1397© کلیه حقوق برای گل من و تو محفوظ است
خانهگل و گیاهمعرفی و آموزش نگهداری گل گوشواره ای
آموزش و نگهداری گل گوشواره ای - گل من و تو

معرفی و آموزش نگهداری گل گوشواره ای

 
نام
نام علمی
خانواده
بومی
گوشواره ایCALCEOLARIA HERBEOHYBRIDACALCEOLARIACEAE - کالسئولریاسهجنوب غربی امریکا
???دما
???نور
?????آبیاری و رطوبت
خاک خاک و تغذیه
18 درجه سانتیگرادزیادباید کمی مرطوب باشدخاک سبک و اسیدی با پایه لوم

سلام به گل من و تویی های عزیز امیدوارم که حالتون خوبو زندگیتون سرشار از آرامش باشه امروز در خصوص گلی میخوایم صحبت کنیم که نگهداریش خیلی سخته همون ضرب المثل گاو و مرد کهن 🙂

این گیاه رو برای داخل خونه توصیه نمیکنیم ولی میتونید تو گلدان نگهداری کنید این گیاه گونه های دوساله و دایمی داره ولی بیشتر گونه یک ساله اون کشت میشه در ایران گونه ای که بیشتر برای گلدان کاشته میشه C. herbeohybrida نام داره برگهای گیاه، تخم مرغی و پهن، كركدار، به طول ۸ تا ۱۲ سانتیمتر بوده كه بصورت متقابل روی ساقه قرار گرفته اند. گلهای آن به تعداد زیاد در رنگهای زرد، نارنجی، قرمز و مخلوط نمایان است. این رنگها در فصل تابستان ظاهر می شوند.این گیاه که با نام های مختلفی چون کالسئولاریا,کفشک، گوشی، جیبی، کیفی و Slipperwort شناخته میشود، گیاهی است دو ساله كه بعنوان گیاه زینتی خانگی در بهار و تابستان مورد استفاده قرار می گیرد.

در فضای باز بهتر است در مكان آفتابی یا سایه آفتاب، خاك سبك، نسبتا حاصلخیز و اسیدی كاشته شود.

معرفی و نگهداری گل گوشواره ای - گل من و تو

نگهداری و نیازهای گوشواره ای:

آموزش و نگهداری گل گوشواره ای - گل من و تو

پس از آغاز گلدهی، دمای مناسب برای این گیاه ۱۸ روز و ۱۶-۱۰ شب است و به طور کلی به شرایط خنک و مرطوب نیاز دارد. در زمستان نور کامل لازم دارد و در تابستان جهت کنترل دما و نیز جلوگیری از ریزش گل ها، شدت نور باید کم شود. ریشه های گوشواره ای ظریف بوده و آبیاری بیش از حد به آنها آسیب می رساند. نیاز آبی آن متوسط بوده و وقتی سطح خاک گلدان خشک شد باید آبیاری شود. طالب خاک سبک شنی با PHکمی اسیدی (۵/۶-۶) است. از مصرف نیتروژن به شکل آمونیوم در طول دوره پیش رسی در فصل سرما باید خودداری شود.

تکثیر و کاشت:

افزایش گوشواره ای با بذر است و بسته به زمان گلدهی مورد نیاز در بهار، تابستان و یا پاییز کشت می شود. برای گلدهی در بهار بذرها در شهریور و برای گلدهی در زمستان در اوایل مرداد و برای گلدهی در تابستان در اواسط فروردین کاشت می شوند. به طور کلی، برای گلدهی در زمستان و بهار به ۵-۵/۴ ماه و برای گلدهی در تابستان به ۴ ماه زمان نیاز است. بذرها پس از ۱۰ -۸ روز در دمای ۲۰-۱۸ میتندند. بذر این گیاه ریز است و از هر ۵ بذر کاشته شده می توان انتظار تندش یک بذر را داشت. بستر کاشت باید گندزدایی شود و دارای زه کشی کافی باشد. بذر برای تندش به نور نیاز داشته و بهتر است در سطح خاک پراکنده شود و جهت حفظ رطوبت بستر و نیز رسیدن نور، ظرف کاشت با یک پوشش شفاف پوشانده شود.

پس از اینکه گیاهان ۳ تا ۴ برگه شدند، آنها را در گلدان های ۱۰ سانتی متر نشاء کرده و با بزرگ شدن گیاه، یکی دو بار گبدان را عوض نموده و به گلدان های بزرگتری منتقل و زیر شاسی یا گلخانه ای تا زمان گلدهی نگهداری می کنند. در طی پس از تندش، نور کافی باید برای آن فراهم شود وگرنه گیاه به صورت پابلند با پایه سست رشد می کند.

گلدهی گوشواره ای:

برای گلدهی بهتر نیاز به شرایط خنك و مرطوب دارد. حداقل دمای قابل تحمل آن ۵ درجه سانتیگراد است.

گوشواره ای را می توان به عنوان یک گیاه روز بلند اختیاری در نظر گرفت. پیش از قرار گرفتن در شرایط روز بلند، باید ۴-۲ جفت برگ تشکیل داده باشد. دما و طول روز در اثر بر گلدهی می توانند برهمکنش داشته باشند. در شرایط روز بلند، در دماهای بالا یا پایین گلدهی می تواند اتفاق بیفتد ولی در شرایط روز کوتاه ، جهت گل انگیزی تیمار سرمایی لازم است که پس از گل انگیزی با افزایش طول روز گلدهی به سرعت رخ می دهد.

بسته به نوع برنامه کشت و کار، می توان در زمان های مختلف بهار، تابستان و زمستان از آن گل گرفت.

برخی ار بیماری های گوشواره ای

برگسانی: پدیدهای است که وقتی گل انگیزی کامل نباشد و یا وقتی مریستم به حالت رشد رویشی برمی گردد رخ می دهد.

زردی: سطح بالای موادغذایی، PHقلیایی یا تهویه ناکافی خاک باعث کلروز می شود.

نکته: این گل به گاز اتیلن بسیار حساس میباشد پس آنرا هرگز کنار ظرف میوه قرار ندهید

منبع : سایت گل من و تو - کانال گل من و تو

telegram golemanoto

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله

گل من و تو فعالیت خود را در زمینه ارائه اطلاعات و آموزش های مربوط به گل و گیاه از سال 1395 با تشکیل کانال گل من و تو آغاز نمود و هدف این تیم ارائه مطالب جالب و کاربردی از تجربه های شخصی و مرجع های معتبر گل و گیاه به صورت کاملا رایگان می باشد امیدوارم در این امر موفق بوده باشیم

[email protected]

بدون نظر

پیام بگذارید