درختان زینتیگل و گیاهگل و گیاه فضای بازمعرفی گل و گیاه

معرفی درخت بید مجنون

بید مجنون و گل من و تو
2.3Kبازدید

بید مجنون گونه ای درخت دوپایه دارای چوبهای نرم و سبک است که گلهایش فاقد پوشش میباشد. این گونه بسیار زیبا از جنس Salix (سالیکس) در خانواده Salicaceae (سالیکاسها) بومی مانطق شمالی و غربی چین و همچنین امتداد دجله و فرات و بخش هایی از بابل باستان است. این درخت در امتداد جاده ابریشم به سمت جنوب غربی آسیا و اروپا نیز دیده میشود.

این درخت در زمستان برگ‌هایش می ریزد، در خاک مرطوب و سرد رشد کرده و بیشتر در نیم‌کره شمالی یافت می‌شود.

بید مجنون درختی برگ ریز در اندازه متوسط ​​تا بزرگ است که در طول رشد خود به ارتفاع ۲۰ تا ۲۵ متر بلندی میتواند برسد. درختی با رشد سریع  و دارای طول عمر کوتاه، بین ۴۰ تا ۷۵ سال است.

شاخه های آن قهوه ای مایل به زرد ، با جوانه های کوچک هستند. برگ ها متناوب ، مارپیچ ، مرتب و باریک به رنگ سبز روشن به طول ۴ تا ۱۶ سانتی متر و عرض ۵ تا ۲ سانتی با حاشیه دندانه دندانه ریز و نوک تیز میباشند و در پاییز به رنگ زرد طلایی در می آیند. گل های آن در اوایل بهار میرویند.

بید مجنون

بید مجنون مثمر نیست، یعنی میوه ای ندارد. اما شاخه هایی آبشاری مانند و بسیار زیبا دارد که آویزان است. این درخت به دلیل این که شاخه هایش را به پایین متمایل کرده، مجنون نامیده می شود.

مراقبت و نگهداری بید مجنون

نور

این درخت از نظر نور، محیط روشن و آفتابی را دوست دارد.

حتما مطالعه کنید
راهنمای نگهداری و پرورش سرخس

آبیاری

آب دوست است و رطوبت زیاد می خواهد.

دما

از نظر دمایی شرایط مناطق ۴ – ۹ USDA را میخواهد و همچنین در منطقه USDA 10 به خوبی رشد خواهد کرد اگر آب کافی در دسترس باشد. متوسط دما در این مناطق ۱۰ درجه سانتیگراد است.

رطوبت

شرایط مرطوب را دوست دارد.

گل دهی

گل آذین دم گربه ای، در بهار با برگ ها، فاقد ارزش زینتی است.

تغذیه

توجه خاصی لازم نیست.

هرس

در جوانی درخت را هرس نمایید تا چهار چوب تثبیت شود. برای شکل دادن به درخت سالانه شاخه ها را تنک کنید. انتهای شاخه ها را به شکل منظم کوتاه نکنید.

بید مجنون_ گل من و تو

زمان هرس: پائیز

خاک

خاک مرطوب را ترجیح می دهد. در خاک های مردابی نیز رشد می کند. در آفتاب یا سایه رشد کرده و مقداری باد را تحمل می کند، ولی در باد بسیار شدید می شکند. خاک و دود را تحمل می کند.

نکات

بید مجنون به علت زیبایی و سایه انداز بودن کاربرد فراوانی در فضای سبز دارد. کاشت در چمن کاریها، حاشیه آبنماها، باغهای صخره ای و پارکها از کاربرد های آن در فضای سبز است.

عوارض و درمان

دارای کنه:

در بهار و پاییز به عنوان پیشگیری با لیندین یا مالاتیون سم پاشی کنید.

دارای شته

با نیکوتین، لیندین یا مالاتیون در صورت نیاز سم پاشی کنید.

ارسال پاسخ