دسته‌بندی نشده

معرفی گل لادن و نحوه کاشت آن

معرفی گل لادن و نحوه کاشت آن
معرفی گل لادن و نحوه کاشت آن
508بازدید
 مشتاقان به باغبانی، به ویژه آنهایی که علاقه‌ی زیادی به گیاهان گلدار دارند، تمایل زیادی دارند که گل لادن هم جزو باغچه‌ی گلهای آنها باشد. این گیاه گلدار شاخ و برگ‌های چتر مانندی دارد و گل‌های رنگارنگی را تولید می‌کند.اگر شانس دیدن رنگ‌های متنوع گل لادن را یافتید، قطعاً خواهید فهمید که چرا این گل در مناطق مختلف آمریکا، بومی شده است. این گیاه در مناطق عاری از سرما زدگی دوام می‌آورد. در واقع، این گیاه به خاطر رشد شدید خود، در نیوزیلند و هاوایی، به عنوان علف هرز در نظر گرفته می‌شود.

معرفی گل لادن

یک نوع گل یک ساله و پیچنده است، انواع پیچنده آن به وسیله دمبرگ ها به دور شاخه های نازک یا نخ یا سیم می پیچد و خود را بالا می کشد. گل های لادن از کنار شاخه ها و دمبرگ بیرون می آید. رنگ های مختلف گل لادن زرد، قرمز، قهوه ای، بنفش تیره، کرم روشن، یک رنگ یا دو رنگ است.

از انواع لادن که زیاد کاشته می شود یکی لادن بزرگ است که گیاه آن پیچنده و تا حدود 2 متر بالا می رود و برگ های آن به شکل سپر و گل هایش نارنجی رنگ است. از این نوع لادن، گونه های دیگری به دست آمده که دسته ای پیچنده و دسته ای پا کوتاه می باشند.

معرفی گل لادن و نحوه کاشت آن
معرفی گل لادن و نحوه کاشت آن
لادن دو رگه
نوع دیگری از لادن کاشته می شود که لادن دورگه نام دارد و از تلاقی بین لادن بزرگ و لادن لوب به دست آمده است. این گیاه دارای بوته ای سبز و خیلی قوی می باشد که انداه آن به 4 متر می رسد و می تواند داربستی را بپوشاند .

نوعی از گل لادن وجود دارد که خیلی جالب است و گل های قرمز تیره دارد و به طور خارق العاده ای گل می دهد. این نوع از لادن نیز دورگه با گل های سفید مایل به زرد با لکه های ارغوانی و دورگه ی گل زرد تیره با لکه ی ارغوانی و دورگه ی بنفش تیره وجود دارد. تمام انواع لادن از اول بهار تا آخر پاییز گل می دهند.

دو نوع دیگر لادن وجود دارد که زیبایی آن کمتر از انواع گفته شده نیست. یکی لادن کوچک که ساقه های آن افتاده و اندازه بوته آن 40 تا 50 سانتی متر است . برگ ها و گل هایش خیلی کوچک تر از لادن بزرگ می باشد. نوع دیگر لادن peregrinum است که گیاهی پیچنده و قد آن تا 4 متر هم می رسد. برگ های این نوع لادن بریده بریده است و گل های آن هم کوچک و به رنگ زرد می باشد.
معرفی گل لادن و نحوه کاشت آن
معرفی گل لادن و نحوه کاشت آن

چگونه گل لادن را بکاریم؟

بذر تمام انواع لادن را بهار در گلدان های 15 سانتی متری یا در زمین می کارند. کاشتن گل لادن خیلی آسان است ولی برای آن که خوب رشد کند و گل دهی فراوانی داشته باشد باید بذر آن را در خاکی که سبک است کاشته و مرتب آن را آبیاری کنند. گل لادن از آفتاب سوزان و هوای خشک تابستان صدمه می بیند. اگر مرتب آبیاری شود و خاک آن خشک نشود خیلی خوب گل می دهد. از اقسام پیچنده آن برای تزیین پنجره ها یا آلاچیق می توان استفاده کرد.

بذر لادن را اگر پاییز در گلدان بکارند و زمستان آن را در گلخانه بگذارند، تمام زمستان در گلخانه گل می دهد و می توان با آن سالن های پذیرایی را تزیین کرد. برای زیاد کردن گل لادن از قلمه ی آن هم ممکن است استفاده کرد. اگر ساقه های سخت آن را چیده و برگ های آن را جدا کنند و فقط سر شاخه یک یا دو جوانه باقی بگذارند و بعد آن را در ظرف آب گذاشته و پشت شیشه آفتاب گیر قرار دهند، قلمه به آسانی ریشه کرده و بوته ی آن به سرعت بالا می آید و گل می دهد.

حتما مطالعه کنید
۶ فایده شگفت‌انگیز که باغبانی دارد

بیماری‌های گل لادن

کپک یا قارچ‌ها می‌توانند اثر مخربی روی گیاه داشته باشند. گفته می‌شود گلهای لادن به هجوم شته‌ها، آسیب پذیر هستند. شته‌ها می‌توانند از شاخ و برگ تغذیه بکنند در نتیجه به آنها آسیب بزنند. برای جلوگیری از هجوم آنها، شما می‌توانید به طور فیزیکی آنها را از بین ببرید و یا برگ‌ها را با آب اسپری بکنید. هم چنین شما می‌توانید برگ‌ها و پایین آنها را با محلول صابونی بشویید و پاک کنید.

در پایان می‌توان گفت که مراقبت از گلهای لادن آسان است. هم چنین آنها گیاهان رفیق بسیار عالی هستند. آفاتی همچون سوسک خیار و مته‌ی کدو به خاطر طعم و مزه‌ی تند و فلفلی شاخ و برگ‌های گل لادن، به آن نزدیک نمی‌شوند. اگر شما کدو تنبل، کدو و خیار را در باغ خود کاشته‌اید، ایده‌ی خوبی است که گل لادن را کنار آنها نگه دارید. با این کار، نه تنها باغ شما در فصل گل دادن تماشایی خواهد شد بلکه می‌توانید از برگ‌ها و کلبرگ‌های آن برای دادن طعم تند و فلفلی به غذاهای خود استفاده بکنید.

ارسال پاسخ