گیاه شفلرا مقاوم به شرایط نامساعد محیطی

معرفی و نگهداری شفلرا-گل من و تو

[supsystic-tables id=50]

سلام به گل من و تویی های عزیز امیدوارم که حالتون خوبو زندگیتون سرشار از آرامش باشه امروز در خصوص گلی میخوایم صحبت کنیم که نگهداریش راحته و توی نور متوسط رشد خوبی داره.

اگر دوست دارید که یک گلدان با نیاز نوری متوسط داشته باشید شفلرا یک گزینه بسیار مناسب برای شما هست. گیاه شفلرا بومی استرالیا و متعلق به خانواده «آرالیاسه» برگها سبز رنگ روشن و براق و چرمی و دمبرگهای بلند و در بخش انتهایی برگهای پنجه ای شکل البته نو ابلق هم داره.

معرفی و نگهداری شفلرا- گل من و تو

این درختچه همیشه سبز در حال رشد میتواند به ۳ تا ۶ متر برسد، برگ های آن دارای ۷-۹ برگچه میباشد، و هر برگچه ۹-۲۰ سانتی متر طول و ۴-۱۰ سانتی متر پهنا می تواند داشته باشد. دارای گل های خوشه ای کوچک تا ۲۰ سانتی متر می باشد.

گلدهی گل شفلرا :

  •  میوه شفلرا در جنگل ها غذای خوبی برای پرندگان است
  • گل های گل شفلرا به صورت زیر است که در محیط آپارتمان کمتر به گل می نشیند.

گلدهی شفلرا - گل من و تو

نگهداری و نیاز های شفلرا:

آبیاری:

در نگهداری شفلرا به این نکته توجه کنید که این گیاه به آبیاری خیلی زیاد نیاز نداره و بین دو آبیاری حتما خاک گلدان باید خشک بشه و همچنین در زمستان هفته ای یکبار آبیاری کنید. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه و ایجاد نقاط سیاه روی قسمت سفید میشود.

نیازها و نگهداری شفلرا - گل من و تو

رطوبت:

این گیاه به غبار پاشی نیاز شدید داره پس یادتون نره که هفته ای دوبار چه تابستان و چه در زمستان غبارپاشی انجام بشه، در غیر این صورت و یا بالا بودن خشکی هوا زیر گلدان رو از سنگ ریزه پرکنید تا رطوبت پایدار به وجود بیاد.

نور:

شفلرا نور غیر مستقیم احتیاج دارد، هر چند وقت یکبار گلدان را به آفتاب صبح (نور زیاد) منتقل نمایید، به سایه نسبتا” مقاوم است ولی در صورت کمبود نور برگها بی رنگ و شادابی لازم را نخواهند داشت.

دما:

حداکثر دما برای ضفلرا در تابستان ۲۷ درجه و در زمستان دمای حداقل تاکید میکنم دمای حداقل ۱۸ درجه سانتی گراد باشه، اگر ذما به بیش از این مقدار رسید حتما باید گلدان رو به جایی که هوای ملایمی داره انتقال بدین.

تغذیه:

گل شفلرا را با استفاده از کود جامد محلول در آب و یا کود مایع که مخصوص گیاهان زینتی هست تغذیه کنید البته به یاد داشته باشید که هر مقدار سازنده روی کود نوشته باشد نصف اونو به گیاه بدین و خودشم هر دو هفته یکبار

خاک مناسب:

بهترین محیط رشد خاک لیمونی ترکیبی با پیت است

زمان تعویض گلدان:

گیاه شفلرا اگر جوان باشد هر سال دوبار نیاز به تعویض گلدان داره و با بالا رفتن سن گیاه این عدد کاهش پیدا کرده اول به هر سال یکبار و بعد از آن به هر دوسال یکبار میرسد. اگر تعویض گلدان برای شما مقدور نیست خاک های سطحی رو با خاک جدید و غنی شده تعویض کنید.

پاکسازی برگ‌ها

غبار پاشی جهت تامین رطوبت برای تمیز نگهداشتن برگها کافی است در صورت وجود گرد و غبار زیاد با اسفنج یا پارچه مرطوب آنها را تمیز نمایید.

شفلرا گاهى به هرس نیاز پیدا مى‏کند. در صورتى که جوانه‏هاى انتهایى بریده شوند ساقه‏هاى جانبى تحریک گشته و خود را به اطراف مى‏کشند.

 

تکثیر شفلرا:

شفلرا را می‌توان از اواسط تا اواخر بهار به دو روش زیر تکثیر نمود:

۱- تکثیر شفلرا به روش کشت بذر

۲- تکثیر شفلرا به روش قلمه های ساقه ای تکثیر کرد.

تکثیر شفلرا-گل من و تو

تکثیر گل شفلرا با بذر :

بذرها را در سینی بذر حاوی کمپوست بذر و قلمه به صورت پراکنده، بکارید و در دمای ۲۰ درجه نگاه دارید وقتی که نهال های بذری به طول ۲٫۵-۴ سانتیمتر رسیدند، آنها را بیرون آورده و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر و حاوی کمپوست گلدانی بکارید و در نور مناسب و کافی قرار دهید.

تکثیر گل شفلرا با قلمه زدن :

در روش قلمه، قلمه هایی به طول ۸-۱۰ سانتیمتر، با قیچی باغبانی جدا و انتهای آن ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و هر کدام را در گلدانی با قطر دهانه ۶-۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و آنها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. دما را روی ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و قلمه ها را دور از تابش مستقیم خورشید بگذارید. خاک باید مرطوب باشد اما خیس بودن زیاد از حد خاک هم باعث فساد ریشه می شود. پس از یک ماه که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را از روی قلمه بردارید. سپس گیاه را به گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی منتقل کنید.

مشکلاتی در نگهداری شفلرا:

مشکلات نگهداری شفلرا

تعداد برگچه های برگهای جوان کم است:

طبیعی است با رسیدن به مرحله بلوغ تعداد آنها به ۷ برگچه می رسد.

واریته های ابلق رنگ خود را از دست داده اند:

نور کافی نیست، به محل روشن تری با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله برگها زیاد است:

هوا خیلی گرم است، گلدان را به محل خنک تر و مملو از اکسیژن منتقل نمایید، غبار پاشی نکنید.

گیاه پژمرده و برگها آویزان است:

گیاه تشنه است گلدان را بمدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید، غبار پاشی روزانه را فراموش نکنید.

لکه های قهوه ای روی ساقه ها، دمبرگها و سطح زیرین برگها مشاهده می گردند:

سطح زیرین برگها را با سم حشره کش نفوذی سمپاشی و پس از ۴۸ ساعت لکه ها را با برس مخصوص پاک کنید.

برگها زرد و سطح زیرین آنها تار عنکبوتی است:

عامل آن کنه ریز قرمز است، گیاه را هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند غبارپاشی در کاهش آفت مؤثر است.

زخمهای پنبه ای سفید رنگ روی دمبرگها ظاهر شده اند:

عامل آن حشره آفت است هر ۲ هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند.

برگها شفلرا زرد می شوند و می ریزند:

آبیاری بیش از اندازه است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک و سپس آبیاری نمایید، زهکش را بازدید فرمایید، آب زیر گلدانی را خارج نمایید.

برگها رنگ پریده و زرد هستند:

کمبود عناصر در خاک گلدان مشهود است، کمبود را با تغذیه مصنوعی هر ۲ هفته یکبار جبران کنید.

برگها بدشکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی آنها مشاهده می گردند:

آفات را با سم نفوذی یا جذبی هر هفته سمپاشی کنید تا علایم برطرف گردند.

آفات و بیماری های گل شفلرا :

حشرات سپردار، تریپس و شپشک های آردآلود جز آفات شفلرا محسوب می شوند. کنه قرمز، آفت عمده شفلرا در هوای خشک می باشد. قسمت زیرین برگها را از نظر تار عنکبوت بررسی و در صورت مشاهده با کنه کش آن را از بین ببرید. لکه‌های قهوه‌ای روی ساقه‌ها، دمبرگ ها و سطح زیرین برگ ها، برگ ها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی آنها همه از علائم آفات روی گیاه است که باید با سم مناسب مثل دیازینون سمپاشی و آفت مورد نظر را از بین برد.

آفات و بیماری شفلرا - گل من و تو

فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP