ماموگرافی را جدی بگیرید

ماموگرافی را جدی بگیرید
ماموگرافی را جدی بگیرید

خب حتما می دونید که ماموگرافی یکی از روشهای تشخیص زودهنگام سرطان سینه بین خانمهاست. بطور متوسط از بین هر هشت زن، احتمال ابتلای یک نفر به سرطان سینه وجود داره.
به همین خاطر پیشنهاد میشه خانمها از سن 40 سالگی حتما به صورت سالیانه به پزشک زنان مراجعه کنند و تست ماموگرافی رو انجام بدن!

اهمیت ماموگرافی

ماموگرافی را جدی بگیرید
ماموگرافی را جدی بگیرید

خوبی این تست اینه که توده های بسیار کوچک سرطانی که غیرقابل لمس هستند شناسایی میشه. ماموگرافی با انرژی ایکس و با اشعه های بسیار ضعیف انجام میشه. به همین خاطر خطری متوجه مراجعه کننده نیست. حتی اگر کوچکترین خطری هم داشته باشه در مقایسه با خطر سرطان سینه قابل قیاس نیست!
ماموگرافی به طور طبيعي بايد از 40 سالگي به طور منظم و شروع شه و معمولا دو سال یکبار انجام شه. پس از 75 سالگي ميتوان به 3 سال يکبار به تعويق انداختش.
در صورتي که در اقوام درجه يک شما شخص مبتلا به سرطان سينه وجود داشته باشه شما بايد 5 سال زودتر از سن فرد مبتلا اقدام به ماموگرافي کنيد. به عنوان مثال خواهر شما اگر در سن 40 سالگي مبتلا شده باشه، شما بايد در سن 35 سالگي اقدام کنید.

از چه سنی باید ماموگرافی انجام بشه؟

ماموگرافی را جدی بگیرید
ماموگرافی را جدی بگیرید

در مواقعي که علائم سرطان سينه را داريد بدون توجه به سن، سريعا به پزشک مراجعه کنید. بعد از سن بیست سال، بصورت سالیانه توسط متخصص سینه هاتون بهتره معاینه شه. قبلا می گفتیم که خود شخص سینه ها رو لمس و معاینه کنه اما از بس مواردی دیدیم که خود خانم متوجه توده نشده، بنظرم اینکه متخصص معاینه تون کنه خیلی مفیدتره.
و مورد آخر اینکه متاسفانه سرطان سینه جزو سرطانهایی هست که میتونه در سنین پایین افراد رو درگیر کنه. ابتلا به سرطان سینه دوتا پیک سنی داره یکی سن سی سال و یکی پنجاه سال. این اعداد مربوط به ایالات متحده هست وگرنه تو ایران پیک سرطان سینه حدود 22 و 43 سال گزارش میشه! پس تو رو خدا یه کم جدی بگیرید!

بنر گل من و تو

منبع: دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان)