کلم‌ بروکلی و گوجه فرنگی و مبارزه با سرطان

کلم بروکلی و گوجه مبارزه با سرطان

سرطان یکی از بیماری‌های شایع در این سال‌هاست و روش‌خهای درمانی متعددی برای آن کشف شده است. روش‌هایی که می‌تواند با دواروهای شیمیایی یا روش‌های درمانی خاص با این بیماری مقابله کند. اما همانطور که همیشه گفته شده، پیشگیری بهتر از درمان است و برای اینکار، شیوه‌های سختی هم مقابل روی ما نیست. بلکه فقط باید کمی به رژیم غذایی با آنچه می‌خوریم نگاه عمیق‌تری داشته باشیم. یکی از روش‌های پیشگیرانه، استفاده از مواد غذایی گیاهی مانند گوجه فرنگی یا کلم بروکی است. اما چرا؟

کلم بروکلی

تحقیقات نشان داده که کلم بروکلی به تنهایی فقط روی رشد تومورهای سرطانی تاثیر می‌گذارد و تومورها این اثرات را از ترکیبات سولفورافان می‌گیرند این یک مولکول درون گروه ایزوتیوسیانات از ترکیبات ارگاسفور است. این مطالعات همچنین نشان داد که مولکول سولفورافان به طور موثر با سلول‌های سرطانی مبارزه می‌کند در حالی که بافت اطراف سالم آسیب نمی‌بیند.

یکی دیگر از حقایق علمی این است که ترکیب لیکوپن که درگوجه فرنگی و سایر غذاها وجود دارد جنگنده بودن عالی آن در برابر بیماری‌های تهدید کننده و خطرناک است. لیکوپن یک واسطه مهم در بیوسنتز بسیاری از کاروتنوئیدها، از جمله بتا کاروتن است با این حال، تمرکز ما در اینجا روی یک مطالعه خاص منتشر شده توسط مجله تحقیقات سرطان است که نشان می‌دهد که ترکیب کلم بروکلی و گوجه فرنگی در یک وعده غذایی به عنوان یک غول ضد سرطان عمل می‌کند.

بنر گل من و تو

خوردن گوجه فرنگی و کلم بروکلی با هم اثر افزایشی ایجاد می‌کند. ما فکر می‌کنیم علت این اتفاق این است که ترکیبات زیستی فعالی در هر یک از مواد غذایی وجود دارد که در مسیرهای مختلف ضد سرطان عمل می‌کنند. مانند تمام تحقیقات علمی یک گروه تحقیقاتی، تحقیقاتشان را روی موش‌های آزمایشگاهی انجام دادند و آنها را تحت تاثیر سرطان پروستات قرار دادند. آنها موش‌ها را به چندین گروه تقسیم کردند و برای هر گروه رژیم غذایی متفاوتی در نظر گرفتند.

در برنامه غذایی یک گروه، ۱۰ درصد پودر گوجه فرنگی و ۱۰ درصد پودر کلم بروکلی به صورت هم زمان وجود داشت؛ در حالی که گروه‌های دیگر یا فقط ۱۰ درصد پودر گوجه فرنگی یا فقط ۱۰ درصد پودر کلم بروکلی در برنامه غذاییشان موجود بود. دو گروه دیگر نیز وجود داشتند که یکی از آنها فقط لیکوپن دریافت می‌کرد و دیگری داروهای شیمیایی مخصوص پروستات.

می‌توانید نتیجه را حدس بزنید؟ گروه آخر که فقط از داروها استفاده کرده بودند از رده خارج شدند و گروهی که از گوجه فرنگی و بروکلی به طور همزمان استفاده کیرده بودند بهترین نتیجه را دریافت کردند.

تومورهای پروستات آن‌ها به طور قابل توجهی نسبت به گروه‌های دیگر که مورد آزمایش قرار گرفته بودند کاهش یافته است. محققان می‌گویند مردان مبتلا به سرطان پروستات در صورتی که حدود یک چهارم لیوان بروکلی خام و ۲/۵ فنجان گوجه فرنگی تازه در رژیم روزانه خود داشته باشند، می‌توانند این مزایای سلامتی را به دست آورند.

گوجه فرنگی

انجمن سرطان آمریکایی درباره ابتلا به سرطان پروستات چه پیش‌بینی‌هایی کرده‌اند؟

تحقیقات آن‌ها نشان داده از هر ۶ مرد یک نفر از آن‌ها به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند و دومین دلیل مرگ افراد در امریکا ابتلای آن‌ها به سرطان پروستات است. و از هر ۳۶ مرد یک نفر از آنها از این نوع سرطان می‌میرد. سرطان پروستات یک بیماری ویرانگر است.

شاید تشخیص زود هنگام سرطان پروستات زندگی شما را نجات دهد اما  پیشگیری آن از طریق رژیم غذایی بهترین سرمایه‌گذاری برای داشتن آینده سالم است. به خصوص به خاطر اینکه مواد غذایی مانند بروکلی و گوجه فرنگی بسیار مقرون به صرفه تر از درمان سرطان هستند بنابراین در نظر داشته باشید که این ترکیب گوجه فرنگی بروکلی شما را از سرطان پروستات محافظت می کند حتی اگر شما در حال حاضر از بیماری رنج می‌برید.

علاوه بر این، از آنجایی که این ترکیب یک رژیم غذایی سالم است، در صورت بروز بسیاری از بیماری‌های دیگر، از مزایای بهداشتی نیز برخوردار خواهید شد این نوع از مراقبت‌های بهداشتی نوعی است که شما باید خودتان آن را انجام دهید ودیگر غذاهای سالم خود را نادیده نگیرید.