آموزش کاشت ساکولنت ها در یک گلدان

آموزش کاشت ساکولنت ها در یک گلدان- گل من و تو

سلام به دوستان خوبم در گل من و تو امیدوارم حالتون خوب باشه امروز میخوام آموزشی رو در اختیار شما قرار بدم که به نظرم میتونه مفید باشه این روزها زیاد در مورد ساکولنت ها شندیدم ولی یک ایده جذاب اینه که ما این گیاهان زیبارو در کنارهم و در یک گلدان بکاریم که زیبایی اونهارو دوچندان کنیم برای شروع یک توضیح مختصری در خصوص ساکولنت میدم که بیشتر با این گیاه زیبا آشنا بشید، ساکولنت به هرگیاهی که دارای اندامهای گوشتی، سفت و ذخیره کننده ی آب است، اطلاق میشه و اینکه ساکولنتها آب را در برگها، ساقه ها و ریشه های خود ذخیره میکنند پس آبیاری کمی نیاز دارند.

کاشت ساکولنت در یک گلدان - گل من و تو

شروع کاشت ساکولنت در کاسه

من برای کاشت از یک کاسه خیلی ساده و ارزان استفاده کردم که شما هم میتونید خیلی راحت تهیه کنید و یا میتونید از گلدان هایی که فضای بیشتر و عمق کمی دارن استفاده کنید.

ما میتونستیم از تراریوم هم برای کاشت ساکولنت استفاده کنیم ولی یک نکته خیلی مهم این هست که تراریوم زهکشی خوبی نداره و برای یک ساکولنت هیچی بدتر از این نیست که ریشه هاش در آب باشه البته این نکته رو هم بگم که خوبی تراریوم اینه که رطوبت در خودش نگه میداره و برای هفته های طولانی نیاز به آبیاری نیس

بنر گل من و تو

آموزش کاشت ساکولنت ها در یک گلدان- گل من و تو

وسایل مورد نیاز:

کاسه یا یک گلدان مناسب

ساکولنت ها

آنها باید با رنگها و اندازه های متنوع باشند که کنار هم زیبایی خوبی به گلدان ما بده. معمولا رنگ های گرم و سرد نباید با هم قرار بگیرند.

خاک مناسب کاکتوس

قیچی باغبانی

مرحله به مرحله با ساخت گلدان ساکولنت

1- محیط کاشت خود را انتخاب کنید

خیلی مهم هست که شما چه گلدانی با چه رنگی انتخاب کرده اید تا بعد از آن گیاهان خود رو انتخاب کنید تا زیبایی گلدانتون چند برابر بشه

مرحله اول کاشت ساکولنت - گل من و تو

2- گیاهان خودتونو انتخاب کنید

الف – قلب گلدان ساکولنتی میتونه خوشه ها و تکست ها باشه

ب – تزیینات میتونن به صورت پراکنده در اطراف گیاهان اصلی قرار بگیرند و فضای خالی رو پر کنن

گلدان ساکولنتی - گل من و تو

گلدان ساکولنتی - گل من و تو

3- قرار دادن گیاه اصلی در مرکز

ساکولنتی که قرار است در مرکز گلدان قرار بگیره و به عنوان گیاه اصلی می باشد رو در گلدان قرار دهید و از تناسب گیاه با گلدان و همچنین فضاهای خالی آن برای کاشت گیاهان دیگر مطلع بشید تا همه چیز به خوبی و خوشی پیش بره 🙂 تناسب گیاه با گلدان خیلی مهمه و باعث زیبایی گلدان شما میشه

ساخت گلدان ساکولنتی - گل من و تو

4) از دست خاک اضافی خلاص شوید

گیاه را از گلدان خود خارج کرده و خاک و ریشه های اضافه آن را حذف کنید. در این مرحله آب ندهید، مگر اینکه خاک استخوانی خشک باشد. اولین گیاه مرکزی را در کاسه خود قرار دهید. نگران نباشید اگر در این مرحله گیاه شما در جای خود درست قرار نمی گیرد شما گیاهان دیگر را برای تقویت آن اضافه خواهید کرد.

کاشت ساکولنت در گلدان - گل من و تو

کاشت ساکولنت در گلدان - گل من و تو

5) اضافه کردن گیاه به گلدان

گیاهان مرکزی خود را به گلدان اضافه کنید و فضاهای خالی باقی مانده را برای کاشت گیاهان دیگر در نظر بگیرید

ساخت یک گلدان ساکولنتی - گل من و تو

آموزش کاشت ساکولنت - گل من و تو

6) تزیین گلدان را تا زمانی که به طور کامل با  گیاهان پر شود ادامه دهید

کاشت ساکولنت در گلدان - گل من و تو

7) خاک ها را فشار دهید و برگ های اضافی را حذف کنید

خاک بین ساکولنت ها را مرتب کنید و برگ های اضافی را حذف کنید وقتی ساکولنت ها برگ های خود را از دست می دهند،احساس راحتی می کنید. این گیاه سریعتر از آنچه فکر می کنید احیا خواهد شد.

کاشت ساکولنت در یک گلدان - گل من و تو

هرس ساکولنت - گل من و تو

نگهداری از باغ ساکولنتی

بزرگترین چیز در مورد باغ های ساکولنتی این است که آنها مانند هنر زندگی می کنند! آنها همیشه در حال رشد و تغییر هستند، بدان معنی است که شما باید از گلدان شاداب خود مراقبت کنید.

در اینجا چند راهنمایی اساسی  در خصوص نگهداری این گلدان ها ذکر می کنیم

گیاهان نیاز به آبیاری متفاوتی دارند پس شما باید گیاهانی رو برای کاشت در یک گلدان انتخاب کنید که مشابه هم باشند به طور مثال کاکتوس ها نیاز آبی بسیار کمی دارند و برخی ساکولنت های نازک و کوچک به آبیاری بیشتری نیاز دارند.

نیاز نوری این گیاهان را به خوبی تامین کنید چون این گیاهان به نور زیاد احتیاج دارند

این گیاهان به آبیاری مدام نیاز ندارند پس اجازه بدید خاک کاملا خشک بشه سپس شروع به آبیاری کنید

گیاهانی که در یک گلدان کاشته شده برای همیشه به این شکل و اندازه نخواهند ماند و رشد خواهند کرد پس نیاز هست که شما گاهی اوقات گیاهان خودتونو هرس کنید این کار باعث رشد خوب و پر پشت شدن گیاه می شود

نتیجه کار کاشت ساکولنت در یک گلدان - گل من و تو