زندگی سالمسلامت

باورهای غلط در مورد قلیان (قلیون)

باورهای غلط در مورد قلیان
باورهای غلط در مورد قلیان

باورهای غلط در مورد قلیان : طی ده سال گذشته، مصرف قلیون بین نوجوونای ١۵ تا ١٩ سال حداقل دو و نیم برابر شده. حالا ببینیم چرا مصرف قلیون اینقدر شایع تر شده؟ اصلا قلیان چیست؟ قلیان یک لوله آبی هست که برای کشیدن تنباکو از طریق آب سرد استفاده میشه. تنباکو در کاسه ای که در بالای آن قرار میگیرد و از طریق ذغال هایی که روی کاسه تنباکو قرار داده می شود، داغ شده و دود از طریق آب که در پایین آن قرار دارد، فیلتر می شود.تنباکوی مورد استفاده برای قلیان، تنباکویی مرطوب و چسبناک است که در عسل و شیره خیسانده می شود و به طور معمول با طعم های مختلفی از قبیل سیب، هلو، نارگیل، انبه، نعنا و توت فرنگی به فروش می رسد.

باور اول : قلیان بهتر از سیگار

خیلی ها در مورد قلیون این باورُ دارن که ضررش از سیگار کمتره، اعتیاد نمیاره و وقتی دود از داخل فیلتر آب میگذره دیگه اونقدرها ضرر نداره. درسته که نیکوتین و قطرانِ قلیون(ماده سرطان زای ناشی از سوختن تنباکو) از سیگار کمتره اما میزان دودی که در یک وعده کشیدنِ قلیون، وارد ریه ها میشه، معادل نود هزار میلی لیتره؛ در حالیکه، هر سیگار، پونصد میلی لیتر دود وارد ریه ها می کنه. با یک حساب سرانگشتی میشه فهمید که هر وعده قلیون میشه معادل ١٨٠ نخ سیگار (٩ پاکت سیگار). با این حساب، حجم بالای دود وارد شده به ریه، کم بودن نیکوتین و قطران قلیون نسبت به سیگار رو جبران می کنه.

باور دوم : توتون قلیان ارگانیکه

نکته دوم، عده ای تصور می کنن که توتونِ قلیون فرآوری نشده و ارگانیکه، پس کم خطرتره! بله نسبت به توتونهای حاوی طعم دهنده و شیرین کننده کم خطرتره، اما فراموش نکنید که نیکوتین، مونواکسیدکربن و قطران همچنان با هربار مصرف قلیون چه توتون ارگانیک باشه چه نباشه، وارد بدن شما میشه. تازه جالبه بدونید که در ایران، در بعضی مواقع افراد مصرف کننده نه تنها از توتونهای طعم دارِ به شدت قوی استفاده می کنن، بلکه بهش ماریجوانا یا حشیش هم اضافه می کنن.

باورهای غلط در مورد قلیان
باورهای غلط در مورد قلیان

باور سوم : تنباکو گیاهی بهتر است

خیلی ها بر این باور هستند که تنباکوی گیاهی قلیان سالم‌تر از تنباکوی معمولی است، ولی در واقعیت این هم مثل کشیدن سیگار گیاهی یا “طبیعی”، فرد را در معرض مواد سرطان‌زا قرار می‌دهد. پس هیچ تفاوتی با هم ندارند این فقط یک توجیه اشتباه است.

حتما مطالعه کنید
11 غذایی که نمی گذارد سرما بخورید

واقعیت کشیدن قلیان

تحقیقات دانشگاه اردن، نشون داده که در قلیون، ذرات فلزی سنگین و حتی اورانیوم وجود داره که در طولانی مدت از ریه ها به نقاط مختلف بدن میره و باعث ایجاد تومورهای سرطانی میکنه. محققان دانشگاه اوتاوا نشون دادن که مصرف قلیون ارتباط بسیار نزدیکی با سرطان دهان، مری و ریه داره. یک باور اشتباه دیگه در مورد مصرف کننده های قلیون اینه که تصور می کنن هر وقت بخوان می تونن نکشن و به توانایی شون سر کنار گذاشتنِ قلیون، یقین دارن. در حالیکه تحقیقات نشون میده که ۵۶ درصد مصرف کننده ها، در ترک قلیون ناتوان بودن.

ترک قلیون سخته چون در بسیاری از اوقات با ترک قلیون کارکرد خیلی از دورهمی ها و رفتن به مکانهایی مثل سفره خونه ها از بین میره و طرف از خلوت شدن دور و برش خسته میشه و مجددا رو به مصرف میاره. حرف آخر، اگر تازه شروع به مصرف قلیون کردین، تا اعتیاد به نیکوتین در شما شدید نشده، بهتره برای ترکش اقدام کنید، مطمئن باشید که هیچ توتون، قلیون یا تنباکویِ بی خطری وجود نداره.مهم ترین فاکتور تاثیرگذار برای ترک قلیون، دادن آگاهی و تصحیح باورهای غلطه.

در این مطلب که به تلاش مهشید آبارشی تهیه و شده بود شما با باورهای غلط در مورد قلیان آشنا شدید و به این آگاهی رسیدید که قلیان خیلی بیشتر از سیگار مضر است لطفا این مطلب رو بین عززانتون که دوستشون دارید انتشار بدین.

منبع: پیج مهشید آبارشی

مطالب مرتبط:

غذاهای پیشگیری کننده از لخته خون

7 ماسک شگفت انگیز برای درمان سیاهی دور چشم و خستگی

با خواص درمانی گل گاوزبان آشنا شوید

آیا سرکه سیب می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

 

 

 

ارسال پاسخ