فواید و مزایای شبکه های مجازی

مزایای شبکه های اجتماعی - فواید شبکه های اجتماعی
مزایای شبکه های اجتماعی - فواید شبکه های اجتماعی

مزایای شبکه های اجتماعی : شاید شما هم از افرادی باشید که خیلی زیاد از شبکه های مجازی استفاده میکنید و بیشتر هم سرگرم مطالب آن هستید و یا یک کاربر ساده هستید و هر موقع که نیاز داشته باشید از شبکه های مجازی استفاده میکنید در این پست میخواهیم شما را با مزایای شبکه های اجتماعی بیشتر آشنا کنیم تا بهتر از آن استفاده کنیم.

فواید شبکه های اجتماعی

1. باعث ایجاد ارتباط جهانی افراد با یکدیگر میشود

میتوان گفت که هیچ راهی سریع تر و آسانتر از استفاده از شبکه های اجتماعی نیست.

مثلا شما میتوانید دوست یا آشنایان قدیمیتان را که سالها خبری از یکدیگر ندارید با استفاده از شبکه های اجتماعی خیلی آسانتر همدیگر را پیدا کنید.

میتوانید دوستان جدید پیدا کنید و روابطی دوستانه و تجاری خود را با استفاده از شبکه های اجتماعی گسترش دهید.

به طور مثال به چند موارد ارتباطی افراد با یکدیگر در استفاده از شبکه های اجتماعی میپردازیم:

1. ایجاد روابط دوستانه و عاشقانه

2. دستیابی به مشاغل جدید

3. خرید و فروش محصولات و خدمات

4.  به روز بودن، دریافت آخرین اخبار و در جریان قرار گرفتن اتفاقات روز دنیا

5. به اشتراک گذاشتن عکس ها و ویدیو ها

6. پیدا کردن محتواهای سرگرم کننده، آموزشی، علمی، هنری

7. پیدا کردن افراد جدید با ایده های جدید

8. داشتن ارتباط نزدیک با دوستان و آشنایان و همچنین برقراری ارتباطی دوستانه در روابط کاری

2. به اشتراگذاری علایق و سلیقه ها

با عضو شدن در شبکه اجتماعی میتوانید افرادی که همسو با علایق و سلیقه های شما هستند را پیدا کنید وبا انها در تعامل باشید و بایکدیگر تبادل اطلاعات کنید.

فواید شبکه های اجتماعی
فواید شبکه های اجتماعی
3. تبلیغات رایگان

اگر شما دارای یک شرکت یا یک فروشگاه مجازی هستید برای معرفی محصولات خود و معرفی برندتان راهی جز تبلیغات در شبکه های اجتماعی ندارید باید مردم را از وجود خود و خدماتتان آگاه سازید پیامتان را از اطریق شبکه اجتماعی به میلیون ها انسان برسانید.

مزیت اصلی این نوع تبلیغات نسبت به تبلیغات در گذشته این است که اول مخاطبین هدف شما مشخص هستند و دوم کم هزینه بودن آن است.

4. به روز بودن، دریافت آخرین اخبار و در جریان قرار گرفتن اتفاقات روز دنیا

یکی دیگر از فواید شبکه های اجتماعی این است که امروزه اخبار با سرعت بالایی در شبکه های اجتماعی انتقال می یابد یک فرد به راحتی و تنها با خواندن تیتر های اصلی مطالب در سایت ها می تواند از اخبار روز دنیا اطلاع پیدا کند. این موضوع باعث شده است که اخبار به وسیله شبکه های اجتماعی بی درنگ و فوری به سراسر دنیا منتشر شوند.

از تاثیرات شبکه های اجتماعی در زندگی روزمره خود بیشتر بدانیم

کاربردهای شبکه های اجتماعی

1.  نوجویی و هیجان خواهی افراد زیاد میشود

شبکه های مجازی پدیده هایی هستند که به طور مکرر قابلیت های پر هیجانی را به کاربران خود میدهند و کاربران را به سمت خود سوق میدهند.

مثل ایجاد برنامه های بروز و هیجان انگیز، ارائه اطلاعات جدید، طرح  موضوعات شگفت انگیز و…در نتیجه افراد برای ارضای نیازهای خود به سمت شبکه های اجتماعی میرود. افراد به دنبال ایده های جدید و متنوع سوق پیدا میکنند.

2. افزایش شناسایی برند در بازاریابی مجازی

بسیاری  از شرکت ها فعالیت در رسانه های اجتماعی و  بازاریابی رسانه های اجتماعی را به عنوان یک ابزار مهم می نگرند. میتوان از طریق شبکه های اجتماعی بهتر و تاثیر گذار تر برندتان را به دیگران معرفی کنید و تعمل بیشتری با مشتریان خود برقرار کنید.

3. توسعه مشارکت های اجتماعی

در شبکه های اجتماعی همواره اعضای شبکه به طور مستقیم و غیر مستقیم به شرکت در فعالیت های واقعی در فضای مجازی تشویق و سوق داده میشوند.

4. ارتباط آسان و کم هزينه با دوستان اقوام و آشنايان 

شبکه های اجتماعی مجازی، موجب گسترده تر شدن دامنه ارتباطات افراد شده است.افراد میتوانند با دوستان و یا آشنایانی که در فاصله زمانی طولانی لا آنها نعاشرت نداشته اند از طریق فضای مجازی پیدا کرده وبا انها ارتباط و معاشرت داشته باشند.

5. داشتن آزادی در  بیان ایده ها  و آشنایی با ایده ها، افکار و سلیقه های دیگران

شبکه های اجتماعی مرز و خط کشی بین رسانه و مخاطب را از بین برده اند. به طوری که در رسانه های اجتماعی فضایی برای گفتگو و محاوره دوطرف وجود دارد و جریان ارتباطی از حالت یک سویه به دوسویه تغییر پیدا کرده است که در گذشته چنین نبود و ارتباط یکطرفه برقرار بود و فقط محتوا برای مخاطب ارسال میشد.

مزایای شبکه های اجتماعی
مزایای شبکه های اجتماعی

6. افزایش سرعت در فرآیند آموزش

شبکه های اجتماعی اینترنتی نقش بسیار موثری در توسعه آموزش های تخصصی و عمومی دارند.اگر چه بسیاری از محتواهای اینترنتی هنوز به مرتبه قابل قبولی نرسیده اند اما کاربران زیادی هستند به صورت خود جوش دانستنی ها و تجربیات تخصصی و عمومی خود را به اشتراک میگذارند.

7. شبکه های اجتماعی میتوانند به عنوان ابزاری برای ایجاد لینک مورد استفاده قرار گیرند و این ویژگی خود در سئو یک سایت تاثیر گذار است.

8. یکپارچه سازی بسیاری از امکانات اینترنتی

امکاناتی مثل ایجاد صفحات و پروفایل های شخصی، ساخت وبلاگ، اطلاع از اخبار و رویدادها و شرکت در فضاهای گفتگو و ….فقط از طریق یک عضویت ساده برای کاربر امکان پذیر است.

9. بستری مناسب برای تبلیغات هدفمند

شبکه های اجتماعی بستری مناسب برای ایجاد کسب وکار اینترنتی به شمار می آیند که از این فضای مجازی میتوان به عنوان منبع تبلیغات استفاده کرد به طور مثال شبکه اجتماعی اینستاگرامکه طی چند سال اخیر رشد چشمگیری در بین سایر شبکه های اجتماعی داشته و با امکانات و قابلیت های جذاب و بروز خود توانسته طیف وسیعی از کاربران فضای مجازی را به خود اختصاص دهد.که کشور ما با 24 میلیون کاربر در این شبکه اجتماعی موجب شده تا صاحبان مشاغل از طریق اینستاگرام به تبلیغات محصولاتشان بپردازند که تبلیغات در اینستاگرام بهترین گزینه و موثرترین روش برای یک تبلیغ هدفمند است.

10. ایجاد محتوا توسط اعضا

کاربران می توانند تولید کننده، تأثیرگذار و دارای قدرت انتخاب و بهره برداری از تنوع بیشتری باشند.

11. به روز بودن، دریافت آخرین اخبار و در جریان قرار گرفتن اتفاقات روز دنیا

12. پیدا کردن محتوای سرگرم کننده از جمله نوشته ها وتصاویر ویدیویی

13. به اشتراک گذاشتن علاقه مندی ها و احساسات خود توسط اعضا

منبع: روبوکلیک