9 از مهمترین مزایا و معایب بادی اسپلش؛ چه کسانی استفاده نکنند

معایب و مزایا بادی اسپلش را بدانید
معایب و مزایا بادی اسپلش را بدانید

مزایا و معایب بادی اسپلش : آیا بادی اسپلش مضر است؟ بادی اسپلش ها نوعی خوشبوکننده بدن هستند که علاوه بر تأمین عطری دل انگیز و رایحه ای خوش، شادابی و طراوت پوست را نیز برای شما فراهم می کند. همان گونه که پیش تر با بادی اسپلش، کاربردها و نحوه استفاده از آن آشنا شدیم، این محصولات تقریباً به تازگی روانه بازار محصولات آرایشی و بهداشتی شده اند. قطعاً بادی اسپلش ها همانند بسیاری از محصولات شیمیایی و بهداشتی در کنار مزایا و خصوصیات مثبتی که می توانند داشته باشند، ممکن است معایب و ممنوعیت هایی برای شما به همراه داشته باشند.

لذا در ادامه قصد داریم به مزایا و معایب بادی اسپلش و توصیه ها و ممنوعیت های مصرف آن بپردازیم. پس چنانچه قصد استفاده از این محصولات را دارید، توصیه می کنیم در این بخش با ما همراه باشید.

با مزایا بادی اسپلش آشنا شوید

بادی اسپلش دارای نقاط قوت و مزیت های فراوانی است که باعث استفاده و گسترده این محصول بهداشتی شده است. در ادامه قصد داریم به مهم ترین آن ها اشاره نماییم.

بنر گل من و تو
مزایا بادی اسپلش
مزایا بادی اسپلش

دو ویژگی در یک محصول!

بادی اسپلش ها در وجه اول وظیفه آبرسانی و تأمین رطوبت و طراوت پوست بدن را برعهده دارند. در کنار این ویژگی، این محصول با خود عطر و رایحه ای جذاب نیز به همراه دارد. تأمین رطوبت و بوی خوش، دو ویژگی برجسته محصولات بهداشتی در یک محصول قرار گرفته است. این عامل می تواند مهم ترین مزیت بادی اسپلش به شمار رود.

مانع از خشکی پوست و آب رسانی بهتر

یکی از اصلی ترین ترکیبات تشکیل دهنده بادی اسپلش، آب است. قطرات ریز آب، با قرارگیری بر روی پوست و منافذ آن به خوبی می تواند رطوبت لازم جهت شادابی و لطافت پوست را برای شما فراهم کند. خصوصاً پس از استحمام و یا شست و شوی بدن که می تواند آب لازم را به پوست بازگردانده و از خشک شدن آن جلوگیری نماید.

قیمت مناسب نسبت به ادوکلن

از دیگر مزایای بادی اسپلش، صرف هزینه پایین تر جهت تهیه آن نسبت به ادوکلن و یا برخی از خوشبوکننده های دیگر است. تنوع عطری بادی اسپلش ها باعث شده، حتی رایحه های مشابه با ادوکلن های شناخته شده و مورد علاقه را نیز با قیمت کمتری بتوان تهیه کرد.

عموماً باعث حساسیت و آلرژی نمی شوند

بر خلاف بسیاری از محصولات بهداشتی که ممکن است سبب بروز خارش، حساسیت و یا عارضه پوستی شوند، بادی اسپلش ها به دلیل ساختار تشکیل دهنده خود به ندرت باعث ایجاد این عوامل خواهند شد. نبود ترکیبات ایجاد کننده حساسیت، سبب شده احتمال بروز آلرژی و حساسیت به وسیله بادی اسپلش به حداقل مقدار خود برسد.

معایب بادی اسپلش را بدانید

در کنار مزایایی که اشاره شد، بادی اسپلش ها دارای معایبی نیز هستند که توجه به آن ها از نکات ضروری است. از جمله مهم ترین معایب بادی اسپلش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

معایب بادی اسپلش
معایب بادی اسپلش

ماندگاری و قابلیت پخش کم رایحه

بادی اسپلش ها را نمی توان به عنوان جایگزینی برای ادوکلن ها به شمار آورد. ساختار و اسانس های موجود در ترکیبات عطری بادی اسپلش به گونه ای ست که میزان ماندگاری رایحه به مراتب کمتر است. همچنین در اسپری ها از ترکیبات گازی جهت افشانه و پخش کردن عطر استفاده می شود. در حالی که بادی اسپلش فاقد گاز در ترکیبات خود است. لذا شدت پخش شدگی آن در محیط نیز کمتر از سایر خوشبوکننده هاست. همچنین میزان ماندگاری عطر بادی اسپلش بر روی پوست بیش تر از یکی دو ساعت نخواهد بود. لذا در صورت تمایل بایستی مجدداً استفاده نمایید.

امکان ایجاد لک بر روی البسه

بادی اسپلش ها مایع و فاقد مولکول های گازی هستند. در نتیجه باتوجه به غلظت خود به راحتی می توانند بر روی لباس ها لکه ایجاد کنند. توصیه می شود هنگام استفاده از آن ها، اجازه دهید بر روی بدنتان خشک شده، سپس لباس خود را تن نمایید.

وجود مواد شیمیایی و امکان واکنش پوستی

همان گونه که اشاره شد، بادی اسپلش ها تا جای ممکن ایجاد حساسیت و آلرژی نمی کنند. اما این محصول همانند سایر محصولات بهداشتی حاوی مواد شیمیایی است. در نتیجه  امکان بروز خارش، حساسیت و یا واکنش خاصی بر روی پوست از دیگر معایب بادی اسپلش به حساب می آید. چنان چه دردفعات نخست استفاده با خارش، قرمزی و یا حساسیت پوستی مواجه شدید، توصیه می شود روند استفاده را متوقف کرده و با پزشک مشورت نمایید.

ایجاد ذرات معلق در محیط

ذرات تشکیل دهنده بادی اسپلش مقداری سنگین بوده و پس از اسپری در هوا، ممکن است در فضای اطراف باقی بمانند. این ذرات به راحتی قابل مشاهده هستند. تنفس به مدت طولانی در این فضا ممکن است سبب بروز برخی مشکلات تنفسی گردد. چنان چه به آسم و یا سایر بیماری های تنفسی مبتلا هستید، توصیه می شود این محصولات را مورد استفاده قرار ندهید.

ممنوعیت ها و عوارض احتمالی بادی اسپلش

علی رغم عمومیت و استفاده گسترده از بادی اسپلش ها، در شرایط زیر بهتر است جوانب احتیاط را با دقت بیشتری رعایت کنید.

عوارض احتمالی بادی اسپلش
عوارض احتمالی بادی اسپلش

نوزادان و کودکان کمتر از 6 سال

چنانچه نوزاد شیرخوار دارید، بهتر است از بادی اسپلش بر روی پوست خود استفاده نکنید. چرا که ممکن است سبب بروز آلرژی و حساسیت بر روی کودکتان گردد. همچنین استفاده از این دسته محصولات برای کودکان و افراد کمتر از 6 سال توصیه نمی شود.

بیماری های پوستی و تنفسی

اگر دچار حساسیت پوستی، اگزما و یا سایر بیماری های پوستی و حتی بیماری های تنفسی نظیر آسم هستید، توصیه می شود حتی المقدور از بادی اسپلش ها استفاده ننمایید. همچنین در این زمینه حتماً با پزشک مشورت نمایید.

محیط های گرم و قابل اشتعال

بادی اسپلش ها همانند سایر محصولات شیمیایی قابل اشتعال هستند. لذا آن ها را در محیط های گرم و یا نزدیک آتش قرار ندهید. همچنین این محصولات را از دسترس کودکان خارج نمایید. اسپری ناخواسته این ترکیبات به چشم، گوش و یا دهان کودکان، ممکن است باعث آسیب به سلامت آن ها شود.

جمع بندی معایب و مزایا بادی اسپلش

اگر به دنبال محصولی هستید که هم آبرسانی برای شما داشته باشد و هم خوشبو باشد متیونه یکی از بهترین گزینه ها باشه که در کنار این ویژگی قیمت خوب آن در مقابل ادکلن شما را به خرید ترقیب خواهد کرد ولی توجه داشته باشید که برای کودکان کمتر از 6 سال به هیچ وجه مناسب نیست. از معایب بادی اسپلش که باید توجه داشته باشید این است که پخش بوی کمی داره و  نباید انتظار ادکلن را داشته باشید.

حال که بررسی معایب و مزایا بادی اسپلش پرداختیم آیا شما تا حالا از این محصول استفاده کردید؟ حتما نظر و تجربه شخصی خود را در بخش دیدگاه برای ما بنویسید.

مطالب مرتبط :

فواید پارافیت تراپی

لیفت مژه چیست