بهترین شرایط نگهداری ارکیده اونسیدیوم در خانه + بررسی مشکلات

نگهداری ارکیده اونسیدیوم
نگهداری ارکیده اونسیدیوم

ارکیده اونسیدیوم همونطور که از اسمش مشخصه، یه گیاه خاص و زیباست که لقب بانوی رقصنده رو بهش دادن. البته یه سری از مردمی که در سراسر دنیا ازش مراقبت میکنن بهش ارکیده ی دانه برفی هم میگن. این ارکیده که بیشتر به اسم ارکیده اونسیدیوم معروفه یه گیاه خاص هست که نگهداری از اون میتونه جلوه ای خاص به اتاقتون بده… ارکیده اونسیدیوم از ارکیده های خانگی محبوب هستن، زیبایی انها اغلب بخاطر شکوفه های آویزان آن است. یکی از نام‌های رایج برای ارکیده‌ اونسیدیوم، خانم رقصنده ست.

احتمالا این اسم به دلیل گل‌های پریشان هست. در واقع صدها گونه ارکیده اونسیدیوم شناخته شده وجود داره، اما نامگذاری خاصی ندارن. رایج ترین ارکیده اونسیدیوم در شرایط عادی داخل خانه به خوبی رشد می کند. آنها شبیه به پیاز(ناحیه ضخیم پیازی) دارن. برگ های بزرگ ارکیده اونسیدیوم می تونن تا 60 سانتی متر طول داشته باشن و از پیازهای اون بیرون بیان. ارکیده اونسیدیوم اونسیدیوم معمولا در پاییز گل میدن. 

ارکیده اونسیدیوم این بانوی رقصنده مسیر خودش رو در سراسر نقشه ی جهان طی کرده‌ و میشه اون رو در بیشتر مناطق آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی، مکزیک، هند غربی و حتی فلوریدا پیدا کرد. در حالی که این ارکیده ها عمدتاً اپی فیتی هستن (یعنی در درختان رشد می کنند)، زیستگاه آنها به قدری متنوعه که می تونن یکی از چالش برانگیزترین ارکیده ها برای کسایی باشن که ازشون نگهداری میکنن. نگهداری از ارکیده اونسیدیوم ممکنه تو ذهنتون سخت وحتی ناممکن باشه، تو این مطلب بهتون یاد میدم چطور از این زن رقصنده نگهداری کنید.

بنر گل من و تو
Oncidium Varicosum
Oncidium Varicosum
نام گیاهی:Oncidium orchid, onc. orchid, dancing-lady orchid
خانواده:Orchidacae
نوع گیاه:چند ساله
قرار گرفتن در معرض آفتاب:نور آفتاب مستقیم و فیلتر شده
نوع خاک:خاک با زهکشی خوب
pH خاک:اسیدی
زمان گلدهی:پاییز
رنگ گل:زرد، صورتی، قرمز، سبز، بنفش
منطقه بومی:آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی، دریای کارائیب
جدول مشخصات ارکیده اونسیدیوم

چطور از ارکیده اونسیدیوم مراقبت کنیم؟

ارکیده اونسیدیوم طبیعتاً از گیاهان هوازی هستن که به جای خاک روی پوست درختان زندگی می کنن و نسبت به سایر جنس های ارکیده از نور خورشید بیشتری نیاز دارد. قرار دادن ارکیده اونسیدیوم در یک پنجره رو به شرق، غرب یا جنوب که با یک پرده صاف پوشیده شده است (نور فیلتر شده)، مقدار مناسبی از نور را برای ارکیده اونسیدیوم فراهم می کنه. برای خوندن مطلب کلی نگهداری ارکیده میتونید به این مطلب مراجعه کنید.

نور مناسب ارکیده اونسیدیوم چقدر باید باشه؟

همانطور که در بالا گفتم ارکیده اونسیدیوم نسبت به سایر ارکیده های از محبوبیت بیشتری برخوردار هست مخصوصا ارکیده رایج فالانوپسیس اونهم بخاطر رنگ گلها و گونه های معطر خودش هست این گیاه ور زیاد و غیرمستقیم رو خیلی دوست داره. ارکیده اونسیدیوم می تونه نور مستقیم صبح رو تحمل کنه و حتی شرایط روشن رو تا حدود خیلی زیادی ترجیح میده. ارکیده اونسیدیوم  ترجیح میده زیاد جلوی نور شدید آفتاب نباشه، پس بهتره در شرایطی که حس میکنیم نور شدید هست و گیاه ما داره از حال میره اون رو به جای بهتری منتقل کنیم تا ارکیده اونسیدیوم مون لذت ببره. در طول روز برای اینکه گیاهتون رشد خوبی داشته باشه حداقل 7 الی 9 ساعت نور فیلتر شده براش فراهم کنید.

ارکیده اونسیدیوم گیاه هوازی
ارکیده اونسیدیوم گیاه هوازی

خاک مناسب گل ارکیده اونسیدیوم

ارکیده اونسیدیوم گیاهانی اپی فیتی هستن که اصلاً در خاک یا مخلوط گلدانی رشد نمی کنن، بلکه معمولاً در یک محیط گلدانی مبتنی بر پوست گیاه فروخته میشن. این محیط معمولاً به عنوان مخلوط ارکیده اونسیدیوم  فروخته میشه و خاک و محیط اون دارای زهکشی بسیار خوبی هست. به طور کلی خاک ارکیده باید زهکشی خوبی داشته باشه. که در مطلبی جداگانه به این مورد پرداختیم، فقط یادتون باهش که به هیچ وجه در خاک معمولی ستیر گیاهان آپارتمانی نباید اون رو پرورش بدید.

آبیاری گیاه ارکیده اونسیدیوم

گونه های مختلف ارکیده اونسیدیوم تا حدودی از نظر نیاز آبی متفاوت هستن، اما به طور کلی، بیشتر آنها باید هر دو تا ده روز در طول فصل رشد آبیاری بشن. آنهایی که برگ ها و ریشه های ضخیم تری دارند رو میشه کمتر از آنهایی که برگ های نازک دارن آبیاری کرد. برای آبیاری ارکیده اونسیدیوم از آب ولرم یا با آب با دمای اتاق استفاده کنید. توجه کنید که بهتره از آب تصفیه شده و یا آب جوشیده سرد شده برای آبیاری استفاده کنید چون املاح و کلر موجود در آب میتونه برای این گیاه مضر باشه
با این حال مراقب باشید، محیط گلدان شما باید کاملاً زهکشی باشد و خاک گلدان شما باید زهکشی خوبی داشته باشه.

دما و رطوبت مناسب ارکیده اونسیدیوم: 

ارکیده اونسیدیوم رو میشه در بسیاری از زیستگاه ها، از مناطق پست نیمه گرمسیری و نیمه خشک گرفته تا جنگل های ابری خنک و مه آلود پیدا کرد. محیط ایده آل برای رشد 12 تا 15 درجه سانتی گراد در شب و 19 تا 25 درجه در روز مناسب ارکیده اونسیدیوم هست. در صورتی که این دماهای بالا با افزایش رطوبت و گردش هوا مطابقت داشته باشن، دمای تا 32 تا 37 درجه برای ارکیده اونسیدیوم قابل تحمله ولی حتما با افزایش دما میزان رطوبت محیط هم افزایش پیدا کند.

سطح رطوبت مناسب برای ارکیده اونسیدیوم باید بین 30 تا 60 درصد حفظ بشه. حفظ رطوبت مناسب در مناطقی با هوای سرد و خشک زمستانی ممکنه سخت باشه، بنابراین برای پیدا کردن رطوبت ارکیده اونسیدیوم، استفاده از یک دستگاه بخور سرد یا ساخت جزیره برای گلدان ارکیده میتونه گزینه خوبی باشهف غبارپاشی ر من برای این گیاه پیشنهاد نمیکنم. میتونید برای گلدان ارکیده اونسیدیوم خودتون جزیره گلدان بسازید. میتونید در مطلب جداگانه روش های تامین رطوبت گیاهان رو مطالعه کنید.

کود ارکیده اونسیدیوم:

در طول فصل رشد  ارکیده اونسیدیوم ، هر دو ماه یکبار با کود ارکیده یا کود NPK ضعیف و سبک تغذیه کنید یا در ابتدای فصل رشد، از کود های آلی استفاده کنید. فرمول کود  30-10-10 انتخاب خوبی برای مخلوط گلدانی هست که گیاهی که در اون رشد میکنه اپی فیت هست. کود سه بیست هم گزینه ی خوبی برای شما خواهد بود. اگرچه ارکیده اونسیدیوم گونه های زیادی داره، به طور کلی، هر چه گیاه شما بزرگتر باشه، به تغذیه بیشتری نیاز داره. برای خرید کود مناسب گیاه خودتون میتونید به فروشگاه گل من و تو مراجعه کنید.

هرس ارکیده اونسیدیوم:

وقتی رشد گل ارکیده شما متوقف شد، منتظر بمونید تا گل ها به طور طبیعی بریزند و اجازه بدید ساقه به طور کامل بمیره و سپس اون رو قطع کنید. ارکیده های هرس شده ممکنه ساقه گل دوم رو ایجاد کنن، اگرچه گلدهی ارکیده اونسیدیوم یک بار در سال اتفاق می افتد.

انواع ارکیده اونسیدیوم
انواع ارکیده اونسیدیوم

انواع ارکیده اونسیدیوم:

به معنای واقعی کلمه صدها ارکیده اونسیدیوم وجود داره که معرفی کردن اونها تو این مطلب نمیگنجه. اما محبوب ترین گونه های  ارکیده اونسیدیوم عبارتند از:

اونسیدیوم لوکوشیلوم
orchid longipes
orchid sarcodes
orchid pulchellum

همچنین گونه های هیبریدی زیادی از ارکیده اونسیدیوم وجود داره، تلاقی بین دو گونه  ارکیده اونسیدیوم  میتونه یه نوع جدید از اون رو درست بکنه، اگرچه اونسیدیوم ها به خاطر گل های زردشان شناخته می شوند، انواع دیگه از رکیده اونسیدیوم وجود داره که رنگ های مختلفی دارن. Oncidium ‘Sharry Baby’ که بهش ارکیده شکلاتی هم میگن چون گل های قهوه ای با رایحه غنی کاکائو داره. یکی از انواع جذاب ارکیده، ارکیده فالانوپسیس هست…

چطور ارکیده اونسیدیوم را تکثیر کنیم؟

بسیاری از ارکیده های اونسیدیوم، پیازهای بزرگ دارن و به گیاهان نسبتاً بزرگ تبدیل میشن. اونها رو میشه به راحتی در هنگام تعویض گلدان مجدد به چند گیاه تقسیم کرد. بریم ببینیم چطور میشه  ارکیده اونسیدیوم رو تکثیر کرد:

گیاه ارکیده اونسیدیوم رو با احتیاط از گلدانش خارج کنید و اون رو به قسمت هایی تقسیم کنید که هر کدام شامل حداقل بخش هایی از  پیازچه باشه. هر کدوم از بخش های گیاه جدید رو مجدداً در گلدان مخصوص خودش بزارید و اون رو روی محیطی با زهکشی بالا قرار بدید، میتونید از شاخه و تنه ی درختان استفاده بکنید و گیاه جدید روی تنه ی درخت بکارید.
برای تامین رطوبت گیاه  ارکیده اونسیدیوم بخش های کاشته شده جدید باید به طور مداوم اسپری بشن، اما تا زمانی که رشد ریشه جدید دیده نشده، آبیاری نکنید و به طور مداوم اون رو اسپری کنید.

چطور گل ارکیده اونسیدیوم رو با دانه تکثیر کنیم؟

تکثیر ارکیده اونسیدیوم  با بذر یه عمل پیچیده ست که معمولاً فقط توسط افراد حرفه ای یا آماتورهایی که خیلی پیگیر هستن میتونه انجام بشه. تکثیر ارکیده اونسیدیوم با بذر به مواد خاص و شرایط با دقت کنترل شده نیاز داره. در طبیعت، بذرها تنها از طریق یک برهم کنش پیچیده با قارچ میکوریزی خاک جوانه می زنن و دستیابی به جوانه زنی مصنوعی نیازمند شرایط آزمایشگاهی هست. تعداد کمی از آماتورها مایل هستن ماهها برای جوانه زدن بذرها و گاهی سالها برای پرورش نهالها به گیاهان گلدار وقت بذارن، در حالی که تکثیر رویشی با تقسیم ساده نسبتاً آسان هست.

چگونه گلدان ارکیده اونسیدیوم رو تعویض کنیم؟

 ارکیده اونسیدیوم دوست داره در محیط‌های گلدانی با زهکشی بسیار آزاد بر پایه تنه درخت قرار بگیره. به طور کلی، فقط در صورت لزوم، گلدان ارکیده اونسیدیوم رو تعویض کنید. یه ارکیده اغلب چندین سال با خوشحالی میتونه داخل یه گلدون رشد بکنه. قبل از اینکه اونقدر ریشه دار بشه که تقسیم و گلدان مجدد نیاز داشته باشه.

زمستان گذرانی ارکیده اونسیدیوم:

نگهداری ارکیده اونسیدیوم در زمستان: در زمستان آبیاری را به دو ماه یا کمتر کاهش دهید. ارکیده اونسیدیوم به دلیل داشتن پیازهای بزرگ خود می تواند خشکی قابل توجهی را تحمل کند. پیاز های چروکیده ارکیده اونسیدیوم  به طور کلی نشان دهنده کمبود آب هستن.

آفات و بیماری های رایج ارکیده اونسیدیوم:

از آنجایی که انسیدیوم ها پیازهای بزرگ و گوشتی دارن و توده هایی در ریشه دارند، مستعد پوسیدگی هستن.
 ارکیده اونسیدیوم مستعد ابتلا به بسیاری از آفات مشابهی هستن که بسیاری از گیاهان آپارتمانی را تحت تاثیر قرار می دهند، از جمله شته ها، شپشک های آردآلود، فلس ها، کنه ها، و تریپس. آفت کش های مصنوعی مانند مالاتیون، بهداشت خوب گیاه و هرس کردن برگ های آسیب دیده و حذف بقایای گیاهی میتواند مشکلات آفت را به حداقل برساند.

رشد گل های ارکیده اونسیدیوم:

اونسیدیوم ها از نظر شکوفه زدن بسیار عالی هستن. یه گیاه بزرگ و خوب رشد کرده ممکنه شش یا هفت شاخه گل زرد را در یک دوره چند ماهه تولید کند که اغلب از اواخر تابستان شروع می شود. اما ارکیده‌ها اغلب در حالی خریداری می‌شوند که در حال حاضر شکوفه داده‌اند، و زمانی که گل ارکیده پس از چند ماه دیدنی شکوفه نمیده، باعث ناامیدی میشه.

چرا ارکیده اونسیدیوم گل نمیده؟

اونسیدیوم ها برای گلدهی مجدد به نور کافی نیاز دارن. به یاد داشته باشید که این نوع ارکیده به نور بیشتری نسبت به سایر جنس‌های ارکیده نیاز داره، البته نه به نور مستقیم خورشید بلکه یه نور خوب که فیلتر شده.

پس از پایان دوره شکوفه دادن ارکیده اونسیدیوم، ساقه گل رو دوباره هرس کنید، که باعث تحریک مجدد گیاه میشه تا گل بده.
مهمتر از همه، ارکیده به شرایط دمایی نیاز داره که یه محیط طبیعی رو شبیه‌سازی کنه، به این معنی که دمای شب به 55 تا 60 درجه فارنهایت کاهش می‌یابد، اما در طول روز به دمای گرم‌تر می‌رسد. بدون شب های خنک، این ارکیده ها از شکوفایی مجدد شرمنده هستن.
با کنترل دقیق شرایط، این امکان وجود داره که انسیدیوم شما دو یا حتی سه بار در سال دوباره شکوفه بده، در حالی که شکوفه های اون تقریباً در تمام سال وجود داره.

نگهداری ارکیده اونسیدیوم
نگهداری ارکیده اونسیدیوم

مشکلات رایج گل ارکیده اونسیدیوم:

ارکیده‌ها به اینکه رشد ضعیفی دارن بدنام هستن، اما انسیدیوم‌ها اغلب یکی از ارکیده‌هایی هستن که به آسانی رشد میکنن، زمانی که شرایط رشد رو برای آنها فراهم کنید. مشکلاتی که ارکیده اونسیدیوم در طول رشد با آنها مواجه هستن:

تغییر رنگ برگهای گیاه ارکیده اونسیدیوم:

شایع ترین مشکل ارکیده اونسیدیوم، به غیر از گل ندادن، تغییر رنگ برگ های اونه که معمولاً در نتیجه نور نامناسب بوجود میاد. ارکیده انسیدیوم که مقدار مناسبی نور را دریافت می کند، دارای برگ های روشن و سبز مایل به زرد خواهد بود. اگر برگ ها سبز تیره هستند، احتمالاً نور کافی دریافت نمی کنند و نور زیاد می تواند برگ ها را قرمز.کند

لکه های تیره روی برگ ها:

لکه های تیره روی برگ های ارکیده اونسیدیوم معمولاً نتیجه یک عفونت باکتریایی است، اما به ندرت بسیار جدی است. بهبود گردش هوا در اتاق معمولا باعث از بین رفتن عفونت می شود.

نوک قهوه ای برگ ها:

وقتی نوک برگ های ارکیده قهوه ای می شود، معمولاً نشانه ای از سوختگی شیمیایی ناشی از کوددهی زیاد است. به گیاه آب اضافی بدهید تا نمک ها از خاک دفع شود.

گیاه ارکیده اونسیدیوم رو میشه بیرون از خونه پرورش داد؟

در مناطقی که یخبندان نیست، ارکیده های گلدانی می توانند به خوبی رشد کنند. اما مهم است که از آنها در برابر دمای سرد محافظت کنید و آنها را به داخل خانه ببرید، زمانی که دما به 50 درجه فارنهایت یا کمتر می رسد میتواند به ارکیده اونسیدیوم  آسیب برساند.

ارکیده اونسیدیوم چقدر عمر می کنه؟

یک ارکیده انسیدیوم اگر هر چند سال یکبار تقسیم شود و گلدان و شرایط رشد ایده آلی داشته باشد، می تواند برای چندین دهه رشد کند.

آیا ارکیده ی اونسیدیومی وجود داره که معطر باشه؟

  “Sharry Baby” رایحه شکلاتی مشخصی داره. Twinkle بویی شبیه وانیل داره. یکی دیگر از ارکیده های معطر محبوب مینیاتوری Oncidium cheirophorum است. اگر از بوی مرکبات لذت می برید، Oncidium chrysomorphum را امتحان کنید.

محل نگهداری ارکیده کجاست؟

اونسیدیوم ها ارکیده های نور دوست هستند که برخی از آنها قادر به مقابله با آفتاب کامل و مستقیم هستند. آنها در 60-65 درجه فارنهایت در شب و 70-85 درجه فارنهایت در روز رشد می کنند. اکثریت قریب به اتفاق در نزدیکی یک پنجره رو به شرق، غرب یا جنوب با یه پرده که نور را منتقل میکند به خوبی رشد میکنند. مانند همه ارکیده ها، ارکیده اونسیدیوم که نور کافی دریافت می کند، دارای برگ های روشن و سبز مایل به زرد خواهد بود. ارکیده هایی که نور کافی دریافت نمی کنند دارای برگ های سبز تیره هستند، در حالی که ارکیده هایی که نور زیاد دارند می توانند دارای برگ های قرمز رنگ باشند. با این حال، نور دادن بیش از حد به ارکیده اونسیدیوم خوب نیست.

ارکیده اونسیدیوم با روش هایی که برای نگهداری و  تکثیر اونها بهتون گفته شد، یه گیاه با نگهداری ساده ست که میتونید با نگهداری از این گل تنوعی به گلخونه خودتون بدید و با گیاه ارکیده اونسیدیوم خونتون رو خاص بکنید…