با خواص کاکوتی بیشتر آشنا شوید

با خواص کاکوتی بیشتر آشنا شوید
کاکوتی

کاکوتی یا مشک طرامشک گیاهی است چند ساله است که بوته‌های آن پرپشت و ارتفاع آن بین ۲۰ تا ۵۰ سانتی متر می‌باشد. نام علمی این گیاه Ziziphora است و از تیره نعنائیان است. این گیاه در نواحی کوهستانی ایران مانند ارتفاعات شهرستان بجنورد و جاجرم واقع درخراسان شمالی می روید. کاکوتی که در گویش محلی خراسان ” آنخ ” گفته می‌شود یکی از گیاهان دارویی پرکاربرد در طب سنتی است. در ادامه با گوشه ای از خواص کاکوتی آشنا می شویم.

 

خواص کاکوتی برای بدن :

معده و دستگاه گوارش

کاکوتی دارای خواص ضد التهابی و آرام بخش طبیعی است که برای درمان معده درد، نفخ شکم، دل پیچه و سلامت دستگاه گوارش مفید است. علاوه بر این کاکوتی به دلیل دارابودن خواص ضد میکروبی، خطر ابتلا به زخم معده ناشی از هلیکو باکتر پیلوری را کاهش می دهد.

توصیه می شود که برای بهبود هضم غذا و درمان معده درد، یک فنجان دمنوش کاکوتی را بعد از غذا بنوشید تا تاثیر بیشتری داشته باشد.

بنر گل من و تو

 

سرماخوردگی و آنفلونزا

در طب سنتی از کاکوتی برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی و آنفلونزا استفاده می شود. در واقع کاکوتی دارای خواص ضد باکتریایی قوی بوده و خطر ابتلا به سرماخوردگی و آنفلونزا را کاهش می دهد. همچنین گیاه کاکوتی، خلط آور است که موجب سم زدایی و پاک سازی دستگاه تنفسی شده و برای درمان سرفه و برونشیت مفید است.

 

دیابت و قند خون

بر طبق تحقیق صورت گرفته در ایران، عصاره کاکوتی بر روی سلول های بتای پانکراس اثر گذاشته و با افزایش ترشح انسولین، سبب کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می شود.

 

با خواص کاکوتی بیشتر آشنا شوید
گیاه کاکوتی

 

درد قاعدگی و پریود

در طب سنتی، گیاه کاکوتی یک بادشکن طبیعی است و به دلیل دارا بودن خواص ضد درد برای درمان کمرد درد و دل درد شدید در دوران قاعدگی و پریودی زنان مفید است.

کاکوتی کوهی به عنوان یک گیاه قاعده آور شناخته می شود و می تواند به درمان قاعدگی نامنظم کمک کند.

 

اسهال

در طب سنتی از کاکوتی برای درمان اسهال استفاده می شود. در حقیقت کاکوتی دارای خواص ضد عفونی کننده قوی است که باعث پاکسازی روده شده و اسهال را درمان می کند.

 

روماتیسم و سیاتیک

گیاه کاکوتی کوهی دارای خواص ضد التهابی و ضد درد است که به همین دلیل می تواند به درمان روماتیسم و سیاتیک کمک کند.

 

سرطان

بر اساس تحقیق انجام شده در سال 2013، کاکوتی خواص ضد سرطانی دارد و یکی از بهترین گیاهان دارویی برای پیشگیری و درمان سرطان معده می باشد.

 

عوارض جانبی کاکوتی:

جنین و زنان باردار

کاکوتی یکی از بهترین گیاهان دارویی برای درمان کم خونی در دوران بارداری می باشد که جذب آهن از مواد غذایی را بهبود بخشیده و کم خونی در دوران بارداری را درمان می کند. اما به دلیل اینکه کاکوتی یک گیاه قاعده آور است و می تواند خطر سقط جنین در دوران بارداری را افزایش دهد، توصیه می شود که زنان باردار قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنند.

فشار خون

گفته می شود که ممکن است کاکوتی باعث افزایش فشار خون شود، به همین دلیل توصیه شده که افراد مبتلا به فشار خون بالا از زیاده روی در مصرف این گیاه دارویی اجتناب کنند.