دانشجوها حواسشون به ریتالین باشه

دانشجوها حواسشون به ریتالین
دانشجوها حواسشون به ریتالین

ریتالین برای دانشجوها : ریتالین که اسم علمیش میشه “متیل فندیت“، قرصیه که به بچه ها و بزرگسالانِ مبتلا به “اختلال بیش فعالی و نقص توجه” یا همون ADHD تجویز میشه. این قرص اصولا جز طبقه بندی داروهای “محرک” قرار می گیره و با مصرفش مغز بیدارتر و روشن تر میشه. بچه های دچار این اختلال با مصرف این قرص، بسیار آروم و متمرکز میشن و می تونن در انجام درس و مشق شون عملکرد خوبی داشته باشن. ولی بدبختانه در بسیاری اوقات این دارو بصورت قاچاق و خارج از مسیرهای قانونی،بصورت خودسرانه مورد سوء مصرف قرار می گیره.

نحوه مصرف ریتالین

افرادی که به مصرف این قرص رو میارن به چند شکل این دارو رو استفاده می کنن: یا قرص رو می خورن یا در مواقعی این قرص رو پودر می کنن و مثل کوکائین بصورت استنشاقی از راه بینی استفاده می کنن و در مواقعی بطرز خطرناکی داخل آب مقطر حل می کنن و داخل رگ تزریق می کنن.

ریتالین برای دانشجوها

متاسفانه این دارو بیشترین مصرفش بین دانشجوهاس، به خصوص دانشجویان پزشکی که برای کاهش خستگی، بیدار موندن طولانی، افزایش اعتماد به نفس و بالا بردن سطح توجه و تمرکزشون در دوران امتحانات به کرات ازش استفاده می کنن. در آمریکا، ریتالین در طبقه بندی دارویی قرار می گیره که “کوکائین” در اون طبقه است و اعتیاد بسیار شدیدی رو در فرد مصرف کننده ایجاد می کنه. چون تاثیر این قرص یکی دوساعت بیشتر دوام نداره، طرف برای روشن نگه داشتن مغزش مجبور میشه بعد از مدتی تا روزی بیست تا قرص ریتالین بخوره. این دارو دقیقا مثل کوکائین رو مغز اثر می ذاره، بنابراین با مصرفش در ابتدا سطح لذت و دامنه توجه و تمرکز به شدت افزایش پیدا می کنه، اما در کنارش ضربان قلب و فشارخون بالا میره و تعریق، سردردهای شدید، سرگیجه و کاهش محسوس اشتها به سراغ طرف میاد.

ریتالین برای دانشجوها
ریتالین برای دانشجوها

عوارض مصرف ریتالین

🔺دوستان،شدت آسیب در اثر اعتیاد به ریتالین به قدریه که بعد از ترک ریتالین، ما شاهد افسردگیهای شدید بعد از ترک در فرد معتاد هستیم. در ضمن، اثر مصرف ترکیبی و همزمان این قرص با سایر مواد مثل الکل و یا داروهای تجویزی معمولا غیر قابل پیش بینی و بسیار خطرناکه. همچنین ترکیب کردن ریتالین با سایر مواد محرک مثل کوکائین، باعث تحریک شدن بیش از حد بدن میشه و فشار زیادی به قلب و سایر اندام ها وارد می کنه.

🙏🏻 به نظر میرسه به علت شیوع بسیار بالای مصرف این قرص، به اطلاع رسانی گسترده ای در دانشگاهها نیازه اما دریغ از یه بروشور! ازتون خواهش می کنم لطفا دانشجوها و محصل هایی که می شناسین رو زیر پست تگ کنید تا حداقل این متن چشمشون رو به عواقب این دارو باز کنه.

متن : مهشید ابارشی