معرفی کراسولا نقره ای (گیاه یشم)

معرفی کراسولا نقره ای (گیاه یشم)
معرفی کراسولا نقره ای (گیاه یشم)

کراسولا نقره ای یا همون گیاه یشم : یکی از زیباترین گیاهان برگی که در صورت فراهم کردن شرایط ایده آل به گل میشنه کراسولا هست که در این مطلب میخواهیم در خصوص کراسولا نقره ای صحبت کنیم که به گیاه یشم هم معروف است. نام علمی این گیاه CRASSULA ARGENTEA میباشد که در بیشتر جاها به اسم JADE PLANT میشناسند و بومی افریقا هست. این گیاه رو در برخی کشورها برای درمان صرع استفاده میکنند. بریم با این گیاه آشنا بشیم و نحوه تکثیر و نگهداری اونو ببینیم چطوریه.

معرفی کراسولا نقره ای

همانطور که از نام این گیاه مشخص است از خانواده کراسولاسه هست و بومی جنوب آفریقا، اگر به گیاه شناسی این گیاه بپردازیم این گیاه را میتوان از نظر پراکندگی در همه جا بجز استرالیا و جزایر اقیانوسیه پیدا کرد. و خیلی به کاکتوس ها و ساکولنت شباهت دارن. گیاه یشیم یا همون کراسولا نقره ای بسیار مستعد بونسای شدن هست و شما با هرس خوب و اصولی میتوانید آن را به یک درختچه زیبا تبدیل کنید.

توجه داشته باشید که این گیاه جزو گیاهان مقام به حساب میاد و این مقاوم بودن باعث شده که در برخی مواقع آن را به عنوان مرز در باغچه استفاده میکنند. این گیاه جایزه انجمن باغبانی انگلی رو به خودش اختصاص داده در ضمن کروسولای نقره ای در مقابل شپشکها و بیماری های قارچی بسیار حساس میباشند.

بنر گل من و تو

ارتقاع اون تا 1.8 متر هم در شرایط مساعد میرسه ولی بدونید که رشد اون هیلی خیلی کند هست و در عوض ساقه های اون ضخیم میشن، برگ های کراسولای نقره ای بسیار صاف، براق و ضخیم می باشد و در خلاف جهت شاخه ها رشد میکنه. برگ های اون آبدار و به رنگ یشمی هستن که به همین علت هم به گیاه یشم معروف است. ولی در برخی مواقع رنگ برگ های اون سبز- زرد هم میشه و اگر میخواهید لب برگها قرمز بشن اون رو در معرض نور شدید قرار بدین.

کراسولا نقره ای
کراسولا نقره ای

نیازها و نگهداری کراسولا نقره ای

نور مناسب

این گیاه نور زیاد نیاز داره و حتی میتونه نور مستقیم خورشید رو تحمل کنه و براش هیچ مشکلی پیش نیاد ولی اگر شما آن را برای مدتی در معرض نور مستقیم قرار دادید به هیچ وجه به صورت ناگهانی اون رو به مکان کم نور منتقل نکنید، چون باعث میشه که برگها چروک بشن و برخی جاها به صورت سوخته بشه. گیاه یشم نور صبح تا ظهر رو خیلی زیاد دوست داره، اگر نور مناسبی برای گیاه فراهم نکنید ابتدا برگ ها کم رنگ شده و با ادامه داشتن کم نوری منجر به ریزش برگ ها میکنه. توجه داشته باشید اگر نور کم هست آبیاری رو هم کم کنید.

خاک

این گیاه و کلا خانواده کراسولا به خاکی با زهکشی خوب نیاز داره شما میتونید از ترکیب خاک رسی ، ماسه ای ، لومی غنی و خوب زهکشی شده با ph حدود 6 برای کراسولای نقره ای استفاده کنید. ولی سعی کنید از خاک برگ برای این گیاه حتما استفاده کنید که به رشد اون کمک میکنه، البته شما میتونید از خاک های مخصوص کاکتوس نیز برای این گیاه استفاده کنید. به طور کلی این گیاه تحمل خاکهای فقیر و خشک را نیز دارد ولی رشد خوبی در این شرایط نخواهد داشت.

دما

به طور کلی باید بگیم که دمای بین 21 تا 34 درجه دمای مناسب برای گیاه یشم هست و این گیاه توجه داشته باشید که کمترین دمایی که این گیاه میتونه تحمل کنه 5 درجه سانتی گراد هست. این گیاه قادر به تحمل دمای زیر 5 درجه نمیباشد. ی نکته جالب این هست که سرما باعث پوسیدگی این گیاه میشه پس خیلی مراقب سرما باشید.

گلدهی

این گیاه از اواسط زمستان به گل میشنه و گلهای کوچک ستاره ای سفید رنگ یا صورتی بر روی گیاه ظاهر میشه که زیبایی دو چندانی به گیاه شما میده

کراسولای نقره ای
کراسولای نقره ای
آبیاری

این گیاه به آبیاری زیاد نیاز ندارد و سعی کنید که خاک تا عمق 3 الی 4 سانتی خشک بشه و سپس آبیاری کنید. آبیاری در زمستان تقریبا نصب تابستان باید باشه، کراسولا نقره ای زمان ساتراحت نداره و نیاز نیست که در زمستان بهش استراحت بدین، این گیاه نسبت به آبیاری زیاد و یا باقی ماندن آب در خاک حساس است به همین خاطر هم زهکشی برای اون بسیار مهم است و اگر آبیاری بیش از حد انجام بشه و یا زهکشی مناسب نداشته باشه باعث پوسیدگی ریشه و ساقه خواهد شد پس مراقب آبیاری بیش از حد باشید.

کوددهی

این گیاه را با کودهای گیاهان زینتی در تمامی فصل ها بجز زمستان کوددهی کنید، به این صورت که هر ماه از ترکیب کود 10-10-10 که در آب حل کردید به صورت آبیاری به گیاه بدین

تعویض گلدان

تعویض گلدان این گیاه هر 3-2 سال یکبار لازم باید انجام بشه و بهترین زمان تعویض نیز در اوایل فصل بهار هستش.

تکثیر کراسولا نقره ای

تکثیر گیاه یشم به 2 روش قلمه ساقه ،برگ و کاشتن بذر صورت میگیرد که قلمه برگ و ساقه بسایر آسان می باشد که در ویدیو زیر میتواند نحوه کار را مشاهده کنید.

تکثیر گیاه یشم با برگ

شما میتونید به راحتی با این روش خیلی آسون این گیاه رو تکثیر کنید فقط کافی هست که یک برگ را از گیاه جدا کنید و در بستر کشت مناسب بکارید. بستر مناسب هم میتونه از مخلوط شن + پرلایت برای کاشت قلمه های این گیاه استفاده کنید.شکل گیری ریشه ها حدود یک ماه طول می کشد.

تکثیر کراسولا نقره ای با ساقه

از ساقه های گیاه نیز میتوان قلمه تهیه کرد. بدین صورت که از گیاهی بالغ و ساقه های رسیده و بالغ گیاه می توان قلمه ای با طول حداقل 10-7 سانتیتمر تهیه کرد و برش را از قسمت بالای یک گره زد. به بیان دیگر قلمه ها حداقل باید یک جفت برگ داشته باشند. اگر تعداد برگها بیش از این است ابتدا برگهای موجود در قسمت پایین قلمه را جدا کنید تا بتوان به راحتی آنرا در بستر خاک کاشت. البته قبل از عمل کاشتن به مدت یک شب قلمه ها را در مکانی خشک و با دمای ملایم قرار دهید تا رطوبت اضافه آن از بین برود.سپس قلمه ها در بستر کاشت قرار میگیرند و لزومی به آبیاری آنان تا زمان شکل گیری ریشه نمی باشد. حدود یک 4-3 هفته طول میکشد تا رشد ریشه ها آغاز شود.

تکثیر کراسولا نقره ای
تکثیر کراسولا نقره ای

نکته

زمانی که گیاه در مرحله ریشه زایی هست باید کم آبیاری بشه در غیر این صورت موجب پوسیدگی قلمه ها میشه.

آفات و بیماری گیاه یشم

برای مبارزه با آفات این گیاه از مالاتیون استفاده نکنید چون کراسولای نقره ای و تمامی انواع کراسولا به این ماده شیمیایی حساسیت هستند.

بیماری های قارچی از جمله بیماری های شایع این گیاه هستند بخصوص اگر شرایط آبیاری این گیاه به شکل نامناسب انجام بشه و نور مکان نگهداری از گیاه نیز نامناسب و کم باشه. ساقه هایی را که نشانه هایی  از پوسیدگی را نشان می دهند تا قسمتی از ساقه که سالم است از گیاه جدا کنید و برای مطقع برش خورد از قارچکش استفاده کنید. البته اگر مشکل پوسیدگی به ریشه های گیاه نیز برسد دیگر کاری برای گیاه نمی توان انجام داد. سفیدک پودری نیز بیماری قارچی دیگری است که می تواند بر روی برگها و ساقه ها لکه های سفید رنگ ایجاد کند.

پوسیدگی باکتریایی با عامل باکتریایی اروینیا Erwinia از دیگر بیماری های این گیاه است که موجب پژمردن و از بین رفتن گیاه می شود و تنها راه حل آن دور انداختن گیاه بیمار است . همچنین بیماری ویروسی وجود دارد که با نام حلقه سیاه شناخته می شود و بر روی قسمتهای زیرین برگها حلقه های سیاه رنگی ایجاد می کند. بیماریهای ویروسی راه درمان ندارند  و فقط باید به حذف برگهای آلوده اکتفا کرد.

یک نکته :

گونه های ازاین گیاه که در نواحی بسیار خشک بسر می برند به علت سازش با محیط ، اختصاصاتی کسب نموده اند که آنها را از سایرین متمایز می سازد مانند آنکه ساقه و برگ گوشتدار و شیره سلولی سرشار از اسیدهای آلی نظیر اسید اکسالیک پیدا می کنند.