سلامت

ترامادول اعتیاد بی صدا

اعتیاد به ترامادل
اعتیاد به ترامادل

اعتیاد به ترامادل : متاسفانه به علت دسترسی آسون و نبود اطلاعات، اعتیاد به قرص ترامادول در کشورمون، در همه اقشار جامعه، داره بیداد می کنه. خصوصا که برخلاف بسیاری از مواد مخدر نه بو داره نه دود و نه نیاز به وسیله و بساطی برای مصرف.ما در این مطلب به بررسی سطحی اعتیاد ترامادل می پردازیم با ما همراه باشید.

ترامادل چیست؟

ترامادول یک داروی مسکن شبه مخدر سنتز شده است که به نامهای تجاری ترامال، ترامد، ترامادل، بایومادول و پیرالژین به فروش می رسد. که برای تسکین دردهای متوسط ​​تا شدید استفاده میشه. اگر بخواهیم آن را مقایسه کنیم باید گفت که ترامادول دارویی ضعیف تر از مورفین و قوی تر از بروفن و استامینوفن هستش و هیچ گاه مصرف بیشتر از دو هفته آن برای بیماران تجویز و توصیه نمیشه مگر در بیماری های خاص. پس حالا که متوجه شدیم ترامادول چیست؟

اعتیاد به ترامادل

جمعیت مبارزه با اعتیاد اعلام کرده، “سی و پنج درصد” معتادان ایران رو، معتادان به ترامادول تشکیل میدن. تحقیقات نشون میده از هر چهار نفری که به ترامادول اعتیاد (اعتیاد به ترامادول) دارن، یک نفرشون در سه تا پنج سال بعد از شروع مصرف، شروع به مصرف هروئین می کنه. بدبختانه، نه کسی که ترامادول مصرف می کنه، نه اطرافیونش و نه بعضا پزشکها، خیلی مسئله اعتیاد به ترامادل رو جدی نمی گیرن. تحقیقات پزشکی قانونی ایران نشون میده که مرگ ناشی از مصرف ترامادول در پنج سال گذشته “چهل برابر” شده!

ترامادول اصولا به عنوان یه داروی ضددرد، بعد از قطع عضو، جراحی های سنگین و یا کنترل درد در سرطانها، توسط پزشک، اون هم برای یه دوره کوتاه تجویز میشه. خیلی ها در اثر عدم آگاهی به تبعات این دارو، برای کنترل زودانزالی ازش استفاده می کنن، در حالیکه بعد از مدت کوتاهی استفاده ازش باعث میشه که کلا نعوظ ایجاد نشه. وابستگی بدنی و روانی به این قرص شدیده، یعنی فرد با یه قرص در روز شروع می کنه اما بعد از مدتی، تعداد قرص به هفت یا هشت عدد در روز هم افزایش پیدا می کنه.

اعتیاد ترامادل
اعتیاد ترامادل

اعتیاد ترامادل و خطرات آن

ماجرای تبعات مصرف ترامادول اینقدر جدی شده که اخیرا سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) محدودیتهای جدی رو برای تجویزش اعلام کرده. ولی در کشور ما به خاطر تقاضای زیاد، دُز های مختلفش از طریق قاچاق وارد میشه و با قیمت بسیار ارزون در عطاری ها و بعضی داروخانه ها بدون نسخه به فروش می رسه. اگه فردی به صورت طولانی مدت از ترامادول استفاده می کنه، بایستی بدونه قدم اول در ترک ترامادول، پذیرش کامل این واقعیته که دچار اعتیاد ترامادل شده.

در ضمن بایستی حواسش باشه که ترک ترامادول به شیوه خودسرانه و قطع یکباره بسیار خطرناکه و حتی می تونه منجر به مرگ بشه. جهت ترک ترامادول اصولا توصیه میشه مثل بقیه مخدرها، مصرفش به تدریج و طی چند هفته کم بشه. بهره گرفتن از متخصصان ترک اعتیاد، شرکت در گروه درمانی و جلسات معتادان گمنام در ترک ترامادول بسیار موثره. حرف آخر، اگه ترامادول رو به صورت خودسرانه، یا بیشتر از تجویز پزشک، یا طولانی تر از مدت مجاز، مصرفش می کنید: مطلع باشید که شما معتاد به ترامادول هستید.

عوارض مصرف ترامادل

ترامادول در بدن به یک ماده مخدر قوی تبدیل می شود. در برخی افراد این تغییر سریعتر و کامل تر از حد معمول اتفاق می افتد و در نتیجه خطر بروز عوارض جانبی جدی بیشتر می شود.

حتما مطالعه کنید
با 16 خواص روغن بنفشه آشنا شوید

عوارضی جدی و خطرناک هستند و در صورت مشاهده هر یک بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

  • تغییرات خلقی (مانند خشم و توهم)
  • شکم درد و دل درد شدید
  • مشکل در دفع ادرار
  • علائمی که نشان می دهد غده آدرنال به خوبی کار نمی کند (مانند از دست دادن اشتها، خستگی غیر عادی و کاهش وزن)

تشنج نیز به ندرت بروز می کند، اما در صورت بروز آن بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

ترامادول به ندرت ممکن است باعث افزایش سروتونین شود و بیماری جدی به نام سندروم سروتونین serotonin syndrome را در پی داشته باشد. اگر در حال مصرف داروهای دیگری باشید که سروتونین را افزایش می دهند، خطر بروز این شرایط  بیشتر خواهد شد.

🌷خواهش می کنم این متن رو برای دوستانتون ارسال کنید، فراموش نکنید شما هم نقش خیلی مهمی در گسترش آگاهی در سطح جامعه دارین. خیلی مراقب اعتیاد به ترامادل باشید چون اعتیاد ترامادل بسیار بی صدا و خطرناک است.

 

متن : مهشید ابارشی

ارسال پاسخ