صیفی جات

کاشت گوجه فرنگی

کاشت گوجه فرنگی

زرد شدن برگ گوجه فرنگی

زرد شدن برگ های بوته گوجه فرهنگی علت های مختلفی دارد. از جمله خاک نامناسب، کمبود نور مستقیم خورشید و آلودگی های قارچی شایع ترین علت های زرد و خشک شدن برگ های بوته گوجه فرهنگی می شود. از خاک مخصوص گلدان استفاده کنید. اگر مکان شما آفتاب گیر نیست میتوانید از نورهای مصنوعی استفاده کنید و یا به مکان نور گیر انتقال دهید.

نژاد گوجه فرنگی

کوجه فرنگی ها نژادهای مختلفی دارند. و این گوناگونی ناشی از اندازه، شکل ، طعم و بافت و … ان هاست مثلا گوجه‌فرنگی پرودن واریته گوشتی‌تر و کم‌آب‌تری نسبت به برندی‌واین است.

کاشت در گلدان گوجه فرنگی

اصولا کوجه فرنگی ها را در باغ و باغچه میکارند ولی شما می توانید آنها را در گلدان نیز بکارید مثلا واریته کوجه فرنگی واشنگتن چری را می توانید در گلدان نیز بکارید برای این کار از یک گلدان 25 تا 30 لیتری تهیه کنید و تنها یک نهال گوجه فرنگی در هر گلدان بکارید.

کاشت گیاهان و در راس آن کاشت گوجه‌فرنگی روی پشت‌بام یکی از لذت‌بخش ترین کارهایی است که افراد علاقمند به گیاهان و باغبانی خانگی انجام می‌دهند. برای کاشت گوجه‌فرنگی از گلدان‌های سطلی بزرگ و خاک سبک مخصوص گلدان که ترکیبی از پیت ماس، خاک برگ و کمی ماسه است استفاده کنید. اگر قادر به جمع‌آوری آب باران هستید بهتر است برای حفظ کیفیت خاک از آب باران استفاده کنید.

گرده افشانی گوجه فرنگی

گوجه‌فرنگی برای باردهی به گرده‌افشانی نیاز دارد اما گرده‌افشانی گوجه‌فرنگی به صورت خاصی صورت می‌گیرد. هم مادگی و هم گرده در یک گل گوجه‌فرنگی وجود دارد. گرده‌افشانی گوجه‌فرنگی زمانی که گل هنوز باز نشده توسط باد، برخی حشرات و تکان‌های مکانیکی که به بوته وارد می‌شود، انجام می‌گردد.

حتما مطالعه کنید
چگونه در خانه گوجه فرنگی پرورش دهیم؟

بدین صورت شما با داشتن تنها یک بوته گیاه گوجه‌فرنگی قادر به تولید میوه خواهید بود. رطوبت حدود 40% در زمان ظهر و تامین شرایطی که گیاه دچار لرزش شود برای گرده‌افشانی ضروری است.

معمولا گوجه‌فرنگی‌هایی که در خانه کاشته می‌شوند چون تکان ‌نمی‌خورند و لرزشی به آن‌ها وارد نمی‌شود، میوه نخواهند داد که با تامین شرایط مذکور امکان میوه‌دهی به سادگی قابل انجام است.

دوره باردهی گوجه

دوره رشد تا باردهی ترجمه جمله “Days to maturity” است. بدین صورت از زمان جوانه‌زنی بذر گوجه‌فرنگی، 62 روز زمان نیاز است تا گیاهان شما بار بدهند.

دمای لازم برای بوته گوجه فرنگی

تفاوت زیادی بین دمای مناسب بین فضای باز و کاشت گلدانی گوجه‌فرنگی ندارد. دمای مناسب برای جوانه‌زنی، رشد و پرورش گوجه‌فرنگی 22-27 درجه است. بهتر است گلدان در جایی قرار گیرد که در تابش مستقیم خورشید باشد اما همیشه به رطوبت خاک توجه کنید تا بوته گوجه‌فرنگی شما دچار تنش آبی نشود.

  • در صورت چیدن گل‌ها (به دلیل سرمازدگی یا دلایل دیگر)، باردهی به تعویق خواهد افتاد. زیرا زمان بیش‌تری نیاز است تا دوباره گل‌ها تشکیل شوند و روند تولید میوه صورت گیرد.
  • کاشت مستقیم بذر گوجه‌فرنگی به دلیل ریز بودن بذرها پیشنهاد نمی‌شود. سعی کنید بذرها را در بستری با مواد آلی بالا و کمپوست مرغوب بکارید و پس از اینکه به اندازه دلخواه رسیدند به مکان اصلی انتقال دهید.
  • برای تولید میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک لازم است از بذرهای ارگانیک استفاده شود.

۱ دیدگاه

ارسال پاسخ