بررسی تمامی مشکلات برگ عبایی

مشکلات برگ عبایی

مشکلات برگ عبایی : همانطور که در مطلبی جداگانه به بررسی برگ عبایی پرداختیم میتوانید نیازهای این گیاه و همچنین شرایط نگهداری اون رو مطالعه کنید. این گیاه یکی از مقام ترین گیاه های آپارتمانی به حساب میاد و نگهداری از اون بسیار راحت هستش ولی خب هر گیاهی در نگهداری میتونه مشکلاتی برای شما داشته باشه در این مطلب میخوایم مشکلات نگهداری برگ عبایی که برای خیلی از دوستان پیش اومده رو بررسی کنیم، پس با  ما همراه باشید.

زرد شدن برگ های جوان برگ عبایی

اگر شما با شکل زرد شدن برگهای برگ عبایی اون هم از نوع جوانش مواجه شدین نشانه این هست که خاک گلدان شما مواد لازم برای تغذیه گیاه رو نداره و باید خاکش رو تعویض کنید و همچنین یکی دیگر از دلایل زرد شدن برگ عبایی بریا برگ های جوان کوچک بودن گلدان هست که شما هم با تعویض گلدان و هم با تقسیم ریشه میتونید این مشکل رو برطرف کنید.

سوختگی نوک برگ برگ عبایی و رشد نکردن آن

سوختگی نوک برگ برگ عبایی خیلی مواقع در اثر کمبود رطوب هوا، نور و گرمای زیا و همچنین کمبود در آبیاری گیاه اتفاق میوفته پس بهتره در خصوص گیاه خودتون این مشکلات رو بررسی کنید و ببنید در کدام مورد کمبود وجود داره و اون رو مرتفع کنید. اگر گیاه شما رشد خوبی نداره از کود کامل محلول در آب حتما برای تغذیه گیاه استفاده کنید این تعذیه رو هر ده روز یکبار در فصل های گرم سال و همچنین یک ماه یکبار در فصل های سرد سال انجام دهید. نحوه این کار هم به این شکل است که کود را در یک لیتر آب حل کنید و به صورت آبیاری به گیاه بدین و مقداری هم از کود را به صورت اسپری بر روی گیاه بپاشید در ضمن توجه داشته باشید که نور مناسب این گیاه باید غیر مستقیم و زیاد باشه.

سوختگی نوک برگ برگ عبایی
سوختگی نوک برگ برگ عبایی

زرد شدن برگ برگ عبایی

و همچنین زردی برگ هم میتونه علت های زیادی داشته باشه از آبیاری بیش از حد و نداشتن زهکشی و جمع شدن آب در زیر گلدان ناشی خواهد شد که برای حل این موضع باید زهکشی گلدان رو بررسی کنید و همچنین بین دو آبیاری باید خاک گلدان کاملا خشک بشه ولی دلایل دیگری هم برای زرد شدن برگ برگ عبایی وجود داره مثل خاک و تغذیه نکردن گیاه (نحوه تغذیه را در قسمت قبل توضیح دادیم) و همچنین آب حاوی کلر و فلوراید،آفتاب تند و شدید ،افت و بیماری ، نور کم که شما باید علت ها را بررسی و هرکدام که برای گیاه شما صادق بود آن را برطف کنید.

ولی اگر برگهای پایینی و پیر هستند که به نوبت زرد شده و می‌ریزند. که روندی کاملا طبیعی است، (زیرا با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسد. مواد لازم از برگهای پیر به برگهای جوان منتقل میشوند و برگهای پیر به مرور زرد شده و ریزش میکنند. برای به تاخیر انداختن این روند ریزش برگهای کهنه، میبایست از تغذیه کامل گیاه مطمئن شد آنگاه به دنبال عوامل و نشانه‌های دیگر رفت).

زرد شدن برگ برگ عبایی
زرد شدن برگ برگ عبایی

ریزش و خشک شدن برگ پس از تعویض گلدان

اگر علائم ریزش برگ و خشک شدن و همچنین زرد شدن برگ پس از تعویض گلدان و جدا کردن بوته اتفاق افتاده باشهبه احتمال خیلی زیاد عمل انتقال و جدا سازی به خوبی انجام نشده ، شما در زمان تعویض باید دقت میکردید که خاک اطراف ریشه تا حد ممکن جدا نشه و توپ ریشه آسیب نبینه.در صورت بروز این مشکل کار چندانی نمیتوان انجام داد اگر این صدمه‌ها جزیی باشد گیاه خود را ترمیم خواهد کرد و دوباره رشد میکنه و بهتر هستش با ایجاد شرایط ایده ال رشد و همچنین خودداری از جابجایی و کوددهی و…. امیدوار باشید که گیاهتون برگرده به شرایط معمول .

یک احتمال دیگه هم میشه داد و اونم اینه که خاک شما آلوده بوده باشه به آفت و یا بیماری قارچی برای حل این مشکل هم یک قاشق چای خوری قارچ کش بنومیل + یک قاشق چای خوری سم دیازینون در یک لیتر آب حل کنید و به صورت آبیاری به خاک بدید در صورت لزوم 10 روز بعد مجددا سم پاشی تکرار کنید.