روانشاسیسلامت

طلاق مرض نیست

طلاق مرض نیست
طلاق مرض نیست

طلاق خوب یا بد (طلاق مرض نیست): خیلی از افراد تصورشون اینه که ازدواج، مایه مباهاته، راه رسیدن به آرامشه، تضمین عالی برای رفع تنهاییه، آینده و پیری شون باهاش گارانتی میشه. یه عده هم وقتی قراره به ازدواج شون خاتمه بدن، تصورشون اینه که قراره آسمون رو سرشون خراب بشه و اسم طلاق، لرزه بر اندامشون میندازه طوری که انگار آخر دنیاس. ولی واقعیت چیز دیگیری است که در این مطلب به بررسی اون می پردازیم پس با ما عمرا باشید.

واقعیت ازدواج و طلاق

واقعیت اینه که نه “ازدواج” اونقدری اتفاق خارق العاده ایه که اگه رخ نده باعث سرافکندگیه و نه “طلاق” اونقدر پدیده شوم و نفرت برانگیزیه که اگه رخ بده منجر به بی آبرویی میشه. بهتره متوجه باشیم همونطور که ازدواج “هدف” نیست، طلاق هم “مرض” نیست. دو نفر یک روزی، نسبت به هم علاقمند میشن و با هم ازدواج می کنن. ولی بعد از یه مدتی ممکنه احساس کنن که در کنار همدیگه خوشحال نیستن و بیشتر “مزاحم” هم هستن تا “مراحم”.

در این نقطه زمانی، طبیعتا هر آدم عاقلی کوشش می کنه تا مشکلات پیش اومده رو به هر نحوی حل و فصل کنه، سلامت رو به رابطه اش برگردونه و اگر تلاششون نتیجه نده، خب رابطه به نقطه پایانش میرسه و طلاق رخ میده. یعنی به طور منطقی متوجه میشن که ادامه زندگی آسیبش برای هر دوشون از طلاق بیشتره و دیگه لزومی نمی بینن که مابقی عمرشون رو بخوان در جنگ و عذاب سپری کنن. اونوقته که رفتن رو بر ماندن ترجیح میدن.

مانده بخاطر حرف مردم

ولی مشکل اصلی جائیه که ما وقتی بعد از صبوری و تلاش و رواندرمانی متوجه میشیم که این رابطه دیگه کار نمی کنه و قرارم نیست تغییری درش ایجاد بشه، خیلی وقتا به خاطر ترس از قضاوت اطرافیان، حاضر میشیم هر خفتی رو به جون بخریم و در یک رابطه ناسالم و مسموم بمونیم. سئوال اینجاست که چرا باید در صورتی که هیچ امیدی به بهبود رابطه نیست به جای اینکه طلاق راهکار “خودمراقبتی” باشه “تابو” محسوب میشه؟ وقتی دو نفر یه روزی با اراده خودشون تصمیم گرفتن که با هم باشن، چرا نمی تونن تصمیم بگیرن که نخوان دیگه کنار هم باشن؟ قطعا در فرهنگ ما مهمترین دلیل تابو بودن طلاق، “ترس از قضاوت” مردمه.

مردم پرستی ای که در طول تاریخ، در مغز استخوان ما ایرانیها نفوذ کرده. “بعضیامون اونقدری که مردم پرستیم،خداپرست نیستیم.” از اونجائیکه برامون اینطور جا افتاده که ازدواج از نظر اجتماعی اتفاق پسندیده ایه،خودمون رو می کُشیم تا بواسطه ازدواج مردم واسه مون کف و سوت بزنن.پس طبیعیه که طلاق هم نمی گیریم، چون همین مردم نگاه خوبی بهش ندارن و پشت آدم مطلقه حرف و حدیث در میارن.

می تونید تصور کنید که اگه ماجرای “قضاوت مردم” وجود نداشت، چند نفر از اطرافیان مون که تو زندگی مشترک شون خوشحال نیستن، همین الان جدا میشدن؟

متن مشهید ابارشی

ارسال پاسخ