9 تا از بهترین گلهای بهاری زیبا + نحوه نگهداری و عکس

گلهای بهاری زیبا
گلهای بهاری زیبا

گلهای بهاری زیبا مناسب عید : با نزدیک شدن فصل بهار بخصوص برای ما ایرانیها که این فصل آغاز سالی نو است، توجه به گل و گیاه و گلدان بیشتر می‌شود. گلهای بهاری نظیر پامچال، بنفشه، سنبل، لاله در این فصل بیشتر خریداری شده و در باغچه یا گلدان کاشته می‌شوند به شما نحوه نگهداری و همچنین کاشت مجدد اونها رو آموزش میدم.

بدین ترتیب حال‌ و‌ هوای عید نیز به خانه‌ها القا می‌شود و همه جا عطر تازگی می‌دهد. کاشت گلها از لحاظ روانشناسی باعث کاهش اضطراب و استرس بوده و آرامش را به همراه دارد. پس این فصل فرصتی برای رویش دوباره و آغازی دوباره است که می‌توانید با کاشت و پرورش گل وگیاه آن را شروع‌ کنید.

ایرانیان همه ساله با آغاز این فصل به خرید گلهای بهاری پرداخته و طراوت و شادابی را به محیط زندگی خود می‌برند. پس بهتر است کمی با این گلها آشنا شویم.

بنر گل من و تو

1- گل پامچال، نوید دهنده بهار:

گل پامچال در واقع اولین نوید دهنده فصل بهار و رویش است، به همین دلیل گل نوروز نام گرفته است. گلبرگهای زیبا و نرم و لطیف دارد. این گیاه علفی و چند ساله بوده و حدود 400گونه شناخته شده در جهان دارد. این گیاه بومی مناطق سردسیر کوهستانی است.

این گل را می‌توانید در مرداب‌ها، زمین‌های مرطوب، منطق کوهستانی و سردسیر ببینید که بر اساس گونه‌های مختلف مقاومت آنها به سرما نیز متفاوت است. گل پامچال به رنگهای صورتی، آبی، سفید، زرد، قرمز و ارغوانی موجود است.

رنگ بندی های گل پامچال
رنگ بندی های گل پامچال
نحوه کاشت گل پامچال:

خاک مورد نیاز گل پامچال خاک غنی از شن و کود گیاهی است. دانه‌های این گل را در اوایل پاییز و در عمق 15سانتی بکارید. این گیاه برای رشد نیزمند رطوبت و هوای خنک می‎‌باشد. خاک باید مرطوب باشد و زهکشی خوبی برای گلدان در نظر بگیرید.

2- گلهای بهاری نشانه عید؛ گل سنبل

یکی دیگر از گل های بهاری گل سنبل است که در رنگهای زیبایی وجود دارد. گلهای سنبل بصورت خوشه‌ای و در رنگهای بنفش، سفید، صورتی و ارغوانیست. برگهایی باریک و کشیده دارد و برای دوام بیشتر بهتر است در جای خنک نگهداری شود.

سنبل نیاز زیادی به آب نداشته و دارای پیاز می‌باشد. بین دو آبیاری بگذارید خاک گلدان خشک شود.

تکثیر سنبل:

برای تکثیر این کیاه پیاز سنبل را در پاییز بکارید تا در فصل بهار گل دهد. بعد از پایان فصل گلدهی می‌توانید پیاز سنبل را در باغچه بکارید، در جایی که سایه و نور کمی باشد. در فصول سرد سال گلدان سنبل را در جایی خنک و تاریک گذاشته و با گرم شدن هوا آن را به جایی با نور بیشتر ببرید تا دوباره گلدهی داشته باشد.

آموزش کاشت سنبل در خانه
آموزش کاشت سنبل در خانه

3- گلهای زیبای بهاری؛ گل سینره

گل سینره گلی بسیار زیبا و خوشرنگ و بهاری است. این گل بیشتر در ایام نوروز خریداری می‌شود و پای سفره هفت سین قرار می‌گیرد. گلهایی به رنگ بنفش، آبی، صورتی، و ترکیب این رنگها دارد. برگهایش پهن و سبز بوده و معمولاً از طریق بذر تکثیر می‌شود.

نحوه کاشت:

در فصل تابستان از طریق کاشت بذر می‌توان آن را پرورش داد. گلدهی سینره در اواخر زمستان و اواسط بهار است. نباید آبیاری زیادی شود و بهتر است خاک گلدان بین دو آبیاری خشک باشد. برای رساندن رطوبت لازم به این گل بهتر است آن را غبارپاشی کنید.

نوروز و گل سینره
نوروز و گل سینره

4- گل های بهاری ؛ گل بنفشه

گل بنفشه با آن رنگهای جذاب و زنده‌اش، انرژی را به خانه و محیط زندگیتان می‌آورد. این گیاه گونه‌های مختلفی دارد و در جهان نیز شناخته شده است. بیش از 500 گونه از این گیاه در جهان وجود دارد و 19گونه بنفشه بومی ایران است. این گیاه با رنگهایی بسیار متفاوت و زیبا از قبیل بنفش، سفید، زرد، ارغوانی موجود است.

بنفشه معطر، بنفشه سه رنگ و بنفشه‌های زینتی که به بنفشه فرنگی شهرت دارند، گلهای بومی ایران بوده و در ایران بیش از سایر گونه‌ها یافت می‌شوند. گلهای بنفشه در آفتاب درشت تر بوده و کیفیت بهتری دارند.

محل رویش و پرورش بنفشه:

بنفشه بیشتر در مناطق کوهستانی نظیر شمال و شمال غربی ایران بصورت خوررو رشدکرده و گلهایی بسیار خوشبو و خوش عطر دارد. گلهای بنفشه در اواخر زمستان تا اوایل بهار به بار می‌نشینند. بنفشه معطر در زمینهای مرطوب و سایه دار و کنار رودها و جویبارها نیز می‌روید.

بنفشه سه رنگ عمر کوتاهی داشته و بومی اروپا و مناطق معتدل آسیاست که در شمال و شمال غربی ایران نیز می‌روید. این بنفشه دارای سه رنگ زرد، ارغوانی، آبی و سفید است.

گلهای بهاری - گل بنفشه
گلهای بهاری – گل بنفشه
نحوه کاشت بنفشه:

برای کاشت گیاه بنفشه، بذرها و دانه‌های رسیه گیاه را در اوایل تابستان و تیر ماه کاشته و زمانی که 3 تا 4 برگ داد آن را در شهریور ماه نشا می‌کنند. این گیاهان در بهار گل می‌دهند. در صورتی که در اردیبهشت ماه آن را بکارند گلها پس از نشا در پاییز به بار می‌نشینند.

5- گلهای زیبای بهاری؛ گل مینای چمنی

یکی از گلهای بهاری زیبا، گل مینای چمنی یا بهار چمنی است. گل مینا هم بصورت پر پر و هم بصورت کم پر وجود دارد. این گل را با بنفشه کنار هم بکارید تا ترکیبی خاص و زیبا داشته باشید، چون شرایط مشابهی برای رشد دارند. گل مینا را در بستر چمن کاشته و لذت ببرید از این همه زیبایی خدادای. گلهای ظریف این گیاه ظاهری بسیار جذاب داشته و برای بالکن و روی نرده ها نیز مناسبند.

گل مینا در اواخر اسفند گل داده و تا پایان فصل بهار گلدهی ادامه‌خواهد داشت. این گل بسیار زیبا را می‌توانید به عنوان بستری برای گلهای بلند چون لاله، اختر و زنبق نیز بکارید. بعد از به پایان رسیدن گلدهی، گلهای پژمرده را جدا و سرشاخه را بزنید تا سال بعد دوباره گل دهد. این گیاه نیاز به نور دارد اما در تابش مستقیم آفتاب دچار سوختگی می‌شود.

بهتر است گیاه را غبارپاشی کنید. تکثیر مینای چمنی از طریق تقسیم بوته هم امکان‌پذیر است.

گل های بهاری زیبا - گل مینای چمنی
گل های بهاری زیبا – گل مینای چمنی

6- گل های بهاری زیبا؛ گل لاله

یکی از گلهای زیبای بهاری گل لاله است که برگهایی پهن و رنگهایی متنوع دارد. از قرمز و زرد گرفته تا صورتی، بنفش، نارنجی و دو رنگ. گل لاله در دو نوع با شاخه گل دهنده بلند و با دمگل کوتاه و گلهای درشت که بیشتر مخصوص گلدان است وجود دارد. گل لاله نیازمند نور آفتاب است.

روش کاشت لاله:

پیاز لاله را که در دمای 15 تا 20 درجه انبار کرده‌اید را در آبان ماه در عمق 12 تا 20 سانتی خاکی با زهکشی مناسب بکارید. گلدانای حاوی پیاز را به مدت 6هفته در دمای 4درجه و به مدت 6هفته در دمای 5 تا 10 درجه بگذارید. بعد از آن به گلخانه با دمای 15درجه منتقل کنید. بدین ترتیب گیاه کم کم رشد کرده و برگ و گل می‌دهد.

گل لاله
گل لاله

7- گلهای زیبای بهاری؛ گل میمون، ارمغان بهار:

یکی دیگر از گلهای زیبای بهاری این گل میمون هست، گل میمون بصورت خوشه‌ای گل می‌دهد و بسیار زیباست. این گیاه سرما را تحمل کرده و مقاومت خوبی در مقابل سرما دارد و سال دوم بخوبی گل می‌دهد. اما در طی سالهای بعد از کیفیت گلها کاسته‌ می‌شود.

طرز کاشت گل میمون:

گل میمون را نیز مانند گل بنفشه در شهریور کاشته و سپس نشا کنید. بدین صورت در فصل بهار گلهای زیبا طراوت بخش خانه‌تان خواهند بود. بذر میمون را کافیست روی سطح خاک بپاشید. زمانی که گل میمون 3تا 4برگ زد، سرش را بچینید تا شاخه‌های بیشتری دهد.

در جایی آفتابگیر آن را بکارید، البته در سایه نیز رشد می‌کند. نشای گل میمون در اواخر زمستان نیز عرضه می‌شود و می‌اوانید خریداری کنید.

گل میمون
گل میمون

8- گل های زیبای بهاری ؛گل محمدی

گل محمدی درختچه‌ای با شاخه و تیغهای بسیار زیاد است. برگهای گیاه سبز براق است و گلهایی به رنگ صورتی ملایم دارد، گل محمدی عطری بسیار خوش دارد. در ایران در شهرهای کاشان، قمصر، میمند، آذربایجان، راوند و قزوین بخوبی می‌روید

نحوه کاشت گل محمدی:

گل محمدی را کمتر در گلدانها می‌بینیم و بیشتر در زمینهای بزرگ کشت می‌شود. زمین برای کاشت این گیاه ابتدا بخوبی شخم زده می‌شود. بدین ترتیب ریشه بهتر رشد می‌کند. فاصله بین بوته‌ها بستگیبه این دارد که می‌خواهید پرچین ایجاد کنید یا گلستان.

گل های زیبای بهاری ؛گل محمدی
گل های زیبای بهاری ؛گل محمدی

9- گل های بهاری زیبا؛ گل لادن:

گل لادن گلی بهاری و جذاب، در انواع یک ساله و چند ساله است. ارتفاع کمی داشته و رشد بالارونده و پیچنده دارد. برگهای گل لادن دایره‌ای و جذاب است. گل لادن در رنگهای زرد، نارنجی و قرمز یافت می‌شود. این گل را در باکس و گلدان آویز می‌توانید بکارید.

 این گل از اواخر زمستان تا اواخر بهار گلدهی دارد، اگر آن را در فضای خنکی بکارید تا پاییز هم گل می‌دهد. گل لادن نیاز به هوایی خنک و رطوبت داشته و نور می‌طلبد.

نحوه تکثیر:

یکی از روشهای کاشت این گیاه، کاشت بذر است، بدین صورت که در زمستان آن را کاشته و زمانی که هوا مناسب شد آن را به جای اصلی ببرید تا در فصل بهار گل دهد. گل لادن خواص دارویی دارد، در برخی کشورها برگ و میوه‌هایش خوراکی محسوب می‌شود. برگهایش را می‌توان دم کرد و برای عفونت مناسبند. بذر خیسانده شده گل لادن برای مو نیز مناسب است.

گل لادن
گلهای زیبای بهاری؛گل لادن

شما از چه گلی برای عید تا الان خریداری کردید؟

مطالب مرتبط :

زیبایی و طراوت خانه با چیدمان خاص گل و گیاه

اثرات عجیب و بار نکردنی نگهداری گل و گیاه در خانه