بررسی تمامی مشکلات و بیماری های کاج مطبق + راه درمان

در این مطلب به بررسی تمامی مشکلات و بیماری های کاج مطبق که در بین کسانی که به نگهداری این گیاه اقدام میکنن مشترک است پرداختیم، پاسخ تمام پرسش های شما داده شده.

مشکلات و بیماری های کاج مطبق

مشکلات و بیماری کاج مطبق : شاید در خونه خیلی از شما کاج مطبق باشه و با حساس بودن این گیاه آشنا باشید، ولی به طور کلی میگم کاج مطبق یک گیاه بسیار حساس و مامانی هستش که نگهداری از اونو بسیار سخت کرده و دارای نازهای خودش هست، کاج مطبق هوای تهویه دار و تازه را خیلی خیلی دوست داره و به همین دلیل برای بانک ها، دفاتر خدماتی بسیار مناسب هست. در ادامه با گل من و تو همراه باشید تا رایج ترین مشکلات کاج مطبق به همراه راه حل رفع این بیماری و مشکلات رو بیان کنیم.

اگر میخواهید در خصوص کاج مطبق اطلاعات کاملی داشته باشید این لینک رو مطالعه کنید.

مختصری در خصوص نگهداری کاج مطبق

اگر بخوام یک دید کلی به شما در خصوص شرایط نگهداری این گیاه بدم باید بگم که در مکانی نزدیک پنجره جنوبی و آفتابگیر نگهداری کنید، سعی کنید هر روز روی برگهاش آب اسپری کنید و هفته ای 1 الی 2 بار حتما سیراب کنید. بیشترین مشکلات زمانی پیش خواهد آمد که شما نیازهای گیاه خودتون رو نشناسید.

بنر گل من و تو
شرایط نگهداری کاج مطبق
شرایط نگهداری کاج مطبق

نور مناسب برای نگهداری کاج مطبق

این گیاه به نور زیاد ولی فیلتر شده نیاز داره و به هیچ وجه نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیره مگر اینکه از ابتدای فصل بهار و آرام آرام به این شرایط عادت کرده باشه پس پشت پنجره با شیشه مات یا پرده دار قرار بدید.

چقدر به کاج مطبق آب بدم؟

درسته که رطوبت رو دوست داره ولی به هیچ وجه خاک باتلاقی رو دوست نداره پس بین دو آبیاری اجازه بدید که خاک گلدان تا عمق 2 الی 3 سانتی متری خشک بشه و سپس اقدام به آبیاری کنید.

آیا نیاز به رطوبت داره؟

یکی از مشکلات کاج مطلبق که خیلی ها با اون درگیری هستند از تامین نکردن رطوبت مورد نیاز این گیاه است، که شما به روش های مختلف مثل جزیره، دستگاه رطوبت ساز و یا مه پاشی میتونید رطوبت مورد نیاز این گیاه رو تامین کنید.

مهمترین نکته ای که باید توجه کنید مکان و شرایط نگهداری کاج مطبق باید ثابت باشه. هر دو هفته یکبار هم سعی کنید از کود کامل مخصوص گیاهان آپارتمانی گیاهتون رو تغذیه کنید.

عمر کاج مطبق چقدر است؟

اگر شرایط ایده آل گیاه رو فراهم کنید این گیاه میتونه ده ها سال شاداب و سرحال باشه و از زیبایش استفاده کنید. یک نکته هر سال یک طبقه به این گیاه اضافه میشه

مشکلات و بیماری های کاج مطبق

حالا که با نیازها و شرایط نگهداری این گیاه آشنا شدید بریم سراغ رایج ترین مشکلات کاج مطبق که خیلی سوال میشه، راستی اگر سوال شما جزو مشکلات زیر نبود حتما در بخش دیدگاه مطرح کنید تا پاسخ سوال خود را دریافت کنید.

علت زرد و قهوه ای شدن برگ کاج مطبق؟

زرد شدن و یا قهوه ای شدن برگ ها به عواملی همچون کمبود مواد غذایی به خصوص آهن و یا بیماری گیاه مربوط میشه و برای رفع این مشکلات از قارچ کش مانکوزب استفاده کنید و همچنین برای تامین مواد مغذی از کود کامل مخصوص گیاهان آپارتمانی و همچنین کود آهن استفاده کنید.

مشکلات و بیماری کاج مطبق
مشکلات و بیماری کاج مطبق

علت خشکی نوک برگ کاج مطبق چیست؟

خشکی نوک برگ این گیاه میتونه علت های متفاوتی داشته باشه که میشه به گرما، رطوبت کم، نور زیاد، خشکی محیط و آبیاری کم و نامناسب اشاره کرد، که باید تک تک دلایل را مورد بررسی قرار دهید.

برای تامین رطوبت میتونید از اسپری کردن آب بر روی برگ ها را فراموش نکنید، ولی بهترین روش برای تامین رطوبت قرار دادن یک سینی یا زیر گلدانی روی سنگریزه است که بهش درست کردن جزیره برای گلدان میگن و ما در سایت به شکل کامل با ویدیو آموزش اون رو قرار دادیم که میتونید ببینید فقط باید دقت کنید که آب با خاک گلدان تماس نداشته باشید.

بهترین روش برای تامین رطوبت جزیره و یا استفاده از دستگاه رطوبت ساز است.

علت خشک شدن برگ های پایینی کاج مطبق چیست؟

برگ هایی پایینی بخاطر کمبود مواد مغذی (برگ های پیر) یا شرایط نامناسب محل نگهداری گیاه مثل نور کم، دما بالا یا کم و همچنین پایین بودن رطوبت یا گرم و خشک بودن محیط نگهداری باشد، می توان با استفاده از روشهایی که اشاره کردیم رطوبت و شرایط گیاه را فراهم کنید.

علت افتادگی برگهای کاج مطبق چیست؟

یکی از مشکلات کاج مطبق که بیشتر به آبیاری و نداشتن زهکشی مناسب مربوط میشه افتادگی برگها هست، البته مواردی چون نداشتن نور کافی، وجود کرم خاکی در گلدان (که پایین تر بررسی کردیم) و همچنین فرا رسیدن زمان تعویض گلدان از عوامل به وجود آورنده این مشکل می باشد که باید هر یک را متناسب با گیاه خود بررسی کنید.

برای مشخص کردن زمان آبیاری خاک گلدان را بررسی کنید و اگر خاک تا عمق 2 الی 3 سانتی متری خشک شده بود اقدام به آبیاری کنید. یک نکته بسایر مهم این است که حتما هر چند وقت یکبار زهکشی (سوراخ های ته گلدان) را بررسی کنید که بعد از آبیاری آب اضافی از زیر گلدان خارج بشه چون خارج نشدن آب و یا جمع شدن آب در زیر گلدان موجب پوسیدگی ریشه و در نهایت مرگ گیاه خواهد شد.

بیحال شدن کاج مطبق
بیحال شدن کاج مطبق

علت قهوای شدن کاج مطبق چیست؟

یکی دیگر از بیماری های کاج مطبق همین قهوه ای شدن برگها می باشد که دلیل اصلی اون گرم و خشک بودن محیط نگهداری است برای رفع این مشکل از جزیره یا دستگاه رطوبت ساز و در نهایت غبارپاشی رطوبت مورد نیاز را برای گیاه فراهم کنید. توجه داشته باشید که تهویه برای این گیاه بسایر مهم است و حتما محلی رو انتخاب کنید که هوا در اون جریان داشته باشد.

شکسته شدن سر کاج مطبق میشه قلمه زد؟

بله ولی قلمه کاج مطبق شرایط خاصی دارد که حتما باید از انتهای ساقه گیاه باشد در غیر اینصورت گیاه حاصل کج خواهد شد.جالب است بدانید که در قسمت بالایی کاج مطبق ساقه ای قرار دارد که اگر این ساقه آسیب ببیند یا شکسته شود چند ساقه دیگر در محل بریدگی بوجود می‌آید که برای تکثیر از آن‌ها می توان استفاده کرد. بهتر هست که از هورمون ریشه زایی برای این کار استفاده کنید.

آویزان شدن شاخه های کاج مطبق

از دیگر مشکلات کاج مطبق آویزان شدن ساقه ها می باشد، همانطور که در بالا گفتیم بهترین شرایط برای نگهداری این گیاه نور خوب و رطوبت بالا هست ولی با کم شدن نور شاخه ها به سم پایین کج میشوند پس بهتر است گیاه را به محلی با نور زیاد منتقل کندی و یا از نور رشد گیاه استفاده کنید. توجه داشته باشید که هر هفته در فصل رشد (بهار و تابستان) باید گیاه را 45 درجه بچرخانید تا ساقه ها به سمت نور خمیده نشوند.

وجود کرم در خاک گلدان

اگر دیدید خاک گلدان شما کرم داشت (البته روش هایی برای خارج کردن کرم هست ولی برای کاج مطبق من این روش رو پیشنهاد میکنم)، یک قاشق چای خوری سم دیازینون که حدود 3 سی سی میشه رو در یک لیتر آب حل کنید و به صورت آبیاری به خاک گیاهتون بدید و بعد از 7 روز مجددا این عمل رو تکرار کنید.

البته اگر میتونید خاک گلدان رو تعویض کنید این عمل رو انجام بدین که خیلی بی دردسر تره هستش و حتما از خاک ضدعفونی شده استفاده کنید.

بیماری و مشکلات کاج مطبق
بیماری و مشکلات کاج مطبق

کود مناسب کاج مطبق

برای تغذیه این درختچه از کود کامل گیاهان آپارتمانی(کود کامل گرین، کریستالن قرمز یا سبز) استفاده کنید، اگر گیاه شما در فصل رشد هست(فصل های گرم سال) به تمام مواد غذایی احتیاج دارد پس برای تقویت گیاه خود از کود کامل که دارای تمامی مواد اصلی و میکروالمنت ها باشد هر 10 روز یکبار استفاده کنید.

در فصل های سرد این کود دهی رو به هر ماه یکبار کاهش دهید. نحوه استفاده از کود به اینگونه است که یک قاشق کوچک کود را در یک لیتر آب حل کنید و به صورت آبیاری به گیاه بدهید و مقداری از کود را به صورت اسپر بر روی برگ ها بپاشید.

یک نکته مهم در مورد کاج مطبق اینکه باید همیشه گلدان را به سمت نور بچرخونید و گیاه خود را باکود کریستالون سبز تقویت نمایید

نارسایی گیاه

منظور از نارسایی این است که گیاه شما از حالت نرمال خارج شده باشید و به وضعیت هایی مانند: برگها به سمت پایین خم شده و شاخه های پایینی تیره شده و سفیدی در ساقه ها دیده شود و برگهای گیاه شروع به ریزش کند.

عوامل بالا میتواند نتیجه منظم نبودن آبیاری(افراط و تفریط) و نداشتن زهکشی مناب برای گلدان که باعث ایجاد محیط باتلاقی می شود، نور و حرارت بالا و همچنین وجود آفت، کرم خاکی و تعویض نکردن به موقع گلدان و مشکلات ریشه باشد، که شما در اولین قدم آبیاری را منظم کرده و از آبیاری بیش از حد جدا خودداری کنید.

چه زمانی برای آبیاری مناسب است؟

برای تشخیص اینکه چه زمانی برای آبیاری مناسب است خاک به تا عمق 3-4 سانتی متری کنار بزنید و خشکی خاک رو بررسی کنید اگر خاک خشک بود آبیاری رو انجام بدین در غیر این صورت نیازی به آبیاری نیست. در هر نوبت آبیاری گیاه رو سیراب کنید.مقداری به گیاه آب بدهید که فقط مقدار کمی آب از سوراخ ته گلدان بیرون بزنه .این یعنی کل خاک آب خورده.با تجربه میتونید این مقدار رو بدست بیارید وبستگی به حجم گلدونتون داره.

هر مدت یکبار زهکشی گلدان خود را بررسی کنید تا از باز بودن تمامی زهکشی ها مطمئن شوید و آب جمع شده در زیر گلدان را حتما خالی کنید که در صورت جمع شدن آب زیر گلدان گیاه دچار خفگی خواهد شد.

آیا جواب سوال خود را دریافت نکردید؟ پس حتما در خصوص مشکلات کاج مطبق و بیماری های کاج مطبق که دارید برامون بنویسید تا در سریعترین زمان به اونها جواب بدیم.

مطالب مرتبط :

علت ریزش برگ کاج مطبق

پیت ماس چیست

مشکلات و بیماری برگ انجیری