گل سانسوریا گیاه مقاوم و جذاب🥇 تکثیر، گلدهی و نگهداری سانسوریا

معرفی و نگهداری گل سانسوریا
معرفی و نگهداری گل سانسوریا

معرفی و نگهداری گیاه سانسوریا : یکی از گیاهانی که میشه گفت هم مقاوم و هم تصفیه کننده هوا هست رو میخوام معرفی کنم و هر آنچه که برای نگهداری این گیاه باید بدانید رو خواهم گفت، راستی آیا سانسوریا گل میده ؟ اصلا غبارپاشی نیار داره؟ برای داشتن رشد خوب چه کودهی باید به گل سانسوریا داد؟ همه این موارد و خلاصه ای از نحوه تکثیر اون رو در ادامه بررسی میکنم و بهتون میگم که در بازار چند نوع از این گیاه وجود داره پس بریم که یک مطلب کامل و جامع رو با هم داشته باشیم.

گل سانسوریا کیه و از کجا اومده؟

در مطلبی جدا در خصوص گیاهان تصفیه کننده هوا صحبت کردیم که سانسوریا هم جرو آنها بود سانسوریا به دلیل مقاومت بالا و عمر طولانی میتونه گزینه خوبی باشه برای کسانی باشه که توی خونه نور کمی دارند و تازه نگهداری گل و گیاه رو میخوان شروع کنند. این گیاه در اکثر آپارتمان های ایرانی نگهداری میشه و به گل زبان مادرشوهر هم معروف هستش.

ویژگی های گل سانسوریا
ویژگی های گل سانسوریا

نام علمی این گیاه Sansevieria trifasciata هست که در انگلیسی بهش Mother in Laws Tongue میگن (زبان مادر شوهر) که از خانواده Asparagaceae هست و بومی مناطق گرمسیری آفریقای جنوبی مانند نیجریه و کونگو می باشد جالب هست بدونید که بهش گیاه نامیرا هم میگن. گیاهی همیشه سبز با برگهای سبز تیره، دراز، نوک تیز و شمشیری هست که در برخی مواقع بهش گیاه شمشیری هم میگن که داری گونه های مختلفی هست. یکی از گونه های جذاب اون سانسوریا نیزه ای هست که در خیلی از مغازه ها برای جذابیت بیشتر یک حالت مخملی بهش میزنن که از نظر من خوب نیست.

بنر گل من و تو

اگر دقت کنید این گیاه رو از طریق ریزوم هم تکثیر میکنن که علت اصلی اون رشد برگها از ریزوم هست، راستی به این خاطر جزو گیاهان تصفیه کنند هوا است که میتونه به خوبی ذرات آلاینده هوا مانند نیتروژن و فرمالدهید رو جذب بکنه.

این گیاه رشد خوبی داره و به خوبی و با فراهم بودن شرایط ایده آل که در ادامه بررسی میکنیم برگهاشو تا 1 متر هم رشد بده، راستی یک گونه از گل سانسوریا هست که پاکوتاه به حساب میاد و برای کسانی که فضای بزرگی ندارن فوق العاده است.

آیا سانسوریا گل میده ؟

این گیاه رو اگر خوب نگهداری کنید و بهش کود، نور خوب فراهم کنید بعد از رسیدن به سن بلوغ گلهای زیبایی میده که کمتر کسی اون رو دیده و فوق العاده جذاب هست پس همراه من باشید تا شرایط نگهداری که نیاز دارید رو کامل بگم.

نیازها و شرایط نگهداری سانسوریا در خانه

درسته که گفتیم این گیاه جزو گیاهان مقاوم هست ولی خب اگر دوست دارید که رشد خوبی داشته باشه باید براش شرایط درستی فراهم کنید بطور خلاصه باید گفت نور کامل و غیر مستقیم، آبیاری متوسط، خاک با زهکشی بالا و سبک، دمای 18 الی 25 درجه و رطوبت معمول اتاق رو برای رشد دوست دارد. راستی یکی از گیاهانی هست که باید هر چند وقت یکبار با استفاده از دستمال مرطوب برگهای اون رو تمیز کرد.

شرایط نگهداری سانسوریا
شرایط نگهداری سانسوریا

گیاه سانسوریا رو چقدر آبیاری کنم؟

این گیاه به کم آبی مقاوم هست ولی در این شرایط فقط زنده میمونه و رشد خوبی نخواهد داشت ولی آبیاری متوسط رو دوست داره به نحوی که خاک گلدان تا عق 2 الی 3 سانتی متری خشک بشه و سپس اقدام به آبیاری کنید. مراقب باشید که آب در زیر گلدان جمع نشه چون باعث پوسیدگی ریشه و ساقه خواهد شد.

پس هر ماه یکبار زهکشی رو چک کنید تا آب اضافی از زیر گلدان خارج بشه و آب خارج شده رو دور بریزید. البته میتونید چندتا سنگ ریزه زیر گلدان قرار بدید که حالت جزیره ای براش فراهم بشه

برای سانسوریا چه خاکی مناسب است؟

سعی کنید از خاکی استفاده کنید که کاملا سبک استفاده کنید راستی زهکشی خاک بسیار مهم است که پیشنهاد میکنم از خاک های آماده موجود در بازار استفاده کنید، اگر دوست داردی خاک رو توی خونه تهیه کنید کمی خاک باغچه رو با خاک برگ و پرلیت مخلوط کنید. ولی باز میگم اگر تجربه ندارید حتما از خاک های سبک آماده استفاده کنید.

آیا سانسوریا نیاز به غبارپاشی دارد؟

این گیاه در هر رطوبتی میتونه به خوبی رشد گنه حتی اگر شما اون رو به حمام هم منقل کنید به خوبی رشد میکنه پس نیاز به رطوبت بالا نداره و رطوبت معمول اتاق براش خوبه، غبارپاشی من پیشنهاد میکنم براش انجام ندید از حالت جزیره ای یا دستگاه های رطوبت ساز برای این کار استفاده کنید بهتره چون موجب ایجاد لکه روی برگها میشه

به سانسوریا چه کودی بدیم؟

این گیاه هم همانند سایر گیاهان آپارتمانی نیاز به تغذیه دارد که بتونه رشد خوبی داشته باشه و در نهایت شاهد گلدهی اون باشید، سعی کنید از کودهای کامل محلول در اب در فصل رشد (بهار و تابستان) هر دو الی سه هفته یکبار استفاده کنید.

نور مناسب برای رشد گیاه

این گیاه نور کم رو هم تحمل میکنه ولی برای نگهداری سانسوریا در خانه سعی کنید نور فیلتر شده و کاملی براش فراهم کنید، فاصله حدود 1 الی 2 متر از پنجره یا قرار دادن در پنجره ای که دارای پرده هست. فقط دقت کندی که نور مستقیم باعث ایجاد مشکلات برای برگها خواهد شد.

دمای مناسب نگهداری

این گیاه تا دمای 12 الی 15 درجه رو به خوبی تحمل میکنه و دمای ایده آل برای اون 18 الی 25 درجه سانتی گراد می بشاد ولی با افزایش دما دقت کنید که رطوبت و میزان آبیاری باید افزایش پیدا کند.

زمان درست تعویض گلدان

هر گیاه بعد از مدتی نیاز به تعویض گلدان دارد که بهترین زمان برای این گیاه 2 الی 3 سالی میباشد، هر زمان دید که پاجوش های گیاه داره کم میشه بدونید که گلدان براش کوچیکه و باید عمل تعویض رو انجام بدید.

آیا سانسوریا سمی هست؟
آیا سانسوریا سمی هست؟

آیا سانسوریا سمی هست؟

حالا که با نگهداری این گیاه اشنا شدیم و خیلی ازش تعریف کردیم به این سوال که آیا سانسوریا سمی هست بپردازیم، بله این گیاه سمی هست و باید مراقب آن باشید، سمی بودن اون برای انسان بسیار کم خطر است و فقط ممکن است شما را دچار مشکلاتی چون تهوع و درد دهان کند پس مراقب باشید کودکان شما آن را گاز نزنند.

نحوه تکثیر سانسوریا در خانه

ما در مطلبی کامه به صورت تصویری به شما نحوه تکثیر سانسوریا رو آموزش دادیم که میتونید مطالعه کنید ولی در اینجا هم به صورت خلاصه برخی از نکات رو خواهیم گفت، این گیاه رو میشه به 4 روش پاجوش، کاشت بذر، قلمه و تقسیم بوته تکثیر کرد.

تکثیر از طریق کاشت بذر بسیار زمان بر و تخصصی است که پیشنهاد میکنم به هیچ وجه کابران عادی و خانگی سراغ این روش نرن

تکثیر از طریق پاجوش : یکی از رایج ترین روشها می باشد، این گیاه با فراهم شدن شرایط نگهداری که در بالا گفتیم که یکی از اونها متناسب بودن سایز گلدان با گیاه است شروع به باجوش زدن میکنه که شما میتونید با جدا کردن اون و قرار دادن در گلدان جدید گیاه خودتون رو تکثیر کنید.

روش تقیم بوته : شما میتونید در اوایل فصل بهار و زمانی که میخواهید تعویض گلدان انجام بدید بوته گیاه رو به چند قسمت تقسیم کنید و هر کدام را در گلدانی جدا بکارید، فقط دقت کنید که در زمان تقسیم بوته آسیب به ریشه وارد نشه

روش قلمه زدن : یکی دیگر از روش های رایج استفاده از قلمه است، برای این کهر برگهای سالم رو از گیاه مادری جدا کنید و داخل آب یا خاک ریشه دار کنید، اگر در آب قرار دادید حتما کف آب سنگ ریزه بریزید و متنظر باشید که از قسمت پایینی قلمه گیاه شروع به جوانه زنی کنه

ریشه دار کردن سانسوریا در خانه
ریشه دار کردن سانسوریا در خانه

نکات مهم در تکثیر گیاه سانسوریا ابلق

این سوال برای خیلی ها پیش میاد که چرا بعد از قلمه از نوع ابلق گیاه به دست اومده ابلق نمیشه؟ خب باید بدونید که در این گونه تکثیر متفاوتی داره و باید بعد از قلمه زدن به شکل 8 فارسی اون رو برش بزنید. و اگر به درستی انجام ندید. ولی بهترین راه برای تکثیر این نوع استفاده از ریزوم هست.

چیکار کنیم سانسوریا گل بده؟

اولین شرط برای گلدهی سانسوریا رسیدن گیاه به سن بلوغ خود هست ، سپس در انتخاب گلدان دقت کنید چون گلدان بزرگتر یا کوچکتر از اندازه گیاه هم مانع گلدهی میشود در کنار این موارد فراهم کردن نور کاملا و آبیاری به موقع از دیگر شرایط گلدهی است که با تغذیه درست میتونه شما رو در این کار موفق کنه.

انواع گیاه سانسوریا را بشناسید

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم این گیاه دارای تنوع زیادی می باشد که 70 گونه از آن شناساییی شده است، از جمله معروف ترین میتوان به سانسوریا نیزه ای (لوله ای)، پاکوتاه، مهتابی، گراسیلیس، کانالیکولاتا، شمشیری، پتنس، فیشری و.. اشاره کرد.

تفاوت اصلی گونه نیزه آفریقایی در شکل ظاهری می باشد، این گونه دارای برگهای لوله ای و نیزه ای شکل است و از انواع سانسوریا پاکوتاه مشتق شده است. در این مدل از سانسوریا تکثیر به سادگی انجام نمیشه و باید مراحلل خاصی رو انجام بدید ولی سایر گونه ها به روش که در بالا گفته شد تکثیر میشود.

انواع گل سانسوریا
انواع گل سانسوریا

عمده مشکلات نگهداری گل سانسوریا چیست؟

ما به بررسی مشکلات و بیماری های سانسوریا پرداختیم که پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید ولی در ادامه به بررسی برخی ار رایج ترین اونها می پردازیم

چرا برگهای گیاه من رنگ پریده هست؟ این مشکل میتونه از کمبود مواد مغذی در خاک و نور کم باشه که با توجه به شرایط نگهداری اون رو رفع کنید.

لکه های قهوه ای روی برگها ایجاد شده : این مشکل میتونه از آبیاری زیاد باشه که حتما بین دو آبیاری اجازه بدین خاک گلدان خشک بشه

خشک شدن برگها : این مشکل از کمبود در آبیاری است و گیاه رو به صورت کامل سیراب کنید.

پوسیده شدن برگها از پایین : این مشکل نشانه این است که یا آبیاری زیاد بوده و یا گلدان شما زهکشی مناسبی ندارد پس هرچه سریعتر مشکل رو رفع کنید که در غیر این صورت موجب مرگ گیاه خواهد شد.

ایجاد لکه های سفید پنبه ای : این مشکل نشون میده که گیاه شما دچار آفت شده و باید با ساتفاده از سم های سیستماتیک گیاه رو هر هفته یکبار سمپاشی کنید.

دلیل آبکی شدن برگهای جدید چیست؟ اگر برگهای جدید دچار این مشکل شوند نشانه زیاده روی در کوددهی می باشد ولی اگر برگهای پیر و قدیمی باشد گیاه در محلی با دمای کم قرار داره به باید به جایی گرم منقل بشه

جمع بندی نگهداری گیاه سانسوریا در خانه

اگر تازه کار هستید و به گل و گیاه علاقمند پیشنها میکنم حتما این گیاه رو بخرید چون نیاز به آبیاری متوسط و کم ، نور فیلتر شده(مقاوم به کم نوری هم هست) و خاک سبک میخواد که میشه در هر خونه ای براش فراهم کرد فقط توجه کنید که آبیاری رو زیاد انجام ندید و در معرض نور مستقیم قرار ندید.

مطالب مرتبط :

رفع پوسیدگی سانسوریا مخملی

نحوه صحیح آبیاری گیاهان آپارتمانی