سم بنومیل چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا از بنومیل استفاده کنیم؟

سم بنومیل چیست

بنومیل چیست و چطور باید از آن استفاده کرد؟ اگر به دنبال یک قارچ کش برای از بین بردن بیماری قارچی گیاهان خود هستید و اسم بنومیل رو شنیدید حتما این مطلب رو تا آخر بخونید چون بهتون میگم که آیا اصلا از این نوع قارچ کش برای گیاهان آپارتمانی استفاده کنیم یا خیر؟ چه ویژگی هایی داره و چطور باید استفاده بشه، ترکیب اصلی این قارچ کش از گروه بنزیمیدازول هست که به عنوان یک قارچکش سیستمیک به حساب میاد و برای سمپاشی اندامهای هوایی گیاه  و قارچ کشی خاک از آن استفاده میکنن، سم قارچ کش بنومیل (Benomyl) با نام Benlate هم در بازار پیدا میشه این قارچ کش در سال ۱۹۶۸ توسط DuPont کشف و معرفی شد. این سم رو بیشتر برای از بین بردن بی مهرگان، کرم های خاکی میتوان استفاده کرد.

حتما مطلب قارچ گیاهان آپارتمانی رو مطالعه کنید تا اطلاعات کافی در خصوص این بیماری کسب کنید.

با بنومیل (Benomyl) بیشتر آشنا بشیم

جالب است بدانید که از حدود 1000 سال قبل از میلاد یونانی ها با سوزاندن گوگرد جامد خانه های خود را ضدعفونی کرده و از آرسنیک برای از بین بردن حشرات استفاده میکردند. همین اول کاری یک نکته بسایر مهم رو بتون بگم، طبق بررسی های انجام شده و شیوع مقاومت قارچ های انگلی در برابر بنومیل این ماده از اثرگذاری کمتری نسبت به سایر قارچ کش ها مثل کاربندازیم برخوردار هست.

بنر گل من و تو

همانطور که گفتیم ترکیب این قارچ کش برای اولین بار در سال 1968 توسط شرکت Nemours and E.l. Dupont de company تولید و به بازار عرضه شد ولی الان توسط اکثر کشورها و شرکتها تولید میشود این سم را در بازار میتوان با نام های Agrocit, Benex, Benlate, Tersan هم پیدا کرد. در زیر فرمول شیمیایی بنومیل (Benomyl) را مشاهده میکنید.

فرمول شیمایی بنومیل
فرمول شیمایی بنومیل

درجه سمیت که با نشان LD50 نشان داده میشه حدود 10000 میلی گرم بر کیلوگرم هست که سمیت پایینی دارد. شما در بازار میتوانید این قارچ کش را به شکل پودری تهیه کنید. توجه داشته باشید که همیشه از آن به اندازه ای که روی بسته بندی نوشته اشتفاده کنید، در ادامه به صورت کلی نحوه و میزان استفاده از این قارچ کش را خواهم گفت

نکته مهم در نگهداری بنومیل

این قارچ کش اگر در معرض رطوبت قرار بگیرید به مرور تجزیه خواهد شد پس حتما محلی برای نگهداری فراهم کنید که دارای رطوبت نباشه ولی به تابش نور خورشید مقاوم هست. همچنین آن را میتوان در حلال هایی به ترکیباتی مثل کاربندازیم و بوتیل ایزوسیانات تبدیل کرد.

سم قارچ کش بنومیل چه کاربردی دارد؟

از بنومیل میتوان برای کنترل بیماری های سبزیجات، گیاهان آپارتمانی و باغچه ای، درختان میوه و مغزها استفاده کرد. همانطور که گفتیم بنومیل را میتوان به عنوان یک قارچکش پودری قابل خیش شدن که بهش WP هم میگن در آب حل و استفاده کرد. با حل کردن در آب این سم حاوی ۵۰ درصد ماده فعال می باشد و میتوان به عنوان محلول پاشی، تیمار دانه و بذر استفاده کرد.

بنومیل چه بیماری هایی را از بین می برد؟

از بنومیل برای کنترل و پیشگیری طیف گسترده ای از بیماری های مانند: بیماری های سیاهک گیاهی، سفیدک به شکل محلول پاشی، پوسیدگی سیاه، آنتراگنوز، لکه برگی گیلاس، بوتیریتیس،بیماریهای ناشی از پنیسیلیوم، لکه سیاه سیب، پوسیدگی ای، پوسیدگی طوقه، سفیدکهای سطحی، سرکوسپورا، فوزاریوم، کپک خاکستری،  بلاست برنج، سیاهک ها، پوسیدگی ساقه، گونه های مختلف قارچ ریزوکتونیا و اسکلروتینیا را میتواند کنترل کند. همچنین از پوسیدگی ریشه و ساقه گیاهان آپارتمانی جلوگیری میکند. پس شما برای کنترل بیماری های خاک میتوانید از بنومیل استفاده کنید.

همچنین از آن برعلیه بیماری های قارچی سبزیحات و درخات میوه مانند: کرفس، کلم، مرکبات، خیار، بادمجان، بادام،سیب، زردآلو، جو، لوبیا، هویج، انگور، خربزه، قارچ خوراکی، فلفل، بادام زمینی، چاودار، گلابی، گیلاس، هلو، پسته، آلو، گوجه، برنج، سویا، کدو، نیشکر، گوجه فرنگی، شلغم، چغندرقند، توت فرنگی، سیب زمینی و گیاهان زینتی و همچنین برای ضدعفونی بذور ذرت، سیر، کلم، سیب زمینی شیرین و شلغم استفاده میکنند.

سم قارچ کش بنومیل
سم قارچ کش بنومیل

قیمت سم بنومیل چقدره؟

این سم در بسته بندی های مختلف عرضه شده و هر شرکت برای محصول خود به تناسب کیفیت و برندی که دارد قیمت تایین کرده است، شما میتوانید از بخش فروشگاه گل من و تو این محصول را خریداری کنید.

روش مصرف سم قارچ کش بنومیل

اگر برای گیاهان آپارتمانی میخواهید از این سم استفاده کنید ابتدا توصیه روی بسته را مطالعه کنید در اگر اطلاعات خاصی نداشت و یا از ما این محصول را خریداری کردید میزان 1 قاشق چای خوری را در یک لیتر آب حل کنید و به شکل اسپری و یا ابیاری به گیاه بدهید، نحوه مصرف هم کاملا به نوع بیماری و یا پیشگری شما برمیگرده مثلا اگر برای کنترل بیماری های خاک استفاده میکنید به شکل ابیاری انجام دهید.

به صورت کلی برای استفاده در ابعاد بزرگ باید میزان ۱۰۰ الی ۶۰۰ گرم (بسته به میزان توصیه شده روی بسته) در ۴۰۰ لیتر آب حل شده و در یک زمینی به مساحت 1 هکتار سمپاشی شود. اگر از آن به عنوان ضدعفونی کنندگی بذر ها استفاده میکنید مقدار 100 الی 150 گرم از ماده موثره را استفاده کنید.

چه زمان بنومیل را سمپاشی کنیم؟

همیشه برای سم پاشی بهترین زمان را انتخاب کنید چون هم تاثیر بیشتری دارد و هم گیاه دچار مشکل نخواهد شد، بهترین زمان سم پاشی بنومیل عصر و زمانی که برگهای گیاه کاملا باز هستند می باشد، سعی کنید دمای خنک را برای این کار انتخاب کنید و به هیچ وجه در هنگام ظهر و بادی بودن هوا عمل سم پاشی را انجام ندهید.

نحوه استفاده از سم بنومیل
نحوه استفاده از سم بنومیل

نکات مهم در سمپاشی بنومیل

گیاهان سمپاشی شده نباید در معرض خورده شدن توسط حیوانات (خانگی یا وحشی) قرار بگیرند، اگر برای گیاهان آپارتمانی استفاده میکنید مراقب کودکان خود باشید.

  1. اندام گیاهی که قصد سم پاشی آن را دارید نباید مرطوب باشد.
  2. به هیچ وجه با سایر سموم که واکنش قلیایی از خود نشان میدهند نباید ترکیب کنید.
  3. برای کنترل نماتد هم میتوانید از آن استفاده کنید.

عوارض سم قارچ کش بنومیل چیست؟

طبق تحقیقات اولیه انجام شده میزان سمی بودن این قارچ کش برای انسان و دام بسیار ضعیف بوده و خطر کمی دارد، طبق مطالعه ای که روی سگ ها انجام به مدت 3 ماه انجام شده (مقداری از سم را در رژیم غذایی آنها قرار دادند) هیچ مسمومیت مهمی مشاهده نشد و فقط در مواردی که میزان 150 میلی گرم در کیلوگرم (بالاترین دوز مصرفی) تغییر عملکردی در کبد این حیوانات ایجاد کرد. پس اگر طولانی مدت در معرض این ماده سمی قرار بگیرید آسیب های شدیدی به کبد شما وارد خواهد شد. این آسیب کبدی در شرایط است که شما 15 ملی گرم در متر مکعب به مدت 8 ساعت در طول روز باشد.

تحقیقات همچنان بر روی این سم در حال انجام است و همانطور که گفته شده این سم از طریق مهار تشکیل میکروتوبول در سیستم عصبی و سیستم تولید مثل و غدد درون ریز اعمال می کند و به عنوان تراتوژن شناخته شده است. و چون اصرات این سم مکانسیم مولکولی را مورد هدف قرار میدهد تحقیقات در خصوص عوارض آن ادامه دارد ولی شما هنگام استفاده حتما از ماسک استفاده کنید.

همچنین آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا، بنومیل را به عنوان ماده سرطان زا طبقه بندی کرده البته مطالعات سرطان زایی نتایج متناقضی را نشان داده است. یک مطالعه تجربی دو ساله روی موش ها نشان داده است که این سم احتمالاً باعث افزایش تومورهای کبدی خواهد شد.

نتیجه گیری سم بنومیل

در کل باید گفت که قارچ کش بنومیل برای کنترل بیماری های قارچی و ضدعفونی کردن خاک مفید می باشد و میتوان برای پیشگیری بسیاری از بیماری های قارچی و درمان آنها استفاده کرد، حتما نحوه مصرف و میزان آن را به دقت مطالعه کنید و سپس استفاده کنید. شما چه تجربه ای در مصرف این قارچ کش دارید؟ اگر سوال یا مشکلی برای شما پیش آمده در بخش دیدگاه برای ما بنویسید تا کارشناسان گل من و تو شما را کمک کنند.

مطالب مرتبط :