روانشاسیکودکان

سن مناسب برای یادگیری زبان دوم برای کودکان

سن مناسب برای یادگیری زبان دوم برای کودکان
سن مناسب برای یادگیری زبان دوم برای کودکان
264بازدید

سن یادگیری زبان دوم برای کودکان : بعضى معتقدند يادگيرى زبآنِ دوم براى كودكان ايرانى تا قبل از اينكه وارد مدرسه شوند و الفبآى فارسى رو بياموزند منجر به اختلال يادگيرى مى شود . و بدون توجه به تفاوتهاى فردى اين رأى را براى تمام كودكان صادر مى كنند .

عوامل سن یادگیری زبان دوم برای کودکان

اما اگر بخواهم نظر خودم رو در اين زمينه بگم ؛ من بعد از ٦ سال مصاحبت و هم نشينى با كودكان معتقدم اين امر بنا بر ژنتيك ، محيط ، توانمندى ، علاقه و تسلط بر زبان مادرى و بسيارى ضرورت هاى ديگر در هر كودكى متفاوت خواهد بود.

بعنوان مثال نياز الويت براى كودكان كوچكتر از ٣ سال كه زبان پدر و مادرشان فارسى است و قصد مهاجرت به كشور ديگرى رو ندارند يادگيرى زبان نخواهد بود و بدون شك كودكى كه هنوز نمى تواند زبان فارسى خود را بخوبى اَدا كند ، آواها و ورودش به دنياى زبان دوم كار درستى نمى باشد .. و بهتر است اجازه دهيم كودك روند طبيعى و عادى رشد زبانى خود را طى كند .
مورد بعد اينكه هدفتان را از اينكه دوست داريد كودكتان زبان دوم را بياموزد ؛ پيدا كنيد ؟

کودک را مجبور نکنیم

چرا كه روزانه والدين متعددى را ميبينم كه يكى از شكاياتشان به من اينست كه برايش كلى هزينه كرده ايم و او درس و مشق زبانش را جدى نميگيرد و از همه عقب تر است و … !
آيا هدف والد بايد اين باشد كه كودك خردسالش به كلاس زبان برود و بخواند و بنويسد ؟ اشتباه همين جآست ؛ اگر قرار به يادگيرى زبان دوم براى سنين خردسال باشد ؛ ميبايست تمام آموزش ها توسط مربى اى مهربان در خانه يا كلاس بصورت شعر ، بازى ، قصه خوانى و غير مستقيم صورت پذيرد ؛ نه اينكه كودك هنوز به سن مدرسه نرسيده وارد درس و مشق زبان دوم شود و اين امر تمام دنياى كودكانه اش را تحت تأثير قرار دهد .. محققان دريافتند بهترين زمان براى يادگيرى زبان دوم تا قبل از ١٠ سالگيست ؛ و بهترين سن ؛ ٦ سالگيست .

اما با وجود اينكه ميدانيم يادگيرى زبان دوم چه كمك هاى سازنده اى در زمينه ى وسعت ارتباطات به كودكمان مى كند ولى از ياد نبريد كه كارى كه با فشار و زور و برهم زدن روال طبيعى زندگى كودك باشد ؛ نتيجه اى جز اضطراب و عدم امنيت براى كودكمان در پى نخواهد داشت.

نتیجه

در نتيجه پس از سنجش توانمندى هاى كودكتان ؛ سعى تان بر اين باشد كه از كلاسهايى استفاده شود كه با شعر و بازى و قصه خواندن و بدون انجام تكاليف و تعامل بالاى مربى با كودك و بدون گذاشتن بازه زمانى براى آموختن آن زبان ؛ اين يادگيرى صورت پذيرد. پس سن مناسب برای یادگیری زبان دوم برای کودکان ، برای هر کودک متفاوت می باشد.

منبع : سایت گل من و تو - کانال گل من و تو

اینستاگرام گل من و تو

ارسال پاسخ