علت زرد شدن برگ بامبو

زرد شدن برگ بامبو - گل من و تو

شاید برای خیلی از شما دوستان پیش آمده باشد که در نگهداری بامبو به مشکل خورده باشید، درسته که میگن بامبو گیاه مقاومی است ولی هر گیاهی شرایط نگهداری و نیازهای خودش رو داره که باید اونهارو بشناسید و با رعایت اونها گیاه شادابی داشته باشید. در این مطلب میخواهیم عواملی که باعث میشه بامبو شما برگهاش زرد بشه رو بیان کنیم.

چرا برگ بامبو زرد میشه؟

بامبو به نور مستقیم و یا نور بیش از حد بسیار حساس هستش و در کنار این موضوع به آب لوله کشی هم حساس می باشد (کلا گیاهیه که میگه منم حساس کلیم سنگ ساز 🙂 ) البته آب لوله کشی ای که دارای مقدار زیادی نمک یا فلوراید باشه.

اگه گیاه شما برگ هاش شروع به زرد شدن کرد و رشد اون متوقف شد، بامبو رو از مکانی که در معرض تابش مسفقیم آفتاب هست دور کنید و تنها از آب فیلتر شده یا آبی که جوشانده باشید استفاده کنید.

چرا میگیم آب لوله کشی استفاده نکنید؟ چون در آب لوله کشی مقدار زیادی کلر و فلوراید هست که برای گیاه شدیدا مضر هست و باعث زرد شدن برگها میشه.

گیاه بامبو

تعویض آب و تمیز کردن بامبو

یکی از نکاتی که در نگهداری بامبو باید رعایت کنید اینه که آب گیاه رو باید هر هفته یکبار تعویض کنید، تعویض آب باعث سلامت در گیاه شما خواهد شد. تا اندازه ای در گلدان آب بریزید که تقریبا 3 سانتی متر از انتهای پاینی ساقه بالتر باشه، این بخاطر این هست که ریشه ها تمام ساقه گیاه شما رو نپوشانند و زیبایی بامبو شما کم نشود.

بهتر است از آب جوشانده شده برای آبیاری گیاه خود استفاده کنید در غیر این صورت آب را 2 ساعت کنار بگذارید تا کلر آن یه طور کامل از بین رود، چون همانطور که قبلا گفتیم کلر باعث زرد شدن برگ گیاه شما خواهد شد.

اگر میخواهید بامبو مریض نشود

در زمان حتما باید ظرف گیاه رو با وایتکس یا هر ماده ضد عفونی کننده ای تمیز بشوید. اگر بر روی گیاه خود پودرهای سیاه رنگی مشاهده کردید حتما گیاه خود رو با قارچ کش ها ضدعفونی کنید.

اگر مشاهده کردید که گیاه شما دچار پوسیدگی ساقه شده است و به رنگ زرد در اومده این مضوع بخاطر از بین رفتن آوندها و عدم جذب آب توسط ساقه ها می باشد، پس سریعا دست به کار بشید و ساقه را بالاتر از محل پوسیدگی ببرید، باید شما آوندهای سالم را مشاهده کنید یعنی باید سطحی که برش داده اید سفید و سالم باشد.

یک نکته مهم که میتوانید تشخیص دهید گیاه دچار بیماری است یا نه زرد شدن زود زود آب گیاه می باشد.

نکته هنگام خرید بامبو

زمان خريد بامبو دقت كنيد گیاه بدون علائمی مانند قارچ،کپک زدگی و خوردگیها، لزج بودن ساقه، سفیدک یا سیاهک های روی برگ ها باشد.

پرورش بامبو

بامبو حساس

همناطور که در بالا گفتم بامبو خیلی حساس هست، کوچکترین تماس آن با مواد شوینده و کلا مواد شیمیایی، تعویض نکردن به موقع آب، گرم بودن هوای محیط نگهداری و بالا بودن شدن نور و در بعضی مواقع بیماری باعث زرد شدن گیاه خواهد شد.

پس ظرفی که گیاه در آن نگهداری میکنید حتما ماهی یکبار تمیز بشوید و تا خشک شدن کامل گیاه خود را درون آن قرار ندهید.

آیا میتواند بر روی بامبو آب اسپری کرد؟

بامبو در رطوبت معمولی داخل ساختمان هم میتواند رشد بسیار خوبی داشته باشد ولی خب رطوبت را دوست دارد و شما برای ایجاد این زطوبت میتوانید بر روی برگهای این گیاه آب اسپری کنید. و برای رشد هرچه بهتر میتونید از کودهای کامل و قطره های مخصوص بامبو استفاده کنید.

علت زرد شدن برگ بامبو

بامبو برعکس گیاهان آپارتمانی

چرا میگیم برعکس؟ چون وقتی گیاه بامبو را در شرایط نوری کمتری نگهداری میکنیم این گیاه به دنبال نور قد میکشه و اگر در مقابل نور مستقیم باشه از داخل شروع به پوسیدن میکنه. پس برای بار چندم تاکید میکنم نیاز به نور مستقیم نداره.

یک گیاه آپارتمانی تمام قد هستش و بهترین شرایط نوری قرار دادن در فاصله 3 متری از پنجره که پرده اون حتما کشیده شده باشه. پس برای خانه هایی که نور کمتری دارن بهترین گزینه هست.