زاموفیلیا بلک (Raven ZZ) و تمام نکات نگهداری آن (زاموفیلیا سیاه)

این مطلب برای کسانیکه قصد نگهداری زاموفیلیابلک را دارند ومیخواهند قبل از خرید آن اطلاعات لازم را بدست بیاورند و یا کسانیکه در نگهداری این گیاه به مشکل برخورده اند مفید خواهد بود.

نگهداری زاموفیلیا بلک
نگهداری زاموفیلیا بلک

چطور از زاموفیلیا بلک نگهداری کنیم؟ زاموفیلیابلک گونه ای از زاموفیلیا میباشد که رنگ برگهای اون دل هر کسی که گل و گیاه نگهداری میکنه رو میبرد، این نوع گیاه چند سالی بیشتر نیست که در کشور ما رواج پیدا کرده است، اگر بخواهیم یک دید کلی نسبت به این خانواد به شما بدیم باید گفت که زاموفیلیا یک گیاه آپارتمانی محبوب است و دارای برگ های گوشتی و براق است اما تنها ظاهر زیبای این گیاه باعث محبوبیت ان نشده بلکه بدلیل اینکه این گیاه برای زندگی و رشد شرایط حساسی ندارد باعث محبوبیت آن گشته است زیرا امروز بدلیل مشغله های زندگی روزمره ،مردم توجه زیادی برای مراقبت از گیاه نداشته و این گیاه میتواند گزینه خوبی برای ادارات و منازل باشد.

زاموفیلیا بلک به نسب سایر زاموفیلیا ها قیمت بالاتری دارد ولی خب برگهای جذاب اون ارزش خرید رو بالا میبرد، در ضمن این گونه به تناسب سایر گونه ها نیاز به نور بهتری هم داره ولی شرایط نگهداری اون مانند آبیاری همانند سایر گونه است، در ادامه بهتون میگم که چطور از این گیاه نگهداری کنید که شاداب باشه و بهتون پاجوش بزنه، پس همراه من باشید.

زاموفیلیا بلک
زاموفیلیا بلک

پیدایش زاموفیلیا بلک درچه سالی و چگونه بود ؟

جالب است بدانید که زاموفیلیا بلک ابتدا در یک گلخانه در کره جنوبی بوجود امد. صاحب گلخانه متوجه تغییر رنگ برگ های زاموفیلیا گشت و این تغییر با تکثیر ادامه پیدا کرد این تغییر خودبخودی در سال 2006 بوجود آمد و بدلیل رنگ خاص این گیاه که در ابتدا مانند سایر زاموفیلیا رنگ سبز داشته و به مرور زمان و با بالغ شدن رنگ برگهای آن تیره گشته و به بنفش تیره جذاب مایل به مشکی در آمد ، مورد توجه زیادی قرار گرفت .

بنر گل من و تو

یکی از گونه های جذاب زاموفیلیا که رنگ برگ سبز تیره متمایل به بنفش داره زاموفیلیا بلک هست که اون رو بیشتر با نام Raven ZZ میشناسند که از خانواده آراسه ها هست و بومی آفریقای شرقی هست که در جدول زیر میتونید اطلاعات بیشتری در خصوص این گیاه کسب کنید.

نام های رایجزاموفیلیا بلک، زاموفیلیا سیاه، زاموفیلیا کلاغ سیاه
نام انگلیسیRaven ZZ و Zamioculcas zamiifolia Rave
PH مناسب خاکخاک کمی اسیدی دوست داره
سمیتبرای انسان و حیوانات خانگی سمی است
جدول مشخصات زاموفیلیا بک

روش نگهداری زاموفیلیا بلک :

زاموفیلیا بلک یا زاموفیلیا سیاه و یا به آن زاموفیلیا کلاغ سیاه نیز میگویند .روش نگهداری زاموفیلیا بلک با زاموفیلیای عادی یا سبز فرقی ندارد و میتوانید مطلب کاملتری درنگهداری زاموفیلیا مطالعه کنید ولی بدلیل اینکه رنگ برگ های این گیاه بنفش تیره نزدیک به سیاه است ، قیمت بالاتری نسبت به گونه سبز خود دارد نام لاتین ان raven zz plant میباشد.

زاموفیلیا بلک به چه میزان آبیاری نیاز دارد ؟

زاموفیلیا بلک همانند زاموفیلیا سبز میباشد یعنی برای زنده ماندن به آبیاری زیادی نیاز ندارد و میتواند چند هفته بدون آبیاری نیز دوام بیاورد ولی اگر نیاز آبی آنرا بطور کامل رفع نکنید انتظار رشد مطلوبی از گیاه نباید داشته باشیم .زاموفیلیا بلک بدلیل داشتن ریزورم میزان قابل توجهی آب و مواد مغذی در خود ذخیره میکند توجه داشته باشید که هر چه میزان آبیاری زیاد باشد سبب ذخیره بیشتر میشود .روش آبیاری زمانی است که سطح خاک به اندازه چند سانتی متر خشک شود (بهتر هست که حداقل یک سوم از خاک گلدان یا 3 الی 4 سانتی متر خاک خشک بشود) سپس آبیاری بعدی را انجام میدهیم در اینصورت گیاه رشد مطلوبی خواهد داشت.
توجه کنید که هم خاک و هم گلدان باید زهکشی خوبی داشته باشید، در غیر این صورت به مرور باعث پوسیدگی ریشه و ساقه گیاه خواهد شد. حتما کف گلدان سوراخ باشد و خاک سبک استفاده کنید که در ادامه بیشتر توضیح میدم.

زاموفیلیا بلک چقدر نور نیاز دارد؟

در کل زاموفیلیا جز گیاهان سایه دوست میباشد یعنی در شرایطی که هیچ نوری به آن نتوابد نیز میتواند زنده بماند (تاکید میکنم فقط میتواند زنده بماند و نباید انتظار رشد خوب از اون داشته باشید.) ولی این شرایط در طولانی مدت سبب از بین رفتن گیاه میشود این گیاه در مقابل نور زیاد هم مشکلی ندارد بجز نور مستقیم در ساعت 11 تا 3 ظهر زیرا این میزان نور سبب سوختگی برگهای این گیاه میشود،ب هترین میزان نوری که باعث رشد مناسب زاموفیلیا بلک میشود از پشت پنجره جنوبی میباشد.
برای داشتن رشد خوب و شادابی عالی با رنگ های خوش فرم و خوش رنگ حداقل روزانه 6 الی 7 ساعت برای گیاه نور زیاد و فیلتر شده فراهم کنید، نور مستقیم و زیاد میتونه باعث سوختگی برگهای گیاه شما شود. پس سعی کنید با پرده یا شیشه مات نور مستقیم خورشید را برای این گیاه فیلتر کنید. در ضمن اگر خانه شما نور کافی ندارد میتوانید از نور رشد هم استفاده کنید.

گیاه زاموفیلیا بلک
گیاه زاموفیلیا بلک

نوع خاک مورد استفاده زاموفیلیا بلک چیست ؟

یکی از ویژگی های مهم و اساسی برای نگهداری زاموفیلیا بلک داشتن خاک با زهکشی بالا و سبک است یعنی در ترکیبات خاک حتما پرلیت و ورمیکولیت وجود داشته باشد و توجه شود که انتهای گلدان دارای سوراخ های مناسب برای خروج آب باشد زیرا همانطور که میدانید ماندن و جمع شدن اب در خاک سبب خفگی و پوسیدگی گیاه و از بین رفتن گیاه میشود. شما میتوانید از ترکیب کوکوپیت + پرلیت (یا ماسه) + پیت ماس + خیلی کم خاک باغچه برای ترکیب خاک زاموفیلیا سیاه استفاده کنید و یا از خاک های آماده استفاده کنید( توجه کنید که از خاک هایی با برند معتبر و فروشگاه معتبر تهیه کنید)

زاموفیلیا بلک به چه مقدار رطوبت نیاز دارد ؟

گیاه زاموفیلیا بلک همانطور که میدانیم یک گیاه اپارتمانی که حساس به میزان رطوبت هوا نمیباشد و تنها نکته ای که باید رعایت شود که در مجاورت سیستم های سرمایشی و گرمایشی قرار نگیرد ومیزان رطوبت منزل برای نگهداری زاموفیلیا بلک مناسب است. یعنی به راحتی میتواند با رطوبت خانه کنار بیایید ولی اگر میخواهید برگها پهن و جذاب بشوند باید حداقل 50 درصد رطوبت برای گیاه با استفاده از ساخت جزیره یا دستگاه رطوبت ساز فراهم کنید.

میزان دما مورد نیاز زاموفیلیا بلک چه مقدار است ؟

میزان دمای مناسب برای رشد گیاه زاموفیلیا بلک دمای بیشتر از 10 درجه میباشد ولی در دمای 5 درجه نیز میتواند حیات داشته باشد ولی بهترین دما یعنی دمای ایده آل برای زاموفیلیا بلک 18 الی 23 درجه سانتی گراد است، این گیاه میتونه به راحتی در دمای منزل رشد داشته باشد ولی توجه کنید که در مجاورت سیستم های سرمایشی و گرمایشی نباشد همچنین در نزدیکی در ورودی نیز قرار نگیرد. هرچقدر دما بالاتر برود باید میزان رطوبت و آبیاری را افزایش بدهید.

بیماری ها و آفاتی که زاموفیلیا بلک به آن دچار میشوند چیست ؟

گیاه زاموفیلیا بلک گیاهی است که بیماری و افت خاص و خطرناکی ندارد و گیاه مقاومی میباشد ولی یکی از مشکلات زاموفیلیا و بیماری هایی که که گیاه به آن دچار میشود پوسیدگی ریشه میباشد که ماحصل آبیاری زیاد در خاک سنگین یا خاکی که زهکشی مناسبی ندارد در همچین مواردی بهتر است تا چند هفته گیاه را آبیاری نکرده تا میزان اب جمع شده در گلدان خشک شودسپس میزان ابیاری و نوع و ترکیب خاک و در صورت نیاز گلدان را تعویض کنید از افت هایی که باعث از بین رفتن زاموفیلیا بلک میشود شپشک و یا شپشک اردی میباشد بهتراست هر چند وقت یکبار گیاه را بررسی کنیم و در صورت مشاهده با آفت کش مخصوص و یا با اسپری آب و صابون شاخه و برگ ها را پاکسازی کنیم .

تکثیر زاموفیلیا بلک
تکثیر زاموفیلیا بلک

تکثیر زاموفیلیا بلک به چه صورتی انجام میشود ؟

زاموفیلیا بلک بدلیل خاص و کمیاب بودن همچنین بدلیل اینکه نسبت به سایر گونه های زاموفیلیا گرانتر میباشد تکثیر آن بسیار ارزشمند میباشد .تکثیر ان به سه روش است که در مطلبی بصورت کامل گذاشته شده است (تکثیر زاموفیلیا )و آن روش تقسیم بوته و تکثیر از طریق قلمه زدن برگ و تکثیر از طریق قلمه زدن ساقه میباشد.توجه کنید که تمامی روشهای تکثیر زاموفیلیا زمانبر هستند و حداقل به زمانی 3 ماهه نیاز دارد .اگر دوست ندارید گیاه را از گلدان خارج کنید بهتر است از روش قلمه زدن برگ و قلمه زدن شاخه استفاده کنید .رایجترین و راحتترین روش تکثیر روش از طریق قلمه زدن ساقه میباشد و طولانی ترین روش ، تکثیر از طریق قلمه زدن برگ است .

تعویض گلدان زاموفیلیا بلک در چه فصل و در چه صورت نیاز است ؟

میزان رشد زاموفیلیا بلک زیاد است به گونه ای که اگر در فصل رشد شرایط مناسبی داشته باشد میتواند در روز 1 سانتی متر رشد کند پس باید قبل از اینکه گیاه بیش از ظرفیت گلدان شد چه از نظر شاخه و برگ و چه از نظر ریشه بهتر است گیاه را به یک گلدان یک سایز بزرگتر منتقل کنید توجه کنید که گلدان جدید بیش از حد بزرگ نباشد زیرا با بزرگ شدن گلدان میزان آبیاری بیشتر شده و سبب جمع شدن بیشتر اب شده و باعث پوسیدگی گیاه میشود همچنین وجود زهکش با ابعاد مناسب در گلدان جدید را نیز حتما باید در نظر داشته باشیم قبل از کاشت که اگر این میزان کوچک است اندازه انها را مناسب کرده و سپس استفاده کنیم .بهترین فصل برای تعویض گلدان فصل بهار میباشد .ابتدا کف گلدان جدید را با خاک با کیفیت و مناسب پر کنید سپس زاموفیلیا را از گلدان قبلی خارج کرده ریشه هایی که لزج هستند و دچار پوسیدگی شدند را از گیاه جدا کرده و داخل گلدان جدید گذاشته و روی ان را با خاک پر کنید سپس گیاه را آبیاری کنید توجه شود که خاک را فشار نداده و ان را متراکم نکنید زیرا باید تراکم مناسب داشته باشد تا اب اضافی از انتهای گلدان خارج شود .

هرس کردن زاموفیلیا بلک :

زاموفیلیا بلک بدلیل اینکه با رشد شاخه های آن بلند میشود هم میتوان برای اینکه میزان نوری که به سایر برگ ها میرسد مناسبتر شود و هم برای اینکه شکل ظاهری گیاه که در خانه یا محل کار استفاده میشود بهتر باشد شاخه های آنرا از قسمت متصل به شاخه اصلی هرس کنید در ضمن بهتر است هنگام هرس کردن از دستکش استفاده کنید زیرا ممکن است شیره گیاه روی دست شما ریخته و سبب التهابات پوستی شود .

زاموفیلیا سیاه
زاموفیلیا سیاه

آیا زاموفیلیا بلک گل میدهد ؟

زاموفیلیا بلک دارای گل میباشد و در صورتیکه گیاه به سن بلوغ رسیده باشد و گل های ان در فصل خاصی (حدودا اواخر تابستان تا اوایل پاییز ) ظاهر میشود .البته این گل ها بسیار کوچک هستند و برای دیدن آنها باید توجه کنید به همین دلیل کسانیکه این گیاه را نگهداری میکنند هدف اصلی بدلیل استفاده زیبایی از گل های آن نمیباشد بلکه هدف اصلی برگ های براق و چرمی شکل و همیشه سبز زاموفیلیا میباشد .

ایا زاموفیلیا بلک سمی است ؟

زاموفیلیا جز گیاهان سمی خانگی محسوب میشود و بهتر است گیاه زاموفیلیا از دسترس کودکان و حیوانات دور نگه داشته شوند زیرا در شیره این گیاه ، مواد کشنده وجود ندارد ترکیبات این شیره اگر هنگام هرس کردن بر روی پوست بریزد سبب التهابات پوستی میشود زیرا در ترکیبات این شیره مانند دیفن باخیا دارای کلسیم اگزالات (CaC2O4) است .و در صورت خوردن آن هنگام هرس کردن گیاه بدست کودکان یا حیوانات خانگی سبب مشکلات کلیه ای و گوارشی خواهد شد همچنین این گیاه جز گیاهان تصفیه کننده هوا ی خانگی نیز محسوب میشود .

زاموفیلیا بلک ابتدا دارای برگ های سبز بوده و با بالغ شدن رنگ برگهای آن به تدریج سبز تیره شده و به بنفش نزدیک میشود و علت نامگذاری آن ارنگ برگها است .تمام روش های نگهداری و تکثیر آن همانند زاموفیلیای سبز میباشد اگر نکته و سوالی درباره زاموفیلیا بلک وجود دارد که ما به آن اشاره نکردیم و یا برای شما سوالی ایجاد شده خوشحال میشیم بتونیم راهنمایی و از اطلاعات شما استفاده کنیم .