گل و گیاه آپارتمانی

انواع سانسوریا، آموزش نگهداری از گل سانسوریا

انواع سانسوریا، آموزش نگهداری از گل سانسوریا
انواع سانسوریا، آموزش نگهداری از گل سانسوریا

انواع گل سانسوریا و همانطور که همه میدانید این گیاه تصفیه کننده هوا هستش و گیاه سانسوریا هم از جمله گیاهانی هست که از طرف ناسا مورد تایید قرار گرفته و اگر دوست دارید این گیاه رو در خانه خود نگهداری کنید به دلیل مقاومت بالا و عمر ولانی میتونه گزینه خوبی باشه

این گیاه در اکثر آپارتمان های ایرانی نگهداری میشه و به گل زبان مادرشوهر هم معروف هستش.اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری داشته باشید در ادامه با ما همراه باشید.

این گیاه همیشه سبز و چند ساله برگ های سبز تیره، شمشیری، دراز و نوک تیز دارد که دارای رگه های موازی ولی ناصاف به رنگ نقره ای و طوسی هستند. سانسوریا ساقه ندارد و برگ ها به طور مستقیم از ریزوم رشد می کنند. این گیاه یکی از گیاهان تصفیه کننده هوا است و ذرات آلاینده هوا مانند نیتروژن و فرمالدهید را جذب می کند. این گیاه مقاوم نیازهای کمی دارد و می تواند با مراقبت های ساده هم سلامت و شاداب باشد.

برگ های گیاه می تواند تا یک متر هم رشد کند. در گونه های ابلق لبه های برگ به رنگ زرد، سفید و کرم دیده می شود.

بعد از بلوغ گلهای کوچک معطری می دهد که زیبایی خاصی ندارند.

 • نام گیاه: سانسوریا
 • نام انگلیسی: Mother in Laws Tongue
 • نام علمی: Sansevieria trifasciata
 • خانواده: Asparagaceae
 • منشا: مناطق گرمسیری آفریقای جنوبی مانند نیجریه و کونگو
گیاه سانسوریا
گیاه سانسوریا

نور و دمای مورد نیاز برای گل سانسوریا

سانسوریا از گیاهان مقاوم به سایه و نور کم است ولی حالت ایده آل برایش نور کامل و غیر مستقیم است. دمای ایده آل محیط برای این گیاه ۱۶-۲۴ درجه سانتی گراد است و قادر است هوای سرد را تا ۱۰ درجه سانتی گراد تحمل می کند.

سانسوریا مخملی
سانسوریا مخملی

آبیاری برای سانسوریا

این گیاه تا حدودی مقاوم به خشکی است و بهترین زمان آبیاری برای او زمانی است که خاک خشک شده باشد. البته نباید دوره خشکی طولانی شود چون باعث چروک شدن برگ می شود.

هفته ای یک تا دو بار در تابستان و دو هفته یکبار در زمستان می تواند برایش کاقی باشد. نیاز به غبار پاشی ندارد. در صورت آبیاری زیاد برگ از سطح خاک می پوسد.

خاک مناسب گیاه

خاک برای گیاه سانسوریا باید زهکشی مناسب داشته باشد. ترکیبی از خاک باغچه، خاک برگ یا کمپوست برای سانسوریا بستر خوبی فراهم می کند.

تغذیه و کود دهی

تغذیه مناسب برای سانسوریا با کودهای مایع یا جامد محلول که مخصوص گیاهان آپارتمانی هستند، می تواند عناصر مورد نیازش را تامین کند. در صورت لزوم هر دو تا سه هفته یکبار این کوددهی را تکرار کنید.

 • برای تعویض گلدان ۲ تا ۳ سال یکبار کافی است. این گیاه در گلدان کوچک راحت تر است!
 • همیشه برگ های خاک گرفته را با دستمال یا اسفنج مرطوب پاک کنید.
 • انواعی از سانسوریا رنگی در گل فروشی فروخته میشوند که دارای رنگ های مخصوص و گیاهی هستند. اگر حس کردید این رنگ مانع از رشد گیاه می شود، میتوانید آن را جدا کنید.
 • خاصیت تصفیه کنندگی هوا و پاکیزگی سانسوریا را جدی بگیرید.
حتما مطالعه کنید
هر آنچه که باید در خصوص فیکوس بنجامین بدانید

مشکلات گیاه

 • اگر رنگ برگها پریده، نور کافی نیست یا نیاز به کود دهی دارد. گیاه را به مکان پر نورتر منتقل کرده و تغذیه را انجام دهید.
 • لکه های قهوه ای روی برگ نشان از آبیاری بیش از حد دارد، فاصله بین دو آبیاری را بیشتر کنید.
 • اگر برگ خشک شده، آبیاری را تا به حال کمتر انجام داده اید، گیاه را به مکان خنک تر ببرید و آبیاری را بیشتر کنید.
 • پوسیدگی برگ از سطح خاک نشان آبیاری زیاد یا نبود زهکش مناسب است.
 • اگر برگ های جدید آبکی شده اند، تغذیه را کم کنید. اگر برگ های قدیمی آبکی هستند، سرما به سانسوریا آسیب رسانده است.
 • لکه های سفید پنبه ای روی برگ نشان از آفت است. از سم آفت کش استفاده کرده و آن را روی برگ بمالید.

تکثیر گیاه سانسوریا

برای تکثیر سانسوریا میتونید از قلمه زنی استفاده کنید.کافی است برگ بالغ با ارتفاع زیاد را از محل مناسب با چاقوی تیز بع ابعاد ۷-۱۰ سانتیمتر برش بزنید و آن را در بستر شنی مغذی مرطوب قرار دهید تا ریشه دار شود. در گونه های ابلق تکثیرشان با قلمه زنی برگ تضمینی برای ادامه نسل نخواهد بود.

حواستان باشد برگ را بر عکس داخل آب نگذارید که ریشه نمی زند و بهترین فصل برای تکثیر قلمه برگی سانسوریا خرداد تا مرداد ماه هستش.

یکی دیگر از روش های تکثیر سانسوریا از طریق تقسیم بوته است. در فصل زمستان زمانی که گیاه به رشد خوبی رسیده باشد، می توان برگ های جدا را از گیاه مادری جدا کرد و در گلدان های جدا کاشت. در سانسوریا ابلق این روش می تواند موجب انتقال این خصوصیت از گیاهان مادری به گیاهان جدید شود.

تکثیر سانسوریا
تکثیر سانسوریا

انواع گیاه سانسوریا

سانسوریا تنوع خیلی زیادی دارد که معمولا با برگ های پهن و یا مدل های برگ مختلف و انواع گونانگون دیده می شود.سانسوریا پاکوتاه، سانسوریا ابلق، سانسوریا رنگی، سانسوریا مخملی، سانسوریا لوله ای و … از جمله انواع سانسوریا هستند.

همچنین با توجه به فرم رشدی این گیاه، می توان مدل های بافت و حصیری شکل هم در این گیاهان خلق کرد.

در دیگر انواع سانسوریا، سانسوریای نیزه ای یا سانسوریا لوله ای وجود دارد که کمی دارای خصوصیات متفاوت هستند. نام علمی این دسته Sansevieria Cylindrica است و به نام Snake Plant یا Spear Plant شناخته می شود.

تفاوت این نوع از سانسوریا یا مورد قبلی این است که برگ های لوله ای و نیزه ای شکل دارد و از انواع سانسوریا پاکوتاه شناخته می شود. در این مدل از سانسوریا تکثیر به سادگی انجام نمی شود ولی باقی نیازهای گیاهی آنها یکسان است.


ارسال پاسخ