آیا زاموفیلیا سمی است؟ علت سمی بودن زاموفیلیا + نکات مهم که باید بدانید

ایا زاموفیلیا سمی است
ایا زاموفیلیا سمی است

آیا زاموفیلیا سمی است؟ زامیفولیا یکی از آن گیاهان آپارتمانی سخت جان است که می تواند تقریباً در همه جا زنده بماند، حتی در نور بسیار کم. متأسفانه باید بگم که در لیست گیاهان آپارتمانی سمی نیز قرار دارد و تمام قسمت های گیاه برای انسان و حیوانات خانگی سمی محسوب می شود. در گلخانه کسانی که عاشق گیاهان آپارتمانی هستند و به نگهداری از گیاهان علاقه دارند حتما گیاه زاموفیلیا به چشم میخورد گیاهی زیبا و جذاب که نگهداری ازآن نیز راحت است اما آیا داشتن این گیاه در هر خانه و یا گلخانه ای مناسب است؟ آیا در خانه ای که نوزاد وجود دارد و یا از حیواناتی مانند سگ و گربه نگهداری میشود ایمن است؟شاید برای برخی از شما سوال پیش بیاید که چرا نباید گیاهی برای خانه ای ایمن نباشد برخی از گیاهان، جز گیاهان سمی هستند و برای انسان و یا حیوان خانگی میتوانند مضر باشند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با این گیاه بیشتر آشنا بشیم.

آیا گیاه زاموفیلیا سمی است؟

بله، گیاه زاموفیلیا هم برای انسان و هم برای حیوانات خانگی سمی می باشد، اگر پوست حساس دارید تماس دست شما با شیره این گیاه و برخی از موارد تماس با برگ آن میتواند باعث یه وجود آمدن حسایت بریا شما شود همچنین گیاهان زاموفیلیا می تواند با تماس مستقیم باعث تحریک پوست و چشم شود و در صورت مصرف می تواند باعث درد معده، استفراغ و اسهال شوند. پس اگر قصد نگهداری آن را در خانه دارید جایی قرار دهید که دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی باشد، در ادامه به صورت کامل تمامی موارد را با هم بررسی میکنیم.

در ضمن خیلی از مردم سالها پیش فکر میکردند که این گیاه باعث به وجود آمدن سرطان می شود که تصور کاملا اشتباهی بود.

بنر گل من و تو
سمی بودن زاموفیلیا
سمی بودن زاموفیلیا

ترکیب سمی موجود در زاموفیلیا چیست؟

ترکیب سمی که در گیاه زاموفیلیا وجود دارد ترکیبی به نام کلسیم اگزالات است این ماده توسط تمامی قسمت های گیاه زاموفیلیا (برگ ها، ساقه ها، ریشه ها و حتی ریزوبیوم ها) تولید میشود ترکیبی که به عنوان یک محرک شناخته میشود، این ماده به خودی خود سمی نیست در زمانی که این ماده را در زیر میکروسکوپ نگاه کنید متوجه خواهید شد که ظاهری کریستالی دارد و یا دقیق تر از کریستال های ریزی تشکیل شده است. کریستال ها لبه های تیز و دندانه داری دارند و به خاطر همین لبه های تیز باعث بریده شدن و تحریک گیرنده ها در انسان میشوند این ماده بیشتر در شیره گیاهی وجود دارد و در صورتی که شیره زاموفیلیا در معرض پوست قرار بگیرد میتواند باعث تحریک پوست انسان شود.

گیاه زاموفیلیا چقدر سمی است؟

در خصوص سمی بودن زاموفیلیا باید به میزان سمی بودن آن هم اشاره کنیم، بلعیدن برگ ها و شیره آن قطعا می تواند هم برای انسان و هم برای حیوانات خانگی سمی باشد، اما دست زدن به این گیاه در بدترین حالت فقط باعث ایجاد مشکلات جزئی می شود.  اگر قصد تکثیر و یا قلمه زدن از گیاه را دارید بهتر است که برای این کار از دستکش استفاده کنید.

میزان سمیت زاموفیلیا برای انسان چقدر است؟

در اینکه زاموفیلیا سمی حتی برای انسان و حیوانات شکی نیست، همان طور که گفته شد گیاه زاموفیلیا به علت تولید ماده کلسیم اگزالات، برای انسان سمی است. رایج ترین علائمی که در انسان ایجاد میکند زمانی است که پوست انسان با شیره گیاهی این گیاه در تماس باشد به طور مثال زمانی که گلدان گیاه را عوض میکنید و یا زمانی که به هر دلیلی شاخه گیاه شکسته شده و شیره گیاه خارج شده و در معرض تماس با پوست قرار گرفته است. زمانی که پوست در تماس با شیره گیاهی قرار گرفت پوست قرمز شده و خارش پیدا میکند و گاها ممکن است این قرمزی و خارش همراه با درد باشد و یا حتی در برخی افراد ممکن است باعث ایجاد تاول شود.

یکی دیگر از علائم که ممکن است درد بیشتری داشته باشد زمانی است که دست آلوده به شیره گیاهی با چشم شما در برخورد داشته باشد در این حالت کلسیم اگزالات با لبه های تیز چشم را که بافت نرمی دارد،را تحریک کرده و باعث خارش زیاد و سوزش، قرمزی و ریزش اشک ها خواهد شد به سرعت چشمان خورد را بشویید و در موارد شدید حتما به پزشک مراجعه کنید چرا که چشم عضو حساسی محسوب میشود.

همچنین این گیاه در واقع همان ماده ای را تولید می کند که سنگ کلیه انسان از آن تشکیل شده است، کلسیم اگزالات. این ماده شکلی کریستال مانند با لبه های تیز دارد. این همان چیزی است که در تماس با شیره باعث تحریک پوست می شود و در صورت مصرف می تواند باعث تحریک بافت های داخلی شود.

زاموفیلیا از گیاهان سمی
زاموفیلیا از گیاهان سمی

در صورت خورده شدن، علائم مسمومیت به چه شکل است؟

در بحث سمی بودن زاموفیلیا باید به این نکته هم اشاره کنیم که بعد از خورده شدن آن توسط کودکان یا حیوانات خانگی چه باید کرد؟ در صورت خورده شدن هر قسمت از گیاه زاموفیلیا میتواند باعث تحریک سیستم گوارشی شود و در موارد شدیدتر منجر به اسهال و یا استفراغ در افراد میشود.کلسیم اگزالات در هنگام خورده شدن و جویدن و بلع بافت سلولی را پاره میکند و باعث تورم و یا سوزش در ناحیه زبان وگلو میشود. درد و ناراحتی در ناحیه معده ،مشکل در بلعیدن هم میتواند از علائم مسمومیت بر اثر خورده شدن گیاه زاموفیلیا باشد.

آیا با لمس کردن گیاه زاموفیلیا هم مسموم میشویم؟

درسته که تمامی قسمت های گیاه زاموفیلیا حاوی کلسیم گزالات هستند اما شما میتوانید این گیاه را بدون هیچ مشکلی در خانه نگهداری کنید ساقه ها و برگ های این گیاه از یک موم پوشیده شده است که همین پوشش مانع از برخورد ماده سمی این گیاه با پوست میشود پس از طریق لمس کردن گیاه امکان اینکه شما مسموم شوید بسیار کم است.

گیاه زاموفیلیا برای حیوانات خانگی مانند سگها و گربه ها هم سمی است؟

گیاه زاموفیلیا همان طور که برای انسان مضر و سمی است برای حیوانات خانگی همچون سگ و گربه نیز سمی است و همان علائم و مکانیسم عمل را نشان میدهد. علائم مسمومیت در حیوانات خانگی ممکن است کاملا با علائم مسمومیت شما مطابقت داشته باشد و یا علائم فقط در اطراف دهان و بینی و چشم های انها ایجاد شود. در صورتی که حیوان خانگی شما دچار اسهال و یا استفراغ شده باشد مراقب آب بدن آن ها باشید و نگذارید تا آب بدن آنها کم شود در صورتی که علائم شدیدتر باشد حتما به دامپزشکی مراجعه کنید.

درسته که این گیاه سمی است ولی برای حیوانات خانگی کشنده نیست. حیوان خانگی که با گیاه زاموفیلیا در تماس است ممکن است دچار التهاب پوست، چشم یا غشاهای مخاطی شود.

خورد برگ و ساقه گیاه توسط حیوانات خانگی میتواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی بیشتری خواهد شد، بعد از خورده شدن گیاه توسط حیوان خانگی می توانید انتظار داشته باشید که سگ یا گربه شما معده درد و اسهال بدی داشته باشد.

زاموفیلیا سمی است مراقب باشید
زاموفیلیا سمی است مراقب باشید

با گیاه زاموفیلیا بیشتر آشنا بشید

گیاه زاموفیلیا با نام علمی (Zamioculcas Zamiifolia) که به آن زاموفیلیا گیاه نیز شناخته میشود این گیاه بیشتر به خاطر مقاوم بودن در برابر شرایط نامناسب معروف است و به همین دلیل نگهداری از این گیاه آسان و راحت است. این گیاه را نباید در برابر نور مستقیم خورشید قرار دهید و این گیاه در محیطی سایه و نیم سایه به خوبی رشد میکند. در آبیاری بهتر است که سطح خاک خشک شود و بعد آبیاری انجام دهید. این گیاه دارای انواع مختلفی میباشد از جمله زاموفیلیا ابلق و زاموفیلیا بلک ، که معروف ترین آنها زاموفیلیا سبز است. این گیاه جز گیاهان سمی محسوب میشود گیاهی که باید مراقب ان باشید تا دچار حادثه و یا عوارضی جانبی نشوید. این گیاه ترکیبی دارد که در صورت برخورد با پوست و یا خورده شدن در بدن مشکلاتی همچون قرمزی، تورم پوستی و یا حتی مشکلات گوارشی ایجاد میکند. اگر میخواهید گیاه شادابی داشته باشید مقاله های تقویت زاموفیلیا و مشکلات زاموفیلیا را مطالعه کنید.

نکات مهم در خصوص سمی بودن زاموفیلیا

  • در صورتی که علائم مسمومیت شدید بودند حتما به پزشک مراجعه کنید.
  • گیاه زاموفیلیا را از دسترس کودکان و نوزاد خارج کنید و گیاه را در ارتفاع قرار دهید و یا به شکل آویزان در خانه قرار دهید.
  • در صورت داشتن سگ و یا گربه تا حدالامکان گیاه را دور نگهدارید و یا از موادی استفاده کنید که بد بو هستند آن را در گلدان بگذارید چرا که گربه ها و سگ ها از بوهای تند و بد دوری میکنند. موادی مانند پوست مرکبات و یا تفاله قهوه.
  • در هنگاه تعویض خاک گلدان و یا تکثیر کردن از این گیاه حتما از دست کش استفاده کنید.
  • در هنگام جابه جایی گلدان مراقب باشید تا گیاه دچار شکستگی و یا زخم نشود.
  • در صورت برخورد پوست با شیره گیاهی به سرعت دستان خود را با آب و صابون خوب بشویید.
  • در صورتی که متوجه شدید به این گیاه حساسیت دارید بهتر است گیاه دیگری را جایگزین زاموفیلیا بکنید.

در صورتی که بتوانید مراقب باشید نگهداری کردن از این گیاه زیبا آنچنان سخت ویا غیر ممکن نیست بلکه فقط باید مراقب باشید تا شیره گیاهی با پوستتان در تماس نباشد.

چطور زاموفیلیا سمی را نگهداری کنیم؟

گیاهان زاموفیلیا از گیاهان آپارتمانی زیبا و بسیار پرطرفدار هستند که خیلی ها دوست دارند آنها را در خانه و محل کار خود نگهداری کنند ولی سمی بودن زاموفیلیا میتواند یک مسئله مهم در نگهداری آن باشد، ولی خیلی حساس نباشید شما میتوانید با وجود حیوانات خانگی و کودکان آن را نگهداری کنید چون خیلی کم پیش میاید که به مشکل برخورد کنید، مگر اینکه کودکان و حیوانات شما شروع به خوردن برگ این گیاه کنند. تا جای ممکن محل قرارگیری گیاه جایی باشد که دور از دسترس کودکان و حیوانات شما باشد.

کلام آخر در خصوص سمی بودن زاموفیلیا

زاموفیلیا بدون شک یکی از بهترین انتخاب ها برای یک گیاه آپارتمانی است، به خصوص اگر به تازگی تازه کار و مبتدی هستید، خانواده زاموفیلیا (حتی زاموفیلیا بلک) نه تنها جلوه فوق العاده ای به فضای نگهداری خواهند داد، بلکه هوا را نیز تصفیه می کنند ولی باید بدانید که زاموفیلیا سمی است در ضمن اگر میخواهید این گیاه زیبا را در خانه تکثیر کنید حتما مقاله تکثیر زاموفیلیا را مطالعه کنید.. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با سمی بودن زاموفیلیا بیشتر آشنا کنیم تا در هنگام نگهداری از این گیاه زیبا و آسان دچار مشکل و یا عوارضی نشوید چرا که در صورت مطلع بودن میتوانید بهتر و دقیق تر عمل کنید. اگر سوال، مشکل یا تجربه ای در مورد آبیاری درختان دارید حتما در بخش دیدگاه برای ما بنویسید.

منبع مقاله : thehplants