با شایع ترین بیماری های زنان آشنا شوید؛ 8 بیماری مهم

شایع ترین بیماری های زنان
شایع ترین بیماری های زنان

شایع ترین بیماری زنان : با اینکه برخی بیماری ها بین زنان و مردان مشترک است اما زنان مشکلات سلامتی مخصوص به خود را دارند. برخی بیماری ها در زنان شایع تر است مثلا زنان سه تا چهار برابر مردان به سنگ کیسه صفرا مبتلا می شوند یا نسبت ابتلا به سردردهای میگرنی در زنان سه برابر مردان است، به گفته پزشکان در صورت رعایت بهداشت فردی و مراجعه منظم به پزشک متخصص زنان میتوان از بیماری های رحمی به راحتی پیشگیری کرد، در زیر شماری از بیماری های شایع در میان زنان را مرور خواهیم کرد.

اختلال سیستم ایمنی

این اختلالات سیستم ایمنی بدن را درگیر می کنند و باعث می شوند بدن به ارگان های خودی حمله کند و بافت های خودی را تخریب کند. بیش از 80 نوع بیماری خود ایمنی وجود دارد که از میان آن ها می توان به ام اس، سندرم شوگرن، سل پوستی و لوپوس اشاره کرد. طبق تحقیقاتی که در امریکا انجام شده است بیماری های خود ایمنی به طور متوسط 12 میلیون امریکایی را درگیر کرده است که فقط یک سوم آن ها مرد هستند.

بیماری های دستگاه تناسلی

ابتلا به این بیماری ها از جمله عفونت مجرای ادراری شامل عفونت مثانه و عفونت کلیه، قارچ ها، بیماری های التهابی لگن و زگیل تناسلی در میان زنان بیشتر از مردان است. که به شرح برخی از مهمترین آنها می پردازیم:

بنر گل من و تو
قارچها :

اگر مشاهده کردید که در قسمت مهبل و فرج ترشحات پنیرکی به همراه سوزش و خارج دارید یکی از نشانه های وجود قارچ در آن قسمت ها می باشد، نکته مهم این هست که به هیچ وجه قارچ از خارج وارد این قسمت ها نمی شود بلکه تمام سطوح خارجی بدن و مخاط بیرونی آلوده می باشد و در شرایط عادی بدون هیچ علامتی است و عوامل دیگر باعث تکثیر و بروز علایم آن می‌شود. عوامل ایجاد و تشدید قارچ میتوان به استفاده از لباس های زیر تنگ و گرم و مرطوب ماندن محل نشیمنگاه اشاره کرد.

باکتریال

اگر ترشحات خاکستری و بوی شبیه به ماهی از قسمت های تناسلی مشاهده کردید بدانید که دچار این بیماری شده اید، باکتریال ترکیبی از ند نوع میکروب یا مخلوط با قارچ و… می باشد. در بعضی مواقع این ترشحات سبز رنگ یا کرم رنگ هم می باشند که احتمال درگیر کردن لگن به شکل کامل نیز می باشد. در اینگونه موارد حتما به پزشک مراجعه کنید تا داروهای ضد میکروبی متناسب با بیمایر برای شما تجویز شود.

بیماری های زنان - بیماری های دستگاه تناسلی
بیماری های زنان – بیماری های دستگاه تناسلی
زگیل تناسلی (HPV)

ویروس پاپیلومای انسانی عامل اصلی زگیل تناسلی می باشد شاید در اینگونه موارد پیشنهادات زیادی بای درمان به شما بشود ولی اصلی ترین راه درمان لیزر، کرایو – کوتر و یا استفاده از مواد مخصوص شیمیایی می باشد.

قبل از درمان حتما باید نوع این بیماری تشخیص داده شود چون انواع آن دارای ریسک های مختلفی هستند و احتمال تبدیل به سرطان را نیز دارند، پس به هیچ وجه این مشکل را به دست کسانی که هیچ تخصصی ندارند ندهید. در ضمن واکسن گارداسیل تا حدود 95 درصد میتواند موثر باشد.

پوکی استخوان

درست است که پوکی استخوان بین مردان و زنان وجود دارد اما در میان زنان شایع تر است و یکی از نگرانی های جدی سلامت زنان است. این بیماری با کاهش تراکم استخوان همراه است. نتایج یک پژوهش نشان می دهد در میان زنان بالای 50 درصد 50 درصد  ابتلا به این بیماری وجود دارد. برخی از زنان تا سن 65 سالگی نیمی از تراکم استخوانی خود را از دست می دهند. با مراجعه به موقع به پزشک و سنجش تراکم استخوان می توان از پوکی استخوان جلوگیری کرد.

سرطان

سرطان مهم ترین عامل مرگ و میر خانم هاست. سرطان های شایع تر عبارتند از سرطان های پستان، دهانه رحم، رحم و تخمدان، پانکراس، روده بزرگ و ریه. سرطان پستان دومین عامل اصلی مرگ و میرهای ناشی از سرطان در میان زنان است. تشخیص زود هنگام نقش بسیار موثری در درمان این سرطان دارد به همین خاطر امروزه خانم ها باید از سن مشخصی ماموگرافی و غربالگری سرطان سینه را انجام دهند.

سرطان تخمدان

تشخیص این بیماری در مراحل اولیه بسیار دشوار است به همین خاطر از آن به عنوان قاتل خاموش یاد می شود. از علائم سرطان تخمدان می توان به نفخ شکم، درد در ناحیه زیر شکم، مشکل در بلع غذا، تکرر ادرار و احساس خستگی دائمی اشاره کرد. با اینکه این سرطان ممکن است در هر سنی رخ دهد اما ریسک ابتلا به آن با افزایش سن افزایش می یابد. در امریکا از هر 70 زن یک نفر سرطان تخمدان دارد.

سرطان رحم

تشخیص به موقع در درمان این بیماری هم نقش بسیار موثری دارد و در صورتی که زود تشخیص داده شود 95 درصد احتمال بهبودی وجود دارد. این بیماری در اثر یک جهش ژنتیکی در سلول های رحم ایجاد می شود و علائمی مانند خون ریزی یا ترشحات غیرعادی در ناحیه واژن و درد شدید در ناحیه لگن دارد و در صورت بروز این علائم باید حتما به پزشک مراجعه کرد. شیوع این بیماری در میان جوانان بیشتر است.

شایع ترین بیماری زنان - استرس
شایع ترین بیماری زنان – استرس

اختلالات اضطرابی و استرسی

متخصصان معتقدند بیماری های اضطرابی و افسردگی بسیار بیشتر از بیماری هایی مانند آرتریت، فشار خون یا سایر بیماری های مربوط به استخوان و دیابت روی زندگی خانم ها اثر منفی می گذارد. زنان علاوه بر اینکه به دلیل قاعدگی دچار اختلالات هورمونی می شوند، میزان ابتلا به افسردگی، اختلال دو قطبی-شیدایی یا اختلال سیستماتیک نیز در بین آن ها بیشتر است.

به طور میانگین می توان گفت 70 تا 90 درصد زنان دچار سندرم پیش از قاعدگی می شوند. این سندرم علائمی مانند عصبی شدن و زود رنجی، دردهای شکنی، نفخ و سردرد دارد.

مشکلات تیروئیدی

کم کاری یا پرکاری تیروئید بیشتر در زنان رایج است و به همین خاطر متاسفانه احتمال بروز سرطان تیروئید در خانم ها بیشتر است.

نکته پایانی

درست است که بسیاری از بیماری های خانم ها در اثر افزایش سن یا در اثر تغییرات هورمونی ایجاد می شود اما با انتخاب سبک صحیح زندگی و انجام چکاپ های به موقع می توان تا مقدار زیادی از بروز بیماری های خطرناک جلوگیری کرد. پس با بیماری های زنان آشنا شوید و یک سبک زندگی به همراه ورزش را برای خود انتخاب کنید.

مطالب مرتبط :

نکات کلیدی و راهکارهای مراقبت از پوست در دوران بارداری

سردی رحم چیست؟ با علائم و درمان های آن آشنا شوید

اندومتریوز چیست؟ چه چیزهایی را باید در مورد اندومتر بدانیم