رازهای ویروس کرونا که همه باید بدانند + علائم و پیشگیری

کرونا ویروس چیست و پیشگیری از آن
کرونا ویروس چیست و پیشگیری از آن

تمامی نکات در خصوص کرونا ویروس : با توجه به اینکه ویروس کرونا این روزها در کشور ما ایران و سایر کشورها در حال گسترش و شیوع هست مهمترین نکته این کی باشد که شما راههای مقابله و پیشگیری از آن را بدانید و اقدامات لازم را انجام دهید، سوالی که پیش می آید این است که آیا باید از کرونا ویروس ترسید؟ که به این سوال هم در ادامه پاسخ خواهیم داد پس با من همراه باشید تا هر آنچه که باید بدانید و رعایت کنید را خدمتتون بگم.

اولین نکته این هست که شما باید بهداشت فردی خود را در هر شرایطی راعایت کنید.

اصلا کرونا ویروس چیست ؟

کرونا یک نوع جدید از ویروس CoV می باشد، بیماری ایجاد شده با ویروس کرونا که به آن بیماری کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) هم میگن، اولین بار در ووهان چین شناسایی شد. CO مخفف کرونا، VI مخفف ویروس و D به معنی بیماری در زبان انگلیسی می باشد که نام علمی این ویروس را نشان می دهد. قبلاً به این بیماری «کروناویروس جدید ۲۰۱۹» یا «nCoV-2019» می‌گفتند.

بنر گل من و تو

ویروس COVID-19 ویروس جدیدی بوده و به خانواده ویروس‌هایی همچون سارس (سندروم تنفسی حاد) و سایر سرماخوردگی‌های معمولی مرتبط است.

آیا باید از ویروس کرونا ترسید؟

درصد کشته های این ویروس در جهان حدود 2 الی 3 درصد می باشد که نسبت به سایر بیماری ها مانند آنفولانزا بسیار پایین است ولی ترسناک بودن این ویروس به علت شیوع اون هست، در زیر تصویری مشاهده میکنید که درصد مرگ سایر بیماری ها که بیشتر در دنیا سر و صدا کردند رو مشاهده میکنید.

ترس از ویروس کرونا
ترس از ویروس کرونا

راههای انتشار کروناویریوس چگونه می باشد؟

ویروس از طریق تماس مستقیم با قطره‌های تنفسی فرد آلوده (ازطریق سرفه و عطسه) و تماس با سطوح آلوده به ویروس منتقل می‌شود. ویروس کرونا ویروس می­تواند ساعت‌ها و روز ها (که در برخی منابع حدود 9 روز رو هم بیان میکنند) روی سطوح زنده بماند، ولی یک ضدعفونی ساده می‌تواند آن را از بین ببرد. حتما نیاز نیست که شما از الکل برای ضدعفونی کردن دست و سطوح استفاده کنید،به راحتی آب و صابون این ویروس رو از پا درمیاره

علائم کروناویروس چیست؟

این ویروس دارای علائمی مانند تب، سرفه و تنگی نفس می باشد. در مواد حادتر عفونت می‌تواند منجر به سینه پهلو (پنومونی یا همان عفونت ریه) یا مشکلات تنفسی گردد. در موارد نادر این بیماری کشنده خواهد بود.

علائم بیماری شبیه آنفولانزا یا سرماخوردگی معمولی است، که بسیار شایع تر از کرونا ویروس هستند. به همین دلیل برای تایید این که کسی به بیماری کرونا مبتلا شده حتما بایستی آزمایش شود. نکته حائز اهمیت این است که اقدامات کلیدی پیشگیرانه را به خاطر بسپاریم که عبارتند از شستشوی دست‌ها و رعایت موارد بهداشتی تنفسی (پوشاندن دهان به هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آرنج خم شده، سپس انداختن دستمال داخل سطح آشغال در بسته). همچنین واکسن آنفولانزا نیز راه پیشگیری مناسبی است، بنابراین به یاد داشته باشید که واکسیناسیون خود و فرزندان‌تان را به موقع انجام دهید.

جالب است بدانید که :

مرکز مراقبت و پیشگیری بیماری‌های چین پس از بررسی بیشتر از 44 هزار نفر اعلام نموده است که :

  • علایم بیماری در ۸۱ درصد خفیف است
  • ۱۴ درصد به علایم سخت مبتلا می‌شوند
  • در ۵ درصد نیز وضع بیمار رو به وخامت می‌گذارد

چطور میتوینم عفونت را کاهش دهیم

با رعایت چهار مورد احتیاطی زیر می‌توانید جلوی خطر عفونت برای خود و خانواده‌تان را بگیرید:

۱. دستهای‌تان را مرتب با آب و صابون یا ژل ضدعفونی الکل‌دار بشویید.

۲. به هنگام عطسه یا سرفه جلوی دهان خود را با دستمال یا آرنج خم شده‌تان بگیرید، و دستمال را داخل سطح دربسته بیاندازید.

۳. از تماس نزدیک با کسانی که سرما خورده‌اند یا علائمی شبیه آنفولانزا دارند اجتناب کنید.

۴. اگر تب دارید، سرفه می‌کنید یا احساس می‌کنید مشکل تنفس دارید حتماً به دکتر مراجعه کنید.

ویروس کرونا
ویروس کرونا
روش صحیح شستن دست

۱. شیر آب را باز کنید و دست‌ها را زیر آن بگیرید.
۲. تمام دست‌تان را به صابون آغشته کنید.
۳. تمام سطوح دست‌ها را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با صابون بمالید، از جمله پشت دست‌ها، میان انگشتان و زیر ناخن‌ها.
۴. دست‌ها را کاملا با آب بشویید.
۵. دست‌ها را با دستمال تمیز یا حوله یک‌بار مصرف خشک کنید.
۶. دست‌ها را مرتب بشویید، به خصوص قبل از خوردن، بعد از فین کردن، سرفه یا عطسه و دستشویی.
۷. اگر آب و صابون در دسترس ندارید، از ژل شستشوی دست الکلی با حداقل ۶۰ درصد الکل استفاده کنید. اگر دستان‌تان به صورت مشهود کثیف هستند، حتما با آب و صابون بشویید.

استفاده از ماسک ضروری می باشد؟

طبق گفته ها استفاده از ماسک برای کسانی که بیماری را دارند بیشتر مورد نیاز هست تا کسانی که مبتلا به بیماری نیستند می باشد، در کشور چین تمامی افراد را مجبور به استفاده از ماسک کردند تا سرعت انتشار ویروس را کنترل کنند، اگر علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید، برای محافظت از دیگران استفاده از ماسک پزشکی به شدت توصیه میشود. اگر هیچ‌گونه علائمی ندارید، نیازی به استفاده از ماسک نیست.

درصورت استفاده از ماسک، برای اطمینان از اثربخشی آن و جلوگیری از افزایش خطر انتقال ویروس، باید از آن درست استفاده کرده و پس از استعمال نیز درست دفع نمود.

استفاده از ماسک به تنهایی برای جلوگیری از عفونت کافی نیست و بایستی با شستشوی مکرر دست‌ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه و سرفه، و جلوگیری از تماس نزدیک با کسانی که علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند (سرفه، عطسه، تب) همراه باشد.

نحوه استفاده صحیح از ماسک

شاید درست استفاده نکردن از ماسک خود یکی از عوامل گرفتار شدن شما به ویروس کرونا باشد پس طبق تصویر و متن زیر اقدام به استفاده از ماسک کنید.

۱. قبل از پوشیدن ماسک، دستان خود را با آب و صابون یا مواد ضد عفونی کننده حاوی الکل بشویید.
۲. دهان و بینی خود را با ماسک بپوشانید و مطمئن شوید که هیچ شکافی بین صورت و ماسک وجود ندارد.
۳. در زمان استفاده از ماسک، از دست زدن به آن خودداری کنید. اگر به ماسک زدید، دستان خود را بشویید.
۴. به محض مرطوب شدن ماسک، آن را با یک ماسک جدید عوض کنید.
۵. برای درآوردن ماسک از صورت، آن را از پشت جدا کنید و جلوی ماسک را لمس نکنید. سپس دست‌هایتان را بشویید.

نحوه استفاده از ماسک برای کرونا
نحوه استفاده از ماسک برای کرونا

آیا کرونا ویروس روی کودکان تأثیر می گذارد؟

این ویروس جدید است و ما هنوز نمی‌دانیم که چه تأثیری بر کودکان یا زنان باردار خواهد گذاشت. می‌دانیم که امکان دارد افراد در هر سنی به این ویروس آلوده شوند، اما تاکنون موارد نسبتاً کمی از ویروس کرونا در بین کودکان گزارش شده است. ویروس در موارد نادر کشنده است، و تاکنون بیشتر موارد منجر به مرگ در میان افراد پیرتر با بیماری‌های زمینه‌ای دیده شده است.

اگر فرزندم علائم کروناویروس داشت چه کار کنم؟

حتماً درمان پزشکی را شروع کنید، ولی به خاطر داشته باشید که اکنون در نیمکره شمالی فصل آنفولانزا است و علائم کروناویروس از قبیل سرفه یا تب می‌تواند مشابه علائم آنفولانزا یا سرماخوردگی که بسیار هم شایع هستند، باشد.

رعایت نکات بهداشتی دست‌ها (شستشوی مرتب دست‌ها) و بهداشت تنفسی را ادامه دهید و واکسیناسیون کودکان خود را به موقع انجام دهید تا کودک‌تان درمقابل سایر ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا در امان باشد.

در مورد سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی از قبیل آنلفولانزا، اگر خودتان یا کودکتان علائمی دارد، از همان ابتدا کمک پزشکی بگیرید و سعی کنید که از حضور در اماکن عمومی (محل کار، مدارس وسایل نقلیه عمومی)خودداری کنید، تا از سرایت به دیگران جلوگیری شود.

اگر یکی از افراد خانواده علائم بیماری را داشته باشد چه کار باید کرد؟

اگر شما یا کودکتان تب، سرفه یا تنگی نفس دارید، باید از همان ابتدای بروز علائم از پزشک کمک بخواهید. اگر به مناطقی که ویروس کرونا در آنجا گزارش شده سفر کرده‌اید، یا اگر در تماس با فردی بوده‌اید که به‌تازگی به یکی از چنین مناطقی سفر کرده و علائم تنفسی دارد، با پزشک خود یا با کارمندان بهداشت تماس بگیرید و موضوع را با آنها درمیان گذاشته و مشورت کنید.

آیا بایستی کودکم را در خانه نگهدارم و به مدرسه نفرستم؟

اگر کودک شما علائم بیماری را دارد، از پزشک کمک بخواهید و به دستوراتی که پزشک یا کارمند بهداشتی می‌دهد عمل کنید. درغیر اینصورت، همچون سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی از قبیل آنفولانزا، اگر کودکتان علائم بیماری دارد، وی را در خانه بستری کنید و به خوبی از او مراقبت کنید و به اماکن عمومی نروید تا بیماری به دیگران سرایت نکند.

اگر کودکتان علائمی مثل تب یا سرفه ندارد، و اگر بخشنامه‌ای راجع به بهداشت عمومی یا توصیه‌های رسمی مشابه دیگری درخصوص مدارس دریافت نکرده‌اید، بهتر است که کودک‌تان را به مدرسه بفرستید.

به‌جای این که کودکان را از مدرسه دور نگهدارید، به آنها آموزش دهید که دستهای‌شان را خوب بشویند و اقدامات بهداشتی مربوط به تنفس را در مدرسه و سایر اماکن انجام دهند، از جمله شستشوی مرتب دست‌ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آرنج خم شده، و سپس انداختن دستمال داخل سطل دربسته، لمس نکردن چشم‌ها، دهان یا بینی اگر دست‌ها کاملاً شسته نشده‌اند.

کرونا ویروس
کرونا ویروس

آیا زنان باردار می‌توانند ویروس کرونا را به جنین خود منتقل کنند؟

هنوز شواهد کافی مبنی بر اینکه ویروس بتواند در دوران بارداری از مادر به جنین منتقل شود یا تأثیر بالقوه این بیماری بر روی کودک وجود ندارد. این موضوع در حال حاضر در دست بررسی است. زنان باردار بایستی موارد احتیاطی مقتضی برای محافظت از خود در برابر این ویروس را به عمل بیاورند و چنانچه علائمی مانند تب، سرفه یا تنگی نفس در خود مشاهده کردند، سریعاً به پزشک مراجعه کنند.

آیا مادری که آلوده به کرونا ویروس باشد، می‌تواند همچنان به نوازد خود شیر بدهد؟

تمام مادران در مناطق آلوده و پرخطر که علائمی چون تب، سرفه یا تنگی نفس دارند، بایستی هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند و دستورالعمل‌هایی که پزشک یا کارمند بهداشت می‌دهند را رعایت کنند. با توجه به مزایای تغذیه با شیر مادر و نقش کمرنگ شیر مادر در انتقال ویروس‌های تنفسی، مادر می‌تواند ضمن رعایت کلیه راهکارهای احتیاطی لازم همچنان به شیردهی ادامه دهد.

درمورد مادرانی که علائم بیماری را دارند شیردهی مشکلی ندارد، مشروط بر این که به هنگام در آغوش گرفتن کودک و نزدیک بودن به کودک (ازجمله هنگام شیردهی) ماسک بزنند، دست‌ها را قبل و بعد تماس با کودک (ازجمله هنگام شیردهی) بشویند و سطوح آلوده را تمیز و ضدعفونی کنند – همانند همه مواردی که وقتی کسی مشکوک به COVID-19 و یا بیماریش تأیید شده باشد در تعامل با دیگران از جمله با کودکان بایستی انجام دهد.

اگر مادر به شدت بیمار باشد، بایستی وی را به دوشیدن شیر و دادن آن به کودک با فنجان تمیز و/یا قاشق تشویق کرد، و در تمامی این مراحل همان روش‌های جلوگیری از عفونت فوق‌الذکر را نیز رعایت نماید.

مطالب مرتبط :

توصیه هایی برای عفونت قارچی ناخن

راهکارهای عملی کاهش اضطراب فراگیر