيم دماي اطراف و دوره‌هاي آبياري منظم با دماي آب كنترل شده از حرارت و گرماي بيش از حد داخلي خاك آن مراقبت كنيم. همچنين بعضي از كودها ممكن است فلز را از بين ببرند يا حتي تركيب بعضي از كودها با تركيبات داخلي فلزي تأثير كمتري بگذارند.

 

گلدان هاي چوبي

همه طبیعت دوستان جنگل و کلا وسایلی که از چوب تهیه شده باشه رو خیلی دوست دارند. به راحتی میشه گلدان چوبی رو به رنگ دلخواه تغییر بدیم. جنس بیشتر گلدان های چوبی از چوب درخت سدر، چوب جنگلي مقاوم يا چوب فشرده‌اند تا آسيب‌پذيري آنها در برابر رطوبت به حداقل برسد. مي‌توان آنها را سال‌ها در مناطق سردسير در فضاي سرد بيرون قرار داد. گلدان‌هاي چوبي نسبتا سنگين هستند بنابراين حمل‌ونقل آنها در اندازه بزرگ سخت خواهد بود.

 

گلدان هاي سيماني

انتخاب گلدان مناسب

برای داشتن گلدان سیمانی خودتان نیز می توانید دست بکار شوید و با ایده و خلاقیت بسیار زیاد گلدان های سیمانی خاصی را طراحی کنید. این نوع گلدان بیشتر برای باغ و باغچه های بزرگ استفاده می شود. مزیتی که این نوع گلدان دارد این است که طرح و اندازه آن دست خودمان است. و با چند قوطی رنگ و ذهن خلاق یا تعدادی بچه می توانید گلدان های زیبای سیمانی داشته باشید. فقط زهکشی این نوع گلدان را حتما باید کامل چک کنید و نکته آخر اینکه گلدان های سیمانی یک ماه زمان برای خشک شدن لازم دارند.

 

گلدان هاي سراميكي براق

گلدان‌هاي سراميكي براق، گران‌تر از سفال هستند و تنوع رنگ و طرح بي‌شماري براي انتخاب دارند. این گلدان ها به دلیل زیبایی که دارند مناسب برای تراس، پاسیو و مکان هایی که دید زیادتری دارند هستند. ولی به دلیل نداشتن منفذ، برخلاف گلدان های سفالی رطوبت را سریع از دست نمی دهند.

منبع : سایت گل من و تو - کانال گل من و تو

اینستاگرام گل من و تو

ارسال پاسخ