گیاه شفلرا مقاوم به شرايط نامساعد محيطي

معرفی و نگهداری شفلرا-گل من و تو

[supsystic-tables id=50]

سلام به گل من و تویی های عزیز امیدوارم که حالتون خوبو زندگیتون سرشار از آرامش باشه امروز در خصوص گلی میخوایم صحبت کنیم که نگهداریش راحته و توی نور متوسط رشد خوبی داره.

اگر دوست دارید که یک گلدان با نیاز نوری متوسط داشته باشید شفلرا یک گزینه بسیار مناسب برای شما هست. گياه شفلرا بومی استراليا و متعلق به خانواده «آرالياسه» برگها سبز رنگ روشن و براق و چرمي و دمبرگهای بلند و در بخش انتهايي برگهاي پنجه اي شکل البته نو ابلق هم داره.

معرفی و نگهداری شفلرا- گل من و تو

این درختچه همیشه سبز در حال رشد میتواند به 3 تا 6 متر برسد، برگ های آن دارای 7-9 برگچه میباشد، و هر برگچه 9-20 سانتی متر طول و 4-10 سانتی متر پهنا می تواند داشته باشد. دارای گل های خوشه ای کوچک تا 20 سانتی متر می باشد.

گلدهی گل شفلرا :

  •  میوه شفلرا در جنگل ها غذای خوبی برای پرندگان است
  • گل های گل شفلرا به صورت زیر است که در محیط آپارتمان کمتر به گل می نشیند.

گلدهی شفلرا - گل من و تو

نگهداری و نیاز های شفلرا:

آبیاری:

در نگهداری شفلرا به این نکته توجه کنید که این گیاه به آبیاری خیلی زیاد نیاز نداره و بین دو آبیاری حتما خاک گلدان باید خشک بشه و همچنین در زمستان هفته ای یکبار آبیاری کنید. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه و ایجاد نقاط سیاه روی قسمت سفید میشود.

نیازها و نگهداری شفلرا - گل من و تو

رطوبت:

این گیاه به غبار پاشی نیاز شدید داره پس یادتون نره که هفته ای دوبار چه تابستان و چه در زمستان غبارپاشی انجام بشه، در غیر این صورت و یا بالا بودن خشکی هوا زیر گلدان رو از سنگ ریزه پرکنید تا رطوبت پایدار به وجود بیاد.

نور:

شفلرا نور غير مستقيم احتياج دارد، هر چند وقت يکبار گلدان را به آفتاب صبح (نور زیاد) منتقل نماييد، به سايه نسبتا” مقاوم است ولی در صورت کمبود نور برگها بی رنگ و شادابی لازم را نخواهند داشت.

دما:

حداکثر دما برای ضفلرا در تابستان 27 درجه و در زمستان دمای حداقل تاکید میکنم دمای حداقل 18 درجه سانتی گراد باشه، اگر ذما به بیش از این مقدار رسید حتما باید گلدان رو به جایی که هوای ملایمی داره انتقال بدین.

تغذیه:

گل شفلرا را با استفاده از کود جامد محلول در آب و یا کود مایع که مخصوص گیاهان زینتی هست تغذیه کنید البته به یاد داشته باشید که هر مقدار سازنده روی کود نوشته باشد نصف اونو به گیاه بدین و خودشم هر دو هفته یکبار

خاک مناسب:

بهترين محيط رشد خاک ليموني ترکیبی با پیت است

زمان تعویض گلدان:

گیاه شفلرا اگر جوان باشد هر سال دوبار نیاز به تعویض گلدان داره و با بالا رفتن سن گیاه این عدد کاهش پیدا کرده اول به هر سال یکبار و بعد از آن به هر دوسال یکبار میرسد. اگر تعویض گلدان برای شما مقدور نیست خاک های سطحی رو با خاک جدید و غنی شده تعویض کنید.

پاکسازی برگ‌ها

غبار پاشي جهت تامين رطوبت براي تميز نگهداشتن برگها کافي است در صورت وجود گرد و غبار زیاد با اسفنج يا پارچه مرطوب آنها را تميز نماييد.

شفلرا گاهى به هرس نياز پيدا مى‏كند. در صورتى كه جوانه‏هاى انتهايى بريده شوند ساقه‏هاى جانبى تحريك گشته و خود را به اطراف مى‏كشند.

 

تکثیر شفلرا:

شفلرا را می‌توان از اواسط تا اواخر بهار به دو روش زیر تکثیر نمود:

۱- تکثیر شفلرا به روش کشت بذر

2- تکثیر شفلرا به روش قلمه های ساقه ای تکثیر کرد.

تکثیر شفلرا-گل من و تو

تکثیر گل شفلرا با بذر :

بذرها را در سینی بذر حاوی کمپوست بذر و قلمه به صورت پراکنده، بکارید و در دمای ۲۰ درجه نگاه دارید وقتی که نهال های بذری به طول ۲٫۵-۴ سانتیمتر رسیدند، آنها را بیرون آورده و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر و حاوی کمپوست گلدانی بکارید و در نور مناسب و کافی قرار دهید.

تکثیر گل شفلرا با قلمه زدن :

در روش قلمه، قلمه هایی به طول ۸-۱۰ سانتیمتر، با قیچی باغبانی جدا و انتهای آن ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و هر کدام را در گلدانی با قطر دهانه ۶-۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و آنها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. دما را روی ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و قلمه ها را دور از تابش مستقیم خورشید بگذارید. خاک باید مرطوب باشد اما خیس بودن زیاد از حد خاک هم باعث فساد ریشه می شود. پس از یک ماه که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را از روی قلمه بردارید. سپس گیاه را به گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی منتقل کنید.

مشکلاتی در نگهداری شفلرا:

مشکلات نگهداری شفلرا

تعداد برگچه هاي برگهاي جوان کم است:

طبيعي است با رسيدن به مرحله بلوغ تعداد آنها به 7 برگچه مي رسد.

واريته هاي ابلق رنگ خود را از دست داده اند:

نور کافي نيست، به محل روشن تري با نور غير مستقيم منتقل نماييد.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله برگها زياد است:

هوا خيلي گرم است، گلدان را به محل خنک تر و مملو از اکسيژن منتقل نماييد، غبار پاشي نکنيد.

گياه پژمرده و برگها آويزان است:

گياه تشنه است گلدان را بمدت 15 دقيقه درون تشت پر از آب قرار دهيد، غبار پاشي روزانه را فراموش نکنيد.

لکه هاي قهوه اي روي ساقه ها، دمبرگها و سطح زيرين برگها مشاهده مي گردند:

سطح زيرين برگها را با سم حشره کش نفوذي سمپاشي و پس از 48 ساعت لکه ها را با برس مخصوص پاک کنيد.

برگها زرد و سطح زيرين آنها تار عنکبوتي است:

عامل آن کنه ريز قرمز است، گياه را هر 14 روز يکبار با سم کنه کش سمپاشي نماييد تا علايم برطرف گردند غبارپاشي در کاهش آفت مؤثر است.

زخمهاي پنبه اي سفيد رنگ روي دمبرگها ظاهر شده اند:

عامل آن حشره آفت است هر 2 هفته يکبار با سم حشره کش نفوذي سمپاشي نماييد تا علايم برطرف گردند.

برگها شفلرا زرد مي شوند و مي ريزند:

آبياري بيش از اندازه است، اجازه دهيد سطح خاک گلدان در فاصله بين دو آبياري خشک و سپس آبياري نماييد، زهکش را بازديد فرماييد، آب زير گلداني را خارج نماييد.

برگها رنگ پريده و زرد هستند:

کمبود عناصر در خاک گلدان مشهود است، کمبود را با تغذيه مصنوعي هر 2 هفته يکبار جبران کنيد.

برگها بدشکل و چسبناک و حشرات سبز رنگي روي آنها مشاهده مي گردند:

آفات را با سم نفوذي يا جذبي هر هفته سمپاشي کنيد تا علايم برطرف گردند.

آفات و بیماری های گل شفلرا :

حشرات سپردار، تریپس و شپشک های آردآلود جز آفات شفلرا محسوب می شوند. کنه قرمز، آفت عمده شفلرا در هوای خشک می باشد. قسمت زیرین برگها را از نظر تار عنکبوت بررسی و در صورت مشاهده با کنه کش آن را از بین ببرید. لکه‌های قهوه‌ای روی ساقه‌ها، دمبرگ ها و سطح زیرین برگ ها، برگ ها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی آنها همه از علائم آفات روی گیاه است که باید با سم مناسب مثل دیازینون سمپاشی و آفت مورد نظر را از بین برد.

آفات و بیماری شفلرا - گل من و تو

فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP