آشنایی با انواع کود مهم

معرفی انواع کود - گل من و تو

کود ها در کشاورزی نقشی حیاتی ایفا می کنند و رشد مناسب هر گیاهی در خاک مستلزم استفاده از کود مناسب آن گیاه می باشد. تنوع در انواع کود ، باعث می شود که برای هر نوع گیاهی، از کود یا کودهای مخصوصی استفاده گردد. در کل هر ماده ای که بتوان از آن در تقویت خاک برای مزرعه داری، کشاورزی، گلخانه ها، پرورش گلها و گیاهان آپارتمانی، گیاهان خانگی و برای انواع گیاهان استفاده نمود و همچنین به عنوان تقویت کننده گیاهی از آن بهره برد، کود نامیده می شود.

موارد کاربرد انواع کود

موارد کاربرد انواع کود ها به قدری گسترده و متنوع می باشد که نمی توان آنها را در یک مطلب توضیح داد. ولی بطور خلاصه می توان گفت هر نوع کودی با توجه به خواصی که دارا می باشد، کاربردهای مخصوص به خود را دارد که با توجه به نوع گیاه، نوع خاک، نوع آب و هوا، محیط زیست، شرایط مختلف بومی و مواردی از این دست، بهترین کود یا ترکیبی از چند کود برای خاک مورد استفاده قرار می گیرد.

هر نوع کودی مزایا و معایب خود را داراست، اصلی ترین انواع کود به شرح زیر می باشند:

آشنایی با انواع کود مهم

هر چند که کود گلدان و کود باغچه جزء انواع اصلی کود به حساب نمی آیند، ولی با توجه به اهمیت و کاربرد فراوانی که دارند، توجه ویژه ای به آنها وجود دارد که با استفاده از یک یا ترکیب چند نوع از انواع کود ایجاد می شوند.

بنر گل من و تو

مزایای استفاده از انواع کود

هر نوع کودی مزایا و معایب خاص خود را دارد. مثلاً از مزایای مهم استفاده از کود زیستی و طبیعی می توان به کاهش آلودگی و حصول محصولاتی سالم تر اشاره کرد. همچنین کود های شیمیایی دارای مواد مغذی موردنیاز برای رشد گیاهان می باشند و کمبود مواد معدنی را جبران می کنند و در تسریع رشد گیاهان نقش بسزایی دارند.