با 16 خواص روغن بنفشه آشنا شوید

16 خواص روغن بنفشه
16 خواص روغن بنفشه

روغن بنفشه چیست؟ روغن بنفشه، از گل یا برگ گیاه بنفشه گرفته می‌شود. این گیاه که به نام ویولا اودوراتا شناخته می‌شود، بومی فرانسه، ایتالیا، چین و یونان است اما در سراسر دنیا کشت می‌شود. حدود ۲۰۰ گونه از این گیاه وجود دارد و شناخته‌ شده‌ترین گونه آن، برگ‌های بنفشی دارد.

این گیاه، اغلب در عطرسازی به کار می‌رود و البته در طعم دادن به غذا نیز کاربرد دارد. برگ‌های آن قلبی شکل هستند و گیاه، عطری شیرین و گلی دارد. مقدار کمی از گیاه به روغن معطر تبدیل می‌شود. از ۱۰۰۰ کیلوگرم گیاه، فقط ۱ کیلوگرم روغن به‌دست می‌آید. این روغن به خوبی با روغن‌هایی از خانواده گل‌ها مانند اسطوخودوس و شمعدانی ترکیب می‌شود. خواص روغن بنفشه از نظر درمانی دارد باعث شهرت آن شده است. استفاده‌های معمول این روغن شامل استفاده از آن به عنوان مسکن، مدر و ضد عفونی‌کننده می‌شود. بنابراین خواص روغن بنفشه واقعا اعجاب انگیز است.

در ادامه با خواص روغن بنفشه بیشتر آشنا می شویم:

بنر گل من و تو

۱- مراقبت از پوست

روغن بنفشه، روغن ملایمی برای پوست است و می‌توان از آن برای مشکلات پوستی متعدد استفاده کرد. برگ و گل آن، از زمان‌های دور برای درمان مشکلات پوستی مختلف به کار رفته است. روغن بنفشه برای پوست خشک بسیار موثر است و می‌تواند به کاهش التهاب کمک کند، رگ‌های واریسی را درمان کند و برای درمان آکنه و اگزما نیز به کار رود. اگر آن را رقیق کنید، استفاده موضعی از آن مشکلی ایجاد نمی‌کند.

2- مبارزه با التهاب عضله و مفصل

روغن بنفشه دارای ترکیبات ضد التهابی است و افراد مبتلا به روماتیسم و آرتریت، گفته اند در هنگام درد، ماساژ دادن مفاصل و عضلات با این روغن، موثر است. روغن بنفشه، می‌تواند به تقویت جریان خون در ماهیچه‌ها کمک کند که در کاهش دردهای عمومی یا دردهای ناشی از ورزش‌های شدید موثر است. قبل از گذاشتن روغن بنفشه بر پوست، آن را رقیق کنید و بدانید که همین مقدار کم، کافی است. برخی روغن‌های حامل که می‌توانند برای ماساژ با روغن بنفشه ترکیب شوند، روغن بادام شیرین و روغن نارگیل هستند.

روغن بنفشه برای مبارزه با التهاب عضله و مفصل
روغن بنفشه برای مبارزه با التهاب عضله و مفصل

3- درمان سردرد

روغن بنفشه به داشتن اثر آرام‌بخش معروف است، بنابراین می‌تواند باعث کاهش سردرد و میگرن شود. چند قطره روغن بنفشه را به کمپرس سرد اضافه کنید و آن را به مدت ۲۰ دقیقه روی پیشانی خود بگذارید تا باعث آرامش و کاهش سردرد شود.

این کار از مصرف مسکن‌هایی مانند کدئین که ممکن است باعث عوارض جانبی مانند ناراحتی معده و یا حتی اعتیاد شوند، بهتر است.

4- درمان سرماخوردگی

روغن بنفشه می‌تواند در درمان علائم سرماخوردگی معمولی مانند گرفتگی، انسداد سینوس‌ها و خارش گلو موثر باشد. به روغن بنفشه، اکسپکتورانت گفته می‌شود و خلط را نرم می‌کند. شب‌ها یک دستگاه پخش‌کننده بو در اتاق خود قرار دهید و با این کار می‌توانید بخار را استنشاق کنید. همچنین می‌توانید با اضافه کردن چند قطره روغن بنفشه به ظرف آب داغ، بخار آن را استنشاق کنید. سر خود را با یک حوله پوشانده وبالای ظرف بگیرید و بخار آن را استنشاق کنید.

5- درمان بی‌خوابی

اگر شب‌ها خوب نمی‌خوابید، این بی‌خوابی می‌تواند بر خلق و خو و سیستم ایمنی شما تاثیر بگذارد. روغن بنفشه به دلیل داشتن خواص آرام‌بخش، باعث خواب می‌شود. می‌توانید آن را با روغن اسطوخودوس ترکیب کنید تا قدرت آن را بالا ببرید و شب‌ها یک دستگاه پخش‌کننده بو در اتاق خود بگذارید. این کار از مصرف قرص‌های خواب که عوارض جانبی دارند بهتر است.

6- تقویت قوای جنسی

روغن بنفشه به درمان ناتوانی جنسی ناشی از استرس کمک می‌کند. ترکیبی از ۲ قطره روغن بنفشه، ۲ قطره روغن یاسمین و یک قطره روغن بهار نارنج برای حل این مشکل مفید است. می‌توانید آن را بعد ازظهرها در اتاق خود پخش کنید. همچنین می‌توانید ۲ قطره روغن بنفشه، ۲ قطره روغن مریم گلی و روغن یاسمین را به آب حمام خود اضافه کنید تا باعث آرامش شما شود.

7- تسکین پوست ملتهب

اگر از التهاب پوست رنج می‌برید، روغن بنفشه می‌تواند التهاب پوست شما را تسکین دهد. این روغن، خواص ضد عفونی‌کننده دارد و بنابراین برای آکنه مفید است. ۲ قطره روغن بنفشه را با مقداری کرم صورت بدون بو ترکیب کرده و روی پوست بگذارید. روغن بنفشه، در صورت ترکیب شدن با یک مرطوب‌کننده قوی، می‌تواند پوست خشک را نیز درمان کند.

8- کاهش درد

بنفشه دارای اسید سالیسیلیک است که درد را کاهش داده و به تسکین گرفتگی عضلات کمک می‌کند. ۴ قطره روغن بنفشه، ۳ قطره روغن اسطوخودوس و ۵۶ گرم روغن حامل بادام شیرین را با هم ترکیب کنید. هر وقت به مسکن نیاز داشتید، این ترکیب را بر قسمت‌های آسیب‌دیده بگذارید.

9- کاهش نفخ

این روغن را می‌توان برای کاهش نفخ و گاز روده به کار برد. ۲ قطره روغن بنفشه و ۲۸ گرم روغن حامل بادام شیرین را ترکیب کرده و آن را در جهت عقربه‌های ساعت بر شکم خود، ماساژ دهید. زمانی که به رخت خواب می‌روید، یک کیسه آب گرم را روی شکم خود بگذارید. روغن، ماساژ و گرما ناراحتی شکمی را تسکین می‌دهند.

10- درمان عفونت و التهاب مثانه و دستگاه ادراری

خاصیت ضد عفونی‌کننده روغن بنفشه، التهاب مثانه و حالب را کاهش می‌دهد. یک قطره روغن بنفشه و روغن اسطوخودوس را ترکیب کرده و به آب حمام اضافه کنید. برای رهایی از باکتری‌های آزاردهنده، ۲۰ دقیقه در آن آب بمانید.

خواص روغن بنفشه
خواص روغن بنفشه

11- کاهش سرفه و نرم کردن مخاط

روغن بنفشه یک اکسپکتورانت است یعنی می‌تواند گرفتگی سینه و سینوس‌ها را رفع کند. یک قطره روغن بنفشه را به ظرف آب داغ (نه آب جوش) اضافه کنید. صورت خود را بالای ظرف گرفته، سر خود را با حوله بپوشانید و برای چند دقیقه، بخار آن را استنشاق کنید.

 12- کمک به درمان رگ‌های شکسته

روغن بنفشه می‌تواند به درمان مویرگ‌های شکسته در پوست کمک کرده و جریان خون را افزایش دهد تا از انسدادهایی که باعث قرمزی می‌شوند رها شوید. ۲ قطره روغن بنفشه را با یک قطره روغن گل رز و ۱۰۰ میلی‌لیتر آب ترکیب کنید. ترکیب را در بطری اسپری بریزید. قبل از استفاده خوب تکان دهید و صبح‌ها و همچنین قبل از خواب، روی صورت خود بگذارید.

13- تسکین درد نوک سینه در زمان شیردهی

روغن بنفشه می‌تواند پوست را آرام کرده و درد را تسکین دهد. ۲ قطره روغن بنفشه را با ۱ قطره روغن بابونه و ۲۸ گرم روغن بادام شیرین یا روغن حامل آووکادو ترکیب کنید. مخلوط را هر روز روی سینه خود بمالید اما مراقب باشید قبل از شیر دادن آن را با دقت بشویید.

14- کمک به کاهش استرس

اگر بعد از یک روز سخت، احساس خستگی و استرس دارید، یک قطره روغن بنفشه را در یک کمپرس سرد ریخته و آن را روی پیشانی خود بگذارید. دراز بکشید و ببینید استرس‌تان از بین می‌رود. حدود ۳۰ دقیقه به همین شکل استراحت کنید و نفس عمیق بکشید.

15- کاهش افسردگی و اضطراب

روغن بنفشه به داشتن خواص آرام بخش و بهبود خلق و خو معروف است. ۲ قطره از آن را روی یک پارچه یا دستمال ریخته و استنشاق کنید. از تماس مستقیم روغن با پوست خودداری کنید.

خواص روغن بنفشه
خواص روغن بنفشه

خواص روغن بنفشه ۱۶- عطرسازی

روغن بنفشه معمولا در عطرسازی به کار می‌رود. روغن گل آن، نسبت به روغن برگ‌های آن متقاضی بیشتری دارد. عطر گرفته شده از آن، زمینی با نت سبز است. روغن گل بنفشه، بوی شیرین‌تر و گلی دارد. تقریبا تمام روغن‌های بنفشه و عطرهای گرفته شده از آن، از برگ‌ها گرفته می‌شوند. گل آن بیشتر در صنعت عطرسازی کاربرد دارد.

توصیه می شود از مصرف خوراکی آن بدون راهنمایی متخصص گیاه شناسی دارویی خودداری کنید. زمانی که روغن بنفشه را روی پوست می‌گذارید، مقدار تجویز شده را مصرف کنید و آن را با روغن حامل یا آب رقیق کنید. اگر پوست حساسی دارید، آن را بر قسمت داخلی بازو امتحان کنید. چون این روغن از بقیه روغن‌ها گران‌تر است، گاهی برای بیشتر کردن آن، روغن‌های دیگر را به آن اضافه می‌کنند. اگر به دنبال خالص‌ترین روغن هستید، حتما برچسب را بخوانید و از دیگران راهنمایی بگیرید. زنان باردار و شیرده نیز نباید بدون نظر پزشک از روغن‌های معطر استفاده کنند.