1397© کلیه حقوق برای گل من و تو محفوظ است
خانهگل و گیاه آپارتمانیمعرفی گیاه زیبای شب تاب(گینورا)
معرفی و آموزش نگهداری گیاه گینورا یا جینورا یا ژینورا - شب تاب

معرفی گیاه زیبای شب تاب(گینورا)

نام
نام علمی
خانواده
بومی
شب تابGYNURA AURANTIACAASTERACEAE - کاسنیهندوستان
???دما
???نور
?????آبیاری و رطوبت
خاک خاک و تغذیه
22 درجه سانتیگرادزیادباید کمی مرطوب باشدمخلوط 1 قسمت خاک باغچه ، 1 قسمت شن درشت و یا پرلیت ، 1 قسمت تورب مرطوب یا هوموس

شب تاب گونه گیاهی آسیایی از جنس Gynura و خانواده کاسنی است. این گیاه بومی مناطق مرکزی آسیا خصوصاً هند و اندونزی است که دارای برگ هایی با پوشش خز مانند و پرزهای بنفش رنگ است که در هیچ یک از گیاهان زینتی دیگر مشاهده نمی گردد و تماشای آن از زاویه مخصوص با نور خورشید لذت بخش است.

گینورا یا جینورا یا ژینورا و … یکی از جذاب ترین گیاهانی است که می‌توانید در خانه پرورش دهید. پرزهای مخملی و بنفش گینورا شبرنگ هستند!

گینورا در گلخانه هاي گرم رشدونمو مي كند و رشد آن در نقاط آفتابي ساختمان به آساني صورت گرفته،گياه به صورت پيچ درآمده وتا چند متر رشد و نمو مي نمايد

معرفی گینورا

این گیاه غیر معمول رشد سریعی دارد و یک جوانه کوچک در عرض چند هفته می‌تواند توده گیاهی پرپشتی را پدید آورد! شاخه‌های کرک دار و خوشرنگ این گیاه می‌توانند تا ۱۵ سانتی متر بلند شوند. جدا از رشد سریعی که دارد، گینورا، به یک دلیل دیگر هم شناخته شده است! به خاطر گل‌های بدبویش!

وقتی گیاه بالغ می‌شود، گل‌ها شروع به پدیدار شدن می‌کنند. گل‌ها به رنگ‌های زرد و قرمز و به اندازه کوچک روی گیاه ظاهر می‌شوند. این گل‌ها بویی قوی و بسیار ناخوشایند از خود ساتع می‌کنند. دقیقا همان رایحه‌ای که برای خانه‌تان کم داشتید، درست است؟! خب راه حل بسیار ساده است! بسیاری از پرورش دهندگان جینورا، گل‌ها را به محض ظهور از گیاه جدا می‌کنند. گل دهی نشانه‌ای است که گیاه به بلوغ رسیده است و به زودی شروع به خشک شدن می‌کند. چون عمر این گیاه کوتاه است (۲ تا ۳ سال) بلافاصله بعد از بالغ شدن گیاه آن را تکثیر کنید تا همیشه آن را در خانه داشته باشید!

معرفی و نگهداری گینورا یا شب تاب

نگهداری و نیاز ها گینورا:

گیاهی آپارتمانی با برگ های بنفشه، رشد سریعی داره و وقتی که بالغ شد و شاخه ها بلند شدند حالت آویزون به خودش میگیره.

نور:

به محیطی روشن و به دور از تابش مستقیم آفتاب احتیاج داره چون نور زیاد باعث سوختگی برگ ها میشه، اگه در محیط کم نور قرار بگیره برگ ها از بنفش به سبز تغییر رنگ میدن

آبیاری:

به آبیاری زیاد حساسه و باعث پوسیدگی ساقه میشه، از بهار تا پاییز زمانی که خاک تاحدودی رطوبتش رو از دست داد آبیاری کنید، در پاییز و زمستان هم اجازه بدید سطح خاک خشک بشه بعد آبیاری انجام بشه.

خشکی کشیدن زیاد هم باعث خشک شدن نوک برگ ها و ایجاد لکه های قهوه ای میشه، رطوبت محیط به شادابی و رشدش کمک میکنه و بهتره از ظرف آب و سنگریزه در زیر گلدان استفاده کنید.

معرفی گیاه شب تاب یا گینورا

دما:

دمای ۱۶-۲۴درجه براش مناسبه و اگه دما از ده درجه کاهش پیدا کنه باعث از بین رفتنش میشه.

کود دهی

در طول فصل رشد گیاه را با کودهای مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند به طور هفتگی کود دهی کنید. کودی که استفاده می‌کنید باید ضعیف باشد و یا اگر کود ضعیفی پیدا نکردید محلول رقیق تری با کودتان درست کنید و گیاه را با آن تغذیه کنید. در طول زمستان کود دهی را به ۲ هفته یک بار یا ماهی ۱ بار کاهش دهید.

خاک:

به خاکی غنی با زهکش مناسب احتیاج داره، اضافه کردن پرلیت و پیت ماس به خاک باغچه میتونه بستر مناسبی براش باشه.

برای تقویتش از بهار تا پاییز، ماهی یک بار از کود مخصوص گیاهان زینتی استفاده کنید.

تکثیر: قلمه هایی به طول حدود ده سانت از زیر یک گره تهیه کنید و در پیت ماس یا پرلیت قرار بدید و روشو با پلاستیک بپوشونید تا ریشه زنی بهتر صورت بگیره.

تعویض گلدان گینورا

گینورا عمر کوتاهی دارد و تنها ۲ تا ۳ سال زنده است. پس اگر سایز گلدان اولیه گیاه مناسب باشد، گینورا تا آخر عمرش به تعویض گلدان نیاز نخواهد داشت. اکثر پرورش دهندگان گینورا، گیاه را هر سال هرس می‌کنند و ساقه‌های برید شده را در گلدانی دیگر می‌کارند. در هر صورت اگر زمانی احساس کردید گیاه به تعویض گلدان نیاز دارد، گلدانی تنها یک سایز (یا کوچک تر از یک سایز) بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه فراهم کنید. اجازه دهید خاک گینورا‌تان خشک شود، سپس گیاه را از طوقه بگیرید و به گلدانش ضربه آهسته‌ای وارد کنید. حالا گینورا از گلدان قبلی‌اش خارج شده. خاک اطرف ریشه گیاه را اندکی جدا کنید و گیاه را به گلدان جدیدیش منتقل کنید و گلدان را با خاک گلدانی سبک با زهکشی خوب پر کنید.

منبع : سایت گل من و تو - کانال گل من و تو

telegram golemanoto

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله

گل من و تو فعالیت خود را در زمینه ارائه اطلاعات و آموزش های مربوط به گل و گیاه از سال 1395 با تشکیل کانال گل من و تو آغاز نمود و هدف این تیم ارائه مطالب جالب و کاربردی از تجربه های شخصی و مرجع های معتبر گل و گیاه به صورت کاملا رایگان می باشد امیدوارم در این امر موفق بوده باشیم

[email protected]

بدون نظر

پیام بگذارید