علت قهوه ای شدن نوک برگ گیاهان آپارتمانی

علت قهوه ای شدن نوک برگ گیاهان آپارتمانی
علت قهوه ای شدن نوک برگ گیاهان آپارتمانی

علت قهوه ای شدن نوک برگ گیاهان آپارتمانی : دلایل و مشکلات متعددی برای این مشکل میتوان بیان نمود که شما با بررسی هر کدام از این دلایل می توانید به مشکل گیاه خودتون برسید به طور مثال یکی از مشکلات قهوه ای شدن نوک برگ گندمی آبیاری بیش از حد می باشد که با کم کردن آبیاری می توان این مشکل را برطرف نمود. ما در این مطلب به بررسی دلیل قهوه ای شدن نوک برگ گیاهان آپارتمانی می پردازیم و راه حل های آن را هم بیان خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

آبیاری بیش از حد و زهکشی مناسب

یکی از عمده دلایل قهوه ای شدن برگ و نوک برگ گیاهان آپارتمانی آبیاری بیش از حد و یا نداشتن زهکشی مناسب گلدان می باشد که باعث بروز این مشکل می شود. برای حل این مشکل شما باید آبیاری گیاه را متوقف کنید. بهترین راه برای پی بردن از موقع آبیاری گیاهان آپارتمانی بررسی خاک می باشد که با انگشت خود خاک را کنار بزنید و بین دستان خود قرار دهید اگر خاک به انگشتتان نچسبید زمان آبیاری گیاه می باشد و یا میتوانید با بررسی عمقی به زمان آبیاری برسید که در اکثر گیاهان باید تا عمق 2 الی 3 سانتی متری خاک گلدان خشک باشد. در برخی از گیاهان آبیاری زیاد به صورت زرد شدن برگ های پایینی به صورت هم زمان خود را نشان می دهد.

اگر آبیاری شما مناسب بوده ولی گلدان دارای زهکشی مناسبی نباشد باز هم دچار چنین مشکلی خواهید شد که باید سوراخ های گلدان را بررسی کنید که آیا باز هستند یا خیر و برای امتحان زهکشی پس از آبیاری باید آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.

علت قهواه ای شدن نوک برگ گیاهان آپارتمانی - آبیاری و هوای گرم و خشک
علت قهواه ای شدن نوک برگ گیاهان آپارتمانی – آبیاری و هوای گرم و خشک

هوای گرم و خشک محیط نگهداری

شما باید متناسب با نیاز دمایی و محیط نگهداری هر گیاه آن را نگهداری کنید، اگر گیاه شما به علت گر و خشک بودن محیط نگهداری دچار قهوه ای شدن برگ ها شود برای تامین رطوبت و مرطوب کردن محیط گیاه میتوانید از مه پاشی (اگر گیاه به مه پاشی حساس نبود) و یا سنگریزه در زیر گلدان استفاده کنید، یه طوری که سنگ ریزه و یا پوکه صنعتی را در زیر گلدانی بریزد و زیر گلدانی را پر از آب کنید به نحوی که آب با کف گلدان در تماس نباشد این عمل باعث تامیین رطوبت مورد نیاز گیاهان شما می شود.

مصرف بیش از حد کود

علت قهوه ای شدن نوک برگ گیاهان آپارتمانی می تواند استفاده بیش از حد کودهای شیمایی باشد، شما دو راه حل برای این مشکل دارید که اولی تعویض خاک گلدان که کار کمی سختی هست و دیگری آبیاری گیاه، در روش آبیاری شما در فواصل زمانی گیاهتان را خیلی زیاد آبیاری کنید تا آب اضافی از زهکشی های گلدان خارج شود تا املاح و کودهای اضافی که در خاک گلدان ذخیره شده به همراه آبیاری از آن خارج شود.

برای تعویض خاک گلدان که من توصیه نمی کنم چون احتمال آسیب دیدن ریشه برای مبتدیان وجود دار این است که شما گیاه را از گلدان خارج کرده و خاک های اضافی آن را خالی میکنید و ریشه گیاه ری بتکانید تا خاک های آن هم جدا شود و سپس خاک جدید داخل گلدان بریزید و گیاه را داخل آن قرار دهید و سپس خاک اضافه کنید.

دلیل قهوه ای شدن نوک برگ گیاهان آپارتمانی
دلیل قهوه ای شدن نوک برگ گیاهان آپارتمانی

قهوه ای شدن برگ و ساقه

دلیل قهوه ای شدن نوک برگ و برگهای برخی از گیاهان آپارتمانی پوسیدگی ساقه گیاهان می باشد که برای گیاه در چنین مواردی نمیتوان کاری انجام داد مگر اینکه ساقه های سالم زا قلمه زد و در خاک سبک کاشت تا گیاه تازه ای داشته باشیم.