10 گام مؤثر برای پوشاندن لک، جای جوش و تیرگی صورت

نحوه پوشاندن لک و تیرگی صورت
نحوه پوشاندن لک و تیرگی صورت

نحوه پوشاندن لک و تیرگی صورت : پوستی صاف و بدون لک و تیرگی و جای جوش آرزوی بسیاری از افراد است. هر چقدر هم صورت زیبایی داشته‌ باشید، اگر پر از لک و تیرگی باشد از زیبایی شما می‌کاهد. اما نگران نباشید، ما راه‌هایی طبیعی برای پوشاندن لک صورت بوسیله آرایش به شما یاد‌می‌دهیم تا در زمان نیاز از آنها استفاده‌ کنید. گاهی جوش و آکنه موجب ایجاد لک و تیرگی می‌شود و این لک‌ها زمان زیادی می‌برد تا محو شده و از بین بروند که نیاز به صبر و حوصله زیاد و همچنین درمان دارد.

این مورد را بسیاری از شما تجربه‌کرده‌اید و تا مدتها بخاطر جای جوشهایتان آزرده بوده‌اید. چون زمان بسیار زیادی هم طول می‌کشد تا این لک از بین برود، گاهی حتی تا یک سال این لک‌ها روی پوست شما هستند. با اضافه‌ شدن جوشی دیگر، لک جوش جدید نیز اضافه‌ شده و اینگونه است که صورتتان با وجود لکهای قهوه‌ای زیاد، زیبایی خود را از دست‌داده و اعتماد به نفستان را نیز پایین‌ می‌آورد. فرض‌ کنید می‌خواهید به یک میهمانی، یا یک ملاقات بروید، برایتان ناخوشایند است که با صورتی پر از لک به این ملاقات یا مهمانی بروید و دنبال راه حلی سریع هستید.

پوشاندن لک و تیرگی پوست با استفاده از آرایش:

1.لایه برداری:

اولین کاری که باید برای پوستتان انجام‌ دهید آماده سازی پوست است. حتماً می‌پرسید چگونه؟ پوست آلوده و پر از لایه‌هایی از سلولهایی مرده قطعاً آرایش را به خود جذب‌ نمی‌کند. پس سعی‌ کنید همیشه لایه‌برداری کرده، مرطوب‌کننده زده و پوست را هیدراته‌ کنید.

بنر گل من و تو

برای لایه برداری هم می‌توانید با توجه به نوع پوستتان از محصولات موجود در بازار استفاده‌ کنید و هم از لایه‌بردارهای طبیعی که خودتان درست‌ می‌کنید. لیمو، عسل و سفیده تخم‌مرغ برای لایه‌برداری پوشت بسیار مفیدند.

لایه بردار - پوشاندن لک و تیرگی پوست
لایه بردار – پوشاندن لک و تیرگی پوست
2.استفاده از کرم پودر مناسب پوست:

گام بعدی پوشاندن جای جوشها و قرمزیهاست. از کرم پودری که رنگی نزدیک به پوستتان دارد استفاده‌ کرده و یک لایه از آن کرم را روی جای جوشها یا زخمها بزنید. این کرمها پستی و بلندیهای پوست را بخوبی می‌ پوشانند.

3.بکار بردن کانسیلر مناسب:

در صورتی که زخمهایتان عمیق‌ بوده و مشخصند و با کرم پودر پوشانده نمی‌ شوند، کانسیلرهایی مخصوص جای زخم در بازار هست که می‌توانید استفاده‌ کنید. کانسیلر باید بسیار به رنگ پوستتان نزدیک باشد. کانسیلر باید به مقدار کم و روی لکها استفاده‌ شود.

برس نرمی مخصوص کانسیلر تهیه‌ کنید. ببینید جای جوشتان چه رنگ است و سعی‌ کنید با کانسیلری با رنگ مخالف آن را بپوشانید. مثلاً اگر جای جوشتان به سبز می‌زند، کانسیلر قرمز بهتر آن را می‌پوشاند. یا لکهای بنفش را کانسیلر زرد بهتر پوشش می‌دهد.

محصولاتی وجود دارد که جای جوش را کمرنگ می‌کند. سعی‌ کنید این محصولات ویژگیهای زیر را دارا باشد:

  • دارای ضدآفتاب باشد تا از پوستتان در برابر اشعات مضر آفتاب محافظت‌کند.
  • دارای مواد ضد حساسیت و آلرژی باشد تا موجب حساسیت پوستی نشود.
  • غیرکومدوژنیک باشد و منافذ پوست را نبندد، بسته‌شدن منافذ پوست باعث ایجاد جوش می‌شود.
  • دارای ترکیباتی باشد که جای جوش را کاهش‌می‌دهد، ترکیباتی مانند ویتامین C، کوژیک اسید، آربوتین یا عصاره شیرین‌بیان.
4.آرایش چند لایه:

آرایش چند لایه بهتر جای جوش و لک را می‌پوشاند. ابتدا مرطوب‌کننده بزنید و سپس پرایمر. پرایمر به داشتن پوستی صاف زیر آرایش کمک‌ می‌کند. سپس از کانسیلر استفاده‌ کنید. بعد از کانسیلر نوبت به کرم پودر می‌رسد. مجدداً می‌توانید کانسیلر روی لکهای باقیمانده استفاده‌ کنید. و در آخر پنکیک یا فیکساتور بزنید. اسپری‌هایی نیز مخصوص ثابت‌ نگه‌ داشتن آرایش در بازار موجودند و دوام آرایش را بالا می‌برند.

نکاتی که باید در میکاپ و آرایش روزانه رعایت کرد
نکاتی که باید در میکاپ و آرایش روزانه رعایت کرد

در صورتی که لکهای صورتتان زیاد و پررنگ است، کرم پودرهایی با پوشانندگی بالا بکارببرید. کرم‌پودرهایی که هم قدرت پوشش بالایی دارند و هم دوام و ماندگاری بیشتری دارند. در انتخاب رنگ کرم پودر دقت وافری داشته‌ باشید تا هماهنگی لازم را با پوستتان داشته‌ باشد تا غیرطبیعی جلوه‌ نکند.

5.ضربه‌ای زدن کرم‌ پودر:

کرم پودر را بصورت ضربه‌ای بزنید، وقتی به این شکل کرم بزنید ایتدا و انتهای کرم زدنتان مشخص نمی‌شود به این شکل که نقاطی ار کرم‌پودر روی پیشانی، چانه و گونه بزنید. بصورت دایره‌وار و چرخشی کرم را روی پوست پخش‌کنید و همه جای صورت را بپوشانید. بگذارید کمی بماند تا خوب جذب پوست شود و به اصطلاح روی پوستتان بنشیند.

پوشاندن لک‌ و تیرگی با استفاده از روشهای طبیعی:

یکی از روشهای خوب برای پوشاندن و کمرنگ‌کردن لک و جای جوش استفاده از روشهای طبیعی است. دراینجا چند روش ساده را برایتان آورده‌ایم:

1.کمرنگ‌ کردن جای جوش با آب لیمو:

خاصیت اسیدی آب لیمو باعث کمرنگ‌تر شدن جای لک و جوشها می‌شود. بعلاوه آبلیمو حاوی ویتامین سی زیادی بوده که برای سلامت و ترمیم پوست بسیار خوب است. اما آب لیمو پوست را در برابر آفتاب حساس می‌کند. پس حتماً قبل از بیرون رفتن صورتتان را شسته و ضد آفتاب بزنید.

طرز استفاده از آب لیمو:

لیموی تازه استفاده‌ کنید، آبش را گرفته و فقط روی لکه‌ها بزنید. بگذارید روی صورتتان خشک‌شود. می‌توانید از سرکه سیب بجای آب لیمو استفاده‌کنید، یا سرکه انگور. حالت اسیدی آبلیمو باعث خشکی صورت می‌شود. پس حتماً بعد از استفاده از یک مرطوب‌کننده استفاده‌ کنید.

نحوه پوشاندن لک‌ و تیرگی صورت با ماسک لیمو
نحوه پوشاندن لک‌ و تیرگی صورت با ماسک لیمو
2.استفاده از آلوئه‌ورا برای از بین بردن لک صورت:

ژل موجود در آلوئه‌ورا تسکین‌ دهنده‌ای فوق‌ العاده برای پوست بوده و نیز پوست را ترمیم‌ می‌کند. آلوئه‌ورا برای از بین بردن لک و جای جوش و کمرنگ‌تر کردن آنها مؤثر است. استفاده از ژل طبیعی آلوئه‌ورا بسیار مفید است، هر چند در داروخانه‌ها نیز محصولات ژل آلوئه‌ورا به فورش می‌رسد. ژل را روی پوست مالیده و بگذارید تا خشک‌ شود. اگر پوستتان خشک‌شد بعد از آن مرطوب‌کننده بزنید.

3.لایه‎‌برداری با جوش‌شیرین لکها را کمرنگ‌می‌کند:

جوش شیرین لایه‌برداری قوی بوده و علاوه بر لایه‌برداری پوست را تحریک به تولید کلاژن می‌کند. جوش‌شیرین با لایه‌برداری پوست و سلولهای مرده را از بین می‌برد.

طرز استفاده از جوش‌شیرین:

یک قاشق چایخوری جوش شیرین را با دو قاشق چایخوری آب مقطر ترکیب‌کرده و خمیری ایجاد‌کنید. این خمیر را روی قسمتهایی که می‌دانید نیاز است قرار داده و پس از چند دقیقه بشویید. مرطوب‌کننده را فراموش‌نکنید.

پوشاندن لک و تیرکی و چروک پوست بدون کرم و کانسیلر:

با پیشرفت علم دیگر پوشاندن لک بصورت روزانه میسر می‌شود. پاناسونیک آینه هوشمندی را رونمایی کرده‌است که ماسک چهره را پرینت می‌کند و ورق سفارشی از آرایش ایجاد‌ می‌کند.

این دستگاه با استفاده از دوربینهای با دقت بالا به تجزیه و تحلیل پوست می‌پردازد. این آینه نقاط برجسته پوست را شناسایی کرده و زمانی که دکمه پرینت را فاشردهید، لایه‌ای نازک چاپ می‌کند. برای استفاده از این کرم سفارشی، فرد ورقه را روی پوست فشار داده، آن را مرطوب‌کرده و صاف‌ می‌کند. این دستگاه آرایش را تنها در دو دقیقه چاپ‌می‌کند، اما باید یک روز منتظر ماند تا ورقه خشک‌شود. کرم زیرساز بسیار نازک بوده و به راحتی با آب پاک می‌شود. این فناوری جدید برای پوشاندن لکهای حاصل از بارداری و جای زخم بکار می‌رود.

کانسیلر
کانسیلر

توصیه‌هایی مثبت برای لک صورت:

در صورت داشتن لکی روی صورت با استفاده از ریمل می‌توانید حواس بیننده را پرت‌ کرده و دقت او را به سمت چشمها سوق‌ دهید. یا از برق لب استفاده‌ نمایید.

در این مطلب راههای برای پوشاندن لک و تیرگی صورت را بیان کردیم امیدوارم که از خواندن آن استفاده کافی رو برده باشید و اگر شما هم راهی رو امتحان کردید حتما در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

مطالب مرتبط :

طرز تهیه 21 ماسک ضد جوش خانگی و طبیعی + نکات مهم

دلایل ایجاد جوش های سرسیاه و درمان جوش سرسیاه

14 علت جوش زیر پوستی و طریقه درمان خانگی آن