معرفی گل و گیاه

معرفی و آموزش نگهداری گل لیندا

گیاه لیندا - گل من و تو
43بازدید

سلام به دوستای گلم در وب سایت گل من و تو امروز با معرفی گیاه لیندا در خدمت شما هستیم…. نام علمی :Beaucarnea recurvata

این گیاه به نخل دم اسبی و لیندا مشهور است. بومی جنوب غرب آمریکا و مکزیک است و به زندگی بیابانی عادت دارد. برگ های آن باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم ، مجنون و آویزان و فنری است. این برگ ها سطح مقطع کمی دارند تا مانع از هدر رفتن آب گیاه شوند.

حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگ ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست. انتهای ساقه ضخیم می شود و شکل عجیبی به خود می گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای فیلی به همین علت است. پایه بسیار بزرگ و ورم کرده گیاه، آب را در خود ذخیره می نماید.

ارتفاع لیندا ممکن است به دو متر هم برسد. با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه هایی می روید که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید سریع حذف گردند. رنگ برگها سبز تا سبز مایل به تیره می شود. رنگ گلهای آن سفید مایل به کرم است و به ندرت و فقط بر روی گیاهان مسن بخصوص در تابستان ظاهر میشود.

با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه هایی می رویند که بخاطر حفظ شکل و فرم آن باید حذف گردند. برگ های مرده ی انتهای گیاه را جدا کنید.

گیاه لیندا بسیار مناسب برای دفاتر اداره های دارای نور زیاد ، منازل پر نور کنار پنجره

نیازها و نگهداری لیندا:

نور: در نور کامل بهترین رشد را دارد ولی در نیم سایه هم رشد خوبی دارد،هر چند وقت یکبار گلدان را به محل پرنور ببرید

دما: در زمستان ۱۰-۱۳ درجه سانتی گراد و در تابستان ۲۱ درجه سانتی گراد بهترین درجه حرارت است.

آبیاری: بین دو آبیاری باید خاک خشک شود و آبیاری زیاد برای این گل خطرناک است ممکن است پیاز آن پوسیده شده و گیاه خراب شود.

این گیاه در تابستان به دفعات آبیاری بیشتری نسبت به زمستان احتیاج دارد. در طول فصل رویش هر ۳ هفته یک بار و در طول فصل زمستان به مقداری که برگها پژمرده نشوند (فقط یکبار) آبیاری می نماییم. لیندا میتواند تا یک سال آب را در پایه متورش ذخیره کند بنابراین آب دادن بیش از حد به گیاه متداولترین عامل نقصان در رشد و نابودی آن می شود.

رطوبت: در تمام طول سال هفته ای یکبار غبارپاشی کافی است،در مواقعی که درجه حرارت زیر ۱۰ درجه است غبارپاشی نکنید.

تغذیه: این گل عاشق کود آهن می باشد و باید ماهی یکبار آهن داده شود و ماهی یکبار کود کامل داده شود.

خاک مناسب: بهترین خاک کمپوست است یا مخلوط خاکی که شامل دو قسمت، یک قسمت پیت هوموس و دو قسمت ماسه و سنگریزه هایی که برای زهکش خوب لازم است.

تعویض گلدان: گیاه دوست ندارد ریشه هایش پراکنده باشد، به همین دلیل فقط هر ۲ سال یکبار گلدان را عوض کنید. در بقیه ایام به تعویض چند سانتی متر خاک سطحی با خاک نو اکتفا کنید و زهکش را چک کنید. هرچه گلدان آن تنگ تر شود، رشد پیاز آن بیشتر می باشد.

تکثیر :کاشت بذر در خاک پیت در هوای گرم، ریشه دار نمودن جوانه های ظاهر شده روی ساقه

 

تکثیر لیندا

عوارض و درمان:

برگهای جدید ظاهر نمیشوند و گیاه پژمرده و خسته است: یا نور کافی نیست (گلدان را به محل روشن تری منتقل کنید) و یا اینکه تغذیه مصنوعی به تاخیر افتاده است، گیاه را طبق دستور تغذیه کنید.

برگهای سطوح خارجی زرد شده و یکی پس از دیگری  می افتند: آبیاری بیش از اندازه انجام شده است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود، زهکش را بازدید کنید، زیر گلدانی فاقد اب باشد.

ساقه منقبض و چروک است: گیاه تشنه است، گلدان را درون تشت پر از اب قرار دهید، آبیاری را تنظیم کنید.

برگها خشک شده و میریزند: هوا خیلی گرم است، گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید، غبارپاشی را فراموش نکنید.

لکه های سوخته روی برگها مشاهده می شود: عامل آن غبارپاشی در افتاب است، در سایه غبارپاشی کنید.

لکه های قهوه ای در سطح زیرین برگها مشاهده می شود: عامل آن آفت است، هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند، لکه ها را می توانید با پنبه آغشته به محلول سم نیز مسموم کنید.

زخم های سفید رنگ پنبه ای در هر دو طرف برگ مشاهده میشود: حمله آفت باعث آن است، با سم حشره کش نفوذی هر ۲ هفته یکبار سمپاشی و یا اینکه با پنبه خیس آغشته به محلول سم لکه ها را مسموم کنید.

برگها سقوط می کنند: هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنی.

برگهای مجنون و اویزان دم اسبی لیندا در صورتی زیبا تر است که گلدان ان در بلندی و یا روی چهارپایه ای قرار گیرد، قاعده ضخیم و گوشتی ساقه زمانی کاملا نمایان است که گیاه به صورت سطحی در گلدان کاشت شود.

مهمترین آفت لیندا کنه قرمز است که میتوان از مالاتیون و دیازینون استفاده کرد.

مهمترین بیماری این گیاه پوسیدگی ریشه است که در اثر آبیاری زیاد و زهکشی ضعیف ایجاد میشود

 

منبع : سایت گل من و تو - کانال گل من و تو

اینستاگرام گل من و تو

1 دیدگاه

ارسال پاسخ