نکات کلیدی و راهکارهای مراقبت از پوست در دوران بارداری

مراقبت از پوست در دوران بارداری
مراقبت از پوست در دوران بارداری

مراقبت از پوست در دوران بارداری (مراقبت از پوست زنان باردار) : در دوران بارداری بدن خانمها با توجه به شرایطی که دارند دچار تغییراتی می‌شود. بارداری گاهی ورم دستها و پاها، صورت و کل بدن را در پی دارد. البته برخی به خوبی با این تغییرات بدنیشان کنار می‌آیند و آن را می‌پذیرند. اما باید بدانیم که مراقبت از پوست در دوران بارداری اهمیت ویژه‌ای دارد. در ادامه همراه من باشید تا نکات کلیدی و مهمی رو در این خصوص برای شکل بیان کنم و راه حل های آن را هم بهتون بگم. راستی در آخر چند سوالی که شاید برای شما پیش بیاد رو هم پاسخ دادم که حتما مطالعه کنید.

چه مواد آرایشی در دوران بارداری نباید استفاده کنیم؟

میخوام همین ابتدای کار یکم توضیحات در خصوص وسایل آرایشی که در زمان بارداری نباید استفاده کنید بگم چون فکر میکنم سلامت جنین شما از هر چیزی واجب تر هست پس خوب دقت کنید :

در دوران بارداری باید از لایه بردار ها خصوصا مشتقات ویتامین آ ، رتینول ها و همچنین مشتقات سالیسات ها (سالیسیلیک اسید) ، و بتا هیدروکسی اسید ها دوری کرد چرا که به جنین آسیب جدی میرسونن، هیدروکینون که در بعضی محصولات روشن کننده پوستی وجود داره بسیار برای جنین خطرناکه (اینارو باید از لیست تشکیل دهنده محصولات چک کرد)

بنر گل من و تو

از اون طرف ترکیباتی مثل لاکتیک اسید و گلایکولیک اسید ضرری در دوران بارداری ندارن ، منتها باید باز با پزشکتون مشورت کنید.

مراقبت از پوست زنان باردار - استفاده از وسایل آرایشی
مراقبت از پوست زنان باردار – استفاده از وسایل آرایشی

یه نکته ای رو خواهرانه و دوستانه بهتون بگم بازیچه برند ها و تبلیغات نشین ، خصوصا توی گروه های بارداری و برخی از سایت ها خیلی حرفا زده میش ولی بیشتر جنبه تبلیغاتی داره

تغییرات پوستی دوران بارداری :

شما با تغییرات پوست در دوران بارداری چه کرده و چگونه کنار می‌آید؟ همانطور که می‌دانید بدن زن باردار با تغییرات هورمونی روبروست که ممکن است باعث بوجود‌ آمدن مشکلات پوستی و بثورات جلدی شود. این مشکلات باعث نگرانی در زنان باردار می‌شود.

1. تیره‌تر شدن قسمتهایی از پوست:

یکی از مشکلاتی که زنان باردار با آن مواجه‌اند، تیره‌تر شدن قسمتهایی از پوستشان است. این تغییر به دلیل بیشتر شدن رنگدانه‌های پوست است. در صورتی که زن باردار پوستی تیره داشته‌باشد، این تیرگی بیشتر می‌شود.

2.تغییر رنگ خال‌ها:

تغییر رنگ خال‌ها در دوران بارداری چیزی طبیعی است. خال‌ها تغییر رنگ و سایز داده، و ممکن است پررنگ‌تر شوند. خال‌های ریز ممکن است حالا دیگر به چشم ‌آیند. اما اگر یکی دو خال یا چند خال فقط بزرگتر شده، خارش داشته و بسوزند باید به دکتر مراجعه‌کرد.

3.ترشحات عروقی، عرقی و غددی

عروق پوست: در دوران بارداری کارکرد عروق پوست تغییرات زیادی می‌کند. این تغییرات منحصرا مربوط به دوران بارداری نیستند و ممکن است مربوط به مسائل دیگری باشند. در صورت دیدن این تغییرات به چزشک مراجعه‌کنید.

غدد چربی: ترشح غدد چربی طی بارداری افزایش‌یافته و بعد از زایمان دوباره به حالت عادی برمی‌گردد.

غدد عرق: غدد عرق در بدن  به خصوص کف پاها و دستها با افزایش دمای محیط فعال‌می‌شوند. غدد چربی زیر بغل و کشاله‌های ران از خود عرقی بدبو تولید‌می‌کنند. عرق‌کردن ممکن است موجب عرق‌شوز بدن شود.

تغییرات پوستی دوران بارداری
تغییرات پوستی دوران بارداری
4.قرمز شدن کف دستها:

در بسیار از خانمهای باردار قرمز شدن کف دست دیده‌می‌شود.

5.تیره‌شدن قسمتهایی از پوست:

عده‌ای از زنان باردار در این دوران دچار تیرگی لب بالا، پیشانی و چانه می‌شوند. در اثر قرارگرفتن در معرض آفتاب این تیرگی‌ها بیشتر می‌شوند. این قسمتها به رنگ قهوه‌ای بوده و در دو سمت صورت بصورت قرینه بوجود می‌آیند.

6.خارش پوستی دوران بارداری:

تعدادی از زنان باردار دچار خارش پوستی می‌شوند. این خارش ممکن است در اثر کهیر، اگزما، حساسیت دارویی یا عفونتهای انگلی پدید‌آید. تعداد کمی از این افراد خارش بارداری دارند که این خارش عارضه پوستی مشخصی نداشته و فقط خارش شدید در پوست ایجاد می‌شود. خارش بارداری در سه ماهه سوم بارداری آغاز‌شده و قسمت شکم را دربرمی‌گیرد.

چنین خارشی پس از زایمان از بین رفته و در زایمانهای بعدی دوباره رخ‌می‌دهد. اما جای نگرانی برای جنین نیست و تأثیری بر او ندارد. فقط احتمال بروز سنگهای صفراوی در زنان مبتلا به خارش بارداری زیاد است.

7.خطوط کشش یا استریا:

به علت کشیده‌شدن پوست و اسیر علل در دوران بارداری در ماه ششم و هفتم، خطوطی در شکم و احتمالاً سینه‌ها دیده‌می‌شود. در سایر قسمتهای بدن این خطوط کمتر دیده‌می‌شود. این خطوط به رنگ صورتی بوده و گاهی دچار خارش می‌شوند. این خطوط به طول چند سانت و عرض یک تا 10میلی‌متر پدیدارمی‌شوند.

علت بوجود آمدن این خطوط:

یکی از دلایل پیدایش خطوط تغییرات هورمونی است. دلیل دیگر کشش پوست و پارگی الیاف بافت نگهدارنده آن قسمت است.

8.ضایعات کهیر مانند:

درصد بسیار کمی از زانن در سه ماهه سوم بارداری دچار بثورات کهیری می‌شوند. در بارداری اول این عارضه بیشتر است و در بارداریهای بعدی کمتر دیده‌می‌شود.

نشانه‌های ای عارضه بثورات کهیری روی پوست است که به شدت می‌خارد و مانع خواب شبانه‌می‌شود. بیشتر در قسمت شکم و خطوط کشش رخ‌می‌دهد ولی گاهی در بازوها و رانها نیز اتفاق‌می‌افتد. این عارضه طی دو تا سه هفته پس از زایمان از بین‌می‌رود و گاهی اوقات بعد از زایمان کمی تشدید پیدا‌می‌کند.

راهکارهایی برای مراقبت از پوست در دوران بارداری:

در ادامه به راه حل هایی برای مراقبت از پوست زنان باردار خواهیم پرداخت که بیشتر آنها را شما میتوانید در خانه به راحتی انجام دهید.

1. شکم را با روغن ماساژ‌ دهید

پوست شکم در اثر بارداری کشیده‌می‌شود، هر چند در این دوران پوست حالت الاستیک بیشتری پیدا‌می‌کند، اما مراقبت در دوران بارداری می‌تواند کمک زیادی‌کند. پس از دوش‌گرفتن، حتماً از روغن برای ماساژ شکم استفاده‌کنید. کمی روغن روی کف دست ریخته و به آرامی پوست شکم را بصورت دورانی ماساژ‌دهید.

2. از پوستتان با احتیاط مراقبت‌ کنید

پوست صورت در این دوران حساس‌می‌شود. سعی‌کنید از لوسیونها و مواد شستشو با PH خنثی و ملایم استفاده‌کنید. چون پوست خشک و حساس شده‌است. از لوسیونها و پاک‌کننده وشوینده‌های حاوی الکل خودداری‌کنید.

آبرسانی پوست به صورت طبیعی
آبرسانی پوست به صورت طبیعی
3. شامپوهای ملایم استفاده‌ کنید

موها نیز در این دوران به دلیل تغییرات هورمونی تغییرکرده، چرب یا شکننده و بد شکل می‌شوند. ممکن است حتی پرپشت‌تر یا منعطف‌تر بنظر‌آیند. برای شستشو از آب داغ استفاده‌نکنید و شامپوهایی ملایم بکار‌ببرید. کمتر از سشوار استفاده‌ نمایید.

4. پاک‌کننده متناسب با پوست صورت بکارببرید

استفاده از صابون در دوران بارداری برای از بین بردن چوشهای این دوران بی‌تأثیر است. بهتر است از مواد بهداشتی پاکسازی روز و شب استفاده‌کنید تا باکتریها تجمع نکرده و مشکل درست‌ نکنند. پاک‌کننده‌های آریشی فاقد عوامل مصنوعی بوده و مواد گیاهی دارند که با پوست سازگار است. ممکن است کف‌نکنند اما در عوض مناسب پوست هستند.

5. بخور دهید

بخور صورت رطوبت پوست را بازمی‌گرداند. می‌توانید پس از بخور ماسک بزنید. بخور منافذ پوست را تنیزکرده و برای جوشها مؤثر است.

مواد لازم برای بخور:

  • آب داغ
  • بابونه
  • حوله

روش بخور دادن:

بابونه را دم‌کرده و حوله را روی سر خود انداخته، سر را مقابل بخار آب حاصل بگیرید. 10تا 15دقیقه بخور دهید.

بخور سرد برای آبرسانی به پوست
بخور سرد برای آبرسانی به پوست
6. ماسک روغن درخت چای برای لکه‌های دوران بارداری بزنید

روغن درخت چای التیام بخش پوست و از بین برنده جوشها و لکه‌هاست. می‌توانید از ماسک ضد جوش خاک رس و روغن درخت چای استفاده‌کنید.

مواد لازم برای ماسک ضد جوش:

  • روغن درخت چای: 1تا2 قطره
  • خاک رس و آب: 1قاشق غذاخوری
طرز تهیه ماسک ضد جوش:

مواد لازم را با هم ترکیب‌کرده و خمیر حاصله را روی پوست بزنید.. مراقب اطراف چشمها باشید. 15تا20 دقیقه زمان کافیست. سپس صورتتان را با آب ولرم بشویید. مرطوب‎‌کننده را فراموش‌نکنید.

7. ماسک مخمر جوش بکار ببرید

مخمر ضد باکتری و ضد التهاب بوده و تأثیر فوق‌ العاده‌ای دارد. برای تهیه این ماسک مخمر تازه را با 4قاشق غذاخوری شیر ترکیب‌کرده و آن را روی صورت بمالید. به اطراف چشم و لب مواد نزنید. سپس صورتتان را شسته و مرطوب‌کننده بزنید.

8. ماسک خاک رس به عنوان ضد لک استفاده‌کنید

خاک رس چربی اضافی را از بین برده و ضد التهاب است. ماسک خاک رس باعث افزایش گردش خون می‌شود. خاک رس را با آب قاطی‌کرده و مدت 15تا20دقیقه روی صورت بگذارید بماند. سپس با آب ولرم بشویید.

9. لایه‌بردارهای ملایم انتخاب‌کنید

همانطور که در بالا گفتیم برای انتخاب لایه‌ بردار مراقب باشید، مخصوصا اگر پوست حساسی دارید. ما توصیه‌ می‌کنیم از لایه‌بردارهای طبیعی مانند بلغور جو دوسر استفاده‌ کنید. این مواد را در آب ریخته و خوب ترکیب‌ کنید.خمیر بدست آمده را بصورت ماسک استفاده‌ نمایید.

سوالات متداول در خصوص مراقبت از پوست در بارداری

در زیر به برخی از سوالات رایج در خصوص استفاده از وسایل آرایشی که شاید توی ذهنتون اومده باشه پاسخ میدم که نتیجه تجربه شخصی بنده هست.

سوال ؟! میشه در دوران بارداری پاکسازی پوست انجام داد ؟!

من خودم شخصا ۲-۳ ماه اول به شدت پوستم به هم ریخت و پر از جوش زیر پوستی شد چون حتی از سرگیجه و تهوع نمیتونستم حمام برم، میدونین که اینجور وقتا پاکسازی خوب خیلی کمک میکنه منتها باید سالن چک کنید که چه ترکیباتی میخوان استفاده کنن اما همونطور که گفتم به طور مثال لایه برداری با لاکتیک اسید معمولا موردی نداره .

مواد خطرناک موجود در لوازم آرایشی
مواد خطرناک موجود در لوازم آرایشی
سوال ؟! آیا باید کل محصولات آرایشی پوستیم رو به محصولات اورگانیک و پاک تغییر بدم؟!

جوابش اینه که نه ! اگر محصولات پوستیتون ترکیباتی مثل سولفات و پارابن و چیزایی که قبلتر گفتم ندارن و ازشون راضی هستین همونارو استفاده کنید . اگر هم میخواین محصولات اورگانیک بگیرین باز باید چک کنید که رتینول ، ویتامین آ و سالیسیلیک اسید نداشته باشن. در یک مطلب جدا در خصوص مواد خطرناک در وسایل آرایشی صحبت کردیم.

سوال ؟! از چه مرطوب کننده ای استفاده کنم ؟!

مرطوب کننده و آبرسان شما جدا از سولفات و پارابن بهتره عطر و مواد آلرژی زا نباشه و ترکیباتی مثل شی باتر ، گلیسیرین و هیالورانیک اسید رو بهتره داشته باشه

در این مطلب به صورت کامل به علت و راهکارهای مراقبت از پوست زنان باردار پرداختیم و لوازم ارایشی که نباید در زمان بارداری استفاده شود را هم به شکل مختصر بیان کردیم امیدوارم که مطلب مراقبت از پوست در دوران بارداری مورد توجه شما قرار گرفته باشه و اگر لطف کنید و تجربیات خودتون رو در این زمینه در بخش دیدگاه ها بنویسید تا سایر دوستان هم بتوانند از نظرات شما استفاده کنند.

مطالب مرتبط :

آیا خون دماغ شدن در بارداری خطرناک هست؟

مصرف داروهای آنتی بیوتیک در بارداری

ویتامین های لازم قبل از بارداری