سینگونیوم صورتی ، 0 تا 100 اصول نگهداری pink syngonium +بیماری ها (برگ خرگوشی )

گیاه سینگونیوم صورتی که یک گیاه آپارتمان میباشد و عده ای از دانشمندان گفته اند علاوه بر زیبایی خواصی دارد که میتوان از ان برای دارو های سرطانی نیز استفاده نمود .

شرایط نگهداری سینگونیوم صورتی
شرایط نگهداری سینگونیوم صورتی

چطور از سینگونیوم صورتی نگهداری کنیم؟ یکی از گیاهان مقاوم و دوست داشتنی که نگهداری فوق العاده راحتی داره سینگونیوم هست که گونه صورتی اون جدیدا تو کشورمون طرفدار خیلی زیادی پیدا کرده برگهای جذاب و دلفریب اون میتونه هر دکوراسیونی رو جذاب و دوست داشتنی بکنه، این گونه کمی نسبت با گونه ساده سینگونیوم نیاز نوری بیشتر و دمای خنک تری داره ولی در ادامه تک تک نیازهیا و مواردی که در نگهداری سینگونیوم صورتی باید بدونید رو گفتیم، پس تا آخر این محتوا همراه من باشید و اگر نظر یا تجربه ای در نگهداری این گیاه دارید در بخش دیدگاه بنویسید.

با سینگونیم صورتی بیشتر آشنا بشید

سینگونیم صورتی با نام لاتین Pink Syngonium شناخته میشه که در فارسی به این خانواده پنجه غازی و یا برگ خرگوشی هم میگن، که علت این نامگذاری بدلیل شکل ظاهری گیاه می باشد، شاخه های بلند با برگ های پهن و نوک تیز و رنگ صورتی آن که چشم هر بیننده ای را مزین میکند و یک جهش طبیعی جذاب است. این گیاه بدلیل ظاهر و رنگ زیبا گزینه مناسبی برای هدیه دادن میباشد. سینگونیوم صورتی یک گیاه آپارتمانی است که اصالتا بومی جنگل های بارانی آمریکای جنوبی ،کاستاریکا و مکزیک است .

نام های رایجبرگ خرگوشی، سینگونیوم صورتی
خانوادهAraceae
نام علمیpink syngonium – Pink Syngonium Neon Robusta
منطقه آب و هوایی ترجیحیگرمسیری ،مانند(جنگل های بارانی امریکای جنوبی ،مکزیک )
نماد آزادی و خلاقیت
PH خاکخاک کمی اسیدی
مشخصات سینگونیوم صورتی
نحوه نگهداری سینگونیوم صورتی
نحوه نگهداری سینگونیوم صورتی

سینگونیوم صورتی نماد چیست؟

کلا خانواده سینگوینوم جزو گیاهان تصفیه کننده هوا می باشد که توسط ناسا معرفی کرده است ولی در علم فنگ شویی هم جزو گیاهانی با انرژی مثبت است (شکل پنج لوبی برگ های این گیاه به عنوان 5 عنصر فنگ شویی است (آب، آتش، خاک، چوب و فلز)) و در حالت کلی نماد آزادی و خلاقیت است.

بنر گل من و تو

روش نگهداری سینگونیوم صورتی :

سینگونیوم صورتی را بخشی از کارشناسان جز گیاهان هوازی میدانند (ولی این گیاه جزو گیاهانی است که حتما باید در خاک نگهداری شود و به هیچ وجه هوازی نیست) اون هم به این خاطر است که میتواند بر روی هر سطحی مانند درختان رشد کند ولی مانند گونه هایی که انگل وار زندگی میکنند نیست و از درخت صرفا به دید یک سطح و تکیه گاه استفاده کرده و از آن تغذیه نمیکند. با دانستن اطلاعات مربوط به نگهداری سینگونیوم راه های صحیح ،رشد و پرورش ان کار سختی نیست. سینگونیوم صورتی از گونه های کمیاب سینگونیوم است .میزان رشد این گیاه در آپارتمان بسیار زیاد نمیباشد و در سال تعداد اندکی حدودا بین 1 تا 10 گل میدهد که تکثیر آن نیز بوسیله همین گل ها زیبا میباشد.

میزان نور مورد نیاز سینگونیوم صورتی چقدر میباشد ؟

سینگونیوم صورتی گیاهی است که به نورعلاقه دارد ولی در نور کم هم میتواند زنده بماند (ولی در این شرایط نباید انتظار رشد خوب و برگها جذاب از اون داشته باشید چون برای داشتن رشد خوب باید نور خوب هم برای این گیاه فراهم کنید) توجه کنید که نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد چون قرار گرفتن در معرض نور مستقیم وشدید خورشید باعث ایجاد سوختگی روی برگها خواهد شد.
همچنین هرچه میزان نور دریافتی آن بیشتر باشد رنگ صورتی جذابتری خواهد داشت و بهتین مکان برای این گیاه پشت پنجره می باشد که با استفاده از شیشه مات یا پرده نازک نور فیلتر شده باشد. این نکته را باید توجه داشت که هرچند وقت یکبار گلدان را چرخانده تا سمت دیگر گلدان نیز بطور یکسان از نور خورشید بهره برده و باعث رشد یکسان و متوازن شود.

میتوان گقت که روزانه حداقل 6 الی 8 ساعت نور فیلتر شده نیاز دارد و اگر میخواهید شاهد رشد خوب آن باشید و در خانه این میزان از نور را ندارید بهترهه سمت اون نرید و یا با استفاده از نورهای مصنوعی نیاز نوری گیاه را تامین کنید.

تعداد دفعات آبیاری سینگونیوم صورتی چقدر میباشد ؟

سینگونیوم صورتی یک گیاه آپارتمانی و مقاوم است که با آبیاری مناسب رشد خوبی میکند ولی علاقه به آبیاری زیاد ندارد بدین معنی که میزان آبیاری در فصل رشد متوسط و در زمستان کم است. توجه کنید که بین هر دو آبیاری خاک به اندازه دو انگشت خشک شود وآب آبیاری تمام قسمت های گلدان را فراگیرد ولی اگر آبیاری زیاد باشد سبب پوسیدگی ریشه ها میشود و اگر آبیاری از حد نیازگیاه کمتر شود به تدریج باعث تغییر رنگ برگ هایی به قهوه ای و به تدریج گیاه از بین میرود. پس حتما قبل از آبیاری خاک گلدان را چک کنید.
همچنین نکته حایز اهمیت دیگری نیز وجود دارد و آن استفاده از آب بدون املاح برای آبیاری است بهتر است از آب جوشیده و سرد شده برای آبیاری سینگونیوم صورتی استفاده کنیم. میتوانید از آب تصفیه شده هم برای آبیاری استفاده کنید ولی توجه داشته باشید که هر 3 آبیاری که با اب تصفیه شده انجام میشود یکبار هم با آب معمولی آبیاری کنید تا گیاه مواد مورد نیاز خود را از آب دریافت کند.

نکته مهم دیگر که حتما باید مد نظر داشته باشید خروج آب اضافی بعد از آبیاری از زیر گلدان است، این مورد نشان میدهد که گلدان زهکشی خوبی دارد و همچنین آب خارج شده را دور بریزید و یا برای گلدان جزیره درست کنید تا رطوبت مورد نیاز گیاه از آب خارج شده تامین شود.

بهترین خاک برای نگهداری سینگونیوم صورتی چیست ؟

اگر قصد کاشتن گیاهان آپارتمانی را دارید از خاک سنگین استفاده نکنید زیرا ریشه گیاه دچار پوسیدگی میکند. پس بهتر است از خاک سبک که زهکشی خوبی دارد استفاده کنید بهترین ترکیب خاکی میباشد که ترکیبی از ماسه، کوکوپیت، پرلیت و پیت ماس می باشد. البته میتوانید از خاک های آماده موجود در بازار هم برای کاشت و نگهداری سینگونیوم صورتی استفاده کنید.
سینگونیوم صورتی به خاک های اسیدی علاقه دارد و باعث میشود که رنگ صورتی گیاه بهتر شود برا اینکه خاک اسیدی شود میتوانید از تفاله چای و یا هیومیک اسید اضافه کنید تا گیاه درخشان تری داشته باشیم .همچنین خاک باید غنی از مواد مغذی باشد.

رطوبت گیاه سینگونیوم صورتی چه میزان است ؟

سینگونیوم صورتی علاقه زیادی به رطوبت بالا دارد (حداقل رطوبت مورد نیاز 50 الی 70 درصد است) برای اینکه این رطوبت را برای گیاه تامین نماییم چند روش وجود دارد یکی از راحتترین روش ها غبار پاشی (این کار باید اصولی انجام بشه که حتما مطلب غبارپاشی را مطالعه کنید) به وسیله اسپری آب برو روی برگ و ساقه گیاه است .روش دیگر ساخت جزیره برای گلدان با ریختن سنگریزه زیر گلدان و ریختن اب بر ان روش دیگر قرر دادن یک ظرف آب در نزدیکی گلدان که این روش برای روزهای تابستانی کار امد تر میباشد. از دیگر روش های کاربردی و مطمئن برای تامین رطوبت گیاهان استفاده از دستگاه بخور سرد است که در یک مطلب جداگانه تمامی روش های ممکن برای تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی را توضیح دادیم.

خاک مناسب سینگونیوم صورتی
خاک مناسب سینگونیوم صورتی

دما نگهداری سینگونیوم صورتی چقدر است؟

سینگونیوم صورتی همانطور که میدانید یک گیاه آپارتمانی میباشد و در دمایی که برای ما سازگار است بخوبی زندگی میکند یعنی دمایی 10 تا 25 درجه سانتی گراد ولی دمای ایده آل برای گیاه 17 الی 22 درجه سانتی گراد است که با افزایش دما میزان آبیاری هم باید افزایش پیدا کند. همچنین دمای بالای 25 درجه سانتی گراد نیاز به رطوبت در گیاه را هم افزایش خواهد داد. اگر در مناطق سردسیر زندگی میکنید بهتر است که گیاه را در زمستان به داخل خانه منتقل کنید و یا به خوبی کاور کنید.

آیا سینگونیوم صورتی به کود دهی نیاز دارد ؟

سینگونیوم صورتی نیاز به کود دهی آنچنانی ندارد ولی میتوان در فصل رشد ماهی یکباریا هر دو هفته یکبار از کود گیاهان اپارتمانی یا از کودهای ضعیف آن هم نصف غلظت مورد استفاده برای آنها استفاده نمود. توجه داشته باشید که در زمستان این گیاه نیاز به کود ندارد و کود دادن زیاد فقط باعث از بین رفتن ریشه های ان میشود .همچنین کوددهی زیاد سینگونیوم صورتی باعث تغییر رنگ به سینگونیوم سبز میشود.

بهترین پیشنهاد برای تغذیه و کوددهی این گیاه استفاده هر سه ماه یکبار از هیومیک اسید، و کوددهی کودهای سه بیست و 121236 است که به صورت هر دو هفته یا ماهی یکبار انجام شود.

تعویض گلدان سینگونیوم صورتی بعد از چه مدت لازم است ؟

بهتر است هر دوسال گلدان سینگونیوم صورتی را عوض کنید ولی اگر شرایط تعویض گلدان را نداید میتوانید خاک های سطحی را تعویض کرده و از خاک غنی از مواد معدنی استفاده کنید . هنگام تعویض گلدان نیز توجه کنید که دمای گلدان هم دما با محیط خانه باشد و اندازه ان مناسب گنجایش ریشه ها باشد و ضمنا زهکشی خوبی در کف گلدان وجود داشته باشد تا آب اضافی از انتهای ان خارج شود .

هرس کردن سینگونیوم صورتی ضروری میباشد ؟

سینگونیوم نیاز به هرس کردن ندارد و فقط نیاز دارد تا به آن رسیدگی شود و برگ های خشک و تغییر رنگ داده آن که اغلب در قسمت پایین آن وجود دارد چیده شوند. با این کار انرژی گیاه صرف رشد برگها و ساقه خواهد شد.

آیا سینگونیوم صورتی سمی است ؟

گیاه سینگونیوم صورتی جز گیاهان سمی میباشد و همین رنگ صورتی ان باعث جذاب شدن گیاه میشود که هنگام نگهداری از آن باید توجه داشت که کودکان و حیوانات جذب رنگ آن نشوند و آنرا نخورند، در صورت بلعیده شدن باعث مشکلات دهانی ، گوارشی میشود زیرا حاوی مقدار زیادی اگزالات کلسیم است همان ماده ای که در دیفن باخیا وجود دارد. پس تا جاییکه میتوانید این گیاه را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار بدید.

تکثیر سینگونیوم صورتی را توضیح دهید

سینگونیوم را میتواند به روش قلمه زدن، کاشت بذر تکثیر کرد که بهترین روش قلمه زدن است، برای قلمه زدن سینگونیوم صورتی و ریشه دار کردن آن دو روش داریم یکی قلمه زدن در آب و یکی قلمه زدن در خاک میباشد. در فصل بهار و تابستان قسمت هایی از ساقه که دارای چند برگ میباشند را از نزدیکترین گره به ریشه با چاقو جدا کنید و سپس در محلی با نور کم قرار بدید تا محل برش پینه ببنده، از هورمون ریشه زایی یا دارچین برای بالا رفتن درصد موفقیت میتوانید استفاده کنید.
حال قلمه ها میتوانید در روش ریشه دار کردن : در اب ساقه را درون لیوان آب بدون کلر و با دمای محیط قرار دهید و میتوانید در خاک حاوی پرلیت و پیت ماس و خاک برگ قرار داده و روی آن را با یک پلاستیک پوشانده و نور مناسب به آن بتابانید و ابیاری منظم انجام دهید تا حداقل بعد از 4 هفته شاهد رویش ریشه ها باشیم. اگر در آب ریشه دار میکنید توجه داشته باشید که هنگام انتقال به خاک از خاکی بسایر سبک استفاده کنید.

مشکلات گیاه سینگونیوم صورتی
مشکلات گیاه سینگونیوم صورتی

بیماری ها و درمان سینگونیوم صورتی چه میباشد ؟

بیماری ها و افات سینگونیوم صورتی را تک به تک بیان میکنیم راه درمان برای آن ارایه میدهیم :
بر اثر حمله حشره ای به نام کنه قرمز ریز برگ های سینگونیوم زرد میشوند و زیر آنها ر از تارعنکبوت میشود راه درمان ان بدین صورت است که برگ ها را تمیز کنید و غبار پاشی انجام دهید اگر بیماری رفع نشد از سم مخصوص استفاده کنید زیرا برگ های این گیاه حساس میباشند .
برگ های گیاه خشک و شکننده شدن بدلیل گرمای زیاد این اتفاق می افتد بهتر است گیاه را به محیط خنک تر انتقال داده و تعداد دفعات آبیاری را افزایش دهید .
زمانیکه گیاه در حال افتادن است دلایل زیادی ممکن است باعث بوجود امدن این حالت است که باید بررسی کنید چه چیزی عامل ان بوده اگر گلدان در جای گرم است به جای خنک و اگر در جای خنک است به جای گرم منتقل کنید همچنین وضعیت ریشه ها را بررسی کنید زیرا ابیاری زیاد هم میتواند عامل افتادن گیاه باشد .
زمانیکه گیاه رنگ پریده است میتوانیم خاک را کود دهیم و آن را غنی کنیم و گیاه را به محلی با نور کمتر منتقل کنیم همچنین اگر اندازه برگ ها کوچکتر شدند نیز باید به گیاه کود بدهیم .
زمانیکه مشاهده کنیم ساقه گیاه رشد نسبتا زیادی داشته و فاصله برگ ه از هم زیاد شده است نشانه این است که سینگونیوم صورتی نیاز به نور بیشتری دارد و باد انرا به محل پر نور تری منتقل کنیم و به این توجه کنید که این میزان نور باعث سوختگی برگ های آن نشود .
مشاهده لزج شدن ساقه گیاه سینگونیوم بدلیل آبیاری زیاد این گیاه است که با کم آبیاری هم ممکن است درمان نشود و بهتر است قسمتی از ساقه که سالم است را از ان جدا کرده و قلمه بزنید .

علت قهوه ای شدن برگهای سینگونیوم صورتی چیست؟

این مشکل میتواند دو دلیل عمده داشته باشد، اولی آبیاری بسایر کم که باعث از دست رفتن آب میان بافتی برگها شده و به مرور موجب قهوه ای شدن برگهای سینگونیوم صورتی میشود و دلیل بعدی دریافت نور زیاد و فیلتر شده است که دقیقا همان مشکل آبیاری کم را برای گیاه پیش خواهد آورد.

دلیل خشک و شکننده بودن برگها سینگونیوم صورتی چیست؟

این نشانه ای از گرم و خشک بودن محل نگهداری گیاه است، حتما گیاه را به محلی با دمای پایین و رطوبت بالا منتقل کنید.

علت سبز شدن برگهای سینگونیوم صورتی چیست؟

این مشکل بیشتر بخاطر کوددهی بیش از حد پیش خواهد آمد که باید هرچه سریعتر خاک را شستشو دهیدف ابته اگر نور دریافتی گیاه خیلی کم باشد هم این مشکل خود را نشان خواهد داد.

چرا برگهای سینگونیوم صورتی میریزد؟

اگر میزان آب دریافتی گیاه خیلی کم باشد و یا دمای محل نگهداری بالا بوده و به همان میزان آبیاری کم باشد گیاه کم کم برگهای خود را برای زنده نگه داشتن گیاه فدا خواهد کرد.

دلیل زرد شدن و ریزش برگهای سینگونیوم صورتی چیست؟

این مشکل نشان میدهد که میزان آبیاری گیاه بیش از اندازه بوده و یا گلدان زهکشی خوبی ندارد، حتما ساقه و ریشه گیاه را بررسی کنید که دچار پوسیدگی نشده باشد، اگر ریشه پوسیده باشد حتما از گیاه قلمه تهیه کنید.

pink syngonium
pink syngonium

تفاوت سینگونیوم صورتی با سایر انواع سینگونیوم :

سینگونیوم صورتی بدلیل داشتن برگ هایی ریزتر از بقیه انواع همچنین بدلیل رنگ این برگ ها که صورتی و سبز روشن استدارای تفاوت میباشد همچنین میزان نور دریافتی سینگونیوم صورتی باید بیشتر از سایر انواع سینگونیوم باشد .

سینگونیوم صورتی یکی از انواع سینگونیوم است که یک یک گیاه آپارتمانی بسیار زیباست وعده ای از دانشمندان میگویند میتوان ازاین گیاه برای داروهای سرطان، آنتی بیوتیک و ضد میکروب استفاده نمود .در این مطلب سعی نمودیم تمام اطلاعات و ویژگی های مربوط به سینگونیوم صورتی را بطور کامل برای شما شرح دهیم حال اگر اطلاعات بیشتری در رابطه با این گیاه دارید میتوانید با ما در ارتباط باشید تا به سوالات شما پاسخ دهیم .

در این مطلب سعی کردم تمام نکات و نیازهای نگهداری سینگونیم صورتی را به همرا مشکلات و بیماری های رایج مورد بررسی قرار بدم، اگر شما هم در نگهداری این گیاه مشکل یا تجربه ای دارید حتما در بخش دیدگاه مطرح کنید تا کارشناسان ما پاسخ پرسش شما را در سریعترین زمان ارسال کنند.