سلامت

ماموگرافی را جدی بگیرید

ماموگرافی را جدی بگیرید
ماموگرافی را جدی بگیرید
301بازدید

خب حتما می دونید که ماموگرافی یکی از روشهای تشخیص زودهنگام سرطان سینه بین خانمهاست. بطور متوسط از بین هر هشت زن، احتمال ابتلای یک نفر به سرطان سینه وجود داره.
به همین خاطر پیشنهاد میشه خانمها از سن 40 سالگی حتما به صورت سالیانه به پزشک زنان مراجعه کنند و تست ماموگرافی رو انجام بدن!

اهمیت ماموگرافی

ماموگرافی را جدی بگیرید
ماموگرافی را جدی بگیرید

خوبی این تست اینه که توده های بسیار کوچک سرطانی که غیرقابل لمس هستند شناسایی میشه. ماموگرافی با انرژی ایکس و با اشعه های بسیار ضعیف انجام میشه. به همین خاطر خطری متوجه مراجعه کننده نیست. حتی اگر کوچکترین خطری هم داشته باشه در مقایسه با خطر سرطان سینه قابل قیاس نیست!
ماموگرافی به طور طبیعی باید از 40 سالگی به طور منظم و شروع شه و معمولا دو سال یکبار انجام شه. پس از 75 سالگی میتوان به 3 سال یکبار به تعویق انداختش.
در صورتی که در اقوام درجه یک شما شخص مبتلا به سرطان سینه وجود داشته باشه شما باید 5 سال زودتر از سن فرد مبتلا اقدام به ماموگرافی کنید. به عنوان مثال خواهر شما اگر در سن 40 سالگی مبتلا شده باشه، شما باید در سن 35 سالگی اقدام کنید.

حتما مطالعه کنید
با خواص فوق العاده بابونه آشنا بشید

از چه سنی باید ماموگرافی انجام بشه؟

ماموگرافی را جدی بگیرید
ماموگرافی را جدی بگیرید

در مواقعی که علائم سرطان سینه را دارید بدون توجه به سن، سریعا به پزشک مراجعه کنید. بعد از سن بیست سال، بصورت سالیانه توسط متخصص سینه هاتون بهتره معاینه شه. قبلا می گفتیم که خود شخص سینه ها رو لمس و معاینه کنه اما از بس مواردی دیدیم که خود خانم متوجه توده نشده، بنظرم اینکه متخصص معاینه تون کنه خیلی مفیدتره.
و مورد آخر اینکه متاسفانه سرطان سینه جزو سرطانهایی هست که میتونه در سنین پایین افراد رو درگیر کنه. ابتلا به سرطان سینه دوتا پیک سنی داره یکی سن سی سال و یکی پنجاه سال. این اعداد مربوط به ایالات متحده هست وگرنه تو ایران پیک سرطان سینه حدود 22 و 43 سال گزارش میشه! پس تو رو خدا یه کم جدی بگیرید!

منبع: دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان)

ارسال پاسخ