افسردگی را جدی بگیرید

افسردگی را جدی بگیرید
افسردگی را جدی بگیرید

اختلال افسردگی : این اختلال جزء یکی از شایعترین بیماری های روان شناختیه که متاسفانه رو کیفیت زندگی فرد مبتلا و اطرافیان اون فرد، اثر بسیار مخربی داره. اصولا افسرده ها بیشتر ساعتهای روز، بی حال و کسل هستن، حال انجام کاری رو ندارن، مودشون پائینه و به سرعت می تونن با هر چیزِ کوچیکی بهم بریزن و از خودشون واکنش شدید نشون بدن. مدام دلشون می گیره و میل به گریه کردن دارن. گاهی هم ممکنه خیلی بی تفاوت و بی احساس بشن. دامنه توجه و تمرکزشون به شدت کم میشه. مثلا، ذهنشون موقع مطالعه خیلی یاری نمی ده، ممکنه گیج بازی داشته باشن، مثلا سوئیچ شون یا موبایلشون رو جا بذارن. ما در این بخش به بررسی افسردگی میپردازیم و شما هم افسردگی را جدی بگیرید و بهش توجه کنید.

افسردگی را جدی بگیرید

افسرده ها با مقوله خواب کلا داستان دارن. ممکنه خیلی خواب شون میاد و ولشون کنی دوست دارن همش بخوابن یا کلا خواب ندارن و خوابشون به شدت سبکه و بعد از خواب بدنشون کوفته و خسته اس. خیلیا دردهای فیزیکی دارن حتی. افراد افسرده خیلی با خودشون بد تا می کنن، خیلی زود با خودشون قهر می کنن و خیلی دیر خودشون رو می بخشن. راستی، یه عده شون کلا هرچی دستشون بیاد میخورن و چاق میشن، یه عده شون هم از خوراک میوفتن و وزنشون خیلی پائین میاد.

بعضی اوقات انقدر اوضاع و شرایط رو بد و منفی و سیاه می بینن، که باعث میشه دنیا رو جای خوبی برای زندگی نبینن و موضوعاتی مثل مرگ و مُردن و نبودن تو سرشون مدام بچرخه و حتی ممکنه در مواقعی به خودکشی هم فکر کنن. کاهش محسوس میل جنسی هم که دیگه علامت تابلوئه افسرده هاس. اساسا بیماری پیچیده ای هستش، چون تظاهرات علائم در هر فردی متناسب با خصایص ژنتیکیش فرق می کنه.

امیدورام هیچ وقت دچارش نشید، به نظرم از هر بیماری جسمانی، آزاردهنده تره .خاطرتون باشه که اصولا آدمها یه شبه افسرده نمی شن و به مرور و به کندی علائم به سراغشون میاد. این بیماری بسیار موذیه و میل به کِش اومدن و مزمن شدن داره و تو هر سنی، هر کسی رو می تونه گرفتار کنه.

راههای کاهش افسردگی

ورزش منظم روزانه بخصوص ورزشهای هوازی، تغذیه سالم، معاشرت با افراد مثبت، سبک زندگی کم اضطراب برای محافظت خودتون در برابر افسردگی بسیار موثره، اما اگه فردی بهش مبتلا بشه، بدون درمان خوب نمیشه، خوب هم بشه، مجددا افسردگیش عود می کنه. رواندرمانی بهترین گزینه برای درمان افسردگیه، اما در مواردی که به تشخیص روانشناس یا روانپزشک، شدت علائم شدید تشخیص داده بشه، حتما بایستی از دارو استفاده کرد. اگه شما حدس میزنید که دچار افسردگی هستین، حتما برای مطمئن شدن از وجودش و بالطبع، درمانش اقدام کنید.

 

متن: مهشید ابارشی