خواص برنج؛ 9 خاصیت شگفت انگیز برنج برای سلامتی

خواص برنج برای سلامتی بدن:
خواص برنج برای سلامتی بدن:

برنج یکی از غلات بسیار پرطرفدار محسوب می شود که در بیشتر نقاط دنیا به‌ عنوان بخش اصلی بسیاری از وعده‌های غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. برنج انواع زیادی دارد که هر کدام شکل، رنگ، طعم و عطر متفاوتی دارند. یکی از پرمصرف ترین انواع برنج، برنج سفید است که از کندن و جداکردن پوشش و سبوس برنج قهوه ای بدست می آید. برنج که طبعی سرد و خشک دارد، دارای فواد و خواصی برای سلامتی بدن است که در این مطلب با چند مورد از خواص برنج آشنا می شویم

 

خواص برنج برای سلامتی بدن:

بهبود عملکرد سیستم عصبی:

برنج با دارابودن ویتامین های مختلف B به بهبود عملکرد سیستم عصبی کمک می کند و سبب تولید انتقال دهنده های عصبی که بسیاری از فرایندهای بیولوژیکی بدن را تنظیم می کنند، می شود.

 

کاهش خطر ابتلا به سرطان:

برنج با دارابودن مقادیر بالای فیبر سبب خروج ضایعات بدن از طریق روده می شود و مانع تاثیر منفی این مواد زائد روی سلول های سالم و ایجاد تغییرات سلولی می شود و با دارابودن خواص ضد سرطانی منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان می شود.

 

خواص برنج برای سلامتی بدن:
خواص برنج برای سلامتی بدن

 

تامین انرژی بدن:

برنج با دارابودن مقادیر فراوان کربوهیدرات، انرژی اندام های مختلف بدن مخصوصا مغز را تامین می کند. بنابراین مصرف برنج برای انجام عالیت های فکری و ذهنی مفید است.

 

حفظ سلامت قلب:

مصرف مرتب برنج برای پایین آمدن سطح کلسترول خون مفید است. همچنین برنج با دارابودن خاصیت ضد التهابی مانع تشکیل پلاک در رگ های خونی می شود و به کاهش خطر ابتلا به آترواسکلروز، حمله قلبی یا سکته مغزی کمک می کند.

 

حفظ سلامت قلب
خواص برنج: حفظ سلامت قلب

 

درمان یبوست:

برنج با دارابودن مقادیر بالای فیبر به سلامت دستگاه گوارش و روده ها کمک می کند. برنج همچنین سبب تنظیم حرکات روده می شود و از این طریق برای درمان یبوست مفید است. لازم به ذکر است که برای درمان یبوست باید آب کافی هم بنوشید.

 

حفظ سلامت کلیه ها:

مصرف برنج برای حفظ سلامت کلیه ها مفید است زیرا برنج دارای خاصیت دیورتیک است و سدیم کمی دارد. بنابراین تا حد زیادی سبب افزایش حجم ادرار می شود و از طریق دفع اسید اوریک برای سلامت کلیه ها مفید و کمک کننده است.

 

حفظ سلامت کلیه ها
خواص برنج: حفظ سلامت کلیه ها

 

کاهش علائم روده تحریک پذیر:

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، برنج با دارابودن نشاسته به حرکات روده و رشد باکتری های مفید روده کمک می کند و سبب کاهش علائم روده تحریک پذیر و اسهال می شود.

 

کاهش خطر بروز کم خونی:

برنج دارای آهن است. آهن موجود در برنج برای تشکیل هموگلوبین خون مفید است و سبب کاهش خطر بروز کم خونی می شود.

 

 

خواص برنج:
خواص برنج: کاهش خطر بروز کم خونی

 

تقویت سیستم ایمنی بدن:

منیزیم موجود در برنج در فرایندهای آنزیمی در بدن اثر دارد و بسیاری از فاکتورهای مهم برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن را فراهم می کند. به علاوه برنج سبب بهبود رشد و تکثیر باکتری های پروبیوتیک در روده می شود و از این طریق سبب جلوگیری از عفونت های دستگاه گوارش می شود.