گل و گیاه آپارتمانیمعرفی گل و گیاه

معرفی و نگهداری نخل شامادورا (بامبو)

معرفی و نگهداری نخل شامادورا(بامبو)
40بازدید
نام
نام علمی
خانواده
بومی
شامادورا الگانس CHAMAEDOREA ELEGANS ARECACEAE - اریکاسه جنگلهای انبوه در جنوب مکزیک و گواتمالا
???دما
???نور
?????آبیاری و رطوبت
خاک خاک و تغذیه
25 درجه سانتیگراد کم باید کمی مرطوب باشد خاک جنگل یعنی همان خاک هوموسی
سلام خدمت دوستان و بازدید کنندگان سایت گل من و تو در این مطلب قصد داریم در خصوص نخل شامادورا صحبت کنیم اسم علمی این گیاه Chamaedorea elegans و از خانواده palmaceae هستش. این جنس دارای گونه های زیادی است که همگی به عنوان گیاهان آپارتمان استفاده میشن. این گیاه بومی آمریکای مرکزی یک نخل جمع و جور ،دارای ظاهری ظریف و باریک و برگهای سبزتیره و ساقه هایی روشن  و رشد کم.کامه‌دورآ دارای یک ساقه است که در انتهای آن خوشه ای از برگ ها قرار می گیرند.میتونیم بگیم که خیلی شیبیه درخت خرما هستند و اندازه های اونها گوناگون هست و همچنین ارتفاعش از ۲ متر بیشتر نمیشه  و بخاطر تحمل سایه و نیاز نوری کم،گیاهی مناسب برای نگهداری داخل آپارتمان هست ولی با این وجود نور غیر مستقیم باعث بهبود رنگ برگهای شانه ای اون میشه. در ضمن میوه ها و گلهای این گیاه در گواتمالا و السالوادور به عنوان غذایی لذیذ و در سالاد استفاده میشود.
البته گونه elegans ارتفاعی کم تر از یک متر دارد و دارای برگهای خمیده بسیار زیبایی هست. برگچه های آن تقریبا مستطیلی شکل هستند و گلها به صورت پیازچه هایی زرد رنگ کوچک بوده که بر روی دمگلهای باریک قرار می گیرند.

نگهداری و نیازهای گیاه شامادورا

به طور کلی شامادورا به نور متوسط، گرمای معمولی، خاک همیشه خیس، رطوبت نسبی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد. ولی در زیر به طور مختصر هر کدام از شرایط نگهداری این گیاه رو بیان می کنیم شرایط مناسب برای پشت پنجره های شمالی و شرقی، هرچند وقت سطح برگ ها را با آب مقطر ولرم شست وشو داده و برگ های تغییر رنگ داده را از ساقه جدا کنید. هفته ای یکبار باید خاک آن را غرقاب نمود، در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود. در فصل بهار و تابستان ماهی یک بار از کود مایع استفاده کنید.ازدیاد: از طریق کاشت بذر تازه در بهار درون خاکبرگ، مدت دو سال نشاءها را در محیطی گرم و مرطوب با درجه حرارت ۳۰-۲۴ درجه سانتیگراد نگهداری کنید.

نگهداری نخل شامادورا(بامبو)-گل من و تو

کود مورد نیاز:

کود مورد نیاز شامادورا را میتوان به میزان ۲ گرم در لیتر، هر هفته یک بار از فروردین تا مهر ماه مورد استفاده قرار داد.

نور :

 نیاز نوری کم تا متوسط دارد و به سایه تا حدودی مقاوم است نور داخل منزل و پنجره های شرقی و شمالی وبطورکل بین نخل ها از همه به سایه مقاوم تراست!

آبیاری:

به آبیاری زیاد حساس است و باید بین دو آبیاری با انگشت زیر خاک را بررسی کرد و در صورت خشکی سیراب نمود. اب زیاد باعث سبز خشکی این گل میشود.

دما:

بهترین دما ۲۲ درجه سانتی گراد میباشد در صورت گرمای بیشتر باید آبپاشی روی برگها بیشتر شود، بهتر است جایش خنک باشد زیرا باعث سبز خشکی می شود.

رطوبت :

درست کردن یک جزیره زیر گیاه بهترین رطوبت را برایش ایجاد میکند.

خاک:

خاک هوموسی (خاک جنگل) سبک و دارای زهکشی خوب مثل یه قسمت  خاک برگ و یک قسمت خاک باغچه واکنش خاک قلیایی باشد.

تکثیر:

بهترین روش تکثیر تقسیم بوته در بهار وپاییز میباشد ولی با بذر هم قابل تکثیر میباشد.برای تکثیر این گیاه، باید بتوانید شرایط مناسبی را برای جوانه زدن بذرها، به وجود آورید. بذرها را در سینی بذر که حاوی کمپوست مخصوص قلمه و بذر با پایه پیت می باشد، بکارید و در دستگاه گرمازایی تکثیر، قراردهید یا اینکه دمای محیط را حدود ۲۱ درجه سانتیگراد و یا حتی بالاتر دما یعنی ۲۴ درجه سانتیگراد به طور ثابت نگاه دارید. به طور کلی درصد بذرهایی که جوانه می زنند نسبتا پایین است. بذرهای این گیاه را باید از اواسط بهار تا اوایل تابستان کاشته و در سایه روشن نگهداری نمود. بسیار مهم است که جوانه ها را به طور منظم کنترل کنید تا فساد قارچی به وجود نیامده باشد. زیرا ممکن است قسمتهای پایین ساقه توسط قارچها صدمه ببیند. زمانی که نشاءها به طول ۵ سانتیمتر رسیدند ، آنها را بیرون آورده و در گلدان دیگری بکارید و دقت کنید، آبیاری بیش از اندازه صورت نگیرد.

بیماری ها و درمان های گیاه شامادورا:

بیماری های و آفات نخل شامادورا - گل من و تو

برگ های گیاه من زرد شدن علت چیه؟

ازآبیاری زیاد یا نور کم و هوای گرم میتونه باشه شرایط نگهداری گیاه رو طبق مزالب بالا بررسی کنید

چرا برگ های شامادورا من باز نمیشه؟

سایز گلدان و یا خاک آنرا تعویض کنید یا تغذیه از تغذیه مصنوعی استفاده کنید.

نمیدونم چرا برگهای گیاه من روشن و شفاف شده!!

میتونه از کمبود نور یا مواد غذایی باشه گیاهتون رو به محیط پر نور منتقل کنید و تغذیه گیاه رو بررسی کنید.

چرا نوک برگها گیاه من قهوه ای شده؟

از کمبود رطوبت یا کمبود پتاس و کلسیم میتونه باشه شاید هم بخاطر آبیاری نامنظم هست از آب جوشیده برای  آبیاری استفاده کنید

برگها تار عنکبوت گرفته !

مربوط به کنه میباشد طبق دستور سمپاشی کنید و رطوبت محیط را با آبپاشی بیشتر کنید.

برگها خشک شدند!

از تشنگی هست آبیاری کنید!

منبع : سایت گل من و تو - کانال گل من و تو

اینستاگرام گل من و تو

ارسال پاسخ