گل و گیاهگل و گیاه آپارتمانیمعرفی گل و گیاه

معرفی و نگهداری گل بنت قنسول

بنت قنسول - گل من و تو
1.4Kبازدید

سلام به دبال کنندگان گل من و تو امیدوارم روزگارتون خوب باشه امروز یک گل زیبارو میخوایم واستون معرفی کنیم که واقعا زیباست با ما همراه باشید. اولش ببینیم که بنت قنسول از کجا اومده و به کجا میره 🙂 راستی تو آمریکا خیلی بهش احترام میذارن و یک روز به اسمش کردن ۱۲ دسامبر روز بنت قنسول است به جاااان خودم 🙂

اسم علمی بنت القنسول Euphorbia pulcherrima ، از خانواده Euphorbia میباشد.این گونه بومی مکزیک است و ارتفاع آن به یک متر وگسترش آن به ۴۵ سانتی متر می رسد، این گیاه در آمریکا برای تزیین دکوراسیون در خانه ها ، کلیساها ، ادارات ، و جاهای دیگر مخصوصاً در زمان کریسمس به کار میرود. همچنین آنها در بسیاری از مواد غذایی ، داروها و … استفاده میشوند.

معرفی و آموزش بنت قنسول - گل من و تو

توضیحات کلی بنت قنسول

برگهای آن بیضوی، سبز روشن با لبه صاف یا کمی دالبر دار دیده می شود. گلهای بنت القنسول به وسیله تعداد زیادی براکت بیضوی احاطه شده اند. گلها وبراکته ها در اواخر پاییز ظاهر می شودند. براکته ها معمولا قرمز رنگ بوده ولی به رنگ های سفید و صورتی نیز وجود دارند.

این درختچه خزان پذیر تا ۴۰ سانتی‌متر گسترده میشود و دارای برگ‌های سرنیزه‌ای شكل بوده و در زمستان براكته‌های قرمز رنگ آن ظاهر می‌شوند.

شرایط نگهداری

این گیاه روز کوتاه می باشد و در پاییز می توانید گل دادن آن را مشاهده نمایید . از این گیاه می توانید در اسفند ماه ، بهار و حتی تابستان قلمه تهیه کنید که رشد زیادی خواهد داشت و برای گل بریده مناسب می باشد . اگر می خواهید گیاه گلدانی داشته باشید بهتر است قلمه خود را در شهریور ماه بگیرید.

نور

بنت القنسول به نور متوسط تا زیاد گرمای معمولی، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد. در زمستان در جای گرم دور از وزش بادو بخاریها و اجاقهای گازی قرار گیرد.

کود و تغذیه

کود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان ۳ گرم در لیتر هر هفته یکبار از خرداد تا آبان ماه مورد استفاده قرار داد

خاک

مخلوطی از خاک برگ و خاک جنگلی برای رشد و نمو این گیاه مناسب است.این گیاه اگر گلهای آن در اسفند ماه برداشت شوند شاخه های گل دهنده بلند می شوند و از لحاظ گل بریده دارای ارزش می باشد.

دما

افزایش دما در روزهای پاییز گلدهی را به تاخیر می اندازد

نکته

هر چه قلمه ضخیم تر باشد ، گل درشت تری تولید خواهد کرد

بنت قنسول گیاهی ارزان و آسان برای مراقبت میباشد. ارقامی که در حال حاضر موجود است در رنگ های مختلف از سفید ،قرمز ،زرد ،صورتی و مرجانی میباشد

تکثیر و کاشت بنت قنسول

بنت قنسول - گل من و تو

گیاه نبت القنسول را می‌توان از اواسط بهار تا اوایل تابستان، زمانیکه براکته های صورتی، قرمز و یا کرم رنگ تولید می کند، تکثیر کرد. در این زمان گیاه شروع به تولید ساقه های جدید میکند و شما می توانید با یک چاقوی تیز قلمه های انتهایی ساقه را جدا کنید. سپس آنها را در پودر هومون ریشه زایی فرو ببرید و هر کدام را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر بکارید.

برای ریشه دار شدن قلمه ها بین ۵ تا ۷ هفته زمان لازم است . روزهای ابری و افزایش طول شب باعث تسریع در گلدهی بنت قنسول می گردد.

مطالب سایت در خصوص بنت قنسول

مشکلات بنت قنسول

ریزش برگها :

عامل آن می تواند کمبود ازت باشد . البته ضعف ریشه ها ، آبیاری زیاد ، بیماری های ریشه و زیادی کودهای شیمیایی هم می تواند باعث زردی و ریزش برگها شود .

ریزش برگهای پایینی :

کمبود آب ( بهتر است بنت قنسول را آبیاری بارانی نکنید )

سوختگی کنار برگ :

عامل آن کمبود کلسیم می باشد . نباید از کودهای دارای بنیان آمونیوم استفاده کرد .

این گیاه اگرچه سمی نیست، اماکسانی که به لاتکس حساس هستند ممکن است نسبت به آن واکنش های آلرژیک نشان دهند

منبع : سایت گل من و تو - کانال گل من و تو

اینستاگرام گل من و تو

1 دیدگاه

ارسال پاسخ