تکثیر زاموفیلیا ؛ 4 تا از بهترین روش های تکثیر زامیفولیا در خانه + عکس

در این مطلب تمامی روش های مرسوم تکثیر زاموفیلیا را به همراه روش های ریشه دار کردن برگ و ساقه، توضیح خواهم داد تا به راحتی در خانه زامیفولیا را تکثیر کنید.

روش های تکثیر زاموفیلیا
روش های تکثیر زاموفیلیا

چگونگی تکثیر گیاه زاموفیلیا در خانه : از راه های تکثیر زاموفیلیا می توان به روش های :1.تقسیم ریزورم (غده) یاهمان تکثیر از طریق ریشه 2. تکثیر زاموفیلیا از طریق ساقه (قلمه زدن در اب و خاک) 3. تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ و 4. تکثیر زاموفیلیا از طریق دانه اشاره نمود ، در ادامه هر یک را کامل توضیح میدهیم .

همانطور که میدانید گیاه زاموفیلیا، گیاهی مقاوم به نور کم است و دارای شرایط نگهداری نچندان سختی میباشد، همچنین بدلیل داشتن ساقه جذاب و برگهای براق جزء گیاهان لوکس و زینتی برای منزل محسوب میشود با اینکه دارای شرایط نگهداری راحتی میباشد ولی تکثیر آن بسیار زمانبر اما کم هزینه است. همچنین اگر میخواهید که از گیاه زاموفیلیا بهتر نگهداری کنید، میتوان مطلب مرتبط با نگهداری زاموفیلیا را مطالعه کنید .

تکثیر زاموفیلیا از طریق تقسیم بوته
تکثیر زاموفیلیا از طریق تقسیم بوته

1. تکثیر زاموفیلیا از طریق ریشه :

سریعترین و راحتترین راه برای تکثیر هر گیاه، تکثیر از طریق ریشه است، که شامل گیاه زاموفیلیا نیز میباشد. ریشه گیاه زاموفیلیا شبیه پیاز و بصورت برجسته و برآمده میباشد، که به آن ریزوم گفته میشود.
مراحل تکثیر گیاه زاموفیلیا به روش تقسیم بوته یا همان تقسیم ریشه: اگر زمان زمان تعویض گلدان گیاه شما فرا رسیده است میتوانید عمل تقسیم ریشه را انجام دهید، ابتدا گیاه زاموفیلیا را از گلدان خارج نموده یکی از غده ها را جدا کرده و ریشه را بدون آسیب رساندن به آنها رشته رشته کنید (توجه شود که غده باید دارای ریشه باشد.)
ممکن است برای اینکار نیاز به استفاده از تیغ تمیز و تیز (تمیزی تیغ نکته مهمی میباشد به همین دلیل قبل از استتفاده باید تیغ را با یک پد الکلی استریل نمود همچین تیز بودن تیغ برای برش آوند نکته مهمی میباشد تا از آسیب آن جلوگیری شود .) برای برش داشته باشیم ، که اگر گیاه آسیب دید به مدت یک هفته در هوای آزاد و سایه قرار داده تا خشک شود.
هر کدام از غده ها را همراه با ریشه به گلدان جدید منتقل کرده سپس با خاک سبک که زهکشی مناسبی دارد گلدان را پر کنید، داشتن زهکشی خوب برای گلدان (سوراخ بودن کف گلدان) یکی از نکات کلیدی است که در روند رشد و زنده ماند گیاه مهم می باشد. سعی کنید اولین آبیایر را به همراه قارچ کش و هیومیک اسید انجام دهید تا اگر خاک یا ریشه های شما دارای بیماری قارچی بوده از بین برود.

بنر گل من و تو
تکثیر زاموفیلیا از طریق ساقه
تکثیر زاموفیلیا از طریق ساقه

2. تکثیر زاموفیلیا از طریق ساقه (قلمه زدن زاموفیلیا) :

روش قلمه زدن گیاه زاموفیلیا روش مرسومی برای تکثیر این گیاه نمیباشد (بدلیل زمانبر بودن) ولی زمانیکه گیاه را هرس میکنید می توان ازاین روش برای تکثیر استفاده نمود .

مراحل تکثیر گیاه زاموفیلیا از طریق قلمه زدن ساقه : برای این روش کافیست یک ساقه جوان و سرحال را انتخاب کنید و سپس به کمک یک قیچی تیز و استریل شده آن را برش بزنید. توجه داشته باشید که طول ساقه خیلی بلند نباشد و از 15 سانتی متر هم کمتر نباشد، سپس برگ های قسمت پایینی قلمه را بچینید تا گیاه با انرژی بیشتری ریشه زنی کند حداقل 2 الی 4 برگ روی قلمه بنواند کافی است .از برگ های چیده شده میتوان برای تکثیر به روشی که در ادامه خواهیم گفت استفاده کنیم.
سوالی که بیشتر موارد پرسیده میشود که تکثیر زاموفیلیا با دارچین به چه صورت است ؟ استفاده از دارچین برای تکثیر زامیوفیلیا یک روش نیست بلکه فقط روشی برای بالا بردن درصد موفقیت ریشه زایی قلمه ها می باشد، دارچین به عنوان یک هورمون ریشه زایی استفاده میشود. بدین صورت که برای بالاتر رفتن سرعت ریشه زایی میتوان از هورمون های افزایش ریشه زایی استفاده نمود . دارچین یکی از این موارد است میتوان برای افزایش درصد موفقیت ریشه دادن قلمه ها در تکثیر زاموفیلیا استفاده کرد، پس از جدا کردن ساقه چند ساعت درون محلول آب و دارچین قرار داد سپس مراحل را ادامه داد. میتوانید ساقه را به صورت مستقیم در داخل پودر دارچین بزنید و بعد در داخل آب، خاک یا پرلیت ریشه دار کنید.

بعد از برش بهتر است که قلمه ها را به مدت 24 ساعت در محلی با نور فیلتر شده قرار دهید تا محل برش پینه ببند و سپس ریشه دار کنید، برای ریشه دار کردن قلمه زاموفیلیا میتوان از روش هایی که در ادامه گفته میشود استفاده کرد.

ریشه دار کردن قلمه زاموفیلیا در آب
ریشه دار کردن قلمه زاموفیلیا در آب

ریشه دار کردن قلمه زاموفیلیا در آب :

ساقه های گیاه را پس از جدا کردن داخل یک لیوان بلند از آب قرار داده و هر 3 روز تا یک هفته آب را عوض کرده و لیوان را بشویید برای جلوگیری از رشد قارچ ، توجه شود که آب مورد استفاده فاقد کلر باشد و یا از آب جوشیده و سرد شده هم دمای محیط استفاده شود، همچنین محیط این گیاه گرم و نور مستقیم آفتاب قرار داشته باشد .
پس از گذشت 2 تا 9 ماه (کاملا به شرایط نگهداری بستگی دارد) که گیاه دارای ریشه شد (طول ریشه بیش از 2.5 سانتی متر ) میتوان قلمه های ریشه دار شده را بصورت گیاه مستقل داخل گلدان جدید بکاریم.

ریشه دار کردن زاموفیلیا در پرلیت :

این روش یکی از بهترین و اصولی ترین روش های ریشه دار کردن ساقه زاموفیلیا می باشد که ریشه های مقاوم و خبو برای شما به همراه خواهد داشت، پس از جدا کردن ساقه از گیاه اصلی در یک لیوان کمی پرلیت ریخته ساقه ها را درون لیوان قرار داده و تا سر لیوان با فاصله تقریبا یک سانتی متر از پرلیت پر میکنیم سپس داخل لیوان را با آب پر میکنیم.
توجه شود گیاهی که از این روش ریشه دار میشود قوی تر از سایر روش ها میباشد و زمان ریشه دار شدن سریعتر انجام خواهد شد. همچنین برای اینکه ریشه زاموفیلیا قوی باشد بهتر است از مطلب گفته شده در تقویت زاموفیلیا را مطالعه کنید

تکثیر  زاموفیلیا از طریق برگ
تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ

3. نحوه تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ :

همانطور که در روش قبل نیز گفته شد از معایب این روش طولانی بودن پرسه رشد میباشد ممکن است حدودا یکسال بطول بیانجامد (که برگها تبدیل به یک گیاه کامل شوند در غیر این صورت عمل ریشه دهی و به وجود آمدن ساقه حدود 90 روز زمان خواهد برد) .
روش تکثیر زامیفولیا از طریق برگ : برگ های زاموفیلیا را از قسمتی که دقیقا به ساقه متصل است با یک قیچی یا چاقوی تیز و تمیزاز ساقه جدا کنید توجه داشته باشید هنگام اینکار از دستکش استفاده کنید زیرا شیره گیاه زاموفیلیا سمی بوده و سبب التهابات شدید پوستی میشود .سپس برگ ها را در سایه و هوای آزاد بمدت چند ساعت قرار دهید تا شیره ان بطور کامل خارج شده و محل بریدگی خشک شود .

ریشه دار کردن برگ زاموفیلیا از طریق خاک :

برگ های جدا شده را داخل ترکیبی از خاک مرطوب قرار دهید. ترکیب خاک میتواند مرکب از کوکوپیت و پرلیت یا پیت ماس بعلاوه شن که هم نگهداری اب بالایی دارند و هم سبک هستند استفاده نمود. پیشنهاد من به شما استفاده از ترکیب کوکوپیت و کمی پرلیت است تا درصد موفقیت ریشه دار شدن و همچنین زمان تولید غذه پایین بیاد است.
برگ ها را از قسمت پایینی در عمق یک سانتی متری و با فاصله 5 سانتی متری از هم درون خاک قرار میدهید . برای حفظ رطوبت هوا و رشد بهتر روی قلمه ها را با پلاستیک شفاف پوشانده و روی آنها چند سوراخ جهت تهویه آن ایجاد کنید . بهترین مکان برای نگهداری این برگها در گلخانه و یا لب پنجره میباشد .
برگها پس از مدتی پلاسیده و پژمرده خواهند شد اما غده و و ساقه شروع به تشکیل و در نهایت شاخه جدید پس از حدود 3 تا 9 ماه ظاهر خواهد شد . پس از نمایان شدن ساقه میتوان گیاه را به گلدان جدید منتقل نمود.
در مطلبی جداگانه بصورت کامل و بهمراه ویدیو نحوه تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ را آموزش دادیم که حتما مطالعه کنید .

ریشه دار کردن برگ زاموفیلیا در آب :

برگ را از قسمت پایینی به اندازه 2 سانتی متر داخل آب بدون کلر و یا جوشیده و سرد شده هم دمای محیط قرار دهید و مانند روش قلمه زدن در اب هر 3 تا 7 روز آب آن را عوض نموده تا از تکثیر قارچ جلوگیری شود و پس از نمایان شدن ریزوم گیاه را داخل گلدان جدید بکاریم .

ریشه دار کردن برگ زاموفیلیا
ریشه دار کردن برگ زاموفیلیا

4. تکثیر زاموفیلیا از طریق دانه :

این روش تکثیر زیاد مرسومی نمیباشد بدلیل سختی ، زمانبر بودن و تخصصی بودن مگر برای کسانیکه دارای گلخانه باشند . گیاه زاموفیلیا از دو بخش نوک و کاسه گل تشکیل شده است که نوک دارای جنس نر و غلاف و کاسه گل دارای جنس ماده(مادگی) می باشد .
زمانیکه گل اماده گرده افشانی است غلاف و پوسته غلاف گیاه جمع شده و گل به سمت زمین خم می‌شود و در دسترس حشرات قرار می‌گیرد. هنگامیکه حشرات از یک گل به گل دیگر جذب می‌شوند و قبل از رسیدن به قسمت مادینگی، از قسمت نر گل عبور می‌کنند.
گل‌های کمی به میوه تبدیل می‌شوند که حاوی دانه باشند.اگر زمان مناسب با استفاده از یک قلم موی مرطوب، بتوان مسیر حشرات را تقلید کرد. میوه‌ها با دانه‌های درون خود ظاهر خواهند شد سپس می‌توان دانه‌ها را کاشته و صبر کنیم تا جوانه بزنند.

نتیجه گیری تکثیر زاموفیلیا در خانه :

طبق بررسی روش های تکثیر سریعترین و راحتترین روش از طریق تقسیم بوته میباشد ولی در گلخانه ها و افراد حرفه ای از روش تکثیر برگ و ساقه زاموفیلیا هم استفاده میکند که با فراهم کردن شرایط مناسب بعد از حدود 90 روز شما شاهد ریشه دهی و به وجود امدن ساقه در گیاه خواهید بود، سعی کنید زمان تکثیر از خاک با کیفیت مانند کوکوپیت و پرلیت استفاده کنید، همیشه پیشنهاد میشود بجای ریشه دار کردن در آب از پرلیت برای اینکار استفاده کنید.

من سعی کردم در این طملب انواع روش های مرسوم تکثیر زاموفیلیا در خانه را برای شما توضیح بدم، اگر شما هم تجربه ای در خصوص تکثیر گیاه زاموفیلیا دارید حتما در بخش دیدگاه برای ما بنویسید و اگر سوال یا مشکلی هم دارید مطرح کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان پاسخ آن را برای شما ارسال کنند.