آشنایی با مخرب ترین آفتهای گیاهی در آپارتمان و باغچه

مخرب ترین آفتهای گیاهی
مخرب ترین آفتهای گیاهی

مخرب ترین آفتهای گیاهی : هیچ کس دوست نداره که گیاهان اون دچار بیماری و آفت شده باشند، شاداب و سرحال ماندن گیاهان باعث شادابی ما خواهد شد خیلی ها برای از بین بردن افت گیاهان خود از آفت کش های شیمایی استفاده میکنند ولی باید بگم که به هیچ وجه استفاده زیاد از سموم شیمایی برای از بین بردن آفت توصیه نمیشه. روشهای زیادی برای مقابله با آفت زدگی وجود دارد و اولین قدم در این راه، شناسایی به موقع آنهاست. حشرات مفید، یکی از روشهای طبیعی مقابله با آفت زدگی و کنترل آفت هستند چرا که شکارچیان ماهری هستند و آفتها یا تخمهای آنها را میخورند. برای این که به موقع آفتها را شناسایی کنید، باید رایجترین آنها را بشناسید.

آشنایی با مخرب ترین آفتهای گیاهی

پس با ما همراه باشید و انواع مختلف آفات رو بشناسید و در کنار آن راه های مقابله را هم بهتون خواهم گفت.

اولین آفت شته ها (aphids)

یکی از رایج ترین آفت های گیاهان آپارتمانی شته ها هستند که جزو مخرب ترین آفتهای گیاهی به حساب می آیند ، شته ها موجودات کوچکی با بدنهای گلابی شکل هستند که شاخکهای بلند و دو لوله بیرون زده از شکم دارند. شته ها از گلها، سبزیجات، گیاهان زینتی، درختچه ها و درختها تغذیه میکنند. این حشرات شیره گیاه را میمکند و باعث چروکیده و بد شکل شدن و افتادن برگ ها خواهند شد.

بنر گل من و تو

همچنین مواد دفعی که از خود ترشح میکنند (به آن عسلک گفته میشود) حالت چسبندگی دارد و روی برگها باقی می ماند و باعث رشد کپک دوده ای میشود. کپک دوده ای گیاهان را بیمار کرده و باعث گسترش بیماریهای ویروسی میشود.

برای کنترل آفت شته چند روش وجود دارد:
 1. ابتدا گیاه را با استفاده از اسپری آب فشار بالا بشورید (البته بستگی دارد که گیاه شما از چه نوعی باشد)
 2. تمیز کردن تمامی قسمت ها از شته با استفاده از گوش پاک کن و دستمال کاغذی
 3. از وجود دشمنان طبیعی آفتها مانند بال توری سبز و کفشدوزک و پشه شکارچی یا شته خوار ( aphid midges ) بهره ببرید (آنها را به باغچه خود جذب کنید یا خریداری نمایید)
 4. در صورت امکان از پوشش ردیفی شناور روی گیاهان خود استفاده کنید
 5. اسپری سیر دافع حشرات یا اسپری فلفل استفاده کنید
 6. برای هجوم شدید شته ها از روغن یا صابون باغبانی یا روغن چریش استفاده کنید.
شته ها (aphids)
شته ها (aphids)

کرم پیله ساز (caterpillar)

کرم پیله ساز یا پیله تن لاروهای بند پای نرم هستند که سر آنها به واسطه سختی سپر مانند از بدنشان متمایز شده است. این کرمها شش پا در جلو دارند و پاهای کاذب گوشتی در عقب. کرمهای پیله ساز را میتوانید در انواع میوه ها و سبزیجات و گیاهان زینتی و درختان ببینید. کرم پیله ساز برگها را میخورد یا با خوردن میوه تونلهایی در داخل میوه ها ایجاد میکند.

برای از بین بردن کرم پیله ساز:
 1. از انگلها و حشرات شکارچی این کرمها استفاده کنید
 2. مرتبا با دست آنها را بگیرید و از بین ببرید
 3. از پوشش ردیفی شناور بهره ببرید

شپشک (scale)

از دیگر مخرب ترین آفت های گیاهی میتوان به شپشک اشاره کرد، شپشک ( Scale ) یک آفت شایع است. ماده های بالغ شپشک شبیه یک برجستگی پنبه مانند بر روی ساقه، برگ یا میوه های گیاه دیده میشوند. نرهای شپشک کمی پرواز میکنند. لاروهای شپشک کوچک، نرم هستند. این آفت در انواع گیاهان زینتی و کشاورزی دیده میشود. شپشک در همه مراحل شیره گیاهان را میمکد بنابراین گیاه را ضعیف میکند. گیاه زرد شده و برگهای آن میریزند و در نهایت ممکن است بمیرد. عسلک ترشح شده از شپشکها بر روی برگ و میوه گیاه میریزد و ممکن است باعث بیماریهای قارچی و ویروسی شوند.

برای جلوگیری از آفت زدگی توسط شپشک کارهای زیر را انجام دهید:
 1. بخشهای آلوده گیاه را جدا کنید و دور بیندازید
 2. شکارچیان شپشک را به باغچه خود هدایت کنید
 3. شپشک ها را با پنبه، دستمال یا مسواک نرم و آب صابونی با ملایمت از گیاه جدا کنید و گیاه را خوب بشویید
 4. در فصل خواب یا تابستان روغن باغبانی روی شپشکها اسپری کنید
 5. روغن چریش استفاده کنید
شپشک آرد آلود
شپشک آرد آلود

کرم کلم (cabbage maggots)

کرم کلم تونلهایی در ریشه گیاه حفر میکند و باعث نابودی گیاه میشود و یا به واسطه ایجاد سوراخ در گیاه باعث بیمار شدن آن میشود.

برای کنترل کرم کلم روشهای زیر را امتحان کنید:
 1. پوشش ردیفی شناور استفاده کنید
 2. از نماتودهای انگلی در اطراف ریشه های گیاه استفاده کنید

کرم شب پره (cutworm)

این کرمها چاق هستند و 2.5 سانتیمتر طول دارند. رنگ این لاروها خاکستری یا سیاه است و بدنشان بند بند می باشد. کرم شب پره شب فعال است. میتوانید این آفت را در جوانه های تازه سبزیجات و گلها ببینید. کرم شب پره از ساقه گیاه در سطح خاک، تغذیه میکند و ممکن است گیاهان کوچک را کامل از بین ببرد.

سوسک سیب زمینی کلرادو (potato beetle)

یکی دیگر از مخرب ترین آفتهای گیاهی سوسک سیب زمین هست، در این آفتها سوسکهای بالغ رنگ زرد نارنجی با راه راههای سیاه یا قهوه ای بر روی بال، دارند. این سوسک برگ خوار در سیب زمینی، گوجه فرنگی، گوجه گیلاسی، بادمجان و گل اطلسی دیده میشوند. این سوسکها باعث از بین رفتن برگهای گیاه شده و باردهی آن را کاهش میدهند و یا حتی باعث نابودی گیاهان جوانتر میشوند.

برای کنترل سوسک سیب زمینی کلرادو:
 1. پوشش ردیفی شناور استفاده کنید
 2. از مالچ خاک اره عمیق استفاده کنید
 3. آنها را هر جا که میبینید بگیرید و از بین ببرید
 4. شکارچیان سوسک را به زمین خود بیاورید
 5. از روغن چریش استفاده کنید
سوسک سیب زمینی کلرادو
سوسک سیب زمینی کلرادو

سوسک لوبیا (bean beetle)

سوسک لوبیای بالغ بدنی تخم مرغی شکل به رنگ زرد قهوه ای با خالهای سیاه بر روی بال دارد و طول آن به نیم سانتیمتر میرسد. لاروهای این سوسک چاق هستند و بدن آنها رنگ زرد تیره و کشیده دارد. این سوسکها را در لوبیا و سویا میتوانید ببینید. سوسک لوبیای بالغ و لاروهای آن از برگها تغذیه کرده و ظاهر بدی در گیاه ایجاد میکنند.

برای نابودی آن:
 1. پوشش ردیفی شناور استفاده کنید
 2. محصول را زود بکارید
 3. هر کجا سوسک لوبیا دیدید بگیرید و از بین ببرید
 4. ازرچا تله استفاده کنید از شکارچیهای آن بهره ببرید
 5. روغن چریش اسپری کنید

سوسک کک مانند (flea bettle)

سوسک ککی یا کک مانند ( Flea Beetl ) سوسک کوچک تیره رنگ است که اگر احساس خطر کند همانند کک، میپرد. سوسک ککی از بیشتر محصولات کشاورزی میتوند تغذیه کند. سوسکهای بالغ سوراخهای گرد کوچک متعددی در برگها ایجاد میکنند و بیشتر به گیاهان جوان آسیب میزنند. لاروهای این سوسک از ریشه های گیاه تغذیه میکنند.

برای از بین بردن سوسک کک مانند:
 1. از پوشش ردیفی شناور استفاده کنید
 2. اسپری سیر روی گیاه بزنید

سن گیاهخوار (tarnished plant bug)

سن گیاهخوار به رنگ سبز یا قهوه ای دیده میشود و خیلی سریع حرکت میکند. بالهای جلویی آن مثلثی زرد رنگ با نوک سیاه است. این آفت را در گلها، میوه ها و سبزیجات زیادی میتوانید ببینید. شفیره ها و بالغهای این سن شیره گیاه را میمکند و باعث میشوند برگ و میوه خراب و چروکیده شود و رشد آن متوقف شود و در نهایت بمیرد.

برای کنترل آن:
 1. علفهای هرز را در بهار از بین ببرید
 2. پوشش ردیفی شناور استفاده کنید
 3. از حشرات شکارچی سن استفاده کنید
 4. روغن چریش روی شفیره های آن اسپری کنید
سن گیاهخوار
سن گیاهخوار

سوسک ژاپنی (japanese beetle)

و آخرین مخرب ترین آفتهای گیاهی سوسک ژاپنی بالغ رنگ سبز آبی متالیک با پوشش برنزه در بالها دارد و لاروهای آن چاق بوده و سر قهوه ای رنگ دارند. این سوسک آفت را میتوانید در انواع سبزیجات، گلها و میوه ها ببینید. سوسک ژاپنی بالغ برگها و گلها را میخورد و گیاه را کامل بی برگ میکند و لاروهای آن هم از ریشه های گیاهان تغذیه میکند.

برای از بین بردن آن:
 1. اول صبح سوسکها را از روی گیاه بتکانید
 2. پوشش ردیفی شناور استفاده کنید
 3. از صابون باغبانی (آفت کش طبیعی) استفاده کنید
مطالب مرتبط :

پرورش و مراقبت از گل رز در فضای باز

شته چیست و بیشتر با آن آشنا شویم

چه گیاهانی مناسب بالکن هستند؟