آبیاری گیاهان در مسافرت؛ 9 روش عالی آبیاری گلدانها در مسافرت

آبیاری گیاهان در مسافرت
آبیاری گیاهان در مسافرت

روشهای عملی برای آبیاری گیاهان در مسافرت: شاید برای شما هم پیش اومده باشه که بعد از یک مسافرت طولانی مدت اومدید خونه، در رو که باز کردید با یک صحنه خیلی ناراحت کننده روبرو شدید باشید و انهم اینه که میبینید گلهاتون پژمرده شده، خیلی از دوستان سوال میکنن که خیلی خوبه که آدم تو خونش گل و گیاه داشته باشه ولی خیلی مواقع شده که وقتی میریم مسافرت برمیگردیم گلهامون خشک میشه آیا راهی هست که وقتی میریم مسافرت خیالمون از گلها راحت باشه؟ توی این مطلب میخوام چندتا راه حل بهتون بگم که بعد از اومدن از مسافرت دیگه نگران گلهاتون نباشید.

راه هایی که بهتون در ادامه میگم برای مسافرت هایی هست که شما حدود 2 هفته الی 3 هفته خونه نیستید و دوست ندارید کلید خونه رو به کسی بدید که به گلهاتون سر بزنه وگرنه اگر مسافرت شما خیلی طولانی مدت هست یا باید گلها رو ببرید و تحویل یکی از اقوام بدید و یا بهشون کلید بدید که بیان و به گلهای شما سر بزنند. راستی برای مسافرت های کوتاه مدت به هیچ وجه گلها رو جابجان نکنید چون همین جابجای باعث ایجاد شوک تو اونها میشه و احتمال از بین رفتنشون خیلی خیلی زیاد هست. راستی تا اینجا که اومدی حتما مطلب نکات آبیاری گیاهان آپارتمانی رو هم بخون به دردت میخوره

آبیاری گیاهان در مسافرت با بطری وارونه نوشابه خانواده

مزیت استفاده از بطری وارونهنصب بسیار آسان
برای چه گیاهانی مناسب هست؟گیاهانی که نیاز به آبیاری متوسط و بالایی دارند
چند روز جواب میده؟کاملا به اندازه بطری بستگی داره، حداقل 5 الی 7 روز
زمان مورد نیاز برای درست کردن5 الی 10 دقیقه
جدول اطلاعات آبیاری گیاهان در مسافرت با بطری واراونه

توی این روش کافیه مقدار از خاک گلدان رو کنار بزنید جوری که سر بتری نوشابه خانواده حدود 3 الی 4 سانتی متر داخل خاک فرو بره و بعد بطری ر از آب پر میکنید، در این مرحله میتونید چند سوراخ ریز روی درب بطری ایجاد کنید و یا در بطری رو شل کنید و داخل خاک قرار بدید و سپس اطراف بطری رو با خاک پر کنید. در حالت وارونه بطری ب مرور آب وارد خاک گلدان شما خواهد شد و گیاه در مدتی که شما نیستید میتونه مواد لازم برای رشد خودش رو از آب دریافت بکنه، فقط یادتون باشه که سوراخی که ایجاد کردید خیلی ریز باشه و درب بطری خیلی شل نباشه که در عرض یک روز آب خالی بشه وگرنه در این حالت بعد ازبرگشت شما از مسافرت باز شاهد مرگ گیاهتون خواهید بود.

بنر گل من و تو
آبیاری گلدانها در مسافرت با بطری
آبیاری گلدانها در مسافرت با بطری

آبیاری گلدانها در مسافرت با بطری نوشابه در خاک

مزیت استفاده از بطری نوشابهارزان و نصب بسیار آسان
برای چه گیاهانی مناسب هست؟گیاهانی که نیاز به آبیاری متوسط و بالایی دارند
چند روز جواب میده؟کاملا به اندازه بطری بستگی داره، حداقل 5 الی 7 روز
زمان مورد نیاز برای درست کردن5 الی 10 دقیقه
جدول اطلاعات آبیاری گیاهان در مسافرت با بطری

این روش هم هماند روش بطری وارنه میتونه آبیاری گلدان در مسافرت رو کمی راحت تر بکنه و تفاوت این روش با بطری وارونه در این هست که شما باید چند سوراخ در بدنه بطری ایجاد کنید و سپس اون رو داخل خاک قرار بدید و اطرافش رو پر از خاک کنید و سپس داخل بطری آب بریزید، به مرور و با گذشت زمان و خشک شدن خاک آب وارد گلدان میشه و رطوبت مورد نیاز گیاه شما در این مدت تامین خواهد شد، مزیت این رو در اون هست که شما میتونید در طول سال از اون استفاده کنید.
فقط باید توجه داشته باشید که موقع قرار دادن بطری داخل گلدان به ریشه آسیب نرسه چون گیاه مجدد وارد تنش خواهشد شد.

آبیاری گلدان در مسافرت با بطری نوشابه
آبیاری گلدان در مسافرت با بطری نوشابه

ساخت بطری هوشمند با نی برای آبیاری گیاهان

مزیت استفاده از بطری هوشمندکنترل میزان آبی خروجی، ارزان و ساده
برای چه گیاهانی مناسب هست؟برای تمامی گیاهان آپارتمانی
چند روز جواب میده؟کاملا به اندازه بطری و کنترل نی بستگی داره، حداقل 5 الی 14 روز
زمان مورد نیاز برای درست کردن5 الی 10 دقیقه
جدول اطلاعات آبیاری گیاهان در مسافرت با بطری داری نی

استفاده از بطری نوشابه خانواده است. در بطری را یک سوراخ بزنید. تا حدی که یک نی به راحتی از آن عبور کند. اکنون با چسب دو قولو دور تا دور این نی را آب بندی کنید. تا هیچ آب یا هوایی از کنار آن رد نشود . حالا سوراخ ریزی کنار این نی روی درب بطری بزنید.
این سوراخ نباید آنقدر بزرگ باشد که نور از آن رد بشود . نی باید تا آخر بطری فرو برود. و تنها یک یا دو سانت از ان بیرون بماند. حالا بطری را پر از آب کنیدو در آن‌را ببندید. به میزانی آب بریزید که وقتی بطری را برعکس می کنید، مقداری فضای خالی بالای آن باقی بماند تا آب به داخل نی وارد نشود. بطری را از طرف سر داخل گلدان ثابت کنید . از این پس اب به صورت قطره ای وارد خاک خواهد شد و نی کنترل فشار هوا را به عهده میگیرد. قبل از سفر این روش را تمرین کنید تا در صورت وجود اشکال فرصت رفع آنرا داشته باشید.

آبیاری گیاهان در مسافرت با فیتیله
آبیاری گیاهان در مسافرت با فیتیله

آبیاری گیاهان در مسافرت با استفاده از فیتیله

مزیت استفاده از فیتیلهکنترل میزان آب، طولانی بودن آب دهی
برای چه گیاهانی مناسب هست؟برای تمامی گیاهان آپارتمانی
چند روز جواب میده؟کاملا به اندازه تشت وسط بستگی داره، حداقل 5 الی 20 روز
زمان مورد نیاز برای درست کردن10 الی 20 دقیقه
جدول اطلاعات آبیاری گیاهان در مسافرت با فیتیله

اگر گیاهانی دارید که نیاز آبی کمی دارند و یا مدت طولانی تری میخواهید به سفر برید و سوال میکنید که زمان مسافرات گیاهانمان را چگونه آبیاری کنیم؟ فیتیله یکی از راه های عالی برای شما هست، برای این کار کافیه یک سطل آب و چند نوار بلند ( پارچه ای، نخ تابیده از کاموا، یاچیزی مثل فتیله دراز) آماده کنید گلدان ها را دایره وار بچینید و در مرکز دایره یک سطل آب قرار دهید. حالا یک سر فتیله را داخل خاک و نزدیک ریشه ( به اندازه دو سانت ) زیر خاک فرو کنید. سر آزاد فتیله را داخل سطل آب بگذارید، این فتیله باید آنقدر دراز باشد که بخشی از فتیله کف ظرف قرار بگیرد. با بالا یا پایین تر گذاشتن سطل آب شدت جریان آب را می توان کنترل کرد.

در این حالت هرچقدر ظرف شما بزرگتر باشت و هم سطح با گلها قرار بگیره مدت زمانی طولانی تری گیاهان آبیاری خواهند شد، البته باید از فیتیله هایی استفاده کنید که میزان جذب بالایی دارند تا بتونند به راحتی میزان آب مورد نیاز گیاه رو به ریهش ها برسانند. این روش برای تمامی گیاهان آپارتمانی جواب میده
البته میتونید برای هر گلدان به صورت جداگانه یک بطری تهیه کنید و فیتیله رو از اون به گلدان بکشید و نیاز نباشه تمام گلدان ها رو یکجا جمع کنید.

آبیاری گلدان ها در وان
آبیاری گلدان ها در وان

استفاده از حوله و تشت آب برای آبیاری گلدان در مسافرت

مزیت استفاده از حولهساده
برای چه گیاهانی مناسب هست؟برای گیاهانی که نیاز آبی متوسط و زیاد دارند
چند روز جواب میده؟حداقل 5 الی 8 روز
زمان مورد نیاز برای درست کردن10 الی 20 دقیقه
جدول اطلاعات آبیاری گیاهان در مسافرت با حوله

یکی دیگر از روش های موثر برای آبیاری گیاهان آپارتمانی در مسافرت استفاده از تشت آّ و حوله است، در این حالت شما باید تشت های بزرگ داشته باشید (از وان هم میتونید استفاده کنید) حالا کف تشت رو پر از آب کنید و سپس چندین حوله را روی آب بندازید تا کاملا آب رو جذب خودشون بکنند، بعد گلدان هایی که از پایین سوراخ هستند رو روی حوله قرار بدید، در این حالت به مرور حوله آب مورد نیاز رو از سوراخ پایین وارد ریشه خواهد کرد و گیاه حداقل 5 الی 7 روز نیاز به آبیاری ندارد.

استفاده از ژله نگهدارنده آب در مسافرت

مزیت استفاده از حولهساده ولی کمی گران
برای چه گیاهانی مناسب هست؟برای تمام گیاهان
چند روز جواب میده؟حداقل 5 الی 8 روز
زمان مورد نیاز برای درست کردن5 الی 10 دقیقه
جدول اطلاعات آبیاری گیاهان در مسافرت با ژله

استفاده از ژل‌های نگه‌دارنده آب نیز مفید است. مقداری ژل مخصوص باغبانی داخل ظرف بریزید و آب را مرحله به مرحله اضافه کنید تا ژل به طور کامل از آب اشباع شود و دیگر قادر به جذب آب نباشد. مقداری از خاک گلدان را بردارید. ابتدا گلدان را آبیاری کنید وسپس ژل را دورتادور گیاه به طور یکسان بریزید و دوباره خاک را به گلدان برگردانید.

ساخت جزیره برای آبیری گیاه در مسافرت

یکی از روش هایی که میتونید استفاده کنید، ساخت جزیره برای گلدان هست، این روش فقط میتونه رطوبت مورد نیاز رو تامین بکنه مگر اینکه زیر گلدانی شما اندازه خیلی بزرگتری داشته باشه و میزان آب بیشتری در اون باشه و حتما گیاه با آب در تماس باشه، ولی این روش بیشتر از 5 الی 7 روز برای تامین نیاز آبی گیاهان جواب نمیده

قرار دادن در سایه و کنار هم

گیاهان خود را در سایه کنار هم بچینید و به خوبی آبیاری کنید و سپس چادری بزرگ و البته از پلاستیک روشن روی آنها بکشید. با این روش تا ده روز هم گیاهان دوام می‌آورند. تا جای ممکن از تماس پلاستیک با برگ ها و بدنه گیاه جلوگیری کنید.

آبیاری هوشمند گیاهان در مسافرت
آبیاری هوشمند گیاهان در مسافرت

بهترین اصولی ترین روش : دستگاه آبیاری هوشمند

آسانترین و مطمئن ترین روش برای حل دائمی مسئله این راه است. و البته گرانترین روش نیز محسوب می شود، نصب سیستم های آبیاری جدیدی که بصورت قطره ای کار می کند. و مخصوص گلدان های خانگی طراحی شده است. این نوع دستگاه ها به صورت اتوماتیک میزان رطوبت خاک رو اندازه گیری میکنند و هر گیاه متناسب با نیاز آبی که داره تشخیص داده میشه که آیا الان نیاز به آبیاری دارد یا خیر، البته دستگاه هایی هم هستند که به صورت تایمری کار میکنند یعنی شما تایم برای ابیاری مشخص میکنید (مثلا هر 5 روز یکبار) که من خود هیچ وقت این مدت رو پیشنهاد نمیکنم ولی از هیچی بهتره

قرار دادن گیاهان در حمام نیز می‏تواند مفید باشد. پنجره‌های حمام را ببندید، وان یا ظرف بزرگی را از آب پرکنید تا رطوبت به حداکثر برسد و بعد تمام گیاهان را آبیاری کنید. رطوبت زیاد تعرق را کاهش می‏دهد. بیشتر گیاهان را می‎توان تا ۲هفته در این شرایط نگاه داشت. تنها عیب این روش ایجاد شاخه ضعیف روی گیاهان قوی به دلیل نور کم است که البته وقتی گیاهان را به محل اصلی بازمی‌گردانید، می‌توانید شاخه‌های نامطلوب را هرس کنید.

حالا اگه بعد مسافرت گیاهان پژمرده شدن چیکار کنیم؟

در این حالت اصلا نگران نباشید چون میتونید یاه رو نجات بدید، چطوری؟ فقط کافیه گلدان رو به مدت 20 الی 30 دقیقه داخل تشت آب قرار بدید تا تمام آب مورد نیاز خودش رو جذب بکنه، ولی باید کمی به گیاه زمان بدید تا به حالت اولیه و قبل از مسافرت شما برگده و انتظار نداشته باشید که سریع با شما آشتی کنه 🙂

کلام آخر آبیاری گیاهان در مسافرت

اگر خیلی اهل مسافرت و سفر رفتند هستید و کمتر در خانه میشه شما رو پیدا کرد بهتر گیاهانی تهیه کنید که به آبیاری کم کمی مقاوم باشند مانند : گیاهان هوازی،برگ قاشقی، اسپاتی فیلوم، آنتوریوم ،پتوس ها، بامبو، کالانکوئه، ارکیده،پتوس، خانواده بزرگ کاکتوس‌ و ساکولنت

من در این مطلب تمام روش های که میشه برای آبیاری گلدانها در مسافرت استفاده کرد رو به شما گفتم ولی اگر نیمخواهید هیچ کدوم از این روش ها رو استفاده کنید، بهتره از یک آنا و دسوت برای سر زدن به گلها استفاده کنید، اگر مسافرت شما خیلی طولانی هست حتما حتما شخصی رو برای رسیدگی انتخاب کنید و یا گلها رو به یکی از اشنا ها امانت بدید. چون گلها هم موجدات زنده هستند و نیاز به توجه ویژه دارند.

شما چه تجربه و نظری در خصوص نگهداری گیاهان در مسافرت دارید؟ حتما در بخش دیدگاه نظر و تجربه خودتون رو برای ما و سایر دوستان بگید.