سلامت

کم‌خوابی و رابطه آن با چاقی

تاثیر کم خوابی با خوردن-گل من و تو
340بازدید

کم خوابی واقعا شما رو برای خوردن غذای بیشتر وادار میکنه این یک حقیقت هست که باید خیلی بهش توجه کنیم برای این تیتر دلایل خوبی داریم که در ادامه توضیح میدیم.

کم خوابی و تغذیه زیاد

ترکیب شب‌کاری طولانی و صبح‌بیداری می‌تواند قوی‌ترین اراده‌ها را به زانو در آورد و آدم‌ها را به فست‌فودها و کله‌پزی‌ها بفرستد. اما شاید کمبود وقت تنها دلیل برای پرخوری در هفته‌های شلوغ نباشد. طبق تحقیقی جدید، کم‌خوابی در واقع بلندگویی است که بدن شما را به پرخوری دعوت می‌کند.

محققین در سال ۲۰۱۱، ده فرد میانسال با اضافه‌وزن را تحت یک رژیم غذایی معتدل قرار دادند. برای دو هفته، نیمی از آنها هشت و نیم ساعت خوابیدند، اما نیمی دیگر فقط پنج و نیم ساعت. هر دو گروه مقداری وزن از دست دادند -به طول میانگین ۱.۴ کیلوگرم- اما آنها که خواب بیشتری داشتند چربی بیشتری هم از دست دادند.

آنهایی که خواب کمتری داشتند سطوح هورمون گرلین در خون‌شان بالاتر بود که یک هورمون گرسنگی است. افزایش گرلین می‌تواند شما را گرسنه‌تر کند، نگهداری چربی را افزایش دهد، و سوختن کالری را پایین بیاورد. عجیب‌تر اینکه پژوهشی به سال ۲۰۱۶ نشان داد که کم‌خوابی می‌تواند نقطه اوج انتشار یک ماده شیمیایی به نام اندوکانابینوید را نیز افزایش دهد. اندوکانابینویدها روی بخشی از مغز اثر می‌گذارند که حشیش نیز بر آن اثر می‌گذارد. طبق این پژوهش، کم‌خوابی بر ضرباهنگ روزانه نوعی اندوکانابینوید به نام ۲-ای‌جی تاثیر می‌گذارد و ممکن است منجر به افزایش لذت از بلعیدن غذا شود.

کم‌خوابی باعث می‌شود که خوردن لذت‌بخش‌تر شود. این می‌تواند خبری خوش برای دهان شما باشد، اما خبری بد برای دور کمرتان.

منبع : سایت گل من و تو - کانال گل من و تو

حتما مطالعه کنید
در نوروز حتما شربت سکنجبین مصرف کنید

اینستاگرام گل من و تو

ارسال پاسخ