معرفی و نگهداری گیاه مارانتا

مارانتا

سلام خدمت دوستان و همران عزیز گل من و تو امیدوارم که در این روزهای بهاری حالتون هم خوب باشه امروز در این مطلب در خصوص گل مارانتا که گیاهی بسیار زیبا هست و مناسب مناطق سرد سیر هست صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.
اسم علمی این گیاه مارانتا Maranta leuconeura  که از خانواده Marantaceae هست. این گیاه دارای ۲۵ گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی است.
برخی از دوستان بعد از خرید این گیاه با سوختگی لبه ی برگ های این گیاه مواجه میشن که باید به این عزیزان بگم که با انتقال گیاه به سردترین نقطه ی منزل و یا محل کار این مشکل حل میشه این گیاه بسیار مناسب برای محیط هایی با نور کم یا سایه می باشد.

نگهداری گیاهان گروه مارانتا مشکل تر از گیاهان کم توقع و معمولی و خشن است،با نگهداری صحیح اون سلیقه خودتون رو به رخ دیگران بکشید 🙂

معرفی و نگهداری گیاه مارانتا - گل من و تو
معرفی و نگهداری گیاه مارانتا – گل من و تو

معرفی مارانتا

گیاه مارانتا بومی برزیل است و ارتفاع آن ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر و گسترش آن ۳۰ سانتی متر می باشد. برگها منقوش و گرد هست،رگبرگ اصلی به رنگ روشن درامده و هاله ای رنگین بخش مرکزی برگ را از سایر قسمت های متمایز می سازد.رگهای آن تخم مرغی و سبز روشن با لکه های قهوهای و ارغوانی بین رگبرگهای فرعی بوده و زمانی که برگ ها به حد بلوغ برسند به رنگ خاکستری با لکه های تیره در میایند. این گیاه مناسب برای کاشت گروهی بسیار مناسب هست که در با کاشت گروهی مقایسه جالبی در رنگ به وجود می آید البته اگر به صورت سبد آویز استفاده بشه جلوه بسایر زیبایی داره.

گونه های دیگر

واریته دیگر گیاه مارانتا برگ های سبز روشن دارند که در قسمت مرکزی سبز تیره می شوند و رگبرگ اصلی و فرعی به رنگ عاجی هستند و یا در واریته دیگر ، برگها حاشیه زرد – سبز و قسمت میانی سبز تیره دارند و همچنین رگ برگها به رنگ قرمز می باشند.

زمان شکوفه بهار و تابستان میباشد. گل های کوچک سفید که لکه های ارغوانی بر روی آن خودنمایی میکند.

نکته بسیار جالب:

گیاه مارانتا نزدیک به عصر برگها به آهستگی شروع به تا شدن میکنند تا به طور کامل در تاریکی بسته میشوند ، سپس دوباره نزدیک صبح شروع به باز شدن میکنند.

نگهداری و نیازهای مارانتا

گیاه مارنتا به سایه تا نور معمولی، گرمای زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد این گیاه احتیاج کمی به نور داشته و تحمل آفتاب تابستانی را ندارد. در تمام طول سال بایستی محل زندگی آن حرارتی بیش از 20 درجه سانتیگراد داشته باشد و در زمستان کمتر از 18 درجه نگردد. رطوبت نسبتاً زیاد هوا از احتیاجات اولیه این گیاه زینتی است.ولی برای اطلاعات بیشتر هرکدام از موارد را به طور کامل شرح می دهیم.

نور:

گیاه نور مارانتا باید غیر مستقیم باشد، در تابستان ترجیح میدهد در سایه باشه ولی در زمستان نیاز به نور بیشتری دارد، حتما دقت داشته باشید که از اشعه مستقیم آفتاب به خصوص در تابستان خیلی خیلی بدش میاد پس پشت پنجره با نور مستقیم خورشید هیچوقت قرار نگیرد.

دما:

اگر اجازه دهید بین دو آبیاری سطح خاک خشک بشه گیاه میتواند تا 10 درجه سانتی گراد را تحمل کند، اما بهترین شرایط دمایی برای این گیاه 16 درجه سانتی گراد هست، اما اگر در شرایطی دما به 30 درجه رسید نیاز به غبارپاشی دارد.

آبیاری:

حتما اجازه بدهید بین دو آبیاری سطح خاک خشک بشه، به جز زمانی که طبق مطالب بالا اگر درجه حرارت پائین تر از ۱۰ درجه باشد.

نگهداری و نیازهای مارانتا
نیازهای نوری مارانتا
رطوبت:

غبارپاشی روزانه در تابستان و هفتگی در زمستان جهت تامین رطوبت پیشنهاد میشه،اگر میخواهید رطوبت گیاه تامیت بشه کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر در یک گلدان میتونه روش جالب در تامین نیاز رطوبتی گیاه باشه، البته اضافه کردن آب به زیر گلدان همراه با سنگریزه یکی دیگر از راه های تهیه رطوبت پایدار است.

تغذیه:

تغذیه با کودهای مایع و یا جامد محلول در آب که مخصوص گلهای زینتی است طبق دستور و هر دو هفته یکبار با نصف میزان پیشنهادی از طرف فروشنده یا سازنده در رشد گیاه تاثیر مثبت خواهد داشت.

خاک مناسب:

خاک باید کاملا سبک باشد،کمپوست بهترین خاک برای این گیاه است البته مخلوطی از خاک جنگلی، خاک برگ وکمی ماسه برای رشد این گیاه مطلوب به نظر می رسد.

تعویض گلدان مارانتا:

با شروع رشد در بهار گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض کنید،مواظب باشید خاک را زیاده از اندازه فشار ندهید و ان را متراکم نکنید،در کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر به تعویض خاک سطحی با خاک نو و غنی اکتفا نمایید.

نکته نگهداری:

غبارپاشی برگهای گیاه مارانتا را تمیز میکند،در صورت نیاز از پارچه و اسفنج مرطوب نیز میتوانید استفاده کنید، از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نکنید.

تکثیر مارنتا:

برای تکثیر مارنتا در شرایط رطوبتی بالا رشد خواهد کرد و در زمان تکثیر گیاه باید به این نکته توجه داشته باشید .تکثیر این گیاه به دو روش تقسیم بوته و قلمه گیری، زمانی که گیاه کاملا رشد کرده و انبوه است، می باشد. البته تکثیر از راه تقسیم آسانتر و شانس موفقیت آن بیشتر است. از اواسط تا اواخر بهار خاک را مرطوب کرده و به آرامی گیاه را از گلدان بیرون آورید و به قسمتهای دارای ریشه تقسیم کنید. سپس هر قسمت را در گلدانی با قطر دهانه ۱۱-۹ سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید و آن را با کیسه پلاستیکی شفاف جهت تامین رطوبت مورد نیاز گیاه بپوشانید و در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد، دور از تابش خورشید در شرایط مناسب نوری و در سایه روشن قرار دهید.

گیاه مارانتا - گل من و تو
تکثیر مارانتا و نگهداری گیاه مارانتا
تکثیر مارانتا به روش قلمه

در روش قلمه گیری از اوایل تا اواسط تابستان، قلمه هایی به طول ۱۰ سانتی متر را جدا کنید ابتدا در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و به آرامی در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتی متر حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و به روش مشابه با روش تقسیم بوته عمل کنید . بعد از دو ماه کیسه را بردارید و تا زمانی که گیاه کامل شود آن را با کود مایع تغذیه کنید. سپس به گلدانی با قطر دهانه ۱۱ سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت منتقل کنید.

بیماری ها و مشکلات نگهداری مارانتا

رنگ برگ های گیاه من چرا پریده؟

هوا تاریک است،گلدان را به محل روشن تری دور از اشعه مستقیم افتاب منتقل کنید،کمبود عناصر غذایی باعث زایل شدن رگ برگها شده است،هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.

برگها گیاه من سوخته چیکار کنم؟

در آفتاب غبارپاشی کرده اید،عبور نور افتاب از قطرات آب مانند قطرات عبور آن از شیشه است،هنگام صبح یا عصر غبارپاشی کنید.

برگها مارانتای من کمرنگ شده اند و سطح زیرش تار عنکبوت بشته 🙁

کنه قرمز ریز عامل ان است،هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سمپاشی کنید،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

چطور میتونم از روش تقسیم ریشه برای این گیاه استفاده کنم؟

طبق گفته ها در تکثیر این گیاه میتونید در بهار با شروع فصل رشد گیاه با ریشه متراکم را از گلدان خارج و خاک های اطراف ریشه را به ارامی کنار بزنید،ریشه را برحسب گسترش به تعداد مطلوب تقسیم و اطمینان حاصل کنید که هر قسمت دارای ریشه و ساقه است،ریشه ها را درون گلدان های جدید کاشت نموده و بدون ابیاری به سایه منتقل کنید،دو روز اول را ابیاری نکنید و پس از شروع رشد جوانه ها به محل پرنور منتقل کنید.

زخم های سفید پنبه ای شکل در محل اتصال دمبرگ به ساقه مشاهده میشود:

حشره افت عامل آن است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگها رنگ پریده هستند:

شدت نور زیاد است،گیاه را به محل کم نور تری ببرید.

برگها پژمرده و پیچیده میشوند:

هوا خیلی سرد است،گلدان محل گرمتری را طلب میکند،تشنگی هم همین علائم را به وجود می آورد،رطوبت خاک  گلدان را بازدید کنید و آبیاری را تنظیم کنید.

برگها خم شده و سقوط میکنند:

هوا خیلی گرم است،گلدان را به محل خنک تری منقتل کنید،غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگها خم شده،زخم های قهوه ای روی انهاست و حاشیه انها به طرف داخل خم میشود:

آبیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو آبیاری خشک شود،هر ده روز یکبار آبیاری کنید،زهکش را بازدید کنید.

فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP