ساکولنت ها را از طریق برگ تکثیر کنید (آموزش مرحله به مرحله همراه با عکس)

ساکولنت ها را از طریق برگ تکثیر کنید (آموزش مرحله به مرحله همراه با عکس)
ساکولنت ها را از طریق برگ تکثیر کنید (آموزش مرحله به مرحله همراه با عکس)ساکولنت ها را از طریق برگ تکثیر کنید (آموزش مرحله به مرحله همراه با عکس)

راه های زیادی رو تا به حال برای تکثیر گل و گیاه در این سایت مطالعه کردید ولی امروز میخوایم در مورد تکثیر برخی گونه های ساکولنت از طریق برگ آموزش بدیم. ساکولنت هایی از جمله کالانکوآ، کراسولا، هاورتیا، کاستریا، سدوم و … که میشه از طریق برگ تکثر کرد.

پس بیاید ساکولنت ها را از طریق برگ تکثیر کنم.

مراحل تکثیر ساکولنت ها از طریق برگ

1- جدا کردن برگ از ساقه

بنر گل من و تو
جدا کردن برگ از ساقه
جدا کردن برگ از ساقه

از ساقه اصلی برگ را جدا کنید دقت کنید که برگ به طور کامل جدا شود و برگ هایی را انتخاب کنید که ظاهر گیاه مادر را خراب نکند.

2- به برگ ها استراحت دهید

قبل از هر کاری لازم است که برگ ها را چند روزی بسته به نوع گیاه در مکان کم نوری قرار دهید تا کاملا قسمتی که از ساقه جدا شده است پینه ببندد. دلیل اینن کار این است که اگر باز باشد موقع آبیاری آب زیادی را جذب می کند و پوسیده می شود.

3- خواباندن برگ ها روی خاک

برگ ها را رو به بالا بر روی خاک بخوابانید و لازم نیست که انتهای برگ را در خاک فرو ببرید. خاکی که انتخاب می کنید ترکیبی از کوکوپیت و خاک برگ باشد تا رطوبت ملایم به طور پیوسته در خاک وجود داشته باشد.

ریشه زدن ساکولنت
ریشه زدن ساکولنت

گلدان را در مکانی که دارای نور غیر مستقیم می باشد قرار دهید. و هوای محیط را ملایم نگه دارید. بین دو آبیاری سطح خاک باید خشک باشد. حدود کمتر از 4 هفته بسته به گیاه شما برگ ها ریشه زده و کم کم شروع به تکثیر گیاه جدید می کنند.

تکثیر ساکولنت از طریق برگ
تکثیر ساکولنت از طریق برگ

پس از اینکه گیاه جدید بزرگ شد برگ متصل را قطع کرده و ریشه آن را در خاک فرو ببرید و به مکانی که نور بیشتری دارد انتقال دهید فقط این انتقال را آرام انجام دهید تا تغییر دما و نور گیاه را شوکه نکند.

جدا کردن برگ و تکثیر ساکولنت
جدا کردن برگ و تکثیر ساکولنت