موز صورتی چیست چطور در خانه از اون نگهداری کنیم؟

تمام نکات نگهداری و کاشت موز صورتی، یک گونه شگفت انگیز و زینتی و جذاب و مقاوم به سرما

نگهداری موز صورتی
نگهداری موز صورتی

شرایط نگهداری و کاشت موز صورتی : موز یکی از خوشمزه‌ترین میوه های جهان است و دارای خواص بیشماری می باشد. اصولا اکثر موزها به رنگ زرد می باشند. ولی در بخش هایی از آسیا موزهایی وجود دارند که به رنگ صورتی می باشند. موز صورتی گیاهی از خانواده موز می باشد که دارای بذر است. حالا چرا موزصورتی؟؟؟ چون میوه های این گیاه به رنگ صورتی می باشد. درخت این نوع موز بیشتر از 1.8 متر رشد نمیکنه و بیتشر جنبه تزیینی دارد.

از این گیاه به دلیل زیبایی گل‌ها و میوه‌ها، در باغ ها به عنوان گیاه زینتی نیز استفاده می‌شود. این گیاه بومی هند و بخش‌هایی از جنوب شرقی آسیا است. این گیاه اغلب به عنوان گیاهی زینتی کشت می‌شود. جالب هست بدونید که به راحتی میتونید این گونه از موز رو داخل خونه و در گلدان پرورش بدی و شاهد موز های صورتی جذاب و زیبای اون باشید.

موز صورتی چیست
موز صورتی چیست

با موز صورتی بیشتر آشنا بشیم

نام علمی Musa velutina این و بومی مناطق گرمسیری می باشد، درسته که میگیم این گیاه بومی مناطق گرمسیری است ولی به شدت میتونه سرما رو تحمل بکنه. در مناطق گرم‌تر، همیشه سبز باقی میمونه ولی نباید انتظار جوانه و شکوفه از اون رو در سایر فصول بجز فصل رشد را داشته باشید.

بنر گل من و تو

در اوایل تابستان شما شاهد گلهای کرم رنگ و زیبایی این درخت خواهید بود که دارای براکت های صورتی جذاب می باشد و در اواخر تابستان میوه شیرین، تند و خوشرنگ این درخت قابل برداشت می باشد. توجه داشته باشید که میوه های این درخت موز کمی کوچکتر از گونه میوه های درخت موز زرد می باشد.

نام گیاه شناسیMusa veutina
سایر نام هاموز مخملی ، مور صورتی , Pink velvet banana
PH مناسب خاکخاک کمی اسیدی را دوست داره
زمان گلدهی موز صورتیاوایل تابستان
رنگ گلهاگلهایی به رنگ زرد با براکت های قرمز و صورتی
بومیشمال شرقی هند و هیمالیا
جدول مشخصات درخت موز صورتی

خصوصیات موز صورتی

موز صورتی گیاهی است کوچک و مخصوص نواحی گرمسیری. با وجود بزرگ بودن برگ ها، فرم کلی درخت کوتاه بوده و به عنوان گیاهی کوچک دیده می شود. دارای میوه های صورتی و کرکدار هستند این میوه های روی شاخه های گلدار که به صورت خوشه آذین بندی شده اند به وجود می آیند. اغلب این گیاه به صورت زینتی کشت می شود ولی میوه های آن نیز خوراکی و شیرین و نرم هستند. بذرهای این گیاه به حدی سخت می باشند که می تواند دندان را هم بشکند.

گلدهی موز صورتی
گلدهی موز صورتی

شرایط محیطی نگهداری موز صورتی

موزصورتی مخصوص نواحی گرمسیری می باشد در دمای زیر 32 درجه برگ هایش از بین می رود ولی در صورت گرم شدن مجدد هوا دوباره رشد می کند، آبیاری منظم برای رشد موزصورتی ضروری است و نیاز نور کامل همراه با گاهی سایه دارد که در ادامه تک تک موارد رو بررسی میکنم، حتما مطلب نگهداری درخت موز رو مطالعه کنید.

موز صورتی چقدر نور برای رشد نیاز دارد؟

این گیاه میتونه به راحتی در محلی که بیشترین نور رو داره رشد کنه و برای میوه دهی نیاز به حداقل 8 الی 10 ساعت نور زیاد داره، اگر گیاه رو در گلدان کاشتید بهتره نور فیلتر شده براش فراهم کنید و یا از ابتدای بهار در معرض نور مستقیم قرار بدید تا دچار سوختگی برگ نشه

خاک مناسب برای کاشت موز صورتی چیست؟

این گیاه در خاک حاصلخیز، مرطوب و با زهکشی خوب رشد خبی خواهد داشت (خاک هوموسی باشه عالیه) که بهتره میزان pH کمی اسیدی باشه برای کاشت در گلدان میتونید از خاک باغچه، پرلیت و کوکوپیت استفاده کنید و حتما زهکشی گلدان رو بالا ببرید. در طول فصل رشد، در بهار و تابستان، موز مخملی صورتی به طور منظم با کود تغذیه کنید، میتونید کودهای مورد نیاز رو از فروشگاه گل من و تو بخش خرید کود خریداری کنید.

چطور و چقدر درخت موز صورتی رو آبیاری کنیم؟

این گیاه خاک مرطوبت رو دوست داره و با این حال میتونه رشد خیلی خوبی داشته باشه ولی توجه کنید که باتلاقی شدن خاک موجب پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه خواهد شد. به هیچ وجه درخت موز و موز صورتی مقاوم به خشکی نیست و اگر خاک یا مخلوط گلدان خشک شود، باید شاهد از بین رفتن گیاهتون باشید. همچنین گیاه در فصل زمستان نیاز به آبیاری کمتری دارد. حتما مطلب نکات مهم آبیاری گیاهان آپارتمانی رو مطالعه کنید.

دما و رطوبت مورد نیاز درخت موز صورتی

سعی کنید گیاه موز صورتی رو در محلی بکارید و قرار بدید که باد شدید وجود نداشته باشه چون باد از رشد گیاه جلوگیری میکنه و همچنین این گیاه نیاز به هوای گرم داره و دمای ایده آل اون بین 18 الی 24 درجه سانتی گراد هست و میتونه تا دمای 3 درجه سانتی گراد رو تحمل بکنه ولی وقتی دما زیر صفر بشه شاخ و برگ می‌میرد یا در لبه‌ها قهوه‌ای می‌شود، اما پس از رسیدن بهار گیاه مجدد رشد خواهد کرد و به همین خاطر در بین خانواده موزها گیاه مقاومی است.

شرایط محیط برای رشد موز صورتی
شرایط محیط برای رشد موز صورتی

نحوه تکثیر موز صورتی

تکثیر این گیاه از طریق کشت بذرها، تقسیم ریزوم ها، غده ها و یا ریشه جوش صورت می گیرد. بذرها پس از چند ماه جوانه می زنند. و برای جوانه زنی به خاک گرم با دمای حدود 75 تا 85 درجه فارنهایت و مرطوب نیاز دارند. فاصله بین گیاهان نیز برای کشت باید حدود 90 تا 120 سانتیمتر باشد

آیا درخت موز صورتی نیاز به هرس دارد؟

این گیاه نیاز چندانی به هرس ندارد و شما فقط باید برگهای زرد، قهوه ای و دارای مشکل رو از گیاه جدا کنید، در ضمن برای اینکه در زمستان دچار یخ زدگی نشه بهتره برگ های اضافی اون رو ازش جدا کنید تا در بهار مجدد رشد کند.(زمستان اگر گیاه بیرن ا خانه هست و شما مناطق سردسیر هستید حتما کاور کنید).

در این مطلب سعی کردم هر آنچه برای نگهداری و رشد درخت موز صورتی باید بدونید رو بهتون بگم، اگر شما هم تجربه کاشت و نگهداری این گیاه رو در خانه دارید حتما در بخش دیدگاه برامون بنویسید.