ساکولنتگل و گیاه

ساکولنت ها را از طریق برگ تکثیر کنید (آموزش مرحله به مرحله همراه با عکس)

ساکولنت ها را از طریق برگ تکثیر کنید (آموزش مرحله به مرحله همراه با عکس)
ساکولنت ها را از طریق برگ تکثیر کنید (آموزش مرحله به مرحله همراه با عکس)ساکولنت ها را از طریق برگ تکثیر کنید (آموزش مرحله به مرحله همراه با عکس)

راه های زیادی رو تا به حال برای تکثیر گل و گیاه در این سایت مطالعه کردید ولی امروز میخوایم در مورد تکثیر برخی گونه های ساکولنت از طریق برگ آموزش بدیم. ساکولنت هایی از جمله کالانکوآ، کراسولا، هاورتیا، کاستریا، سدوم و … که میشه از طریق برگ تکثر کرد.

پس بیاید ساکولنت ها را از طریق برگ تکثیر کنم.

مراحل تکثیر ساکولنت ها از طریق برگ

1- جدا کردن برگ از ساقه

جدا کردن برگ از ساقه
جدا کردن برگ از ساقه

از ساقه اصلی برگ را جدا کنید دقت کنید که برگ به طور کامل جدا شود و برگ هایی را انتخاب کنید که ظاهر گیاه مادر را خراب نکند.

2- به برگ ها استراحت دهید

قبل از هر کاری لازم است که برگ ها را چند روزی بسته به نوع گیاه در مکان کم نوری قرار دهید تا کاملا قسمتی که از ساقه جدا شده است پینه ببندد. دلیل اینن کار این است که اگر باز باشد موقع آبیاری آب زیادی را جذب می کند و پوسیده می شود.

حتما مطالعه کنید
هرس و مبارزه با آفات اپیفیلوم

3- خواباندن برگ ها روی خاک

برگ ها را رو به بالا بر روی خاک بخوابانید و لازم نیست که انتهای برگ را در خاک فرو ببرید. خاکی که انتخاب می کنید ترکیبی از کوکوپیت و خاک برگ باشد تا رطوبت ملایم به طور پیوسته در خاک وجود داشته باشد.

ریشه زدن ساکولنت
ریشه زدن ساکولنت

گلدان را در مکانی که دارای نور غیر مستقیم می باشد قرار دهید. و هوای محیط را ملایم نگه دارید. بین دو آبیاری سطح خاک باید خشک باشد. حدود کمتر از 4 هفته بسته به گیاه شما برگ ها ریشه زده و کم کم شروع به تکثیر گیاه جدید می کنند.

تکثیر ساکولنت از طریق برگ
تکثیر ساکولنت از طریق برگ

پس از اینکه گیاه جدید بزرگ شد برگ متصل را قطع کرده و ریشه آن را در خاک فرو ببرید و به مکانی که نور بیشتری دارد انتقال دهید فقط این انتقال را آرام انجام دهید تا تغییر دما و نور گیاه را شوکه نکند.

جدا کردن برگ و تکثیر ساکولنت
جدا کردن برگ و تکثیر ساکولنت

۱۱ دیدگاه

 1. سلام از خاک باغچه میشه استفاده کرد؟
  بعد که گیاه کمی رشد کرد انتقالش داد به خاک کاکتوس

   1. والا اسم هاشون رو نمیدونم . ۵ یا ۶ مدل مختلف بودن یکیش سدوم بود فک کنم (عکس یکی ب آخری) یکیش هم مثل همین عکس آخرتون بود
    خاکش هم خاک مخصوص کاکتوس

    ۳ تا روش دیدم برای تکثیر از طریق برگ ، کدوم یکی سریع تره؟
    ۱. همین روش شما
    ۲. مثل همین روش ولی به جای خاک از دستمال کاغذی استفاده میشه
    ۳. انتهای برگ رو میگذارن داخل آب

    1. دوست عزیز سدوم رو میتونید به صورت عمودی در داخل خاک قرار بدین قسمت پایین رو میگم رطوبت رو براش فراهم کنید تا ریشه بزنه، عکس آخر رو هم به هیمن شکل سدوم میتونید تکثیر کنید روی خاک قرار بدین و رطوبت خیلی کم براش فراهم کنید بعد از مدتی شروع به ریشه دادن خواهد کرد

 2. سلامی دوباره
  ببخشید الان حدود یک هفته گذشته ، بعضی از برگ ها کاملا سیاه شدن بعضی ها هم دارن شروع میکنن به سیاه شدن
  علت چیه؟ دیگه بریزمشون دور؟

 3. سلام من برگ اچوریا رو زدم تو خاک سلفن کشیدم روش الان یه هفتس چیزی جدیدی ندیدم
  چقدر طول میکشه

  1. سلام برای تکثیر اچوریا به روش قلمه برگ نباید بعد از قرار دادن در خاک روش نایلون کشید چون این گیاه به رطوبت بالا حساس هست و باعث پوسیدگی برگها خواهد شد.

ارسال پاسخ