آکوبا گیاهی مقاوم به سرما

شرایط نگهداری آکوبا
آکوبا گیاه مقاوم

امروز می خواهیم در این مقاله درختچه آکوبا را به شما معرفی کنیم . آکوبا یک درختچه ی همیشه سبز می باشد که بومی شرق آسیا است و جز دسته ی بنسای ها دسته بندی می شود . درختچه آکوبا جز گونه گیاهان مقاوم به کم آبی و مقاوم به سرما می باشد که هم در آپارتمان به عنوان یک گیاه آپارتمانی قابل نگهداری است و هم در محیط بیرون که اگر در محیط بیرون باشد اکسیژن بیشتر و بهتری به جهت رشد مناسب به گیاه می رسد .

جالب است بدانید که برگ های جوان و تازه درختچه آکوبا قابل خوردن است و شما می توانید آن ها را به صورت پخته میل کنید طعم این برگ ها تقریبا به اسفناج نزدیک است .

برخی از مهمترین گونه های درختچه ی آکوبا :

Longifolia – Crotonifolia – Nana  – Crassifolia

آکوبا برای مناطق جنوب با گرمسیری با افتاب مستقیم مناسب نیست.

حالا دیگ بریم سراغ نیازهای طبیعی گل آکوبا

نگهداری آکوبا

دما

گیاه آکوبا یک گیاه همیشه سبز در سرما مقاوم است و تا دمای 16- درجه سرما را تحمل می کند. ولی اگر در منطقه ای هستید که سرمای شدید و طولانی سپری می کنید بهتر است گیاه آکوبای خود را با پلاستیک بپوشانند تا دچار یخ زدگی نشود.

آبیاری

درختچه ی آکوبا در برابر کم آبی جز مقاومترین گیاهان می باشد در ضمن از آبیاری زیاد هم لذت نمی برد و باعث می شود برگ ها سیاه شوند. میزان آب مورد نیاز ان باید همیشه به اندازه باشد . برگ های این گیاه بسیار براق و چرمی مانند هستند ک آب ب سختی از آن تبخیر می شود به همین دلیل در برابر کم آبی بسیار مقاوم می باشد. بهترین زمان آبیاری صبح می باشد سعی کنید همیشه بین دو آبیاری خاک گلدان خشک شود.

نور

این گیاه علاقه ی زیادی به نور آفتاب ندارد و زیرا نور آفتاب باعث سوختگی برگ های زیبای آن ها می شود . بهترن مکان برای کاشت درختچه ی آکوبا در محیط بیرون در نقطه ای سایه و کور زیر شاخ و بگ درختان می باشد .

تغذیه

یکی از ویژگی های جالبی که این بنسای دارد این است ک در بدترین خاک ممکن از لحاظ تغذیه هم سالم باقی می ماند اما رشد قابل توجهی ندارد اگر می خواهید این گیاه به خوبی رشد کند در فصل زمستان کود مناسب (ورمیکوپوست، پتاس و فسفر) را به آن برسانید تا مواد مغذی لازم تا فصل بهار جذب آن شود و شروع به رشد کند .

خاک

pH مناسب خاک برای این گیاه تقریبا خنثی یا به میزان بسیار اندک اسیدی بسیار لذت بخش می باشد درختچه آکوبا در اکثر خاک ها قایل رشد می باشد ولی در خاک سنگین رسی نمی توانید انتظار رشد از این گیاه رو داشته باشید چون آب رو در خودش نگه میداره و باعث پوسیدگی ریشه می شود. ریختن چیپس چوب یا همون مالچ برای حفظ رطوبت و اسیدی موندن خاک خیلی مناسبه.

جابجایی درختچه آکوبا

بهترین زمان برای جا به جا کردن درختچه بنسای آکوبا در اوایل بهار و اواحر تابستان که هوا اندکی خنک می باشد ، است . برای ان کار ابتدا چاله مناسب را حفر کنید و با احتیاط کامل درخچه را از ریشه در بیاورید و به آرامی و با نهایت دقت در چاله ی جدیدی که حفر کرده اید قرار دهید و خاک و کود مناسب را به پای آن بریزید .

 تکثیر آکوبا

این گیاه نر و ماده داره و برای تکثیر از بذر باید این دو کنارهم باشن تا تولید بذر بکنن ، این هم مشکلاتی داره چون گیاه حاصل از بذر شبیه به مادر نمیشه ممکنه برگهای زیباشو دیگه نداشته باشه به خاطر تفرق صفات.ولی بهترین راه قلمه هستش که در هوای خنک بهار یا برج ۱۲ توی ترکیبی از پیت ماس و ماسه یا پرلیت خالی یه قلم ۱۵ سانتی اندازه یه مداد میزنید و بدون اینکه آبش بدید میکنید تو پرلیت و روش یه پلاستیک بکشید و بزارید جای خنک و روشن بدون نور مستقیم حتما قلمه باید از ساقه ی سفت باشه و اول نباید ابش بدید بعد ۴ روز از زیر یه آب بهش میدید ، تا برای ریشه ها دون پاشیده باشید، همین… بعد از چند هفته رشد جدید برگها روش مشخص میشه و اونوقت پلاستیک رو بردارید و ابش بدید.

میوه و برگ و گل این گیاه همگی سمی هستند و در برخی مناطق از ان به عنوان پرچین استفاده میکنند و خیلی هم خوب جواب میدهد.